آموزش هنرهای مهم متفرقه بانوان

آموزش نحوه درست کردن شمع با موم زنبورعسل در منزل

چرب زبان

شمع های روشن گرم و ملایم خانگی درست شده با موم زنبور عسل، نقش فوق العاده ای در ایجاد آرامش و تسکین مخصوصا در هنگام شب و هنگام رفتن به رختخواب دارند. اما درخشش و شعله طلایی و مدت زمان طولانی سوختن آن، فقط اولین نکته در مورد جذابیت شمع موم زنبورعسل است. بر خلاف شمع های پارافین – که مواد سرطان زا مانند تولوئن و بنزن را در هوا رها می کنند – این شمع ها ضمن آزاد کردن رایحه ضعیف عسل، تمیز و روشن می سوزند.

حتی بهتر است که شمع های موم زنبور عسل را در خانه – چه به عنوان هدیه یا برای خودتان تهیه کنید – این پروسه چیزی بیش تر از فرآیند ذوب و ریختن نیست.

حتما بخوانید: 40 مهارتی که هر زن و مردی باید بلد باشند

در آموزش زیر به شما نشان می دهم که چقدر راحت است. اما در ابتدا ، اجازه دهید در مورد برخی از متداول ترین سوالات پیرامون ساخت شمع صحبت کنیم:

 


شمع سازی

توی این پک فوق العاده، از صفر تا صد شمع سازی رو یاد بگیر، با آموزشهای بی نظیری که یاد می گیری توی هر جمعی بدرخش. یا اصلا با هنرت پول در بیار!


 

آیا می توانم روغن های ضروری اضافه کنم؟

بله، شما می توانید. در هر حال موم زنبور عسل مانند موم های دیگر قابلیت نگه داری بو را ندارد. به همین دلیل، مقداری روغن نارگیل را با شمع های خود مخلوط می کنم تا عطر و بوی بیش تری به آن ببخشد. حتی با افزودن روغن نارگیل، فهمیدم که فقط رایحه های بسیار قوی (نعناع، لیموترش ، وتیور و غیره) در شمع های موم زنبور عسل دست ساز خوب عمل می کنند.

خوشبختانه، بیش تر موم های زنبور عسل به صورت خفیف بوی عسل می دهند که به خودی خود و یا وقتی که با روغن های ضروری مخلوط می شوند، بسیار دلپذیر و لذت بخش هستند.

حتما بخوانید: بهترین کارهای درآمدزا مخصوص خانم ها در منزل

(نکته مهم: اگر قصد دارید شمع ها را در محیط اطراف کودکان بسوزانید مطمئن شوید روغن های ضروری که انتخاب می کنید، مناسب بچه ها باشند.)

چه نوع موم زنبور عسلی باید استفاده کنم؟

برای این دستورالعمل به یک پیمانه موم زنبور عسل نیاز دارید، که می تواند به شکل گلوله های مومی یا کل بلوک موم باشد که آن را با رنده زبر خرد کرده اید. اگر یک زنبوردار محلی دارید که موم زنبورعسل خام را به فروش می رساند، می توانید از این مراحل برای فیلتر کردن آن برای ساخت شمع استفاده کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

گزینه دیگر موم سفید زنبور عسل است. بیش تر آن چه را که در بازار پیدا خواهید کرد سفید شده است، اما موردی که من از آن استفاده می کنم بدون استفاده از هیچ گونه ماده شیمیایی روشن می شود. ( آن ها از خورشید، هوا و رطوبت استفاده می کنند.)

چه تعداد شمع می توان با این دستور العمل درست کرد؟

وزن این دستور العمل تقریبا 700 گرم است، که باعث می شود دو شمع 350 گرمی، سه شمع 230 گرمی یا شش شمع 120 گرمی درست شود. یا می توانید موارد را با هم مخلوط کنید – این هفته من یک شمع 350 گرمی، یک شمع 230 گرمی و یک شمع 120 گرمی با استفاده از این دستور العمل درست کردم.

در این جا برخی از شیشه های مورد علاقه من برای استفاده از این پروژه آورده شده است:

گزینه های شیشه 350 گرمی

 • شیشه مدل لاله بزرگ (تصویر)

گزینه های شیشه 230 گرمی

 • شیشه مدل لاله کوچک (تصویر)
 • شیشه مربا / شیشه میسون ژله
 • شیشه پوشش دار ژله

گزینه های شیشه 120 گرمی

 • شیشه ژله کوچک

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\55.gif

از دست ندهید: آموزش نحوه درست کردن شمع تزئینی سیترونلا برای دفع حشرات در منزل

نحوه ساخت شمع موم زنبور عسل

ساخت شمع موم زنبورعسل توسط خودتان آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید! در این جا روش ساده و آزمایش شده من برای تهیه شمع هایی با رایحه عسل با گرما و درخشش مطلوب ارائه شده است.

 • زمان درست شدن 30 دقیقه
 • مدت زمان عمل آوری 2 روز
 • زمان کل 2 روز و 30 دقیقه
 • تعداد 2 شمع 350 گرمی

وسایل مورد نیاز

 • دیگ بخار دو جداره یا دو قابلمه با اندازه متفاوت (یکی در داخل دیگری قرار می گیرد)
 • اجاق گاز
 • چاپستیک چوبی (چوب غذا خوری)
 • گیره لباس یا مداد
 • نوار چسب (در صورت استفاده از مداد)
 • فر

مواد سازنده

 • 450 گرم موم زنبور عسل
 • نصف پیمانه روغن نارگیل (ذوب شده)
 • 1 تا 2 قاشق غذا خوری روغن ضروری (من گزینه های ارزان قیمت مانند لیموترش یا نعناع را ترجیح می دهم)
 • فتیله پنبه ای متوسط ( با صفحه فتیله برای اتصال)
 • چسب فتیله
 • شیشه ( این دستورالعمل به سه شیشه مدل لاله 230 گرمی یا شیشه مربا / شیشه میسون ژله نیاز دارد. گزینه دیگر استفاده از دو عدد شیشه مدل لاله 350 گرمی یا شش عدد شیشه ژله 230 گرمی است)

دستورالعمل

1- فتیله (با صفحه فتیله برای اتصال) و چسب فتیله را بردارید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-1-300x200.jpg

2- یکی از چسب های فتیله را بردارید و آن را روی صفحه فتیله قرار دهید، سپس کاغذ را از سمت کنار و روی چسب فتیله جدا کنید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-1a-300x200.jpg

3- فتیله را در ته شیشه و وسط آن بچسبانید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-2-300x200.jpg

4- موم و روغن را در یک دیگ دو جداره ذوب کنید. اگر دیگ دو جداره ندارید، می توانید با ریختن 20 سی س آب در قابلمه و قرار دادن یک قابلمه کوچک تر یا کاسه استیل ضد زنگ در داخل آن و سپس جوش آوردن آب در قابلمه زیری در روی اجاق گاز، یکی درست کنید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-3-300x200.jpg

5- وقتی موم ذوب شد، در صورت تمایل روغن ضروری را به آن اضافه کنید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-4-300x200.jpg

6- موم ذوب شده، روغن نارگیل و روغن ضروری (در صورت استفاده) را با هم مخلوط کنید. من از یک چاپستیک چوبی برای این کار استفاده کردم. بنابراین مجبور نیستم آن را تمیز کنم.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-4a-300x200.jpg

7- موم را درون شیشه بریزید.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-5-300x200.jpg

8- فتیله را طوری تنظیم کنید که در مرکز باشد. می توانید این کار را با قرار دادن یک مداد، نی یا سیخ چوبی در روی دهانه شیشه و چسباندن فتیله به آن انجام دهید، یا از روش مورد علاقه من استفاده کنید، یعنی رد کردن فتیله از درون یک گیره لباس.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-5a-300x200.jpg

9- شمع ها را در یک جای گرم قرار دهید تا سفت شوند؛ زیرا اگر خیلی سریع خنک شوند موم گاهی ترک برمی دارد. من معمولا اجاق گاز خود را تا 46 درجه سانتی گراد گرم می کنم و وقتی که موم را درون شیشه ریختم، اجاق گاز را خاموش کرده و شیشه ها داخل آن می گذارم.

C:\Users\Danei\Desktop\saman joon\axx\how-to-make-beeswax-candles-step-7-300x200.jpg

نکات

*از آن جا که موم زنبور عسل کندتر از موم پارافین یا موم سویا می سوزد، به یک فتیله محکم تر و بزرگ تر از آن چه برای شمع های پارافین یا شمع سویا استفاده می شود، نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که نحوه سوختن فتیله بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله اندازه ظرف و چگونگی تصفیه موم زنبور عسل متفاوت خواهد بود. بعلاوه برای یافتن اندازه مناسب فتیله با توجه به نحوه تصفیه موم و اندازه ظرف، نیاز به آزمون و خطا دارید.

عمل آوری شمع موم زنبور عسل

اجازه دهید تا دو روز باقی بماند، سپس فتیله را تا اندازه 3.5 سانتی متری برش دهید. هنگام روشن کردن شمع ، شعله را روی پایه فتیله که به موم متصل است نزدیک کنید تا مقداری از موم ذوب شده و توسط فتیله بالا کشیده شود – این کار به شما کمک می کند تا شمع به درستی سوزانده شود.

نکته نحوه تمیز کردن

معمولا تمیز کردن ظرفی که موم زنبورعسل در آن ذوب شده دشوار است، اما من یک ترفند کوچک آموخته ام که می خواهم آن را برایتان بگویم. من فر را تا دمای100 درجه سانتی گراد گرم می کنم، سپس آن را خاموش کرده و ظرف را درون آن قرار می دهم. در عرض چند دقیقه، موم کاملا ذوب می شود. سپس آن را با حوله های کاغذی به آسانی تمیز می کنم. بعد از آن، ظرف را به صورت معمولی فقط با صابون و آب شستشو می دهم.

حتما بخوانید: آموزش تصویری ساخت شمع تزئینی و فانتزی (بسیار زیبا)

سوختن شمع های موم زنبورعسل

بگذارید شمع به اندازه کافی و طولانی بسوزد تا موم اطراف شیشه ذوب شود. این کار به جلوگیری از ایجاد حفره کمک می کند ( هنگامی که میزان موم در وسط شمع بیش تر از لبه ها باشد). هرگز شمع را بدون مراقبت و توجه رها نکنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. آموزش خیلی خوبی بود.
  موم عسل که در این آموزش استفاده شده رو از کجا میشه تهیه کرد؟

 2. سلام وقت بخیر چطور میتوان برای آموزش بیشتر با شما ارتباط برقرار کرد، من هم سازنده ی اینگونه شمع ها هستم به تبادل اطلاعات و آموزشهای بیشتر نیاز دارم.

 3. من خودم کندو زنبور دارم و میخوام شمع با موم طبیعی زنبورهام درست کنم فتیله مخصوص شمع سازی با موم زنبور عسل را از کجا میشه تهیه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا