مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه گیاه خوار شویم؟ (بایدها و نبایدهای غذایی)

چرب زبان

Faunalytics سازمانی است که برای کمک به حیوانات ایجاد شده و با کمک به طرفداران حیوانات بهترین و دقیق ترین داده ها را برای انجام این کار در اختیار دارد. یکی از راه های انجام این کار راه اندازی یک کتابخانه بزرگ و در حال رشد از تحقیقات در زمینه مسائل مربوط به حیوانات است که شامل تعداد زیادی مقاله در مورد گیاه خواری است. اگر چه ما به دلیل باورهای اخلاقی به محافظت از حیوانات علاقه داریم، منتها به قدرت حقایق نیز اعتقاد داریم. در مقاله زیر ما به سوالات متداول در مورد گیاه خواری و چگونگی تبدیل شدن به یک گیاهخوار پاسخ خواهیم داد.

گیاه خواری به چه معناست؟

گیاه خوار بودن برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. برای بعضی از افراد، این کلمه ممکن است به سادگی یک رژیم باشد، راهی که باعث بهبود سلامتی و تندرستی می شود. برای افراد دیگر، گیاه خواری اعتقاد عمیق تری به رابطه اخلاقی بین انسان و سایر حیوانات اشاره دارد، اعتقادی که آن ها را وادار می کند گوشت و سایر محصولات حاصل از ذبح حیوانات را مصرف نکنند. همچنین گیاه خواری می تواند بخشی از هویت اجتماعی و جامعه یک فرد و یا امری کاملا خصوصی و شخصی باشد. به طور خلاصه، به همان اندازه که گیاه خواران مختلفی وجود دارد، گیاه خواری نیز “معانی” متفاوتی دارد.

انواع گیاه خواران

انواع مختلفی از رژیم های غذایی وجود دارد که در زمره گروه بزرگ گیاه خواری قرار می گیرند. در زیر لیستی از رایج ترین یا شناخته شده ترین آن ها وجود دارد.

گروه گیاه خواران رژیم غذایی
گیاهخواری لاکتو کسی که گوشت یا تخم مرغ نمی خورد اما لبنیات مصرف می کند
گیاهخواری آوو شخصی که گوشت یا لبنیات نمی خورد اما تخم مرغ مصرف می کند
گیاهخواری لاکتو-آوو کسی که گوشت نمی خورد اما تخم مرغ و لبنیات مصرف می کند.
گیاخواری پسکاتار (پیشنهاد ما) افراد این گروه گوشت ماهی می خورند تا گوشت سایر حیوانات را حذف کنند. هم چنین ممکن است لبنیات و تخم مرغ نیز مصرف کنند.
گیاهخواری وگان کسی که هیچ گونه فرآورده های حیوانی، حتی عسل مصرف نمی کند. اکثریت قریب به اتفاق گیاه خواران این عقیده را در سایر بخش ها و قسمت های زندگی هم گسترش می دهند، مانند هیچ لباسی که از محصولات حیوانی تولید شده نمی پوشند، از محصولات آزمایش شده روی حیوانات استفاده نمی کنند و …

بایدها و نبایدها در رژیم غذایی گیاهخواری

همان طور که در بالا ذکر شد، نوع گیاه خواری که شما انتخاب می کنید با نوع غذایی که به عنوان گیاه خوار می خورید، ارتباط دارد. در Faunalytics، به طور کلی رژیم غذایی Vegan و فلسفه اخلاقی ترویج می شود و در بخشی از آن، هر گونه فرآورده های دامی مصرف نمی شود. همه چیزهایی که از حیوانات یا کشتارگاه حاصل نمی شوند، تحت رژیم Vegan قابل قبول هستند. که شامل سبزیجات، میوه ها، حبوبات، لگوم ها، آجیل ها، دانه ها و موارد دیگر است.

اما آن چه اهمیت دارد این است که تشخیص دهیم، هر نوع گیاه خواری را که انتخاب کنید، لازم نیست به عنوان یک محدودیت شناخته شود. تنوع غذایی فوق العاده ای وجود دارد که می توانید به عنوان گیاه خوار بخورید و در واقع، یکی از جالب ترین جنبه های گیاه خواری، گسترش غذاهای مصرفی و بررسی روش هایی است که فرهنگ های مختلف از سراسر جهان از غذاهای بدون گوشت استفاده می کنند. تقریبا همه فرهنگ های سراسر دنیا نوعی گیاه خواری دارند و برای برخی فرهنگ ها، گیاه خواری ستون رژیم غذایی محلی آن ها است، فقط کافیست با کمی تحقیق آن ها را پیدا کنید.

ترکیب رژیم غذایی گیاه خواری

مسئله سلامتی و گیاه خواری مسئله پیچیده ای است و برای گیاه خواران مهم است که از سلامتی و تاثیرات رژیم غذایی خود مطلع شوند. همانند هر رژیم غذایی، توصیه می شود قبل از اقدام به گیاه خواری با یک متخصص تغذیه یا پزشک متخصص مشورت کنید. به طور مشابه، یافتن یک متخصص تغذیه که از رژیم های گیاه خواری حمایت کند و مایل به ارائه اطلاعات خوب باشد نیز اهمیت دارد. متاسفانه برخی از پزشکان و متخصصان تغذیه هنوز ممکن است از ایده گیاه خواری ناآگاه باشند یا حتی خصمانه عمل کنند. در زیر برخی از متداول ترین مواد مغذی و ویتامین هایی که ممکن است به عنوان یک گیاه خوار نگران آن ها باشید و چگونگی اطمینان از دریافت کافی آن ها را مرور می کنیم.

1-پروتئین

شاید بزرگ ترین مسئله و نگرانی در مورد رژیم غذایی گیاه خواری این باشد که پروتئین کافی دریافت نمی کنید. کمبود واقعی پروتئین تقریبا نادر است، اما باید با افزودن چند وعده حبوبات (از جمله لوبیا، سویا، آجیل و غیره) میتوان میزان پروتئین لازم بدن را تامین کرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2-آهن

آهن یکی دیگر از نگرانی های رایج است. خوشبختانه آهن کافی در غلات و حبوبات وجود دارد. منتها برای کمک به جذب آهن حتما ویتامین C مصرف کنید!

3-ویتامین B12

فقط دو منبع قابل اعتماد ویتامین B12 برای گیاه خواران وجود دارد: 1-غذاهای غنی شده 2-مکمل ها. اگر نمی خواهید مکمل مصرف کنید، مراقب غذاهایی باشید که با 2 تا 3.5 میکروگرم از این ویتامین در هر وعده غنی شده اند و روزانه چند مورد از آن ها را میل کنید.

4-اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 نیز بسیار مهم هستند. شما می توانید آن ها را از دانه های کتان (آسیاب شده یا به صورت روغن)، شاهدانه، گردو، روغن کانولا و … دریافت کنید.

5-کلسیم

دریافت کلسیم کافی تماما به میزان جذب آن وابسته است. شما می توانید مقدار زیادی کلسیم قابل جذب از کلم پیچ، بوک چوی (نوعی کلم چینی)، شلغم و کلم بروکلی دریافت کنید. هم چنین می توانید آن را از شیره های گیاهی غنی شده با کلسیم و از توفو تهیه شده با سولفات کلسیم تهیه کنید.

6-ویتامین D

شما می توانید ویتامین D را از آفتاب دریافت کنید: صورت و بازوها را به مدت 10 تا 20 دقیقه در روز در معرض تابش آفتاب تابستان قرار دهید و اگر نیاز به مکمل دارید، یک منبع D3، Vegan پیدا کنید.

آیا گیاه خوار بودن سالم تر است؟

این یک سوال پیچیده است که بر اساس عوامل مختلفی شکل گرفته است. در ابتدا این سوال بستگی به این دارد که گیاه خواری را با چه چیزی مقایسه می کنید. اگر گیاه خواری را با آن چه که معمولا “رژیم استاندارد آمریکایی” نامیده می شود مقایسه می کنید، بله، گیاه خواری بسیار سالم تر است.

همان طور که گفته شد، مزایای سلامتی شما از خوردن سبزیجات تا حد زیادی به آن چه مصرف می کنید بستگی دارد. خوردن سیب زمینی سرخ کرده و سبزیجات مطمئنا یک رژیم گیاهی است، اما کاملا سالم نیست. روش های مختلفی برای گیاه خوار بودن وجود دارد و صرفا اجتناب از محصولات حیوانی نکته جادویی برای سلامتی بیش تر نیست. از آن جایی که رژیم های غذایی گیاهی مورد توجه قرار گرفته و محبوبیت بیش تری پیدا کرده اند، در مقابل “مواد غذایی بی ارزش” بسیار بیش تری در آن وجود دارد، بنابراین بهترین توصیه برای سلامتی مطلوب به عنوان یک فرد گیاه خوار توجه کردن به چیزهایی است که می خورید. بعلاوه تهیه غذاهای کامل و ورزش منظم را به عنوان بخشی از سبک زندگی خود استفاده کنید و مواد غذایی بی ارزش حاصله از سبزیجات را در حد متوسط ​​مصرف کنید.

گیاه خواری و محیط زیست

ممکن است در رسانه ها شنیده باشید که یکی از بزرگ ترین عوامل در بحران آب و هوای کنونی ما کشاورزی صنعتی و کشاورزی متمرکز است. این امر نگرانی فزاینده ای در میان مدافعان، سیاست گذاران و عموم مردم ایجاد کرده است.

شایان ذکر است که همیشه این گونه نبوده است. گر چه ما از زمان انتشار کتاب Livestock’s Long Shadow در سال 2006 این مشکل را درک کردیم، اما رابطه تغییرات آب و هوایی و کشاورزی و دامپروری اخیرا مورد قبول عموم قرار گرفته است. بسیاری از طرفداران سبزیجات فکر می کنند که این کار یک حذف عمدی توسط رسانه ها، دانشگاهیان و سیاست گذاران بوده است که ممکن است بیش از حد تحت تاثیر “Big Ag” (كشاورزي شركت، عمل كشاورزي در مقياس بزرگ در مزارع متعلق به شركت هاي بزرگ) قرار گرفته باشند (چه ضمنی و چه صریح). به هر دلیلی که باشد این امر به یک فوریت تبدیل شده و از نظر علمی قابل پشتیبانی است و دیگر نمی توان آن را نادیده گرفت.

چگونه گیاه خوار شوم؟

گیاه خوار یا وگان شدن به سادگی تصمیم گیری برای عدم استفاده زیاد از محصولات حیوانی است. هم چنین ممکن است انتخاب کنید که از محصولات حیوانی اصلا استفاده نکنید و یا از شرکت هایی که به روش های دیگر از حیوانات استفاده می کنند نیز خرید نکنید.

در سطح منطقی تر، نحوه انجام این تغییر در واقع یک انتخاب شخصی است. اصلی ترین کاری که باید انجام دهید پایدار بودن آن است و برای انجام آن ممکن است بخواهید رژیم جدید خود را به گونه ای راحت کنید که از نظر جسمی یا فرهنگی برای شما شوک آور نباشد.

آموزش تصویری بهترین حرکات یوگا برای لاغری

مثلا می توانید با خوردن 4 تا 5 وعده غذایی در هفته شروع کنید و از آن جا به بالاتر پیش بروید. می توانید 2 تا 3 روز در هفته با خوردن سبزیجات شروع کرده و کم کم پیش بروید. هیچ راه درست و ثبت شده ای برای این کار وجود ندارد، اما یک راه مناسب برای شما وجود دارد. کمی وقت بگذارید و بهترین روش را که به شما کمک می کند این رژیم و تغییر سبک زندگی به جنبه دائمی زندگی شما تبدیل شود، تجربه کنید.

10ترفند گیاه خواری

1-خوراک های مورد علاقه را تغییر دهید

بسیاری از غذاهایی که قبلا از آن ها لذت می بردید برای حذف گوشت و محصولات حیوانی سازگار هستند. به عنوان مثال، کوفته های گوشتی را از دستور پخت اسپاگتی مورد علاقه خود حذف کنید یا جایگزین گوشت در رژیم گیاه خواری را استفاده کنید، مانند GimmeLean. احتمال این وجود دارد که با مصرف بسیاری از مواردی که قبلا خورده اید، به راحتی گیاه خوار شوید.

2-غذاهای جدید گیاهی را کشف کنید

اگر می خواهید گیاه خوار شوید، می توانید غذاهای جدید را کشف کنید. اگر چه بیش تر فروشگاه های بزرگ مواد غذایی شیر سویا و همبرگرهای گیاهی تهیه می کنند، اما سعی کنید در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و بازارهای کشاورزان محلی خود بگردید تا ببینید چه غذاهای جدیدی پیدا می کنید. همیشه چیزهای جدیدی وجود دارد که باید امتحان کنید و کارکنان درون بازار نیز می توانند به شما کمک کنند آن چه را که می خواهید پیدا کنید و یا در مورد بهترین محصولات به شما توصیه هایی داشته باشند. با دستور العمل هایی مانند استیک کلم، گیاه خوار شدن را جالب و هیجان انگیز کنید.

3-دو بار امتحان کنید

اگر بار اول از یک غذای خاص متنفر بودید، مانند همبرگرهای گیاهی، بعدا دوباره و با استفاده از برند متفاوت محصول یا طرز آماده سازی متفاوت یا با چاشنی ها و ادویه های مختلف امتحان کنید. همه محصولات یکسان نیستند و ممکن است شما یک محصول یا سبک تهیه متفاوت را ترجیح دهید. به عنوان مثال، اگر برگر گیاهی خود را اولین بار مایکروویو کردید، دفعه دیگر آن را کباب کنید.

4-یاد بگیرید، بخوانید و صحبت کنید

تا آن جا که ممکن است در مورد سلامتی گیاه خواران و غذاها بیش تر یاد بگیرید و بخوانید. دانش قدرت زیادی دارد. اگر افراد گیاه خوار یا وگان دیگری می شناسید، از آن ها درخواست راهنمایی یا کمک کنید. هر کس چیز متفاوتی در مورد تجربه گیاه خواری خود برای به اشتراک گذاشتن خواهد داشت، اما اکثر مردم تمایل به ارائه میزان کمی مشاوره دارند و احتمالا درخواست کمک شما از آن ها برای گیاه خواری، باعث مباهات و خوشحالیشان می شود.

12 نکته مهم جهت کاهش وزن اصولی در کمتر از 12 هفته!

5-کتاب های آشپزی و دستور العمل های آسان دریافت کنید

برای یافتن یک کتاب عالی آشپزی در زمینه گیاه خواری، در کتابفروشی محلی خود بگردید یا یک برنامه یا سایت دستور غذاهای وگان / گیاه خواری پیدا کنید. به دنبال موردی بگردید که نه تنها شما را مجذوب خود کند بلکه حاوی دستور العمل های متنوعی باشد که برای استفاده روزمره تان به اندازه کافی ساده باشند.

6-رستوران های جدید را امتحان کنید

منطقه و محیط زندگی خود را از نظر وجود رستوران های گیاهی بررسی کنید. با این کار نه تنها برای صرف شام به بررسی کردن منو برای چند گزینه قابل قبول نیاز ندارید، بلکه با غذاهای جدید و اجزای وعده غذایی نیز آشنا خواهید شد. برای رفتن به رستوران های سنتی که اغلب غذاهای گیاهی یا وگان دارند، به دنبال رستوران های چینی، هندی، خاورمیانه و تایلندی باشید. این رستوران ها، غذاها و خوراک های زیادی را ارائه می دهند که می توانید تست کنید.

7-وعده های غذایی جداگانه برای خانواده درست نکنید

اگر تنها شما در خانواده خود از رژیم غذایی گیاه خواری تبعیت می کنید، لازم نیست دو وعده غذایی جداگانه بپزید. کافی است گوشت را برای غذاهایی مانند سرخ کردنی ها و غذاهایی مانند ماکارونی در یک ظرف جداگانه بپزید و درست قبل از سرو به بخش های دیگر اضافه کنید.

16 راز مخفی که از کاهش وزن جلوگیری می کنند

8-انتخاب های سالم داشته باشید

حتما غذاهای سالم را جایگزین گوشت کنید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر تنها سیب زمینی سرخ کرده و دسرهای گیاهی شیرین می خورید، سلامتی شما آسیب می بیند و ترجیح می دهید به عادت های غذایی قبلی خود متوسل شوید. برای داشتن سلامتی و در عین حال احساس سیری، از انواع غلات سبوس دار، سبزیجات و پروتئین ها مانند توفو یا همبرگرهای گیاهی استفاده کنید.

9-به خودتان استراحت دهید

اگر نمی توانید در برابر همبرگر مقاومت کنید، تسلیم نشوید. فقط یک نفس عمیق بکشید و تصمیم بگیرید که در وعده بعدی بهتر عمل کنید. ایده دیگر این است که به خود اجازه دهید یک روز در هفته گوشت بخورید. اگر به سختی می توانید رژیم گیاه خواری را رعایت کنید، دادن یک استراحت و وقفه کوتاه مدت به خود به جای تسلیم شدن، کمک می کند تا در دراز مدت گیاه خوار شوید.

10-صبور باشید

ممکن است برای یک شبانه روز داشتن رژیم غذایی وگان آسان باشد، در حالی که دیگران هنگام دنبال کردن رژیم گیاه خواری فقط با حذف گوشت قرمز دست و پنجه نرم می کنند. همه افراد با هم تفاوت دارند، اما مطمئن باشید که با گذشت زمان، ولع و هوس غذا خوردن شما فروکش می کند. وقتی وسوسه می شوید که از خواسته خود دست بکشید و به گونه ای تسلیم شوید؛ به یاد آوردن اهداف و دلایل گیاه خواری یا وگان شدن، به شما کمک می کند.

10 ماده غذایی برتر یک صبحانه رژیمی برای کاهش وزن

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا