مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

هالووین چیست؟ تاریخچه و 20 حقیقت جالب که باید بدانید

چرب زبان

هالووین (Halloween) نام یکی از تعطیلات مسیحیان است که شب 31 اکتبر و قبل از مراسمی نام همه قدیسان (All Saints یا All Hallows) جشن گرفته می شود. جشن هالووین یکی از آیین های مسیحیت غربی است و در اکثر نقاط اروپا و آمریکای شمالی مراسمی غیرمذهبی محسوب می شود.

ریشه هالووین به جشن باستانی سلتیک به نام “سو-این” (Samhain) برمیگردد؛ مراسمی که ایرلندی های قرون وسطی در اول نوامبر به عنوان آغاز سال نو جشن می گرفتند. در آن زمان سلتی ها برای دور کردن ارواح خبیث، آتش روشن می کردند و لباسهای خاصی می پوشیدند.

حتما بلد باشید: CEO‌ چیست؟ مسئولیت های او و تفاوت با رئیس

به نظر می رسد اکثر اعیاد مسیحی و از جمله روز همه مقدسین (All Saints’ Day) در اول نوامبر و روز ارواح درگذشته (All Souls’ Day) در دوم نوامبر در قرون وسطی شکل گرفتند. در قرن نهم، هالووین با نام All Hallows’ Eve و به معنی “شب قبل از روز همه قدیسان” جشن گرفته میشد و بعدها با نام هالووین در سراسر دنیای مسیحیت غربی شناخته شد.

تاریخچه هالووین

همانطور که گفتیم، هالووین ریشه در جشنواره باستانی Samhain (سو- این) دارد که سلت های بریتانیا و ایرلند باستان آن را برگزار می کردند. در آن زمان، اعتقاد بر این بود که روز اول نوامبر زمستان شروع می شود. این تاریخی بود که گله ها را از مرتع برمیگرداندند و فصل برداشت و سرما و تاریکی آغاز می شد.

سلتی ها معتقد بودند با آغاز زمستان ارواح کسانی که از دنیا رفته اند برای بازدید از خانه هایشان به این دنیا برمیگردند و روح کسانی که در طول سال گذشته مرده بودند به جهان ما می آید.

هالووین

مردم برای روشن کردن اجاقهایشان در زمستان و همینطور برای ترساندن ارواح خبیث و شیطانی روی تپه ها آتش روشن می کردند و گاهی اوقات هم ماسکها و لباسهای ترسناکی می پوشیدند تا اگر روح شیطانی و خبیثی به این دنیا آمد آنها را نشناسد و از حضورشان مطلع نشود. به این ترتیب مفاهیمی مثل جادوگر، پری و شیاطین با جشن هالووین مرتبط شدند.

علاوه بر این، سلتی ها اعتقاد داشتند که این دوره برای پیشگویی درباره مسائلی مثل ازدواج، سلامتی و مرگ مناسب است. وقتی رومیها در قرن اول پس از میلاد بر سلتی ها تسلط پیدا و سرزمینهایشان را فتح کردند، جشنهای خودشان به نامهای فرالیا (Feralia)- جشن گرامیداشت یاد مردگان- و بزرگداشت پومونا (Pomona) – الهه محصول- را با هالووین ادغام کردند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 

بلد باشید: میم چیست؟ چگونه مفهوم میم را بفهمیم؟

در قرن هفتم پس از میلاد، پاپ بونیفاس چهارم 13 می را به عنوان روز همه قدیسان اعلام کرد. یک قرن بعد از آن و احتمال در تلاشی برای جایگزین کردن جشنهای بت پرستی با مراسم مسیحی، روز همه قدیسان به اول نوامبر منتقل شد. بعدها این روز به شب مقدس (hallowed) و در نهایت به هالووین (Halloween) تبدیل شد.

هالووین در آن زمان به جز اروپا در قسمت های کمی از آمریکا هم برگزار می شد. در واقع جشن هالووین در اوایل تا حد زیادی بین استعمارگران امریکایی و به خاطر سیستم مذهبی افراطی پروتستان ممنوع بود، اما در دهه 1800 به تدریج جشنواره هایی مرتبط با برداشت محصول خلق شدند که عناصر هالووین را هم در برمیگرفتند. وقتی مهاجران و از جمله ایرلندی ها در اواسط قرن نوزدهم به ایالات متحده رفتند، آداب و رسوم هالووین را هم با خودشان به آنجا بردند و به این ترتیب، هالووین در قرن بیستم به یکی از تعطیلات اصلی و محبوب آمریکایی ها و به خصوص در بین بچه ها تبدیل شد.

هالووین چه جور مراسمی است؟

جشن هالووین در اصل بر اساس ارواح و دنیای مردگان شکل گرفته است، چون مردم قدیمی معتقد بودند شب قبل از سال نو، مرزهای بین دنیای مرگ و زندگی برداشته می شود و ارواح مرده ها می توانند به دنیای ما بیایند. برای همین با پوشیدن لباسهای ترسناک و مخصوص و آتش روشن کردن، سعی می کردند ارواح شیطانی را از خودشان دور کنند.

گریم های هالووینی

الان دیگر هالووین با مهمانی و دورهمی، شوخی های بامزه و پوشیدن لباسهای عجیب و غریب و ترسناک و مراسم جالبی مثل قاشق زنی یا همان تریک اور تریت (trick-or-treat) جشن گرفته می شود. علاوه بر این، خیلی ها کدو تنبل را خالی و روی آن را حکاکی می کنند و به شکل صورتهای ترسناک در می آورند. این کدو تنبلهایی که با گذاشتن شمع داخلشان به صورت فانوس درآمده اند یکی از نمادهای معروف هالووین به حساب می آیند.

در قرن نوزدهم، مهاجرانی که از اروپا به ایالات متحده آمریکا آمده بودند آداب و رسوم هالووین را با خودشان به این منطقه آوردند و باعث محبوبیت و رواج بیشتر هالووین شدند. در دهه 1950، قاشق زنی به یکی از محبوبترین کارهای هالووین به خصوص بین بچه ها تبدیل شد. بچه ها با پوشیدن لباسهای هالووین به خانه های مختلف سر می زنند و از صاحبخانه تقاضای شکلات و آبنبات می کنند. در حال حاضر هالووین یکی از بهترین و بزرگترین تعطیلات برای فروش آب نبات و شکلات در آمریکا است.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

شوخی و بازی هم یکی دیگر از اجزای جشن هالووین به حساب می آید. یکی از بازیهای معروف هالووین بازی شکار سیب (bobbing for apples) است که از جشن رومی پومونا گرفته شده و به آن بازی سیب اردکی یا سیب قاپی هم می گویند. برای انجام این بازی شرکت کننده ها دستهایشان را پشت سرشان می گذارند و سعی می کنند با خم کردن سرشان در یک حوض آب، سیبهایی که روی آب شناورند را بگیرند.

مردم با لباس و گریم های هالوینی

اسکلت، گربه سیاه و موجودات ترسناکی مثل ارواح، جادوگران و خون آشامها عناصر معروف و جدانشدنی جشن هالووین هستند. یکی دیگر از نمادهای معروف هالووین، فانوس جک است که از یک کدوتنبل خالی شده که صورتش به شکل شیطانی حکاکی می شود و داخل شمع قرار می گیرد ساخته می شود.

از اواسط قرن بیستم، صندوق کودکان سازمان ملل متحد یا همان یونیسف (UNICEF)، جمع آوری پول برای برنامه های خیرخواهانه خود را به بخشی از مراسم هالووین تبدیل کرد.

معنی پلتفرم چیست؟ تفاوت آن با اصطلاحات مشابه

حقایق جالب درباره هالووین

1- جشن هالووین هر سال در در شب 31 اکتبر برگزار می شود.

2- تعطیلات هالووین ریشه ای مسیحی دارد که به سال 1745 برمیگردد.

3- از سال 1556به بعد هالووین با نام All Hallows Eve (شب همه مقدسین) نامیده می شد.

4- خیلیها معتقدند اکثر آداب و رسوم هالووین از جشنهای برداشت محصول باستانی سلتی ها سرچشمه می گیرند.

5- هالووین تعطیلاتی است که به مردگان و ارواح اشاره می کند.

6- هالووین با نامهای مختلفی مثل All Hallows’ Eve (شب تمام مقدسین) و All Saints Eve (شب همه قدیسان) شناخته می شود.

7- هالووین جزو فرهنگ غربیهاست و در کشورهای غربی مثل آمریکا برگزار می شود.

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟

8- هالووین به معنی اولین روز Allhallowtide یا Hallowtide است.

9- یکی از نمادهای معروف هالووین، فانوس جک است.

10- مراسم قاشق زنی یکی از محبوبترین سنتهای هالووین بین بچه هاست که در آن لباسهای هالووین می پوشند و شکلات جمع می کنند.

11- بعضی از کلیساها مراسم هالووین را برگزار می کنند و برای کسانی که در مراسم عشای ربانی شرکت می دارند دعا می کنند.

12-هالووین در اصل زمانی برای به یادآوردن مردگان و از جمله شهدا و قدیسان است.

14- آتش روشن کردن و بازیهایی مثل فال گرفتن و پیشگویی کردن جزو کارهای رایج در هالووین است.

15- کلمه Halloween به معنای شب قدیسان (Saints’ evening) است.

16- بعضیها معتقدند که اصطلاح هالووین ریشه ای اسکاتلندی دارد.

17- هالووین به طور کلی به روز مردگان (Day of the Dead) مربوط می شود.

18- تزیینات هالووین شامل چیزهایی مثل اسکلت، کدو تنبل و ارواح می شود.

19-بعضی از مسیحیها معتقدند جشنهای مدرن هالووین مشوق بت پرستی هستند.

20- بعضیها معتقدند اگر شب هالووین عنکبوت دیدید نباید بترسید، چون این عنکبوت در واقع روح یکی از عزیزانتان است! (منبع1 منبع2)

قیافه شناسی: آموزش صفر تا صد با 11 نکته و 5 تکنیک

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا