شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

چرب زبان

اگر چشم پنجره روح است، کلمات دروازه ورود به ذهن هستند. کلمات بیانگر افکار است. نزدیک ترین راه برای درک افکار شخص دیگر، گوش دادن و توجه به کلماتی است که او صحبت می کند یا می نویسد. برخی از کلمات منعکس کننده ویژگی های رفتاری شخصی است که آن ها را گفته یا نوشته است. ما به این کلمات، Word Clues یا کلمات کلیدی می گوییم. کلمات کلیدی احتمال پیش بینی ویژگی های رفتاری افراد را با تجزیه و تحلیل کلماتی که هنگام صحبت یا نوشتن انتخاب می کنند، افزایش می دهد.

کلمات کلیدی به تنهایی نمی توانند ویژگی های شخصیتی افراد را تعیین کنند، اما آن ها بینشی در مورد روند تفکر و ویژگی های رفتاری فرد ارائه می دهند. فرضیه ها می توانند بر اساس کلمات کلیدی ایجاد شوند و سپس با استفاده از اطلاعات اضافی که از شخص یا تأیید شخص سوم به دست می آید، آزمایش شوند.

حتما بخوانید: شخصیت یعنی چه؟ (خیلی مختصر و کامل به همراه فیلم آموزشی)

مغز انسان فوق العاده کارآمد است. وقتی فکر می کنیم، فقط از افعال و اسم ها استفاده می کنیم. اما در هنگام تبدیل افکار به زبان گفتاری یا نوشتاری؛ صفت ها، قیدها و سایر بخش های گفتار اضافه می شوند. کلماتی که ما اضافه می کنیم بازتاب کننده این است که چه کسی هستیم و به چه چیزی فکر می کنیم.

جمله از یک اسم و یک فعل تشکیل شده است. به عنوان مثال جمله ساده “من راه افتادم” از ضمیر “من” تشکیل شده است که اسم است و کلمه “راه افتادم” فعل است. هر کلمه ای که به ساختار جمله اصلی اضافه شود، کیفیت اسم یا عملکرد فعل را تغییر می دهد. این تغییرات آگاهانه سرنخ هایی را درمورد شخصیت و ویژگی های رفتاری گوینده یا نویسنده ارائه می دهد.

دختر خندان

کلمات کلیدی به بینندگان اجازه می دهد فرضیه ها را بسازند یا حدس های بررسی شده ای راجع به ویژگی های رفتاری دیگران ایجاد کنند. به عنوان مثال، در جمله “من به سرعت راه افتادم”، کلمه “به سرعت” حس فوریت را نشان داد، اما دلیل فوریت را ارائه نکرد. ممکن است فرد “به سرعت راه برود” زیرا دیر کرده یا پیش بینی می کند که دیر به سر قرار می رسد. افراد با وجدان خود را قابل اعتماد می دانند و نمی خواهند حتی چند دقیقه برای قرار ملاقات ها تاخیر کنند. افرادی که می خواهند به موقع و آن تایم باشند، تمایل دارند هنجارهای اجتماعی را رعایت کنند و می خواهند مطابق انتظارات دیگران عمل کنند.

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)

افراد با این ویژگی رفتاری کارکنان خوبی می شوند زیرا نمی خواهند کارفرمایان خود را ناامید کنند. مردم هنگام مواجهه با تهدیدهای عمومی “سریع راه می روند”. ممکن است هنگام رد شدن از یک محله بد یک تهدید عمومی به وجود آید. نزدیک شدن به آب و هوای بد نیز می تواند تهدید ایجاد کند. سریع راه رفتن خطر رعد و برق، صاعقه یا خیس شدن را کاهش می دهد. افراد ممکن است به دلایل مختلف از کلمه “سریع” استفاده کنند، اما دلیل خاصی برای انتخاب آن ها وجود دارد.

کلمات کلیدی یک تکنیک غیر تهاجمی برای آشنایی موثر با افراد بدون داشتن اطلاعاتی از آن ها ارائه می دهند. مثال های زیر نشان می دهد که کلمات کلیدی چگونه در هنگام صحبت کردن و نوشتن، ویژگی های رفتاری افراد را ارائه می دهند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

1- من یک جایزه دیگر بردم.

کلمه کلیدی “دیگی” این تصور را ایجاد می کند که گوینده قبلا برنده یک یا چند جایزه شده است. این شخص می خواهد اطمینان حاصل كند كه افراد دیگر می دانند كه او حداقل یك جایزه دیگر برده است، بنابراین عزت نفس خود را بالا می برد. این فرد ممکن است برای بالا بردن عزت نفس خود به چاپلوسی دیگران نیاز داشته باشد. دیگران می توانند از این آسیب پذیری همراه با چاپلوسی و سایر اظهارات بالا بردن عزت نفس، سوء استفاده کنند.

2- من برای رسیدن به هدفم بسیار زحمت کشیدم.

کلمه کلیدی “بسیار” نشان می دهد که برای این شخص اهدافی که دستیابی به آن ها دشوار است ارزشمند می باشد. شاید هدفی که این شخص به دست بیاورد دشوارتر از اهدافی باشد که معمولا برای رسیدن به آن ها تلاش می کند. همچنین کلمه کلیدی “بسیار” نشان می دهد که این شخص می تواند رضایت خود را ابراز کند یا این عقیده را دارد که سخت کوشی و فداکاری نتایج خوبی را به ارمغان می آورد. متقاضی شغلی با این خصوصیات احتمالا می تواند یک کارمند خوب باشد زیرا احتمالا چالش ها را می پذیرد و برای انجام موفقیت آمیز آن وظایف، عزم راسخ دارد.

شخصیت شناسی

3- من با صبر و حوصله در جلسه سخنرانی نشسته ام.

کلمه کلیدی “صبر و حوصله” چندین فرضیه را ارائه می دهد. شاید این فرد حوصله اش سر رفته است. شاید مجبور شده است یک تماس تلفنی مهم را قطع کند. شاید او مجبور است از دستشویی استفاده کند. صرف نظر از دلیل، این شخص مشغول چیز دیگری غیر از محتوای سخنرانی بوده است. کسی که برای ترک اتاق با صبر و حوصله منتظر زمان استراحت باشد، احتمالا فردی است که به هنجارها و قوانین اجتماعی پایبند است.

شخصی که به محض زنگ خوردن گوشی بلند می شود و جلسه سخنرانی را ترک می کند، شخصی است که احتمالا دارای مرزهای اجتماعی سفت و سخت نیست. افرادی که دارای مرزهای اجتماعی هستند کارمندان خوبی می شوند زیرا از قوانین پیروی می کنند و به بالا دست خود احترام می گذارند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

برعکس، کسی که از هنجارهای اجتماعی پیروی نمی کند، احتمالا برای شغلی مناسب خواهد بود که نیازمند تفکر جدید باشد. فردی که زمینه ی فعالیت در خارج از هنجارهای اجتماعی دارد، جاسوس بهتری نسبت به فردی خواهد شد که به دنبال پیروی از قوانین اجتماعی است، زیرا معمولا از جاسوسان خواسته می شود که هنجارهای اجتماعی را نقض کنند.

4- من تصمیم گرفتم آن مدل را بخرم.

کلمه کلیدی “تصمیم” نشان می دهد که این شخص قبل از خرید گزینه های مختلفی را سبک سنگین کرده است. حتی شاید قبل از تصمیم گیری برای خرید، تا حدی تلاش کرده است. این ویژگی رفتاری حاکی از آن است که این فرد به همه چیز فکر می‌کند، به خصوص اگر این خرید جزئی باشد. کلمه “تصمیم” نیز نشان می دهد که این شخص احتمالا دمدمی نیست. یک شخص دمدمی مزاج احتمالا می گوید یا می نویسد، “من آن مدل را تازه خریدم.” کلمه کلیدی “تازه” نشان می دهد که این شخص بدون این که فکر زیادی به خرید کند، جنس مورد نظرش را خریداری کرده است.

بر اساس کلمه کلیدی “تصمیم”، خواننده یا شنوندگان می توانند فرضیه ای را مطرح کنند که گوینده یا نویسنده درون گرا است. افراد درون گرا قبل از عمل فکر می کنند. آن ها قبل از تصمیم گیری، هر گزینه را با دقت بررسی می کنند. برون گراها بیش تر تحت تاثیر قرار می گیرند. استفاده از فعل “تصمیم گرفتن” این شخص را مطلقا درون گرا به حساب نمی آورد، اما نشان می دهد که او ممکن است درون گرا باشد. ارزیابی نهایی شخصیت نیاز به ارزیابی روانشناختی جامع تری دارد. با این وجود، دیگران می توانند از او سوء استفاده کنند، به خصوص اگر بدانند که شخص برون گرا یا درون گرا است.

حتما بخوانید: چگونه مثل یک ملکه رفتار کنیم؟ روش صحبت و رفتار یک خانم جذاب

افراد برون گرا انرژی خود را از بودن با افراد دیگر می گیرند و به دنبال تحریک از محیط خود می گردند. این افراد اغلب بدون فکر کردن و به طور خود جوش صحبت می کنند و با اطمینان از روش آزمایش و خطا استفاده می کنند. برعکس، افراد درون گرا هنگامی که از نظر اجتماعی درگیر هستند، انرژی مصرف می کنند و به تنهایی به دنبال شارژ مجدد باتری های خود هستند. درون گراها به دنبال تحریک از درون هستند و به ندرت بدون فکر کردن صحبت می کنند. افراد درون گرا قبل از تصمیم گیری، با دقت گزینه ها را سبک سنگین می کنند.

قبل از شروع هر نوع مذاکرات تجاری، دانستن این که طرف مقابل شما برون گرا یا درون گرا است، می تواند یک مزیت استراتژیک و مهم فراهم کند. فروشندگان باید به مشتریان درون گرا اجازه دهند تا در مورد پیشنهادات فروش فکر کنند. افراد درون گرا اطلاعات را مورد ارزیابی قرار می دهند و سپس تصمیم می گیرند.

حتما بخوانید: چگونه پسر/مردی جذاب به نظر برسیم؟ ویژگی های یک جنتلمن

فشار آوردن به افراد درون گرا برای تصمیم گیری های آنی ممکن است آن ها را وادار به گفتن “نه” کند زیرا در تصمیم گیری های فوری راحت نیستند. از سوی دیگر، افراد برون گرا را می توان تا حدی تحت فشار قرار داد تا تصمیمات فوری اتخاذ كنند زیرا برای تصمیم گیری های آنی راحت تر هستند. افراد به ندرت ویژگی های کاملا برون گرایانه یا کاملا درون گرایانه نشان می دهند. صفات شخصیتی در امتداد یک زنجیره حرکت می کنند. بسیاری از افراد هر دو ویژگی برون گرایانه و درون گرایانه را نشان می دهند. علاوه بر این، افراد درون گرایی که در محیط اطراف خود راحت هستند، اغلب رفتارهای مرتبط با برون گرایی را نشان می دهند. به همین ترتیب، افراد برون گرا می توانند ویژگی های درون گرایانه را نشان دهند.

5- من درست عمل کردم

کلمه کلیدی “درست” نشان می دهد که این شخص با یک معضل قانونی، روحی یا اخلاقی دست به گریبان بوده و بر یک سری از تقابل های درونی یا بیرونی غلبه کرده تا تصمیمی عادلانه و منصفانه بگیرد. این ویژگی رفتاری نشان می دهد که این فرد از شخصیت کافی برای تصمیم گیری درست حتی در مواجهه با دیدگاه های مخالف برخوردار است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام
    ممنونم از مطالب علمی خوبی که در سایت قرار داده اید ، استفاده کردم.
    پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا