شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

شخصیت یعنی چه؟ (خیلی مختصر و کامل به همراه فیلم آموزشی)

چرب زبان

در این مقاله یکی از کامل ترین و بهترین تعاریف از شخصیت که توسط تحقیقات جدید مجله معتبر 123test ارائه شده است را به شما معرفی می کنیم.

ابتدا ویدیوی زیر را تماشا کنید:

شخصیت چگونه تعریف می شود؟

وقتی به معنی کلمه شخصیت در اصطلاح عامیانه نگاه می کنید، به چیزی شبیه “آنچه که شخص را مشخص می کند ” می رسید. در زندگی روزمره ما از اصطلاحاتی مانند شخصیت، هویت یا استعداد استفاده می کنیم.

آنگونه که در ویکیپدیای فارسی می خوانیم: شخصیت (به انگلیسی: Personality) را می‌توان آن الگوهای معین و مشخصی از تفکر، هیجان و رفتار تعریف کرد که سبک شخصی فرد را در تعامل با محیط اجتماعی و مادی‌اش رقم می‌زنند. به عبارت دیگر شخصیت شامل ویژگی‌های نسبتاً با ثبات و پایدار است که در توصیف آن‌ها از صفاتی همچون زودرنج، مضطرب، پر حرف، درونگرا و برون‌گرا و غیره استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)

دانشمندان از تعاریف گسترده تر شخصیت استفاده می کنند. یکی از این تعاریف، توسط روانشناسان آمریکایی رندی لارسن و دیوید بوس می گوید: “شخصیت مجموعه ای استوار و سازمان یافته از صفات و مکانیزم های روان شناختی در انسان است که با تغییرات روانشناختی، اجتماعی و محيط فيزيکي در نعامل است.” کلمات کليدي در اين تعريف شخصيت عبارتند از:

شخصیت پایدار است

شخصیت به سختی تغییر می کند. وجود تغییرات در شخصیت بسیار محدود و آهسته است و اگر رخ دهد ممکن است به دلیل شرایط بد روحی یا تجربه ی زندگی باشد.

شخصیت از خواص و سازوکارها تشکیل شده است

شخصیت را می توان به ویژگی های مختلف تقسیم کرد. با گذشت زمان، طبقه بندی های مختلفی در خصوص ویژگی های شخصیتی ایجاد شده است. به معنای واقعی کلمه، صدها ویژگی شخصیتی!

شخصیت همیشه همراه شماست

شخصیت شما چیزی است که همیشه با شما هست، شخصیت به شما کمک می کند تا سازگار باشید، “زنده بمانید ” و با چالش های روزانه مقابله کنید. شخصیت شما به نوعی روان شناختی و فیزیولوژیکی است. تحقیقات نشان می دهد که شخصیت شما نیز تحت تاثیر همه ی فرآیندهای بیولوژیکی قرار دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 


عوامل تعیین کننده رشد شخصیت و تفاوت ها چیست؟

ذاتی بودن در مقابل اکتسابی بودن

سوالی که مکرر پرسیده می شود: آیا شخصیت ذاتی است یا اکتسابی؟ این موضوع برای قرن ها توسط فیلسوفان و دانشمندان مورد بحث بوده است. جان لاک (1664-1666) و پیروانش، گفته اند که شخصیت مانند یک کودک تازه متولد شده است که آماده یادگیری ست.

ژان ژاک روسو (1712-1778)، با این نظریه مخالفت کرد و گفت وراثت بیشترین تأثیر را بر شخصیت دارد. به گفته روسو، یادگیری کودک یک جدول زمانی درونی و بیولوژیکی است و شما به عنوان پدر و مادر هیچ نقشی در این بازی ندارید. احتمالا به همین دلیل بود که روسو فرزندان خود را به یتیم خانه فرستاد!

امروزه به لطف تحقیق روی دوقلوها، ما بیشتر و بیشتر در مورد مسئله ذاتی – اکتسابی می دانیم. در این نوع تحقیق، دوقلوهای یکسان را به طور جداگانه در خانواده ها و محیط های مختلف رشد می دهند. هنگامی که دوقلوهای یکسان به طور جداگانه از یکدیگر رشد می کنند، ویژگی های شخصیتی متفاوتی دارند، باید به دلیل عوامل محیطی باشد. پس از آن ما می دانیم که این ویژگی (تا حدی) اکتسابی است.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

در حال حاضر می گوییم که وراثت و محیط هر دو بر شخصیت تاثیر دارند. به عنوان مثال، اکنون می دانیم که ویژگی هایی از قبیل برون گرائی، وجدان، روان پریشی، انطباق و آزادی برای حدود 20 تا 45 درصد ذاتی است. بقیه این ویژگی ها از طریق تأثیرات محیطی مانند والدین، مدرسه، دوستان و غیره شکل می گیرد.

تأثیرات فرهنگ بر شخصیت

علاوه بر تأثیرات محیط مانند آموزش و پرورش و مدرسه، فرهنگی که در آن رشد می کنید نیز بر توسعه شخصیت شما تأثیر می گذارد. تفاوت بین فرهنگ فردگرایانه و همیاری گرایانه بسیار مهم است. در فرهنگهای فرد گرایانه، مانند کشورهای ایالات متحده و اروپایی، تاکید بر توسعه فرد است. در فرهنگ های همیاری گرایانه، مانند اندونزی و پاناما، تاکید بر کار گروهی است.

فرهنگ های فردی روی اعتماد به نفس، استقلال و استعداد تاکید می کند. فرهنگ های همیاری گرایانه روی دوستی، تواضع و صداقت تاکید می کند. به عنوان مثال، ممکن است اروپایی ها به این باور برسند که ژاپنی ها واکنشی خجالتی و فروتنانه دارند. از سوی دیگر، ژاپنی ها ممکن است اروپایی ها را جسور و خودخواه بدانند.

حتما بخوانید: هیستریک یا اختلال شخصیت نمایشی چیست؟ توضیحات کامل

تحقیقی در میان افراد دو زبانه نشان می دهد که تأثیرات فرهنگی تا حدودی از طریق زبان عبور می کند. شخصیت افراد دو زبانه به زبانی که آنها صحبت می کند بستگی دارد. این مطالعه روی مکزیکی ها و آمریکایی هایی که به زبان های اسپانیایی و انگلیسی مسلط هستند انجام شد. به طور کلی، مکزیکی ها در مقایسه با آمریکایی ها برونگرایی، دلسوزی و وظیفه شناسی کمتری نسبت به آمریکایی ها دارند. اگر دوزبانه های مکزیکی یا آمریکایی انگلیسی صحبت کنند، آنها واکنشی برون گرا تر، دوستانه تر و وجدانی تر نسبت به زمانی که اسپانیایی صحبت می کنند دارند. به نظر می رسد که با صحبت کردن به زبان دیگری، شما نیز شخص دیگری می شوید. شما شخصیت خود را تطبیق دهید تا بیشتر با فرهنگی که به زبان صحبت می کند متعلق باشد.


شخصیت های مختلف چگونه توصیف می شوند؟

فرضیه واژگان شخصی بیان شده است

فرضیه واژگان می گوید که تمام ویژگی های شخصیتی در یک زبان داده شده ریشه دارد. در طول زمان، مردم با کلمات برای توصیف ویژگی های شخصیت صحبت می کنند؛ بنابراین فرضیه واژگان بیان می کند که ویژگی ای در نظر گرفته می شود که کلمات بیشتری (مترادف) برای آن وجود دارد. با مطالعه یک زبان می توانید بفهمید که در یک منطقه خاص زبانی (کشور) کدام صفات بیشتر است. علاوه بر این، شما می توانید زبان ها را با یکدیگر مقایسه کنید. سپس می توانید بفهمید که کدام صفات در همه مناطق یا کشورهای مختلف اهمیت دارند و چه ویژگی هایی در یک منطقه زبانی شناختی مهم است که در بقیه نیست.

تحقیق با استفاده از فرضیه ی واژگان

محققانی که فرضیه واژگان را به عنوان نقطه شروع در نظر می گیرند، با یک کار بزرگ مواجه می شوند. با استفاده از واژه نامه ها، آنها باید سعی کنند همه کلمات را در یک زبان دسته بندی کنند که ویژگی های افراد را در دسته های مختلف توصیف کنند. سپس آنها را برای چندین زبان مختلف این کار را انجام می دهند. در تحقیقات اخیر که در آن دوازده زبان مورد مطالعه قرار گرفت نشان داد که حداقل سه دسته از صفات شخصیتی بوجود می آید. این دسته ها برون گرا، وظیفه شناس و توافق پذیر هستند.

در شرح تئوری بزرگ پنج شخصیت زیر شما می توانید بیشتر در مورد معنی دسته ها و این که چه ویژگی را شامل می شوند بدانید.

پنج نظریه شخصیت بزرگ

در گذشته، محققان در مورد اینکه واقعا چه میزان صفات شخصیتی وجود دارد زیاد بحث کرده اند. محققان اولیه مانند آلپورت 4000 ویژگی متفاوت و متمایز شخصیت را پیشنهاد دادند، بعضی دیگر مانند ریموند کتلل تنها شانزده تا پیشنهاد دادند. امروزه اکثر محققان از تئوری پنج فاکتور شخصیت حمایت می کنند که پنج بعدی که شخصیت انسانی را تشکیل می دهند، توصیف می کند:

 • برونگرایی
 • انطباق
 • وجدان
 • بعد روانی
 • آزادی

ویکی پدیا نیز آمده است که شخصیت همه انسان ها در قالب یکی از 5 دسته زیر قرار می گیرد:

در سال‌های اخیر، تحقیقات زیادی درباره پنج بعد اصلی شخصیت The big 5 Model، انجام شده و نتیجه تحقیقات هم آن را تأیید کرده‌است. این پنج عامل شخصیتی، عبارتند از:

 • پرهیاهو Extroversion: صمیمی و گرم، پرحرف که پیوسته، ابراز وجود می‌کند.
 • سازشکار Agreeableness: خوش طینت، دارای روح تعاون و قابل اعتماد.
 • باوجدان Conscientiousness: مسئولیت پذیر، قابل اتکاء، مؤثر و پیوسته، در کسب موفقیت.
 • از نظر عاطفی، باثبات Emotional stability: آرام، پرشور، در برابر تنش، احساس امنیت می‌کند.
 • تجربه اندوز Openness to experience: تخیلی، از نظر هنر، با احساس و اهل تفکر و شعور.

 


تاثیر بعضی چیزها بر اختلالات شخصیت و بیماریها

تاثیر بعضی چیزها بر اختلالات شخصیت و بیماریها

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است موجب اختلالات شخصیتی شود یا نشانه ای از وجود یا شروع بیماری باشد.

 • استعداد ژنتیکی
 • سوء تفاهم با والدین یا همکاران
 • روابط شما با همسالان شما
 • آسیب در کودکی
 • حساسیت بالا (صدا، بو، احساسات)

حتما بخوانید: آموزش کامل نظریه‌ها و اصطلاحات روانشناسی شخصیت (به زبان ساده)

برخی از ویژگی های شخصیتی به ویژگی های شخصیتی عصبی و پنج بیماری به بیماری های خاص مرتبط هستند. این سردرد، آسم، آرتریت، زخم معده و بیماری قلبی است. خلوص به یک دوره کوتاهتر اتصال متصل است!

هر گونه سوال یا نظری راجب تعریف شخصیت در ذهن خود دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا