مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

خود هیپنوتیزم چیست؟ چه تاثیراتی دارد و چه استفاده هایی از آن می شود؟

چرب زبان

این مطلب چکیده ای از چندین مجله معتبر در زمینه روانشناسی راجب خود هیپنوتیزم است. در این نوشته با تاثیرات خود هیپنوتیزم و استفاده های آن آشنا می شوید.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم دقیقا چیست؟ تعاریف متعددی در این مورد وجود دارد، انجمن روانشناسی آمریکا هیپنوتیزم را فعل و انفعال مشارکتی توصیف می کند که در آن شرکت کننده به پیشنهاد هیپنوتیزم کننده پاسخ می دهد.

هیپنوتیزم در نتیجه اعمال رایج شناخته می شود، جائیکه مردم سریعاً اعمال مضحک و غیر معمول انجام می دهند، از نظر بالینی اثبات شده است که هیپنوتیزم برای امورپزشکی و درمانی نیزمفید است، مخصوصاً به طور قابل ملاحظه ای درد و اضطراب را کاهش می دهد. حتی برای کاهش علائم زوال عقل انجام هیپنوتیزم را پیشنهاد می دهند.

هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟

هنگامی که کلمه هیپنوتیزم را می شنوید، چه چیزی به ذهنتان می آید؟ شاید مانند بسیاری از مردم، این تصویر به ذهنتان بیاید که فردی شریر جلویتان ایستاده و ساعت جیبی را در مقابلتان به عقب جلو می چرخاند.

در حقیقت، هیپنوتیزم شباهت کمی به این تصاویر کلیشه ای دارد. به گفته روانشناس، جان کیل استروم، “هیپنوتیزم کننده به صورت فردی هیپنوتیزم نمی کند، بلکه هیپنوتیزم کننده نوعی مربی یا معلم است که به شخص هیپنوتیزم شونده کمک می کند.”

حتما بخوانید: هیپنوتیزم چیست؟ آیا واقعی است؟ و 16 سوال فوق العاده مهم دیگر

هیپنوتیزم اغلب شکل خلسهای است، شبیه خواب، بهتر است آنرا به صورت حالتهای مشخص شدهای از جمله توجه متمرکز، افزایش تلقین پذیری و آهنگهای خیالی بیان کرد. افرادی که هیپنوتیزم میشوند به نظر می رسد خواب آلود و گیج هستند، اما در واقع، آنها در وضعیت فوق آگاهند.

در روانشناسی، هیپنوتیزم گاهی اوقات هیپنوتراپی نامیده می شود و برای مقاصدی از جمله کاهش و درمان درد کاربرد دارد. هیپنوتیزم معمولا توسط یک درمانگر آموزش دیده انجام می شود که از تجسم و تکرار کلامی برای ایجاد حالت هیپنوتیزم استفاده می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

هیپنوتیزم چه تاثیری دارد؟(تأثیرات هیپنوتیزم)

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم به طور چشمگیری از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. بعضی افراد هیپنوتیزم شونده در طول هیپنوتیزم احساس خستگی یا آرامش شدید می کنند، بعضی دیگراحساس می کنند که اعمالشان غیر ارادی است. سایر افراد ممکن است کاملاً هوشیارباشند و در حالی که تحت هیپنوتیزم هستند، مکالماتی هم داشته باشند.

ارنست هیلگارد آزمایشاتی انجام داد که نشاندهنده این است که چگونه هیپنوتیزم می تواند به طرز چشمگیری احساسات و ادراک را تغییر دهد. پس از آزمایش، فرد هیپنوتیزم شونده، در بازویش احساس درد میکند سپس بازویش در آب یخ قرارداده می شود و این فرد می تواند برای چند دقیقه دست خود را در آب یخ قرار دهد و با وجود این احساس درد نداشته باشد در حالی که افراد غیر هیپنوتیزم شونده پس از چند ثانیه به علت درد، دست خود را سریع از آب سرد بیرون میآورند.

کاربرد خود هیپنوتیزم

موارد زیر تنها چند مورد از اهداف کاربردی هیپنوتیزم است که بر اساس تحقیقات نشان داده شده:

 • درمان دردهای مزمن مانند آرتریت روماتیسمی
 • درمان و کاهش درد در هنگام زایمان
 • کاهش علائم زوال عقل
 • هیپوتراپی ممکن است برای علائم خاص ADHD مفید باشد.
 • کاهش تهوع و استفراغ در بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی
 • کنترل درد در طی مراحل دندانپزشکی
 • از بین بردن یا کاهش بیمارهای پوستی از جمله زگیل و پسوریازیس
 • کاهش علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

حتما بخوانید: 9 تا از نشانه های بی میلی مرد به زن طبق تحقیقات جدید روانشناسی

چرا ممکن است شخصی تصمیم بگیرد که هیپنوتیزم را امتحان کند؟ در برخی موارد ممکن است افراد برای مقابله با درد مزمن یا کاهش آن و اضطراب ناشی از روش های پزشکی مانند جراحی یا زایمان به دنبال هیپنوتیزم را ترجیح دهند. هیپنوتیزم نیز برای کمک به افراد برای تغییر رفتارهایی مانند ترک سیگار، کاهش وزن یا جلوگیری شب ادراری بکار برده می شود.

آیا می توانید خود هیپنوتیزم شوید؟

در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند که نمی توانند خود هیپنوتیزم یا حتی هیپنوتیزم شوند، در صورتی که تحقیقات نشان داده که تعداد زیادی ازاین افراد قابل هیپنوتیزم تر از کسانی هستند که این کار را قبول دارند.

 • پانزده تا سی درصد مردم به هیپنوتیزم جواب می دهند.
 • کودکان تمایل بیشتری به هیپنوتیزم دارند.
 • تقریبا ده درصد از بزرگسالان شرایط دشوار یا غیرممکنی برای هیپنوتیزم دارند.
 • افرادی که می توانند به راحتی جذب خیالپردازی شوند، بیشتر به هیپنوتیزم پاسخ می دهند.

اگر شما علاقمند به خود هیپنوتیزم هستید، مهم است که به یاد داشته باشید این تجربه باید با ذهن باز انجام شود. تحقیقات نشان می دهد افرادی که هیپنوتیزم را با دیدگاه مثبتی انجام می دهند، تمایل بیشتری به پاسخ دارند.

نظریه هایی در رابطه با خود هیپنوتیزم

یکی ازبهترین نظریه های شناخته شده، تئوری خود هیپنوتیزم نئودیزاسیون هیلگارد است. به گفته هیلگارد، افرادی که حالت خوابآوری را تجربه می کنند هشیاری از جائیکه دو جریان مختلف فعالیت روحی روانی وجود دارد جدا می شود.

در حالی که شخصی در جریان آگاهی به پیشنهادات هیپنوتیزم کننده پاسخ می دهد، گسستگی دیگری در جریان است و ممکن است اطلاعات داده شده خارج ازهوشیاری هیپنوتیزم شونده باشد.

باورهایی راجب خود هیپنوتیزم

در مورد موضوع هیپنوتیزم سوء تفاهمهایی رایج شده است. در اینجا برخی از اسطوره ها و حقایق آمده است.

باور 1: هنگامی که از هیپنوتیزم بیدار می شوید چیزی را که هنگام هیپنوتیزم رخ داد به یاد نمی آورید.

فراموشی ممکن است در موارد بسیار نادر روی می دهد، مردم به طور کلی هر چیزی را که در حین هیپنوتیزم رخ داده، به یاد می آورند. با این حال، هیپنوتیزم می تواند تاثیر قابل توجهی بر حافظه داشته باشد. پس هیپنوتیسمی می تواند منجر به فراموشی مورد خاصی در فرد قبل یا در حین هیپنوتیزم شود. با این حال، این اثر محدود و موقت است.

باور 2: هیپنوتیزم می تواند به افرادی که شاهد رخ دادن جرمی بودند، کمک کند تا جزئیات دقیق جرم را به یاد بیاورند.

هیپنوتیزم میتواند برای افزایش حافظه مورد استفاده قرار گیرد، اثرات چشمگیرهیپنوتیزم در رسانه های عمومی به طور اغراق آمیزی بیان شده است. تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم باعث افزایش یا دقت حافظه نمی شود و در واقع هیپنوتیزم می تواند نتیجه خاطرات نادرست یا تحریف شده باشد.

باور 3: شما می توانید به میل خودتان هیپنوتیزم شوید.

داستان هایی درباره افرادی که بدون رضایت هیپنوتیزم می شوند وجود دارد، هیپنوتیزم نیاز به مشارکت داوطلبانه از طرف بیمار دارد.

باور 4: زمانی که تحت هیپنوتیزم هستید هیپنوتیزم کننده کنترل کامل اعمالتان را دارد.

افراد اغلب احساس می کنند وقتی تحت هیپنوتیزم هستند اعمالشان را بدون تمایل انجام میدهند، در حالی که هیپنوتیزم کننده نمی تواند شما را به انجام اعمالی که تمایل ندارید، مجبور کند.

باور 5: هیپنوتیزم می تواند شما را فوق العاده قوی، سریع و یا تبدیل به ورشکاری با استعداد کند.

هیپنوتیزم میتواند برای افزایش عملکرد بکار برده شود، در حالی که نمیتواند افراد را قویتر و یا ورزیده تر از تواناییهای فیزیکی موجودشان کند.

مقدمات خود هیپنوتیزم

اگر میخواهید خود هیپنوتیزم انجام دهید (نگران نباشید! همه چیز امن است)، کافیست یک جسم کوچک را برداشته و آنرا به نخ ببندید تا چیزی مشابه پاندول بسازید.

حال آنرا از بالا گرفته و به سمت چپ و راست نوسان دهید. روی پاندول تمرکز کنید و حین اینکه در حال تاب خوردن به چپ و راست است، تصور کنید که آن شی کوچک، بجای نوسان در جهت چپ و راست، در حال انجام یک نوسان دایره ای است.

حتما بخوانید: راز چشمان جذاب برای آقایان جهت جذب خانم مورد علاقه (تحقیقات جدید)

پس از لحظاتی، خواهید دید که شی بصورت دایره ایی در حال نوسان است درحالیکه شما این کار را بصورت عمدی انجام ندادید. چیزی که اینجا رخ داد، این است که شما با دادن فرمانهایی به ضمیر ناخودآگاه خود، باعث شدید که عضلاتتان بدون اینکه بدانید و حس کنید، در جهتی حرکت کند که حرکت دایره ایی ایجاد شود. تبریک عرض میکنیم! شما اولین آزمایش ساده ی خود هیپنوتیزم را انجام دادید.

فرآیند خودهیپنوتیزم، مشابه آزمایشی است که انجام دادیم. با این تفاوت که شما به حالت ریلکسیشن عمیق تری فرو خواهید رفت (حالتی که ضمیر خودآگاه شما تقریبا به خواب رفته و ضمیر ناخودآگاه غلبه خواهد داشت) درحالیکه شما هیپنوتیزم را انجام میدهید. با ادامه مطلب همراه شوید تا مراحل انجام یک فرآیند خود هیپنوتیزم واقعی و ساده را فرا گیرید.

مراحل خود هیپنوتیزم

 1. به جایی بروید که بتوانید تنها باشید و کسی نیز مزاحمتان نشود.
 2. روی یک تخت یا مبل راحت، به پشت دراز بکشید.
 3. چشمهایتان را بسته و شروع به تنفس عمیق کنید. هرچقدر تنفس شما عمیق تر باشد، در انجام خود هیپنوتیزم موفق تر خواهید بود.
 4. تمرکز روی هرکدام از اعضای بدن را آغاز کرده و هربخش از بدن را در حالت آرامش و ریلکس تصور کنید. میتوانید یک هاله نورانی آبی را تصور کنید که در بدن شما در گردش بوده و با عبور آن از اطراف اعضای بدنتان، آنها را ریلکس میکند؛ مثلا روی دست راست تمرکز کرده و سپس عضلات آنرا شل کرده و همه توجه خود را معطوف به حس آرامش حاصل از آن کنید. شما میتوانید از عبارات و تلقین هایی نظیر “آرام ” یا “من اکنون درحال آرام شدن هستم ”، برای کمک به خود استفاده کنید. به همین شکل، تمرکز خود را روی اعضای دیگر برده و همه بدن خود را آرام و ریلکس کنید و نهایتا به تصور همه بدن خود، بصورت ریلکس و آرام بپردازید درحالی که توده آبی همه آنرا در بر گرفته است و حس خارق العاده ایی دارید.
 5. شما میتوانید آنقدر این عملیات را انجام دهید که واقعا حس کنید در حال به خواب رفتن هستید.
 6. حال تصور کنید که یک بالن هلیوم به دست راست شما گره زده شده و میخواهد آنرا به سمت بالا بکشد. تصور کنید این بالن آنقدر بزرگ است که میتواند دست راست شما را تماما  بالا بکشد.
 7. اگر تمرکز را بصورت صحیح انجام داده و به خوبی تخیل خود را با همه جزییات به کار انداخته باشید، کم کم دست راست شما بالا خواهد آمد.

خودهیپنوتیزم برای تغییر باورها و ایجاد تغییرات

حال شما میتوانید خود را هیپنوتیزم کنید تا بتوانید آهسته آهسته باورهای خود را تغییر دهید. برای مثال، اگر برای یک پرزنتیشن و یا سخنرانی گروهی استرس و نگرانی دارید، میتوانید خود را درحال سخنرانی تصور کنید درحالیکه کاملا با اعتماد به نفس هستید.

تصور کردن عکسها، یکی از قویترین تلقین هاست. اگر در ذهن خود، خود را چندین بار درحال سخنرانی کردن با اعتماد به نفس کامل تصور کنید، کم کم میتوانید در زندگی واقعی نیز همین کار را کرده و در سخنرانی مورد نظر با قدرت ظاهر شوید.

توصیه دیگر ما این است که صدای خود را ضبط کرده و پس از آن، با صدای خود مراحل ریلکسیشن و تلقینها را داشته باشید. بدین ترتیب میتوانید حین انجام خود هیپنوتیزم، تمرکز بیشتری داشته باشید.

حتما بخوانید: چطور افراد مختلف را هیپنوتیزم کنیم؟ (آموزش هیپنوتیزم با چشم)

هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای راجب خود هیپنوتیزم دارید در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید شاید بتوانیم کمکی در این زمینه کنیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  بنده معاچلم کودکان استثنائی هستم.در مواردی دانش آموزانی که دچار اسکیزو فرنی هستند از لحاظ بهره هوشی مشکلی ندارند و میتونن. در مدارس عادی درس بخونن ولی به خاطر این مشکلشون (اختلال اسکیزو فرنی) نمیتونن درس بخونن
  حالا سوال اینه که آیا هیپنوتیزم کردن این افراد ممکن است و آیا تاثیرات مثبت در آنها میگذارد یا خیر
  و به طور کلی هیپنوتیزم در کاهش اختلالات کودکان استثنایی موثر هست یا خیر
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا