آموزش بدنسازی و زیبایی اندام آقایان (تصویری)آموزش بدنسازی و زیبایی اندام بانوان (تصویری)

16 راز مخفی که از کاهش وزن جلوگیری می کنند (و روش دوری از آنها)

شاید شما هم جزء از آن دسته از افرادی باشید که مرتب ورزش می کنند و مراقب رژیم خود هستند. خلاصه هرچه که متخصصان پیشنهاد می کنند را رعایت می کنند، اما هیچ کاهش وزنی ندارند. مطمئن باشید که شما دارید کار درست را انجام می دهید. خبر خوب این است که این اضافه وزن تنها تقصیر شما نیست. مسائل ژنتیکی، موارد ناخودآگاه، وضعیت های دارویی و وضعیت هورمونی می توانند عامل این اضافه وزن شما باشند. در قسمت زیر ۱۶ راز مخفی در مورد اینکه چرا نمی توانید وزن کم کنید را برای شما آورده ایم و به شما خواهیم گفت که چگونه از این اشتباهات دوری کنید.

۱-غذای آماده می خورید

مصرف غذای آماده بسیار راحت است اما فکر کردید که ارزش آن چیست؟ اول از همه اینکه بسیار سخت است که بخواهیم مواد مغذی یک غذای آماده را تشخیص دهیم.

این مواد فرآوری شده می توانند ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی لازم برای کاهش وزن را محدود کنند. و تنها علت این نیست. بیشتر غذاهای آماده نمک بالایی دارند. تقریبا ۷۰ درصد از سدیم در رژیم غذایی استاندارد افراد آمریکایی از غذاهای آماده به بدن می‌رسد. اما مطمئناً این تنها نمک نیست که شما را چاق می کند. محققان دریافتند که جرم اضافی نمک خطر چاقی را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد. سعی کنید که از غذاهای تازه استفاده کنید که حاوی مواد مغذی هستند. اگر در شرایطی مجبور شد که غذاهای آماده مصرف کنید، با دقت برچسب روی آن را مطالعه کنید.

۲- از داروهای تجویز شده استفاده می کنید

بعضی از داروها می توانند اثرات جانبی مثل اضافه وزن داشته باشند. در حقیقت گزارشات نشان می دهد که اضافه کردن ۵ کیلو در ماه اصلا موضوع عجیبی نیست. داروهای زیر می توانند باعث ایجاد این مشکلات شوند.

آنتی سایکوتیک ها، داروهای مخصوص دیابت، داروهای ضد بارداری، داروهای فشار خون بالا، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد حمله و داروهای مخصوص قلب جزء این دسته از داروها هستند.

حتما بخوانید: بهترین رژیم لاغری سریع در دوهفته تا یک ماه با کمک داروهای گیاهی

اگر فکر می کنید که داروهای شما باعث چاقی شده اند، درمان خود را کنار نگذارید و حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. شاید بتوان درمان دیگری بدون اضافه کردن وزن را به شما پیشنهاد داد.

۳- مشکل تیروئید که تشخیص داده نشده است

غده های تیروئید متابولیسم شما را منظم می کند. غده های تیروئیدی که فعال نباشند، باعث می شوند که فعالیت آنها نیز کاهش پیدا کند و باعث چاقی فرد شود. مشکلات تیروئیدی می‌توانند عامل اضافه وزن هم باشند. خبر خوب این است که تیروئید تنبل زیاد رایج نیست. اما اگر نشانه های دیگری از تیروئید غیر فعال را مشاهده کردید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. این نشانه ها شامل موارد زیر می باشد:

۴- کم خوابی

اگر زمانی که چشم هایتان بسته است را محدود کنید، کوتاه مدت وزن خود را با این کار افزایش خواهید داد. گلوکز در بدن باعث افزایش اشتها می شود و انرژی را کاهش می دهد که افزایش آن تنها به دلیل کم خوابی می باشد. کم خوابی همچنین می تواند هورمون ها را نیز به هم بریزد.

نخوابیدن به مقدار کافی باعث می شود که سطح هورمونهای کورتیزول که مسئول ذخیره چربی می‌باشند، افزایش پیدا کند. همچنین سطح هورمون گرسنگی نیز به نام گرلین بالا می رود و هورمون لپتین که مسئول سیری می باشد نیز کاهش پیدا می کند. تمرین کردن شما نیز دچار مشکل خواهد شد. اگر بی خوابی دارید این مطلب را مطالعه کنید!

۵- چاق بودن ژنتیکی

بسیاری از افراد ژن چاق شدن دارد که آن را از اجدادشان به ارث برده‌اند و چاقی آنها اصلا تقصیر خودشان نیست. چاقی ژنی باعث می‌شود که سلول‌ها گلوکز ذخیره کنند. اگرچه اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که چاقی ژنی خطرات چاقی اکتسابی را نیز افزایش می دهد و نمی توان با رژیم و تمرین به راحتی آن را کنترل کرد.

۶- رنج بردن از آلرژی غذایی نامشخص

آلرژی داشتن به غذا اصلا موضوع شوخی برداری نیست. مطالعات نشان می دهد که ۲۰ درصد مردم از آلرژی‌های غذایی رنج می‌برند و این آلرژی ها باعث چاقی آنها می شود. جهت تشخیص آلرژی غذایی یکی از راه ها این است که سعی کنید هر دفعه یک بخش از رژیم خود را حذف کنید. کاری که باید انجام دهید این است که هردفعه آلرژن هایی مثل لبنیات، آجیل، گلوتن و سویا را هر سه چهار هفته یک بار حذف کنید. سپس بعد از مدتی خوردن ان را دوباره از سر بگیرید. اگر بعد از یکی دو روز علائم ناخوشایندی در شما به وجود آمد، بدانید که حتماً به آن غذا آلرژی داشته اید.

۷- استرسی بودن

زمانی که استرس می کشید، بدن شما در حالتی اورژانسی به سر می برد. سیستم بدن کورتیزول تولید می‌کند که کورتیزول همان هورمون استرس است که چربی ها را در خود ذخیره می کند. این یک مکانیزم حیاتی برای افراد است. از طرفی انرژی زیادی را از ما می گیرد. در زندگی های مدرن این هورمون ها را آزاد نمی شوند. اگر چند وقت یکبار بدن خود را چکاپ کنیم، خواهیم دید که سطح بالای کورتیزول باعث شده که قند خون ما بالا برود و قند خون بالا باعث افزایش ذخیره چربی خواهد شد. اگر استرس دارید این مطلب را بخوانید!

۸- با فکر غذا نخوردن

جویدن غذا هنگام تماشای تلویزیون یا کار با شبکه های اجتماعی و موبایل باعث می شود که بیش از حد غذا بخورید. مثلا از زمانی که حواستان نیست، می بینید یکباره یک تکه کلوچه بزرگ را خورده اید. خوردن همراه با فکر، کاملا بر عکس این قضیه می باشد. این کار باعث می شود که با هدف غذا بخورید و بیش از حد زیاده روی نکنید.

نتیجه این کار باعث می‌شود که غذای خود را آرام تر و آهسته تر نوش جان کنید. در نتیجه کالری کمتری به بدن شما برسد. برای اینکه همراه با فکر غذا بخورید، سعی کنید که آهسته تر رفتار کنید و تنها بر روی غذا تمرکز کنید و هر چه را که حواس شما را پرت میکند از خودتان دور کنید.

حتما بخوانید: ۱۰ مارک برتر چربی سوز قوی بدنسازی و همه نکات مهم که باید بدانید!

خوردن یک غذا با مقدار معمولی باید بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. سعی کنید که با غذای خود ارتباط بهتری برقرار کنید. این کار باعث می شود که استرس نیز از شما دور شود و هنگام غذا خوردن حوصله تان سر نرود و گرسنگی نیز برطرف شود.

۹- انسولین پایدار

زمانی که غذا می خورید، بدن شما انسولین ها را برای منظم کردن قند خون استفاده می‌کند. سیگنال های انسولین باعث می‌شود که عضلات و کبد شروع به جذب قند از خون کنند. بنابراین می توانند برای مصرف انرژی به شما کمک کنند. حال اگر شما انسولین پایدار داشته باشید، بدنتان به انسولین پاسخ نمی‌دهد و غذا را به انرژی تبدیل نمی‌کند. در نتیجه گلوکز اضافی در خون باقی می‌ماند و آن ها را به چربی تبدیل می کند.

اگر فکر می کنید که انسولین پایدار دارید، باید آزمایش دهید و سعی کنید که یک رژیم با قند پایین را رعایت کنید تا بتوانید حساسیت پایین خود را نسبت به انسولین را درمان کنید.

۱۰- لپتین پایدار

لپتین هورمونی است که مسئول این است که به مغز بگوید شما در حال سیر شدن هستید. اگرچه چربی زیاد در بدن باعث لپتین زیاد هم میشود اما این افزایش لپتین باعث می شود که مغز سیگنال لپتین را نادیده بگیرد و لپتین پایدار به وجود بیاید.

نتیجه این است که شما هرگز احساس سیری نمی کنید و نمی توانید دست از خوردن بکشید. راه مقابله با لپتین پایدار این است که شروع به ورزش کنید و سعی کنید که متابولیسم خود را بیش از همیشه به کار بیاندازید. کافیست ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز ورزش کنید.

۱۱- مراقب هستید که چه می خورید، اما نسبت به زمان خوردن بی اهمیت هستید

متخصصان همه بر این باورند که کمبود کالری برای کاهش وزن راهی موثر است اما چیزی که هنوز در مورد آن به توافق نرسیدند این است که چند وقت یکبار باید این کمبود کالری را در رژیم خود اعمال کنیم. بعضی از آنها بر این باورند که سه وعده در روز بهترین حالت است. دیگران با این عقیده مخالفند و ترجیح می دهند که وعده های غذایی با دفعات بیشتر اما به مقدار کمتر باشد.

بهترین کار این است که روشی را پیاده کنید که برای شما بهتر از بقیه روش ها پاسخ می دهد. بگذارید برایتان توضیح دهم. اگر شما به طور طبیعی کم خوراک هستید، سعی کنید که کم غذا بخورید اما دفعات را بیشتر کنید. اما اگر پرخوراک هستید بهتر است که به همان سه وعده اکتفا کنید.

۱۲- مصرف نوشابه ها و غذاهای رژیمی

نوشابه های رژیمی و ماست های کم چرب به شما این امید واهی را می دهد که در حال وزن کم کردن هستید. از طرفی لذت چشیدن چنین مزه هایی برای شما بسیار زیاد خواهد بود.

قطع مصرف چربی و قند و جایگزین کردن آن با مواد شیمیایی مصنوعی برای شما هزینه زیادی خواهد داشت. مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش میل شما به شیرینی جات خواهد شد.

متخصصان بر این باورند که شیرین کننده های مصنوعی نمی توانند هورمون گرسنگی بدن شما را فعال نگه دارند. هورمون سیری نیز کاهش پیدا می کند و دوست دارید که از منابع نامناسب این شیرینی جات را تامین کنید. مثل کلوچه، دونات یا شیرینی.

مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی باکتری های سالم را کاهش می دهد که می توانند باعث چاقی و دیابت شوند. بجای نوشابه ها از آب میوه طبیعی استفاده کنید!

۱۳- به مقدار کافی چربی مصرف نمی کنید

اطمینان حاصل کنید که در رژیم غذایی خود به مقدار کافی چربی وجود دارد. چربی های سالم مثل روغن زیتون، روغن آووکادو، روغن نارگیل و دیگر روغن هایی که در ماهی و تخم مرغ هستند، می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند. به نظر می رسد که بسیاری از کسانی که چربی کمی مصرف می کنند، فکر می کنند که مصرف چربی باعث اضافه وزن کی شود، اما اینگونه نیست.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین رژیم غذایی هفتگی برای آب کردن سریع چربی شکم و دور کمر

چربی‌های سالم برای کاهش وزن ضروری هستند، چون که به کاهش سطوح انسولین کمک می کنند و باعث می شوند که شما در طولانی مدت احساس سیری داشته باشید و میل خود را نسبت به غذاها کنترل کنید. تنها کافی است به میزان چربی های سالم در رژیم غذایی خود دقت کنید.

نکته: اگر در طول روز احساس گرسنگی کردید، یک قاشق روغن نارگیل و یک گردو می تواند برای شما معجزه کند. این مواد هم شما را در طولانی مدت سیر نگه می دارد و هم به کاهش وزن شما کمک می کند.

۱۴- ماهیچه هایتان آب شده است

ماهیچه های شما یک مورد ضروری برای وزن سالم بدن هستند. چون ماهیچه ها توانایی سوزاندن ‌کالری دارند، حتی در زمان استراحت.

افراد در سن ۳۰ سالگی باید حدود ۳ تا ۵ درصد توده ماهیچه ای داشته باشند. نتایج نشان می دهد که کمبود ماهیچه باعث می‌شود که متابولیسم ما کاهش پیدا کند و کالری کمتری سوزانده شود که همین باعث اضافه وزن ناخواسته می شود. راه حل این است که توده ماهیچه ای خود را با تمرینات قدرتی افزایش دهید و متابولیسم خود را همچنان بالا نگه دارید.

۱۵- قند پنهان مصرف می کنید

شاید مواد غذایی که می خورید، برچسب شکر یا قند نداشته باشند، اما در بسیاری از غذاهای شما این ماده وجود خواهد داشت. ادویه ها، دسرها، سالادها و سس ها حاوی قند خواهند بود که شما از آن ها خبر ندارید؛ مثلاً سس کچاپ قند بسیار بالایی دارد. حدوداً یک دوم یا یک سوم کل مواد به کار رفته در آن را شکر شامل می‌شود. ۱ قوطی کنسرو نیز مقدار زیادی قند دارد. اگر مواد به کار رفته در محصول با برچسب روی آن نوشته شده است، حتما به دنبال موارد زیر در آنها باشید:

 • مالتوز
 • دکستروز
 • گلوکز
 • گلوکز جامد
 • فروکتوز
 • ساکارز
 • دکستران
 • شکر قهوه ای
 • شیرین کننده مصنوعی
 • شیره
 • شیره ذرت
 • قند ذرت
 • شیره آگاو
 • نیشکر
 • مالتودکسترین
 • مولاس

این برچسب ها را بخوانید با خواندن آن ها متوجه خواهید شد که چه قندهایی پنهانی در آنها به کار رفته است. گاهی اوقات ممکن است با مصرف یک تکه نان به بدنتان آسیب برسد، زیرا در آن سه چهارم قاشق غذاخوری شکر به کار رفته است.

۱۶- تمرین های خود را تغییر نمی دهید

اگر ماه‌هاست که همان تمرین های گذشته را انجام می دهید، باید منتظر نارضایتی و تغییر نکردن بدن خودتان باشید. چرا؟ چون بدن شما یاد می گیرد که چگونه درخواست های جسمی خود را ارتقا دهد تا بتواند انرژی بیشتری دریافت کند.

حتما بخوانید: ۵ تا از بهترین ورزش های سبک ایروبیک زنان جهت اندام ایده آل به نقل از مجله هاگیز

به عبارت دیگر یک تمرین تکراری به مدت سه ماه باعث می شود که کالری کمتری به طور روزانه بسوزانید. سعی کنید که به طور منظم تمرین های ورزشی خود را تغییر دهید و آنها را ارتقا ببخشید. این کار باعث می‌شود که بدن شما با یک شوک جدید روبرو شود. بدن هنگام مواجهه با این چالش می‌تواند، کالری سوزی را افزایش دهد. تعداد دفعات، شدت، زمان و نوع تمرین ها را تغییر دهید. حتی اگر یکی دو مورد از این چهار مورد را رعایت کنید، می توانید کالری سوزی خود را دوباره افزایش دهید.

ترفندهای عالی کاهش وزن

ترفندهای رسیدن به بدن ایده آل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن