مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

معنی فورس ماژور: فورس ماژور چیست و چه چیزهایی نیست؟

چرب زبان

مفهوم فورس ماژور (Force Majeure) به حادثه یا رویداد غیرمعمولی اشاره دارد که انجام تعهدات قانونی بین دو یا چند طرف قرارداد را غیرممکن می سازد. این نوع رویدادها باید کاملاً خارج از کنترل طرفین باشند تا فورس ماژور محسوب بشوند. علاوه بر این، طرفین قرارداد باید تلاش معقول خود را برای رفع شرایطی که انجام وظایف آنها را غیرممکن ساخته، اثبات کنند.

بسیاری از توافق نامه های تجاری برای پیشگیری از فسخ قرارداد دارای بندهای فورس ماژور هستند که فهرستی از حوادث مهمی که منجر به عدم اجرای تعهدات قرارداد می شوند را ذکر می‌کنند. این رویدادها شامل جنگ، شورش، فعالیت های جنایتکارانه، بیماری های همه گیر و سایر حوادث غیر قابل پیش بینی می شوند. چنین رویدادهایی ممکن است باعث شود طرفین تعهدات خود را برای مدتی به تعویق بیندازند، شرایط قرارداد را بازنگری کنند یا برای لغو قرارداد توافق کنند.

زودیاک چیست؟ روش ساده تشخیص زودیاک خودتان

شرایط فورس ماژور بسته به نوع قراردادی که در آن اعمال می شوند متفاوت خواهند بود، به این معنی که رویدادها یا موقعیت هایی که در دادگاه قانون مدنی واجد شرایط هستند ممکن است متفاوت باشند. در مواردی که یک قرارداد دارای بند فورس ماژور نباشد، ممکن است یک طرف قرارداد بتواند بر اساس قانون عرفی که به عنوان نظریه عدم امکان ایفای تعهد نیز شناخته می شود، ادعای عدم امکان ایفای تعهد داشته باشد. اگر این ادعا وارد باشد، کل قرارداد و کلیه تعهدات طرفین باطل می شود.

چه شرایطی فورس ماژور محسوب می شوند؟

فورس ماژور می تواند در مورد رویدادهای پیش بینی نشده مختلف اعمال شود که یک طرف قرارداد را از انجام تعهدات خود باز می دارد. برای اعمال فورس ماژور، این شرایط بازدارنده باید خارج از کنترل آن طرف باشند. نمونه های متداول رویدادهای فورس ماژور شامل جنگ، حملات تروریستی، بیماری های همه گیر مانند کووید 19، مرگ، اعتصابات کارگری، شورش، جنایت یا سرقت اموال، حوادث غیرمترقبه، بلایای طبیعی (مانند کولاک، زلزله یا طوفان) و یا اقدامات تروریستی است.

میم چیست؟ چگونه مفهوم میم را بفهمیم؟

نمونه های فراوانی از رویدادهای فورس ماژور وجود دارد و کاربرد این نمونه ها به مفاد قرارداد بستگی دارد. برخی از شرایط فورس ماژور اتفاقات استثنایی هستند که ممکن است در توانایی طرفین برای انجام تعهدات خود در قرارداد اصلی اختلال ایجاد کنند و در مورد برخی دیگر از شرایط، این اصطلاح کلی است و به رویدادهای خارج از کنترل یک طرف قرارداد اشاره دارد.

چه شرایطی فورس ماژور محسوب نمی شوند؟

شرایط فورس ماژور بسیاری از رویدادهای غیرقابل پیش بینی را پوشش می دهند، اما معمولاً هیچ رویدادی را که یک طرف قرارداد روی آن کنترل داشته باشد، پوشش نمی دهند. این ها مواردی هستند که فورس ماژور محسوب نمی شوند:

  • رویدادهای قابل پیش بینی: هر رویدادی که طرف های قرارداد بتوانند آن را به طور منطقی پیش بینی کنند (اتفاقات معمول یا احتمالی که طرفین می توانستند برای آن برنامه ریزی کنند) احتمالاً واجد شرایط رویداد فورس ماژور نیست. به عنوان مثال، اگر در روز کنسرت باران ببارد (اتفاقی معمول)، باعث نمی شود که هنرمندان و تهیه کنندگان از برگزاری آن رویداد معاف شوند.
  • عدم امکان تعمدی: رویدادی که یک طرف قرارداد با اقدامات شخصی خود ایجاد کند، فورس ماژور محسوب نمی شود. به عنوان مثال، اگر شخصی به طور تصادفی باعث آتش سوزی شود و به اموال مورد نیاز برای اجرای قرارداد آسیب برساند، احتمالاً قوانین شرایط فورس ماژور اعمال نخواهد شد.
  • شرایط تصریح شده در قرارداد: یک قرارداد ممکن است به صراحت بیان کند که رویدادی خاص توافق را باطل نمی کند، در این صورت قوانین فورس ماژور اعمال نمی شود.
  • سهل انگاری یا تخلف: اگر شرایط بازدارنده ناشی از سهل انگاری یا تخلف طرفین باشد، قوانین فورس ماژور معمولاً آنها را از تعهداتشان معذور نمی کند. به عنوان مثال، اگر بخش مهم از اموال قراردادی بسوزد و یکی از طرفین اقدامات منطقی را برای جلوگیری از آتش سوزی انجام ندهد، احتمالاً نمی تواند ادعای فورس ماژور کند.

40 جوک بی مزه (که در تمام دنیا معروف هستند!)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا