مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

28 ترفند کاربردی نگهداری مواد غذایی (تازه ماندن و ماندگاری بیشتر)

چرب زبان

ما هزینه زیادی برای غذای خود می پردازیم، بنابراین طبیعی است که بخواهیم روش هایی برای نگهداری صحیح از آن پیدا کنیم. بسیاری از ما مقادیر زیادی از مواد غذایی خاص را خریداری می کنیم و برای نگهداری و به حداکثر رساندن عمر مفید آنها نیازمند راهکارهایی هستیم.

غذای تازه بسیار سالم تر از غذای فرآوری شده است و دلیلی برای خرید مقادیر محدود وجود ندارد. اگر نحوه مراقبت و نگهداری از مواد غذایی را یاد بگیریم لازم نیست هر هفته برای خرید محصولات تازه یا کالاهای اساسی مانند نان، تخم مرغ، شیر یا کره به فروشگاه های مواد غذایی سر بزنیم.

28 Food Storage Hacks - Buy an ethylene gas absorber for your refrigerator.

1- برای یخچال خود یک جذب کننده گاز اتیلن بخرید.

میوه ها و سبزیجات گاز اتیلن تولید می کنند و این گاز ماندگاری آنها را کوتاه می کند. استفاده از جذب کننده گاز اتیلن به جذب گاز اتیلن کمک می کند و باعث طولانی تر شدن ماندگاری مواد غذایی می شود. همچنین، اگر میوه ها و سبزیجات را در کیسه های پلاستیکی نگهداری می کنید، حتما چند سوراخ روی آن ایجاد کرده یا کیسه را کمی باز کنید تا گاز خارج شود.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

28 Food Storage Hacks - Wrap banana stems with plastic wrap.

2- ساقه موز را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

بیشتر گاز اتیلن ذکر شده در ترفند فوق از ساقه میوه ها و سبزیجات خارج می شود. در مورد موز، بسته بندی هر ساقه با کیسه پلاستیکی می تواند طراوت آن را 3-4 روز بیشتر کند.

28 Food Storage Hacks - Soak your berries in water and vinegar to make them last longer.

3- برای افزایش ماندگاری انواع توت، آنها را در آب و سرکه خیس کنید.

3 فنجان آب و 1 فنجان سرکه (نسبت آب به سرکه باید سه به یک باشد) بردارید و توت ها را 5 دقیقه در آن خیس کنید.

28 Food Storage Hacks - Wrap celery in tin foil.  4- ساقه کرفس ها را در فویل بپیچید.

با پیچیدن کرفس، کلم بروکلی و حتی کاهو در فویل می توانید آنها را تا 4 هفته تازه و شفاف نگه دارید.

28 Food Storage Hacks - Wrap cheese with parchment paper. 5- پنیر را با کاغذ پارچمنت بپوشانید.

کالایی به نام “کاغذ پارچمنت پنیر” وجود دارد، اما اگر به آن دسترسی ندارید، کاغذ پارچمنت معمولی نیز کار می کند. بگذارید پنیر شما نفس بکشد و آن را به درستی نگهداری کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

28 Food Storage Hacks - Flip your cottage cheese when storing it.6- ظرف پنیر محلی را برعکس کنید.

همه ما می دانیم که باکتری ها باعث از بین رفتن مواد غذایی می شوند، با برعکس کردن ظرف پنیر، در ظرف خلا ایجاد می شود و در نتیجه رشد باکتری ها متوقف می گردد.

حتما بخوانید: چگونه در عرض 24 ساعت از شر کبودی های بدن خلاص شویم؟

28 Food Storage Hacks - Store egg yolks in your freezer.

7- زرده تخم مرغ را در فریزر نگهداری کنید.

شما می توانید زرده تخم مرغ را به مدت یک سال در فریزر نگهداری کنید و اگر به طور تصادفی تخم مرغ تازه در دسترس نداشتید، از زرده های داخل یخچال استفاده کنید، آنها را با یک نوک انگشت نمک ترکیب کنید و در یک کیسه فریزر پلاستیکی نگهداری کنید.

28 Food Storage Hacks - Store grated ginger in the freezer.

8- زنجبیل رنده شده را در فریزر نگهداری کنید.

ریشه زنجبیل از ماندگاری خوبی برخوردار است کافی است آن را در جای خنک نگه دارید اما اگر می خواهید زنجبیل رنده شده در دسترس داشته باشید، آن را رنده کرده و درون یک ظرف محفوظ از هوا در فریزر قرار دهید. این روش برای نگهداری تا شش ماه مناسب است.

28 Food Storage Hacks - Store apples in your crisper tray for extended freshness.9- سیب ها را در جا میوه ای نگه دارید تا طراوت بیشتری داشته باشند.

به نظر می رسد که سیب ها ماندگاری زیادی دارند، اما اگر آنها را در یک محیط مرطوب نگه دارید (جا میوه ای یخچال عالی است) و سیب های لکه دار یا پوسیده را جدا کنید، معمولاً بین 6 ماه تا یک سال باقی می مانند. اگر سیب زیادی خریداری کرده اید، می توانید سس سیب درست کنید و آن را در فریزر ذخیره کنید.

28 Food Storage Hacks - Keep your refrigerator as cold as possible.

10- برای بالا بردن کیفیت نگهداری مواد غذایی، یخچال خود را تا حد امکان سرد نگه دارید.

باکتری ها سرما را دوست ندارند، بنابراین اگر یخچال و فریزر شما دمای مناسب داشته باشد جلوی رشد آنها گرفته خواهد شد. البته نباید خیلی سرد باشد زیرا محصولات شروع به یخ زدن می کنند!28 Food Storage Hacks - Make oven-ready vegetable packets.

11- سبزیجات خود را بسته بندی کنید.

اگر سبزیجات مختلف یا مقدار زیادی از یک نوع خاص دارید، آنها را خرد کرده و در آب جوش قرار دهید. سپس درون کیسه فریزر بگذارید. بدین ترتیب سبزیجات شما آماده پخت و پز هستند.

28 Food Storage Hacks - Divide ground meat into ready-to-use portions.  12- گوشت چرخ شده را به قسمتهای آماده برای پخت تقسیم کنید.

با بسته بندی گوشت گاو، گوسفند یا مرغ در بسته های بزگتر به دلیل انجماد بهتر گوشت می توانید پول زیادی صرفه جویی کنید. اما، اگر فقط به مقدار کمی نیاز دارید و نمی خواهید کل بسته را یخ زدایی کنید. بسته ها را تقسیم بندی کنید.

28 Food Storage Hacks - Divide tomato paste and freeze.

13- رب گوجه فرنگی را تقسیم بندی کرده و فریز کنید.

درست مانند ترفند قبلی، رب گوجه فرنگی نیز قابل تقسیم بندی به اندازه های مورد نیاز برای پخت است. رب را درون یک کیسه فریزر پلاستیکی قرار داده و قبل از انجماد تقسیم بندی کنید. وقتی به رب گوجه فرنگی احتیاج دارید، کافی است تعداد مورد نیاز خود را بیرون بیاورید.28 Food Storage Hacks - Preserve fresh herbs by freezing them in olive oil.

14- سبزیجات تازه را در روغن زیتون ریخته و فریز کنید.

اگر بدنبال ترفندی برای نگهداری از سبزیجات تازه هستید، آنها را خرد کرده و به همراه روغن زیتون در قالب یخ قرار دهید، سپس فریز کنید.

حتمابخوانید: چگونه از نیش حشرات جلوگیری کنیم؟ (7 راهکار علمی ثابت شده)

28 Food Storage Hacks - Honey doesn't rot.

15- عسل فاسد نمی شود.

عسل احتمالاً یکی از معدود غذاهایی است که فاسد نمی شود. ظرف عسل می تواند بیش از 3،000 سال ماندگاری داشته باشد و حتی اگر شکرک بزند، هنوز هم قابل خوردن است. برای نگهداری از عسل آن را در یک ظرف مناسب با درب محکم در یک مکان خشک نگه دارید، به این ترتیب طعم آن مانند روز اول، حفظ خواهد شد.

28 Food Storage Hacks - Chop and freeze green onions.

16- پیازچه ها را خرد کرده و فریز کنید.

پیازچه به صورت دسته ای فروخته می شود و گاهی اوقات ما نمی توانیم آن را در عرض مدت کوتاهی مصرف کنیم. در چنین شرایطی، آنها را خرد کرده در یک بطری پلاستیکی در فریزر نگه دارید.

28 Food Storage Hacks - Wrap unwashed lettuce in paper towels.17- کاهو شسته نشده را در دستمال کاغذی بپیچید.

کاهو معمولاً بعد از 2-3 روز شروع به پژمردگی می کند. اگر می خواهید زمان نگهداری کاهو را به حداکثر برسانید، آن را در دستمال کاغذی بپیچید تا هرگونه رطوبت اضافی را جذب کند.28 Food Storage Hacks - Store chopped lettuce in a Mason jar for instant salads.

18- کاهو خرد شده را در شیشه مربا (شیشه دردار و دهن گشاد) نگهداری کنید.

نگهداری از کاهو شسته شده در شیشه مربا باعث ماندگاری آن تا 4 هفته می شود!28 Food Storage Hacks - Use Mason jars instead of plastic containers.

19- به جای ظروف پلاستیکی از شیشه مربا (شیشه دردار و دهن گشاد) استفاده کنید.

شیشه های دردار هم ارزان قیمت و هم مقاوم در برابر گرما هستند علاوه بر این لک نمی شوند. برای نگهداری چغندر از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا تقریباً باید همه آن را بعد از مدتی دور بریزید، اما شیشه های دردار چنین مشکلی را ایجاد نمی کنند. آنها در اندازه های مختلفی هستند و برای انواع سبزیجات و مواد غذایی توصیه می شوند.

28 Food Storage Hacks - Freeze milk if you're afraid it will go bad.

20- اگر می ترسید شیر خراب شود آن را فریز کنید.

شیر زیادی دارید و می ترسید که خراب شود؟ شیر معمولا تا 3 ماه ماندگاری دارد، اما قوام و طعم آن تغییر می کند. ترفند مادربزرگ من همیشه برای نگهداری از شیر تازه این بود که آن را در فریزر نگه دارد.

28 Food Storage Hacks - Store onions in pantyhose.

21- برای نگهداری از پیاز از جوراب شلواری استفاده کنید.

اگر جوراب شما سوراخ شده، می توانید از آن برای نگهداری پیاز استفاده کنید. پیازها را با گره از یکدیگر جدا کنید. با این روش پیاز شما تا 8 ماه دوام می آورد. جوراب شلواری را گره بزنید و پیاز را داخل آن بگذارید!

28 Food Storage Hacks - Store your pineapple upside down.

22- آناناس را وارونه نگه دارید.

بیشتر سوپر مارکت ها آناناس های خود را به صورت عمود قرار می دهند در نتیجه قندها و آنزیم های طبیعی آنها در قسمت پایین جمع می شوند. برای نگهداری از آناناس در خانه، آن را به صورت وارونه نگه دارید تا قندها و آنزیم ها مجدد پخش شوند و عمر مفید آن نیز بیشتر شود.

28 Food Storage Hacks - Store apples with potatoes to prevent them from sprouting.

23- برای جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی آن را کنار سیب نگه داری کنید.

اگر پیاز و سیب زمینی را در کنار هم نگه دارید سریعتر از بین می روند اما سیب و سیب زمینی برعکس هستند. نگهداری آنها در کنار هم باعث جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی می شود و به ماندگاری آنها کمک می کند.

28 Food Storage Hacks - Keep carrots and beets fresh by storing them in sand.

24- هویج و چغندر را در ماسه تازه نگه دارید.

این یک ترفند قدیمی است که کشاورزان از آن استفاده می کنند، زیرا ماسه رطوبت را جذب و عمر سبزیجات را طولانی تر می کند.

28 Food Storage Hacks - Grow green onions indefinitely.

25- پیازچه بکارید.

اگر فقط از قسمت سبز پیازچه برای چاشنی استفاده می کنید و قسمت سفید را بیرون می اندازید، می توانید ریشه آن را در خانه بکارید. به این ترتیب اگر قسمت سبز پیازچه را برش دهید، طی یک هفته دوباره رشد می کند و به این ترتیب همیشه پیازچه دارید.

حتما بخوانید: چگونه از بخار کردن آینه های حمام جلوگیری کنیم؟ (3 روش ساده)

28 Food Storage Hacks - Let them eat cake and freeze it too.

26- باقیمانده کیک را فریز کنید.

با قرار دادن برش های نان روی انتهای هر برش، برش های کیک خود را تازه نگه دارید. بیشتر کیک ها هفته ها در یخچال تازه می مانند. همچنین می توانید ماه ها آنها را در فریزر نگهداری کنید.28 Food Storage Hacks - Keep your tomatoes out of the refrigerator.

27- گوجه فرنگی های خود را بیرون از یخچال نگهداری کنید.

گوجه فرنگی جای خنک را دوست دارد نه سرد! نگهداری آنها در یخچال باعث جلوگیری از رسیدن و خشک شدن آنها می شود.

28 Food Storage Hacks - Store asparagus like fresh cut roses.

28- مارچوبه را مانند گل رز نگهداری کنید.

مارچوبه را مانند انواع گل ها در یک گلدان پر از آب، نگهداری کنید. همچنین می توانید گیاهان دیگر که با ریشه برداشت می شوند، را نیز با این روش نگهداری کنید.

حتما بخوانید: 36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا