آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

14 گام ساده برای رسیدن به موفقیت (جدیدترین تحقیقات)

صرف نظر از این که چند سال دارید، کجا زندگی می کنید، یا این که اهداف کاری تان در زندگی چیست؛ احتمالاً اهداف نهایی شما در زندگی شاد بودن و موفقیت است. موفق بودن چیزی فراتر از پول در آوردن و کسب شهرت است. بلکه به معنای آن است که از زندگی لذت ببرید؛ هدف داشته باشید و در لحظه زندگی کنید.

حتما بخوانید: ۹ نکته بسیار ساده برای اینکه فردی موثر و پربازده باشید!

بخش ۱- توسعه ی مسیر موفقیت

۱- تعریف موارد مورد علاقه ی شما. قبل از این که بتوانید به تعریف موفقیت دست پیدا کنید، باید بتوانید بگویید موفقیت برای شما چه تعریفی دارد. در حالی که ممکن است چند سال بگذرد تا بتوانید بفهمید که واقعاً از زندگی خود چه می خواهید، به چه چیزهایی علاقه دارید و عشق می ورزید؛ و چه ارزش هایی هستند که به شما در تعیین اهدافتان کمک می کنند و معنای واقعی زندگی شما می باشند. اگر در این مرحله تعریف مواردی که ذکر کردیم مشکل دارید؛ می توانید از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تان بخواهید به شما کمک کنند. از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

 • ترجیح می دهید که چه چیزی به ارث بگذارید؟
 • آیا دوست دارید که دیگران شما را به خاطر داشته باشند؟
 • چگونه می خواهید جامعه خود را به جای بهتری تبدیل کنید؟
 • موضوعات مورد علاقه شما در زندگی کدام اند؟ برای مثال؛ به موضوعاتی فکر کنید که از مطالعه آنها در مدرسه لذت می برید. از خودتان بپرسید چرا به این موضوعات علاقه مندید؟
 • برای مثال اگر به تئاتر موزیکال علاقه دارید، فکر کنید تا دلیل آن را بدانید: آیا به دلیل علاقه تان به موسیقی بوده است؟ یا این که علاقه دارید برای رسیدن به هدفی مشترک؛ در کارهای گروهی شرکت کنید؟

۲- لیستی از اهداف خود و اقداماتی که برای دستیابی به آنها می خواهید انجام دهید؛ تهیه کنید. مطمئن باشید که هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلند مدت را در نظر گرفته اید. سعی کنید اهداف مالی و اهداف حرفه ای؛ همچنین اهداف روابطتان در زندگی؛ اهداف شخصی برای بهتر شدن شخصیت خودتان، چیزهایی که می خواهید تجربه کنید یا چیزهایی که می خواهید یاد بگیرید؛ همه و همه را در لیست قرار بدهید. یک جدول زمانی رسم کنید تا بدانید که در چه زمانی می خواهید هر بخش محقق شود.

 • مشخص کردن اهداف هوشمند، هدف هایی که مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی و واقع بینانه باشند؛ همچنین این اهداف باید دارای زمان بندی باشند.
 • اهداف بزرگتان را به هدف های کوچک بخش بندی کنید. برای مثال اگر قصد دارید دور دنیا را بگردید می توانید هدفتان را ابتدا به پس انداز کردن پول هایتان و سپس دیدن کشورهای خاص تبدیل کنید.

برای دستیابی به آرزوها و شخصیتی که می خواهید باشید، باید توجه خود را به اقداماتی انجام می دهید، معطوف کنید. از خودتان بپرسید «آیا آنچه انجام می دهم من را به جایی که می خواهم در زندگی باشم، هدایت می کند؟»

۳- اگر دائما حس می کنید که بی حوصله هستید، در مورد آینده یا گذشته رویا پردازی می کنید؛ یا لحظه ها را می شمارید تا روز پایان یابد، احتمالاً به این دلیل است که احساس می کنید آنچه را که انجام می دهید، دوست ندارید.

 • برای وقت خود ارزش قائل شوید. سعی کنید وقت آزاد خود را صرف کارهایی کنید که از انجام آن لذت می برید، نه این که صرفاً بخواهید زمان را بگذرانید. به عنوان مثال، به جای این که تعطیلات آخر هفته خود را با تماشای تلویزیون بگذرانید، سعی کنید آن زمان را صرف سرگرمی های خود بکنید؛ یا وقت خود را با دوستان جدید صرف کنید.
 • کارآیی خود را بر اساس تعاملاتی که انجام می دهید بسنجید، نه این که بخواهید آن را بر اساس دستاوردهایتان اندازه بگیرید. لازم نیست همه چیزهایی که انجام می دهید؛ مطابق تعریف مرسوم کارآیی باشد، فقط کافی است که فعالیت ها برایتان جذاب و لذت بخش باشند.
 • به خاطر بسپارید که بهتر است زمان کوتاهی از هر روز را صرف انجام هیچ کاری نکنید و تنبلی کنید. این بخش می تواند خیال پردازی و خودآگاهی شما را تقویت کند. سعی کنید بین کارهایی که باید انجام دهید و زمانی که به خودتان برای استراحت و تنبلی می دهید؛ تعادل برقرار کنید.

۴- به تعهدات خود پایبند باشید. برنامه ریزی به تنهایی کافی نیست و باید سعی کنید روی حرفتان بایستید. اگر به کسی گفته اید که کاری را انجام می دهید؛ آن را انجام بدهید. همچنین؛ اگر از توانایی انجام کاری اطمینان ندارید؛ قول انجام آن را نیز نباید بدهید. در مورد محدودیت هایی که دارید صادق باشید.

 • از کنسل کردن برنامه هایی که ریخته اید اجتناب کنید؛ و سعی کنید هرگز در مورد یک شخص دو بار بدقولی نکنید.
 • تعهداتی برای خودتان بسازید و به آنها پایبند باشید. این تعهدات را بنویسید و جایی بگذارید که بتوانید در طول روز آنها را ببینید.
 • اطمینان حاصل کنید که تعهداتان تدریجاً شما را به سمت اهدافتان سوق می دهد. اهدافتان را مرور کنید تا مطمئن شوید که به سمت آنها در حال حرکت هستید.

حتما بخوانید: با این تکنیک های ساده، یک بار و برای همیشه پرانگیزه و موفق بمانید!

بخش ۲- دستیابی به موفقیت خارجی

۱- آموزش ببینید. آموزش به شما دانش، مهارت و باوری می دهد که بتوانید به حداکثر پتانسیلی که دارید دست پیدا کنید. از نظر موفقیت مالی، آمارها نشان می دهد که هر چقدر آموزش بیشتری ببینید (درجه های بالاتری را طی کنید)؛ احتمال این که درآمد بیشتری کسب کنید وجود دارد.

 • لزومی ندارد که تمامی آموزش هایی که می بینید؛ آموزش رسمی باشد. برنامه های کارآموزی و برنامه های آموزشی بلند مدت نیز؛ به شما کمک می کند که درآمد بالاتری کسب کنید. اخذ گواهی ها در حیطه کاری تان می تواند به افزایش حقوق شما کمک کند یا فرصت های کاری جدیدی در اختیارتان قرار دهد.

۲- منابع مالی تان را مدیریت کنید. بیاموزید که چگونه مدیریت پول هایتان می تواند به شما کمک کند که در طول زمان از نظر مالی، بدون در نظر گرفتن درآمدتان ثبات پیدا کنید.

 • هزینه های خود را بررسی بکنید. هزینه های ماهانه ی خود را از درآمدتان کسر کنید تا بدانید در هر ماه چه مقدار پول برایتان باقی می ماند. همچنین؛ قبوض بانکی خود را بررسی کنید تا بدانید پول هایتان را صرف چه می کنید. این امر به شما کمک می کند تا پول های خود را بیش از حد هزینه نکنید و از درست بودن قبض های بانکی تان اطمینان حاصل کنید.
 • از درآمدتان اطلاع حاصل کنید. زمانی که درآمد خود را محاسبه می کنید؛ اطمینان حاصل کنید که مالیات فدرال، ایالتی و اجتماعی که از پرداخت ناخالص شما کسر می شود نیز در نظر گرفته اید. هزینه های متفرقه مانند هزینه های بیمه درمانی، اوراق قرضه و پرداخت وام را نادیده نگیرید. عدد باقی مانده پرداختی خالص شما است، این همان چیزی است که در نهایت به خانه می برید.
 • کاهش هزینه ها. اگر درآمدتان برای پوشش هزینه های خالص شما کافی نیست، باید هزینه های خود را بررسی کنید تا ببینید که کجا ممکن است بتوانید آنها را کاهش دهید. برای صرفه جویی در هزینه هر ماه، باید مقداری از پول خود را در یک حساب پس انداز سپرده گذاری کنید. از کارفرمای خود بخواهید مستقیماً بخشی از درآمد خود را به حساب پس انداز شما واریز کند.
 • با احتیاط سرمایه گذاری کنید. اگر محل کار شما یک طرح پس انداز بازنشستگی ارائه می دهد، درآمد اضافی خود را صرف آن بنمایید.

۳- زمان را مدیریت کنید. انجام کارهای مهم را به لحظات آخر نیندازید؛ این موضوع می تواند استرس روی شما را افزایش دهد؛ همچنین احتمال این که در انجام وظایف خطا و سهل انگاری داشته باشید نیز بالا می رود. زمان را مدیریت کنید تا به اندازه کافی برای انجام وظایف خود به درستی؛ وقت داشته باشید.

 • لیستی از تمام کارهایی که در هر روز به طور مشخص باید انجام دهید، تهیه کنید و هر کاری که انجام می دهید؛ در لیست مشخص کنید. به این ترتیب می توانید کارهایتان را مرتب و صحیح انجام دهید.

بخش ۳- دستیابی به موفقیت داخلی

۱- از لحظه اکنون لذت ببرید. اگر شما دائما در حال مرور گذشته یا تفکر در مورد آینده هستید، لحظه فعلی را از دست می دهید. به خاطر داشته باشید که گذشته و آینده فقط در ذهن شما وجود دارد و زندگی واقعی در این زمان و حال اتفاق می افتد.

توجه به افکار منفی را شروع کنید تا بتوانید از آنها عبور کرده و از لحظه کنونی لذت ببرید. اگر یک فکر منفی در سر شما ایجاد شد، آن را بپذیرید، به آن برچسب تفکر منفی بزنید و سپس آن را از بین ببرید. مدیتیشن مداوم یا تمرین ذهنی می تواند به شما کمک کند تا با این احساسات و از بین بردن آنها طبیعی تر برخورد کنید.

 • به جزئیات کوچک اطراف خود توجه کنید. نور خورشید را روی پوست خود احساس کنید، احساس قرار دادن پاهای تان بر روی زمین و یا آثار هنری در رستورانی که در آن غذا می خورید. چیزهای شگفت انگیزی مانند اینها؛ به شما کمک می کنند که پرش های ذهن خود را خاموش کنید و قدر دان هر لحظه از زندگی باشید.

۲- زندگی خود را با زندگی دیگران مقایسه نکنید. متأسفانه، بسیاری از مردم؛ موفقیت خودشان را از روی مقایسه کردن با دیگران و افرادی که اطرافشان هستند؛ می سنجند. اگر می خواهید شاد و راضی زندگی کنید؛ باید برای خود و زندگی خودتان ارزش قائل شوید. آنچه در رسانه های اجتماعی می بینید فقط بخشی از زندگی دیگران است؛ نه کل زندگی آنها.

 • به جای اینکه خودتان را با افرادی که “بهتر از شما” هستند مقایسه کنید، به افرادی فکرکنید که بی خانمان، دچار بیماری یا فقر هستند. این به شما کمک می کند تا به جای احساس شرمندگی نسبت به خودتان؛ قدردان لحظات زندگی تان باشید. سعی کنید در کارهای داوطلبانه برای کمک به این افراد شرکت کنید تا این آگاهی را در ذهن خود افزایش دهید. این می تواند به افزایش شادی و اعتماد بنفس شما نیز کمک کند.

۳- نعمت های زندگی تان را بشمارید. مهم نیست که در زندگی چه به دست آورده اید؛ اگر بخواهید همیشه روی چیزهایی که ندارید؛ تمرکز کنید؛ هرگز شاد نخواهید بود. در عوض، زمانی را در هر روز به یادآوری نعمت هایی که در زندگی از آنها برخوردارید اختصاص دهید. به کسانی که دوستشان دارید بیندیشید و سعی کنید خاطرات شادی باهم داشته باشید.

حتما بخوانید: ۱۵ نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

بخش ۴- محقق کردن موفقیت در هر جنبه ای از زندگی تان

مراقب سلامت خود باشید. حتماً شنیده اید که می گویند عقل سالم در بدن سالم. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که دچار کمبود مواد مغذی مورد نیاز نیستید. اگر نوعی مشکل در سلامت خود حس می کنید؛ سعی کنید علت را بیابید. برای مثال اگر دچار عدم تمرکز هستید یا از کمبود انرژی رنج می برید با دکتر، متخصص تغذیه و دیگر متخصصین مربوطه مشورت کنید. سعی کنید که همیشه ورزش کنید اما ورزش و تمرین های تناسب اندام را که از انجام آنها لذت می برید انجام دهید.

۲- فرصت ها را از دست ندهید. اگر فرصتی برای شکوفایی خود یافتید، از آن بهره بجویید. اگر از نداشتن زمان و انرژی کافی برای پرداختن به آن فرصت نگران هستید، از خودتان بپرسید: آیا این فرصت به محقق شدن اهداف من منجر می شود؟ اگر پاسخ مثبت است، از دیگر تعهداتی که دارید خود را آزاد کرده و آن فرصت را دنبال کنید.

 • به یاد داشته باشید که شانس یک بار در خانه آدم را می زند. نمی توانید آنها را ذخیره کنید.
 • این بدان معنا نیست که تمام پس انداز خود را خرج کرده و از حریم ایمنی که هستید، خارج شوید. بلکه این فقط بدان معناست که زمانی که موقعیتی برای پیش روی یافتید باید بله بگویید.

۳- اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید. دوستانتان را از بین افرادی انتخاب کنید که به دلایل مختلفی آنها را تحسین می کنید. سعی کنید کسانی را انتخاب کنید که خوشحال، مهربان، سخاوتمند بوده و در کارهایشان و یا به شیوه های دیگر نیز موفق هستند. به کسانی بپیوندید که به آنچه که می خواهید دست یابید، رسیده باشند و یا اینکه هدف مشترکی داشته باشید. اجازه ندهید حسادت در شما راه پیدا کند: موفقیت هیچ کس تهدیدی برای شما به حساب نمی آید.

 • هنگام برقراری ارتباط با کسی، از خودتان بپرسید که آیا آن فرد باعث می شود شما انگیزه تان افزایش یابد، احساس مثبت و اعتماد به نفس بالایی در شما ایجاد می کند و یا بر عکس احساس خستگی، سرکوب شدن یا بی کفایتی را در شما ایجاد می کند. وقت صرف کردن با افراد مثبت را انتخاب کنید، نه کسانی که بودن با آنها از انرژی تان بکاهد.

اگر دوستان یا اعضای خانواده تان؛ باعث می شوند که همیشه در مورد خودتان احساس بدی داشته باشید؛ زمانی که با آنها صرف می کنید؛ محدود نمایید. همچنین اطمینان حاصل کنید که آن روابطی را که به شما کمک نمی کند تا به اهداف خود برسید، به شما استرس وارد می کند یا اینکه بدون کمک به پیشبرد اهدافتان، بیش از حد وقت و انرژی تان را هدر می دهد؛ شناسایی و محدود کنید.

۴- مرزهای خودتان و دیگران را رعایت کنید. باید قبل از هر چیز مدافع نیازهای خودتان باشید. احترام همه را حفظ کنید، اما هرگز اجازه ندهید که از شما سوء استفاده بشود. به یاد داشته باشید که برای این منظور نیازی نیست از خشونت یا زبانی تند و بی ادبانه استفاده کنید و یا علیه دیگران اقدامی کنید.

 • مزرهایی که دیگران بین خودشان و شما قائل هستند را رعایت کنید. به کسانی که دوستشان دارید گوش بدهید و اگر خواستند که مدتی تنها باشند یا به فضایی احتیاج داشتند؛ به آنها احترام بگذارید.

بخش ۵- ویدیوی کوتاه زیر

 

دانلود ویدیو

پایین-درآمدزایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا