شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

17 روش موثر تشخیص سیگنالهای دروغ (تشخیص آدم دروغگو)

چرب زبان

در مورد یک فرد دروغگو چه می‌توان گفت؟ من فکر می‌کنم اکثر تا به حال به اکثر ما دروغ گفته شده و در شرایطی حتی دروغ گفته‌ایم. اما وقتی پرده از یک دروغ برمی‌داریم، از فرد مقابلمان متنفر می‌شویم. در این موقعیت حس می‌کنیم به ما خیانت شده و احساس بی‌اعتمادی به وجود می‌آید. اگر می‌خواهید بدانید طرف مقابلتان به شما دروغ می‌گوید یا نه، 17 نکته فوق‌العاده برای تشخیص دروغ در هر زمانی را در این مقاله دنبال کنید.

حقایق مهم درباره دروغ گفتن

 • هرگز به کسی که به شما اعتماد دارد دروغ نگویید و هرگز به کسی که به شما دروغ می‌گوید اعتماد نکنید.
 • بدترین دشمن دروغگو کسی است حافظه خوبی دارد.
 • یک زندگی ممکن است موقتا با دروغ پیش برود اما آینده‌ای نخواهد داشت.
 • هرگز با یک دروغگو بحث نکنید چون نمی‌توانید برنده شوید. آنها به دروغهایشان باور دارند.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

و اما نکات روش تشخیص دروغ

نکته 1: صدای زبان بدن بلندتر از کلمات است: اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید دستهایش را به هم می‌فشارد یا با موهایش ور می‌رود بدانید که سرنخهایی از یک فرد دروغگو پیدا کرده‌اید.

گاهی اوقات ممکن است علت این رفتارها ناشی از استرس و عصبی بودن طرف باشد، چون این افراد خجالتی و یا ذاتا درونگرا هستند. البته اگر نسبت به فردی که با او صحبت می کنید شناخت دارید و می‌دانید خجالتی یا عصبی نیست، پس احتمال اینکه دروغ بگوید وجود دارد.

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

نکته 2: یک دروغگو اغلب وقتی صحبت می‌کند دست به سینه می‌ایستد: ممکن است حتی اشیایی مثل کتاب یا فنجان را حرکت دهد تا حواس شما را پرت کند. اینها علائم هشداری هستند که باید به آنها توجه کنید.

نکته 3: عدم برقراری ارتباط چشمی طرف مقابل با شما: ارتباط چشمی یکی دیگر از نکاتی است که وقتی می‌خواهید فرد دروغگو را تشخیص دهید، باید به آن توجه کنید.

 • وقتی به شما دروغ گفته می‌شود، شخص مقابل اغلب مستقیما به چشمانتان نگاه نمی‌کند. این افراد معمولا پایین، اطراف و هر جای دیگری را نگاه می‌کنند تا از برقراری ارتباط چشمی مستقیم با شما اجتناب کنند.

نکته 4: تناقض‌گویی: وقتی یک دروغگو متناقض حرف می‌زند، مشخص است که دارد دروغ می‌گوید. به تناقضاتی که در جملاتش وجود دارد دقت کنید.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

نکته 5: داشتن تن صدای غیرعادی: تن صدای هنگام دروغ گفتن تغییر می‌کند. به زیر و بم شدن و بالا و پایین رفتن تن صدا که در مواقع دیگر وجود ندارد دقت کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نکته 6: کوتاه حرف زدن: دروغگوها تمایل دارند هنگام صحبت کردن از گفتن جزئیات خودداری کنند. اغلب به حقایق کلی و اصلی می‌پردازند و به جزئیات کوچک اشاره نمی‌کنند تا داستانشان را واقعی جلوه دهند.

نکته 7: تلاش برای اشتباه نکردن: وقتی با یک دروغگو صحبت می‌کنید، اغلب در صحبتهایشان مکث می‌کنند تا یک دروغ متناسب با موضوع پیدا کرده و در حرفهایشان بگنجانند. این مکث می‌تواند شامل صاف کردن گلو، نفس عمیق کشیدن یا مکث قبل از پاسخ دادن باشد.

نکته 8: ارتباط چشمی غیرعادی: حرکات چشم یکی دیگر از نکاتی است که برای شناسایی فرد دروغگو باید به آن توجه کرد. تمام افراد ذاتا و به طور ناخودآگاه هنگام گفتگو با دیگران چشمهایشان را حرکت می‌دهند.

 • اگر یک شخص به سمت راست (یعنی چپ شما) نگاه کرد، دارد دروغ می‌گوید. اگر به سمت راست (چپ شما) نگاه کرد دارد برای جواب به سوال شما از حافظه‌اش کمک می‌گیرد.

نکته 9: منحرف کردن ذهنتان: منحرف کردن بحث از موضوع اصلی یکی دیگر از سرنخهایی است که نشان می‌دهد طرف مقابل به شما دروغ می‌گوید. اغلب دروغگوها هنگام گفتگو با اشاره به جزئیات مبهمی که شما را از موضوع دور می‌کند از گفتن حقیقت فرار می‌کنند.

نکته 10: گردن نگرفتن کار یا حرف: افرادی که دروغ می‌گویند، از به کار بردن کلماتی مثل “من” یا “ما” خودداری می‌کنند.

نکته 11: به شوخی گرفتن مسائل: دروغگوها اغلب از مزاح و کنایه برای دور کردن بحث از موضوع اصلی استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

نکته 12: از کوره در رفتن!: دروغگوها احساس گناه می‌کنند و ممکن است از کوره در رفته و با خشم رفتار کنند تا بتوانند از این طریق دروغشان را پنهان کنند.

نکته 13: باز شدن مچ فرد دروغگو توط بینی‌اش!: بررسی‌ها نشان می‌دهند وقتی کسی دروغ می‌گوید و با شما صادق نیست، خیلی دماغش را لمس می‌کند.

نکته 14: حرکات و واکنش‌های غیرعادی: تنفس سنگین، عرق کردن و سفتی فک از دیگر نشانه‌هایی است که دروغگویی طرف مقابل را اثبات می‌کنند.

نکته 15: فراموشکار شدن فرد دروغگو: اگر پشت سر هم از دروغگوها سوال بپرسید، قادر نخواهند بود تمام جزئیات دروغ یا سلسه دروغهایی که گفته‌اند را به یاد بیاورند. اکثر دروغگوها وقتی گیر می‌افتند، به طرف مقابل حمله کرده یا محل را ترک می‌کنند.

نکته 16: لمس بیش از اندازه صورت: هر چه دست بیشتر به سمت صورت برود، احتمال اینکه دروغ گفته باشد بیشتر است.

نکته 17: قوز کردن: افراد مطمئن صاف می‌نشینند و شانه‌هایشان رو به عقب است. افراد نامطمئن به حالت قوز کرده می‌نشینند و دستانشان در جیبهایشان است.

و در نهایت با توجه به این 17 نکته افراد دروغگو را به راحتی شناسایی خواهید کرد. طبق بررسی‌های به عمل آمده، دروغگویی از اوایل سنین چهار یا پنج سالگی شروع می‌شود. کودکانی یاد می‌گیرند که می‌توانند با دروغ جلوی تنبیه را بگیرند.

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

و اگر در سنین جوانی به صورت جدی و عملی با آن برخورد نشود، دروغ گفتن می‌تواند به سرعت و به راحتی تبدیل به یک عادت بد شود. این خصلت چیزی است که شما باید آن را فورا در کودکانتان هم از بین ببرید. دروغ کوچک و بزرگ ندارد و نباید گفته شود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. من دروغگوها یی میشناسم که اونقدر حرفه ای هستن و هیچکدوم از این مشخصات رو ندارن …خییییلی باهوش و حساب‌شده عمل میکنن

  1. بله منم موافقم. تصور کنید یک دروغگو این مطلب را بخونه و این نشانه ها رو در خودش برطرف کنه. دیگه چطور میشه تشخیصش داد؟

   1. درود بیکران بزرگوار آگاهی از این موارد
    توسط دروغگوها هیچ کمکی به آنها نمی کند . مغز انسان دانسته یا ندانسته خارج از طراحی خودش عمل نخواهد کرد مثل کسی که مواد مخدر مصرف می کند و به قول دوستمون خیلی هم حرفه ای عمل می کند لکن باز هم لو می رود از موارد مطرح شده بیشترین کمک رو چشم شخص به شما می کند مثل تاریکی قرنیه چشم گشاد می شود و حرفه ای هم باشی نمی توانی کنترل کنی پیروز باشید

  2. به نظرم درست نیست این مشخصه ها به این دلیل که گاهی اوقات خیلی افراد راستگو هستند ولی این مشخصه ها را دارند و چون کسی حرفشان را باور نمی‌کند گاهی اوقات حتی عصبانی هم می‌شوند این مشخصه ها حداقل هر فرد فارغ از دروغ و راست یک یا دو مشخصه یا حتی بیشتر را می‌تواند هنگام صحبت نشان دهد و اصلا ملاک نمی‌تواند باشد گاهی اوقات حتی فرد دروغگو می‌تواند در چشم هایت زل بزند و با اینکه میدانی دروغ می‌گوید باز هم با وقاحت تمام دروغ بگوید. نوشته ها کاملا نسبی هست و مبنای واقعی چندانی ندارد.

 2. سلام اولا در ایران چرا ۹۰ درصد از بالا نشینان دروغ می‌گویند و هرروز به دروغشان ادامه میدهند هیچ یک از علامتها رو هم ندارن من خودم وقتی راست حرف میزنم کسی باور نداره عصبانی میشم و داد میزنم علامتها فقط گاهی ممکن است در مورد معدودی افراد درست باشد عزیز دل بیشتر کسبه‌ای بازار و غیره هر روز دروغ با قصم میگن و اصلا علامتها رو ندارن و ما خود مالباختایم ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا