مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

میم چیست؟ چگونه مفهوم میم را بفهمیم؟

چرب زبان

میم ها محتوای مختصر طنز (عکس، ویدیو، تصویر متحرک یا نوشته) هستند که به وسیله کسانی که از آن ها استفاده می کنند، تکامل می یابند و مجددا منتقل می شوند. هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تک تک میم های موجود را می شناسد یا می فهمد. تعداد آن ها بسیار زیاد است و اغلب می توانند برای افرادی که آن ها را ایجاد کرده و به اشتراک می گذارند خیلی شخصی باشند. با این حال، عناصری وجود دارند که می تواند به شما در درک آن ها کمک کند.

به زبان ساده باید گفت، میم یک عکس یا ویدیو یا نوشته یا گیف … است که بیشتر جنبه شوخی و خنده دارد، خیلی زود توسط کاربران در اینترنت پخش می شود و ممکن است هر کسی کمی آن را تغییر دهد. مثلا تصویر بالا یک میم است، یعنی یک عکس طنز که زمانی در اینترنت بخاطر همه گیر شدن کلاس های انلاین در دانشگاه های ایران پخش شده بود و مفهوم آن اشاره به این دارد که کسی در این کلاس ها حاضر نمی شد یا هر مفهومی که شما برداشت می کنید…

تعریف میم از زبان ویکی پدیا

در ویکی پدیا می خوانیم که چیزی که عنوان میم شناخته می‌شود ممکن است در میان اجتماع‌های مختلف در اینترنت تفاوت داشته باشد و می‌توان در طی زمان تغییر کند و متفاوت شود. به‌طور سنتی، میم‌ها یک مفهوم یا تکیه‌کلام بودند ولی مفهوم «میم» تبدیل به یک پدیده ای چند جنبه ای شده و ساختارهای پیچیده‌ای چون چالش‌ها (همانند چالش سطل یخ)، گیف‌ها (GIFs)، ویدیوها، و پدیده‌های همه گیر (مشابه پخش شدن ویروس) را نیز شامل می‌شود.

میم‌های اینترنتی به عنوان بخشی از فرهنگ اینترنت شناخته می‌شوند. آنها می‌توانند از شخصی به شخصی دیگر و از طریق شبکه‌های اجتماعی، بلاگ‌ها، ایمیل مستقیم یا منابع خبری جمعی و غیر جمعی منتشر شوند.

گرانولا چیست؟ 10 فایده آن و 2 دستور تهیه ساده

میم‌ها علاوه بر جنبهٔ سرگرمی داشتن برای تبلیغات، و بازاریابی نیز استفاده می‌شوند، میم‌های اینترنتی ابزاری تأثیرگذار برای بازاریابی ویروسی و بازاریابی پارتیزانی ارزیابی می‌شوند.

چه چیزی یک میم را به میم تبدیل می کند؟

حتی اگر میم‌ ها برای تان نا آشنا و عجیب به نظر می ‌رسد، باز هم این احتمال وجود دارد که در طول این سال‌ ها حداقل با یکی از آن ها برخورد کرده باشید که برای تان منطقی بوده است. چه تا به حال در چالش سطل یخ شرکت کرده باشید و چه یک لیوان ” Keep Calm ” روی میز کارتان داشته باشید، در این صورت در یک میم شرکت کرده اید. شما با دهان به دهان چرخیدن این چالش ها متوجه آن ها شده اید، آن ها را درک کرده اید، چارچوبش را تغییر دادید و آن را به سبک خودتان اختصاصی کرده اید. همه این ها مؤلفه های کلیدی هستند که یک میم را به میم تبدیل می کند.

میم

با این که به سختی می توان تعریف مشخصی از میم ارائه کرد، اما این اصطلاح معمولا ما را یاد تصویر یا ویدیویی می اندازد که مفهوم یا ایده خاصی که معمولا هم از طریق پلتفرم های اجتماعی آنلاین پخش می شود را به تصویر می کشد . این ایده از طریق رسانه های اجتماعی ، انجمن ها، برنامه های پیام رسان و حتی سایت های خبری گسترش می یابد. تصاویر و ویدئو هایی که پیامی را منتقل می کنند اغلب در طول این فرآیند تغییر می یابند که منجر به تکامل ایده اصلی به چیزی کاملا جدید می شود. آن ها حتی ممکن است که با یک عنوان جدید و شکلی تغییر یافته منتشر شوند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مفهوم می تواند تأثیر زیادی بر معنای یک میم یا میزان انتقال پیام برای گیرنده داشته باشد.

بسیار جالب: چطور در چت جذاب باشیم و دلبری کنیم؟ (20 نکته)

میم‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات بیشتری را نسبت به یک متن ساده منتقل کنند. همانطور که از ایموجی ها برای انتقال حالات یا احساسات پیچیده استفاده شده است، یک میم می تواند یک ایده پیچیده ، وضعیت روحی یا درکی مشترک را بسیار سریع تر از تایپ کردن و خواندن توضیح متنی یک ایده منتقل کند.

از رقص بچه ها تا چالش Momo

برخی از محققان ایده میم را به صد ها سال قبل نسبت می دهند ، اما تفسیر مدرن آن به عقیده بسیاری توسط زیست شناس تکاملی بریتانیایی ریچارد داوکینز شکل گرفته است . او ایده میم را در کتاب خودش به نام ” ژن خودخواه ” در سال 1976 به عنوان موجودیت یا ایده ای فرهنگی توصیف کرد که تکرار می شود، تکامل می یابد و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. او در آن زمان نمی ‌توانست آن را بفهمد، اما این اصطلاح اخیرا برای توصیف تعداد نامحدودی از عبارات، تصاویر، صدا ها و ویدیو های مختلف استفاده می ‌شود که همگی از طریق اینترنت برای به اشتراک گذاشتن ایده ‌ها و افکار به صورت خلاصه و سریع ارائه می شوند.

 

اکثر آن ها اولین میم اینترنتی را کودک رقصنده می دانند. این گیف کوتاه یک کودک متحرک و در حال رقصیدن است ( گاهی به عنوان ” Baby Cha-Cha ” هم شناخته می ‌شود ) که در سال 1996 به یک ویدئو وایرال تبدیل شد. این گیف به طور گسترده از طریق ایمیل به اشتراک گذاشته و در برنامه‌ های تلویزیونی محبوبی مثل آلی مک ‌بیل نمایش داده شد. با این حال، تا دهه 2010 بود که میم ها به خودی خود به یک پدیده فرهنگی تبدیل شدند. امروزه، آن ها یکی از روش های اصلی و محبوب برقراری ارتباط آنلاین مردم است.

40 جوک بی مزه (که در تمام دنیا معروف هستند!)

میم ‌هایی که در طول این سال ‌ها آمده و رفته ‌اند، بسیار زیاد هستند و نمی‌ توان آن‌ ها را با جزئیات پوشش داد اما می توانید هر چیزی از Planking گرفته تا Good Guy Greg و Momo Challenge را در این لیست قرار بدهید. میم‌ ها به ‌طور باورنکردنی متنوع و دائما در حال تغییر هستند و نمی ‌توان آن ‌ها را در یک دسته ‌بندی مرتب و مشخص شناسایی کرد.

سرعت به اشتراک گذاری و ساخت آن ها هم رو به افزایش است، بنابراین تلاش برای یادگیری یا درک همه آن ها یک کار غیر ممکن است. اما این بدان معنا نیست که ما نمی توانیم از مفهوم مهم ترین و معروفترین شان سر در بیاوریم.

میم های بامزه

چه طور مفهوم یک میم را بفهمیم؟

درک برخی از میم ها آسان تر از بقیه است. ساده ‌ترین آن ‌ها به عنوان میم ‌های ” ماکرو تصویر ” شناخته می ‌شوند که معمولا شامل یک تصویر گویا و یک قطعه متن هستند. آن ها تاکیدی هستند و برای کمک به انتقال یک حالت عاطفی به روشی ساده طراحی شده اند. میم ها تجربه ای مشترک بین سازنده و بیننده را به نمایش در می آورند.

بقیه میم ها ممکن است کمی پیچیده تر باشد. به طور مثال چیزی مانند Slender Man می تواند ترسناک یا خطرناک به نظر برسد. برخی دیگر ممکن است به طرز عجیبی مبهم باشند و به قسمت خاصی از یک برنامه تلویزیونی یا فیلمی که دهه ها پیش پخش شده است، اشاره کنند . اغلب، منشأ چنین میم‌ هایی آن قدر نا آشنا یا دور از ذهن است که درکش به تحقیق نیاز دارد.

حتما بخوانید: 35 فرد با بیشترین ضریب هوشی در طول تاریخ

این که یک میم چقدر مهم است بستگی به این دارد که چرا می خواهید آن را بفهمید. اگر فقط می ‌خواهید که خودتان از آن استفاده کنید، ایجاد کمی تغییر در آن برای خلق ورژن خاص خودتان کافی است.

اگر می ‌خواهید درباره معنای آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می ‌خواهید فرزندان، دانش ‌آموزان یا وابستگان تان از آن استفاده کنند یا خیر، از افرادی که می ‌توانند اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارند؛ در این باره بپرسید . منابع مفیدی مثل Know Your Meme و Wikipedia هم می توانند بیشتر توضیح بدهند که یک میم از کجا نشات و چطور در طول زمان شکل گرفته و تکامل یافته است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که میم ها دائما در حال تغییر هستند . این که افراد مختلف واقعا چه طور از این میم ها استفاده می کنند ؛ می تواند امری کاملا شخصی باشد. آن ها حتی ممکن است یک کلکسیون شخصی از میم داشته باشند که خیلی هم معروف و محبوب نیستند .

میم بامزه-2

اکثر میم‌ ها به قصد مزاح و خنداندن ایجاد می ‌شوند و تأثیر شان به نحوه درک و استفاده از آن ‌ها توسط افرادی که تماشایشان می کنند، دارد. اگر شخصی در زندگی شما مکررا میم هایی را برای دیگران ارسال یا میم هایی را تماشا می کند که شما آن ها را نمی فهمید، توصیه می کنیم از آن ها بخواهید معنای شان را برای تان توضیح بدهند که قطع برایتان جالب خواهد بود. در صورت نیاز، می‌ توانید در خارج از ابزار ها و پلتفرم‌ های ارتباطی که این میم ها در آن جا رشد کرده اند، آن ها را برای انتقال مفهوم جامع تری با دیگران به اشتراک بگذارید.

کیوت یعنی چی؟ (و پاسخ به 10 سوال رایج دیگر)

اگر واقعا به ساختن میم علاقه دارید، این کار را از همین حالا شروع کنید . وب سایت های محبوبی مثل ImgFlip و Kapwing’s Meme Maker مکان های بسیار خوبی برای شروع این سرگرمی جدید هستند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. داداش دمت گرم ولی به حضرت عباس اگه چیزی حالی بشم و بفهمم. با این حال ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا