آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

51 روش غلبه بر کمرویی و اعتماد نفس پایین در جمع های مختلف

چرب زبان

اگر “اعتماد به نفس پایین” را در Google سرچ کنید، بیش از میلیون ها مقاله پیدا خوهید کرد. همین تعداد مقاله را با سرچ کلید واژه های “خجالت و کمرویی” ، پیدا خواهید کرد. مردم می خواهند روش غلبه بر این موارد را بیاموزند. عزت نفس پایین و خجالت از نظر اجتماعی ناتوان کننده هستند و غلبه بر آنها ممکن است بسیار دشوار باشد. این مقاله چند نکته ساده برای شروع در اختیار شما خواهد گذاشت.

آیا واقعا خجالتی هستید؟

قاعدتا، در مورد این که آیا خجالتی هستید یا نه، نظرات متفاوتی می ‌شنوید. این آزمون می ‌تواند تایید کند که آیا شما خجالتی هستید یا خیر. برای ارزیابی میزان خجالتی بودن خود به این 10 سوال ساده را پاسخ دهید. این پرسشنامه توسط یکی از معتبرترین مجلات پزشکی روانشناسی دنیا در آمریکا تدوین شده است. از اینجا این تست را از خود بگیرید

و اما 51 نکته که باید بدانید:

 


ایجاد اعتماد به نفس و هنر نه گفتن

توی این پک فوق العاده، اعتماد به نفس و هنر نه گفتن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با اعتماد به نفست توی هر جمعی بدرخش اونم فقط توی 2 هفته!


 

نیازهای اساسی

هر یک از ما به عنوان یک انسان نیاز داریم احساس مهم بودن داشته باشیم. در زیر به برخی از نیازهای اساسی انسان اشاره می کنیم و به شما کمک می کنیم اهمیت آنها را درک کنید.

1- توجه

ما موجودات اجتماعی هستیم در نتیجه به افراد دیگر احتیاج داریم. توجه یکی از نیازهای اساسی است. با درک این مسئله، می توانید خود را بهتر بشناسید. یک راه عالی برای شروع: توجه به اطرافیان است.

2- معنا و هدف

همه ما در زندگی خود به معنا و هدف نیاز داریم. به خودتان فکر کنید. ممکن است یک دانش آموز باشید یا یک مادر، یک پسر، یک دختر، یک همکار و غیره. هر کسی که هستید، هدف خاصی در زندگی خود دارید. این هدف های مهم را در اینجا توضیح داده ایم

3- ارتباط

همه ما باید با دیگران ارتباط داشته باشیم. به زندگی خود نگاه کنید و از خود بپرسید با چه کسانی در ارتباط هستید. برای مثال ممکن است با افراد زیر در ارتباط باشید:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • همسر
 • دوستان
 • فرزندان
 • نوه ها
 • همکاران

بهتر است این ترفندهای معاشرتی را یاد بگیرید تا با افراد بیشتری در ارتباط باشید.

4- خلاقیت

همه ما در زندگی خود به خلاقیت نیاز داریم. اگر هر روز کارهای مشابهی انجام دهیم، زندگی برایمان کسل کننده خواهد شد و این می تواند منجر به افسردگی شود. توصیه می شود به طور مرتب یک چیز خلاقانه به برنامه روزانه خود اضافه کنید. راجع به خلاقیت بیشتر بخوانید

5- صمیمیت

صمیمیت یکی از مهم ترین نیازهای یک انسان است. نوزادان باید در آغوش گرفته شوند، کودکان باید مورد عشق ورزی قرار بگیرند و بزرگسالان نیز به محبت سایر بزرگسالان احتیاج دارند. اگر در زندگی چنین احساسی نداشته باشید، ممکن است دلسرد شوید.

6- کنترل

ما به عنوان انسان نیاز به کنترل زندگی خود داریم. هر چند گاهی به نظر می رسد این زندگی است که شما را کنترل می کند. در این مواقع باید به عقب برگردید و قدم هایی را برای بازیابی مجدد کنترل زندگی خود بردارید. می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • روز خود را برنامه ریزی کنید.
 • یک کار را برای انجام دادن در هر روز انتخاب کنید.
 • با مشکلات مقابله کنید.

7- وضعیت

شما باید بدانید که در زندگی خود کجا ایستاده اید. درک این موضوع به شما کمک می کند تا بفهمید چه کسی هستید و دقیقا چه انتظاری از شما می رود. اگر از وضعیت خود در زندگی مطمئن نباشید، افسردگی به راحتی می تواند ایجاد شود.

تعاریف

اجازه دهید در ادامه برخی از تعاریف و شرایط را که معمولا با هم استفاده می شوند مرور کنیم. امیدوارم که یکی از آنها بتواند به شما کمک کند تا شرایط خود را درک کنید.

8- افسردگی

افسردگی انواع مختلفی دارد، اما در اصل به معنای غمگین بودن به مدت بیش از چند هفته متوالی است. افسردگی می تواند با کمبود انرژی و انگیزه نسبت به فعالیت های معمول آشکار شود.

9- کمرویی

طبق wikipedia.com ، خجالتی بودن مساوی است با “احساس ناامنی یا دشواری در زمان ارتباط با دیگران یا صحبت کردن و درخواست کردن از آنها.”

10- اضطراب اجتماعی

5.3 میلیون آمریکایی بزرگسال از اضطراب اجتماعی رنج می برند.wikipedia.com اضطراب اجتماعی را به عنوان تجربه ترس، دلهره یا نگرانی در مورد موقعیت های اجتماعی و ارزیابی توسط دیگران تعریف می کند. بسیاری از افرادی که اضطراب اجتماعی دارند، در تمام زندگی خود با آن درگیر بوده اند.

11- عزت نفس پایین

عزت نفس پایین به این معنی است که نسبت به خود دیدگاه منفی داشته باشید و می تواند به کمرویی و افسردگی منجر شود. اگرچه همه افرادی که از اعتماد به نفس پایین رنج می برند خجالتی نیستند. بسیاری از افراد سعی می کنند اعتماد به نفس پایین خود را با شوخ طبعی، پرحرفی و بلند صحبت کردن پنهان کنند.

اکنون که تعاریف را ارائه دادیم، اجازه دهید در مورد کارهایی که می توانیم انجام دهیم صحبت کنیم. نکات زیر ایده هایی در مورد کارهای ساده ای که باید بصورت روزانه انجام دهید به شما می دهند.

12- روزهای خود را در به صورت نمودار نمایش دهید

هر شب قبل از خواب، یک کاغذ بردارید و از زمان بیدار شدن تا خوابیدن خود را به صورت نمودار نمایش دهید. نمودار را بر اساس خوب یا بد بودن روزی که سپری کرده اید بالا یا پایین بیاورید. این می تواند نشانگر نگاه شما به دنیای اطرافتان باشد.

13- ویژگی های مثبت خود را لیست کنید

خصوصیات مثبت خود را روی کاغذ بیاورید. این کار به بالا رفتن اعتماد بنفس شما کمک خواهد کرد. ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد، اما وقتی شروع به تصدیق ویژگی های خوب خود می کنید، می توانید احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

14- مثبت اندیشی

شروع به مثبت اندیشی کنید. به جای فکر کردن به اینکه “چه اتفاقی می افتد”، در مورد اتفاقات خوب فکر کنید. هر اتفاقی که رخ داد، سعی کنید روی جنبه های مثبت آن تمرکز کنید.

15- مقایسه خود با دیگران را متوقف کنید

یکی از مخرب ترین کارهایی که می توانید انجام دهید مقایسه خود با دیگران است. تنها شخصی که باید خود را با او مقایسه کنید خود شما هستید. این مهم است، زیرا شما باید از استعدادها و توانایی های خود آگاهی داشته باشید.

16- دست از خود تحقیری بردارید

گفتگوهای ذهنی از قبیل “من خیلی احمق هستم”، یا “من هرگز نمی توانم کاری را به درستی انجام دهم” بسیار مخرب هستند. سعی کنید هر روز به طور آگاهانه تلاش کنید تا گفتگوهای مثبت را جایگزین گفتگوهای ذهنی منفی خود کنید.

17- تعریف و تمجید

تعریف و تمجید روزانه قدم بسیار مهمی برای بالا بردن عزت نفس شما است. یک روش عالی برای انجام این کار این است که به ویژگی های مثبت خود اعتراف کنید.

18- پذیرای تعاریف دیگران باشید

فردی که از اعتماد به نفس پایین رنج می برد به سختی می تواند تعاریف دیگران را بپذیرد. تشکر کردن را در آیینه تمرین کنید. پذیرش تعاریف دیگران، شما را در مسیر عزت نفس بالاتر قرار می دهد.

19- با افراد مثبت در ارتباط باشید

اگر خود را با افراد منفی محاصره کنید، احتمال اینکه شما نیز به یک شخص منفی تبدیل شوید وجود دارد. در کنار افراد مثبت باشید تا بتوانید درباره زندگی خود مثبت تر فکر کنید.

20- نیازهای خود را بیان کنید

بسیاری از افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند فکر می کنند که لیاقت تأمین نیازهای خود را ندارند. اما این دیدگاه درست نیست. با ابراز نیازهای خود به ارزشمندی خود پی خواهید برد.

21- از دیگران تعریف کنید

اگر می خواهید درباره خود احساس خوبی داشته باشید، از دیگران تعریف و تمجید کنید. این باعث می شود به فکر اطرافیان خود باشید و به مکالمه های سالم بپردازید.

22- سرگرم شوید

وقتی افسرده هستید یا اعتماد به نفس پایینی دارید، لذت بردن از زندگی را فراموش می کنید. هر هفته حداقل یک کار جالب انجام دهید. سعی کنید احساسات خوبی که هنگام انجام کارهای لذت بخش تجربه می کنید را به خاطر بسپارید و آنها را در سایر مواقع برای خود مرور کنید.

word image 75

مکالمات موثر هستند

گاهی اوقات درگیر شدن در مکالمات برای افراد خجالتی یا افراد با اعتماد به نفس پایین بسیار آزار دهنده است. نکات بعدی به شما کمک می کنند یک مکالمه را شروع کرده و احساس بهتری در گفتگوهای خود داشته باشید.

23- سوال کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای شروع مکالمه طرح سوال است. سعی کنید: یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

 • چطور هستید؟
 • محل كارتان کجاست؟
 • رشته تحصیلی تان چیست؟
 • اهل کجا هستید؟

24- هر روز با دیگران صحبت کنید

هر روز با یک غریبه وارد مکالمه شوید. لازم نیست حتما مکالمه عمیقی داشته باشید. طرف مقابل شما می تواند صندوقدار فروشگاه، شخصی که در اتوبوس کنار شما نشسته و موارد این چنینی باشد.

25- اطلاعات خود را افزایش دهید

مردم عاشق افرادی هستند که در بسیاری از امور سر رشته دارند. هر روز چیزهای جدید یاد بگیرید. این واقعا به مهارت مکالمه شما کمک می کند. برای شروع مکالمه می توانید جمله ای مانند این را بگویید، “ظاهرا در حال مکالمه کتاب جدید استفان کینگ هستید. شنیده ام او …”

26- لبخند بزنید

لبخند زدن احتمالا ساده ترین کاری است که می توانید برای برقراری ارتباط با دیگران انجام دهید. این کار به آنها اجازه می دهد بدانند شما فرد خوش مشرب و صمیمی هستید. به این ترتیب ترغیب می شوند که با شما صحبت کنند. حتی ممکن است مکالمه از طرف آنها شروع شود. قدرت لبخند را دست کم نگیرید.

27- تماس چشمی

برقراری ارتباط چشمی هنگام مکالمه مهم است. به دیگران اجازه می دهد که بدانند شما واقعا به صحبت های آنها علاقه مند هستید. ممکن است در ابتدا برایتان سخت باشد، اما بهتر است این کار را ابتدا با عزیزانتان و کسانی که با آنها احساس راحتی می کنید تمرین کنید.

28- بیشتر از “من” از “شما/تو” استفاده کنید

وقتی با شخصی در مکالمه هستید، سعی کنید تا آنجا که می توانید موضوع را به سمت او هدایت کنید. مردم عاشق صحبت کردن در مورد خودشان هستند و اگر بتوانید برایشان گوش شنوایی باشید، از مکالمه با شما لذت خواهند برد.

دوستیابی

قرار ملاقات برای یک فرد خجالتی و با اعتماد به نفس پایین می تواند بسیار ترسناک باشد. در زیر نکاتی را برای خجالتی ترین افراد ارائه خواهیم داد.

29- سرویس های آنلاین

این روزها روش های زیادی برای دوستیابی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از اپلیکیشن های دوستیابی آنلاین است. این سرویس ها عالی هستند، زیرا به شما اجازه می دهند قبل از ملاقات در زندگی واقعی با طرف مقابل از طریق ایمیل آشنا شوید و گپ بزنید. البته برای پیدا کردن یک دوست ایده آل بهتر است حتما او را در زندگی واقعی ملاقات کنید.

30- دوست یابی گروهی

می توانید گروهی از مردم را دور هم جمع کنید و کاری سرگرم کننده انجام دهید. قرار نیست در چنین گروه هایی دو نفر با هم جفت شوند. به این ترتیب افراد می توانند وقت زیادی برای مکالمه داشته باشند. بسیاری از افراد فعالیت های گروهی را به قرار ملاقات های خصوصی ترجیح می دهند. راهنمایی برای آدمهای خجالتی: چطور با دیگران دوست شویم؟

31- دوست یابی تلفنی

بسیاری از شرکت ها خدمات “ملاقات با مجردهای محلی” را ارائه می دهند. بسیاری از افراد خجالتی ترجیح می دهند از چنین شرکت هایی شروع کنند، زیرا صحبت کردن از طریق تلفن راحت تر از ملاقات حضوری است. با این حال درست مانند دوستیابی آنلاین، دوستیابی تلفنی نیز باید وسیله ای برای رسیدن به یک هدف باشد،و هدف در اینجا این است که سرانجام با آن شخص در زندگی واقعی ملاقات کنید.

32- دوستانتان را با خود ببرید

اگر به یک جمع می روید، یکی از دوستانتان را همراه خود ببرید. اگر با یک دوست باشید احساس راحتی می کنید و هرچه بیشتر احساس راحتی کنید، صحبت با دیگران بخصوص جنس مخالف برایتان راحت تر خواهد بود.

33- روابط عاشقانه

اگر از شخص خاصی خوشتان آمده، اما از شروع مکالمه می ترسید، موارد زیر را امتحان کنید:

 • لبخند بزنید.
 • گل بفرستید.
 • برای او یادداشت بگذارید.

word image 76

راهکارها

چندین راهکار برای مقابله با اعتماد به نفس پایین، کمرویی، افسردگی و سایر مشکلات مرتبط وجود دارد. برای آشنایی با این راهکارها نکات زیر را مطالعه کنید:

34- داروها

بسیاری از داروها به درمان افسردگی کمک می کنند. با حل این مشکل عزت نفس پایین و کمرویی نیز از بین خواهند رفت. پزشک متخصص می تواند به شما در انتخاب بهترین روش درمانی کمک کند. لیست زیر شامل چند دارو است که می توانند موثر باشند:

 • پروزاک یا فلوکستین
 • سرزون یا نفازودون
 • زلوفت یا سرترالین
 • افکسور یا ونلافاکسین
 • پاکسیل یا پاروکستین
 • لووکس یا فووکسامین

35- هیپنوتیزم

بسیاری از افراد از طریق هیپنوتیزم از افسردگی و خجالت نجات پیدا کرده اند. توجه داشته باشید که این روش می تواند بسیار گران باشد. به همین دلیل توصیه می شود در صورتی که قصد امتحان آن را دارید به افراد حرفه ای مراجعه کنید. خود هیپنوتیزم و روش انجام آن در اینجا

36- مشاوره

مشاوره به میلیون ها نفر کمک کرده است تا بر کمرویی، افسردگی و اعتماد به نفس پایین غلبه کنند. کافی است مشاور مناسب را پیدا کنید. اگر به دنبال یک مشاور هستید، ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن کسی که واقعاً می تواند به شما کمک کند، چندین نفر را ملاقات کنید. بهترین مشاوران را در اینجا معرفی کرده ایم (فقط با تماس)

37- کوچینگ یا مربیگیری

مربیگری تقریبا مشابه مشاوره است، به این صورت که یک فرد متخصص به شما کمک می کند تا بر مشکلات زندگی خود غلبه کنید. اگرچه از این نظر که مربی نسبت به مشاور کمی بیشتر در زندگی شما دخیل است با آن تفاوت دارد.

38- مراقبه

مراقبه می تواند ابزاری بسیار موثر برای غلبه بر کمرویی و کاهش اعتماد به نفس باشد. به کمک مراقبه به درون خود می پردازید و از خود در آن سطح آگاه می شوید. منابع مفید بسیاری وجود دارند که می توانند شما را در روند مراقبه راهنمایی کنند. روش انجام مراقبه

39- ریلکسیشن (تن آرامی)

ریلکسیشن یک روش عالی است که امروزه مردم بیشتر و بیشتر از آن استفاده می کنند. این روش به خصوص به افرادی که عصبی یا مضطرب هستند کمک می کند. وقتی در یک موقعیت اجتماعی پرتنش قرار می گیرید، سعی کند برای آرامش خود تلاش های آگاهانه انجام دهید. موارد زیر را امتحان کنید:

 • نفس عمیق بکشید.
 • هر بار یک اندام را آرام کنید.
 • افکار خود را آرام کنید.

وارد عمل شوید

پس از آماده شدن، باید درغلبه بر کمرویی و اعتماد به نفس پایین خود مشارکت فعال داشته باشید. مجموعه نکات بعدی به شما ایده هایی می دهند که می توانید امتحان کنید.

40- کلاس بردارید

یادگیری چیزهای جدید در هر شرایطی توصیه می شود. قرار گرفتن در محیط کلاس، فرصت های اجتماعی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. به علاوه، می توانید در کاری که به آن علاقه دارید، مهارت پیدا کنید.

41- به یک باشگاه بدنسازی بپیوندید

پیوستن به یک باشگاه بدنسازی راهی عالی برای شروع داشتن احساس خوب نسبت به خودتان است. بدن سالم به شما کمک می کند تا درونی سالم داشته باشید و مانند محیط کلاس، فرصت های زیادی برای شروع مکالمه با دیگران در اختیار شما می گذارد.

42- قدم بزنید

پیاده روی کوتاه روزانه می تواند به شما کمک کند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. اگر هر روز پیاده روی کنید، صرف نظر از شرایط آب و هوایی، می توانید از شر افسردگی رها شوید.

43- سرگرمی ها

سرگرمی را پیدا کنید که بتوانید از آن هیجان زده شوید. این می تواند چیزی مانند نقاشی، گلف، آواز یا مجسمه سازی باشد. در هر صورت کاری که دوست دارید را پیدا کرده و آن را به طور منظم انجام دهید.

روش های کمکی دیگر

چیزها، روش ها و ایده های مفید دیگری نیز وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا بر کمرویی و افسردگی غلبه کنید.

44- مطالعه کتاب

هزاران کتاب عالی برای کمک به شما وجود دارند که به طور خاص برای راهنمایی در تبدیل شدن به آنچه می خواهید باشید طراحی شده اند. بهترین کتاب ها را در اینجا معرفی کرده ایم

45- خاطره نویسی

خاطره نویسی یک روش عالی برای ارتباط با آنچه هستید، است. همچنین می توانید از آن برای تعیین هدف و شناسایی موهبت های زندگی خود استفاده کنید.

46- ​​تجسم

تجسم یک تکنیک عالی است که به افراد کمک می کند در زندگی خود به نتایج مثبتی برسند. اگر قرار ملاقات دارید و از این موضوع عصبی هستید، چند دقیقه وقت بگذارید و آن را در ذهن خود تجسم کنید. از خود تصویری بسازید که لبخند می زند، خوشحال است و مشغول یک گفتگوی عالی است. حتما از اینکه این روش چقدر می تواند کمک کند شگفت زده خواهید شد.

47- به خود پاداش دهید

به کوچکترین دستاوردهایی که در غلبه بر خجالت و عزت نفس پایین بدست می آورید پاداش بدهید. لازم نیست حتما یک پاداش بزرگ باشد. برای خودتان شکلات یا هر خوراکی که دوست دارید بخرید.

48- به دیگران کمک کنید

پیدا کردن راهی برای کمک و خدمت به دیگران بسیار مهم است، به ویژه اگر سعی دارید بر افسردگی غلبه کنید. هدف خود را تعیین کنید و راهی برای کمک به شخص مورد نظر پیدا کنید، هر چقدر هم که کوچک باشد. ایده هایی برای کمک به دیگران

49- سعی کنید از زندگی لذت ببرید

زندگی خود را با چیزهایی که دوست دارید پر کنید. کارهای سرگرم کننده انجام دهید. خود را با افراد خوب محاصره کنید. موسیقی سرگرم کننده گوش کنید. وقتی به دنبال کار می گردید، به دنبال کاری باشید که از انجام آن لذت می برید.

50- از مصرف مواد مخدر یا الکل بپرهیزید

برخی از افراد خجالتی معتقدند که مواد مخدر، به ویژه الکل، می تواند در موقعیت های اجتماعی مختلف به آنها کمک کند. این درست نیست زیرا در نهایت به الکل وابسته خواهید شد، در حالی که خود واقعی شما هرگز به این روش ظاهر نمی شود.

51- خودتان باشید

در تلاش برای غلبه بر خجالت، اعتماد به نفس پایین و افسردگی، مهم است که به خودتان وفادار بمانید. به این ترتیب یاد می گیرید که خودتان را دوست داشته باشید، در نتیجه دیگران نیز چنین خواهند کرد.

یک روش جالب تر! راهکار کاهش خجالت (با تصور واکنش دیگران به باد معده شما!)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا