مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

تفاوت حبوبات و غلات چیست؟ به زبان ساده

چرب زبان

به گفته بهترین متخصص تغذیه در تهران یکی از تفاوت های اصلی بین غلات و حبوبات در این است که غلات نسبت به حبوبات به میزان بیشتری تولید می شوند چون سرشار از کربوهیدرات هستند. از لحاظ تجاری غلات در حجم بالایی کشت می شوند و کشورهایی مثل هند، چین و اندونزی در درجه اول برنج را به عنوان غذای اصلی مصرف می کنند. ما در این مطلب به تفاوت های بین حبوبات و غلات می پردازیم.

تفاوت حبوبات و غلات

تفاوت اصلی دیگر بین غلات و حبوبات در این است که حبوبات فاقد کربوهیدرات های موجود در غلات هستند. در عوض حبوبات منبع مواد مغذی دیگری مثل پروتئین و اسیدهای آمینه محسوب می شوند. تفاوت های بین این دو نوع ماده غذایی در جدول زیر خلاصه شده است:

تفاوت بین حبوبات و غلات

حبوبات

غلات

ارزش غذایی

حبوبات کربوهیدرات کمتری نسبت به غلات دارند اما سرشاراز مواد مغذی دیگری مثل پروتئین ها، اسیدهای آمینه، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی اند. غلات حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند. علاوه بر این غلات منبع غنی فیبر غذایی، ویتامینA ، B6 ، B12 ، C، کلسیم، فسفر، اسیدهای آمینه و سایر مواد معدنی محسوب می شوند.

تولید محصول

تولید کمتر در مقایسه با غلات تولید تجاروی و کشاورزی بیشتر

طبقه بندی

حبوبات به طور عمده به:

سلسه: گیاهان

دسته: باقلاسانان

خانواده: حبوبات

تعلق دارند.

غلات به طور عمده به:

سلسه: گیاهان

دسته: گندمسانان

خانواده: غلات

تعلق دارند.

جایگاه در رژیم غذایی

حبوبات از نظر غذایی مهم هستند اما نسبت به غلات مصرف کمتری دارند. غلات به دلیل داشتن کربوهیدرات بالا، در بسیاری از کشورها یکی از مواد غذایی اصلی به شمار می روند.

نمونه ها

لوبیا، نخود، عدس و ماش جزو حبوبات محسوب می شوند. برنج، گندم، ذرت و جو همگی نمونه هایی از غلات هستند.

غلات چیست؟

غلات گیاهان علفی هستند که دانه های آنها قابل خوردن است. این محصولات به مقدار زیادی تولید می شوند و در بسیاری از کشورهای جهان ماده اصلی غذایی مردم محسوب می شوند. برای همین از غلات به عنوان محصولات اصلی غذایی نام برده می شود.

غلات سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، مواد معدنی، چربی ها و روغن هستند. این محصولات از سبوس، جوانه و اندوسپرم تشکیل شده اند. اگر سبوس و جوانه حذف شوند، اندوسپرم به عنوان کربوهیدرات باقی می ماند. غلات مهم مصرفی در جهان شامل گندم، برنج، چاودار، جو دوسر و ذرت است. این محصولات بسیار مغذی هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند.

۴۴ مهارت مهم که باید در زندگی بلد باشید

نمونه هایی از غلات

لیست زیر شامل نمونه هایی از غلات است:

 • گندم
 • ذرت
 • برنج
 • جو
 • جو دوسر
 • چاودار
 • ذرت خوشه ای

حبوبات چیست؟

حبوبات دانه های خوراکی متعلق به خانواده حبوبات هستند. حبوبات محصولات یک ساله هستند و به صورت دانه خشک برداشت می شوند. این محصولات سالم و مقوی هستند و پخت آسانی هم دارند.

صدها نوع حبوبات در سراسر جهان رشد می کند. تولید حبوبات باعث بهبود کیفیت خاک و کاهش گازهای گلخانه ای می شود. علاوه بر این حبوبات نسبت به سایر محصولات به آب کمتری هم برای رشد نیاز دارند. حبوبات منبع غنی ویتامین ها و مواد معدنی هستند و پتاسیم، فسفر، آهن، منیزیم، روی، فولات، تیامین و نیاسین فراوانی هم دارند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نمونه هایی از حبوبات

لیست زیر شامل نمونه هایی از حبوبات است:

 • باقالا
 • نخود
 • لوبیا قرمز
 • عدس
 • لوبیا سفید
 • لوبیا سبز

خلاصه

غلات منبع غنی کربوهیدرات هستند و حبوبات هم پروتئین و اسیدهای آمینه زیادی دارند. علاوه بر این، حبوبات سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین C و ویتامین A هستند. غلات نیز ماده غذایی اصلی بسیاری از کشورها مثل هند محسوب می شوند. غلات در مقایسه با حبوبات، به میزان بیشتری تولید می شوند. هم غلات و هم حبوبات جزو منابع غذایی مهم در سراسر دنیا به شمار می روند.

تفاوت بین چپ مغزها و راست مغزها (و روش تشخیص)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا