شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

هیستریک یا اختلال شخصیت نمایشی چیست؟ توضیحات کامل

چرب زبان

هیستری به نظر واژه ایست که برای افرادی که بیش از حد احساساتی می شوند استفاده می شود. در اصطلاح عمومی، هیستری اغلب برای توصیف رفتارهای بیش از حد و خارج از کنترل است. پاسخ افراطی به مسئله ای اغلب به عنوان هیستریک توصیف می شود. در عصر ویکتوریا این اصطلاح را برای اشاره به یک علامت که معمولا در زنان مشاهده می شد، به کار می بردند.

حما بخوانید: شخصیت یعنی چه؟ (خیلی مختصر و کامل به همراه فیلم آموزشی)

هیستری چه نشانه هایی دارد؟ علائم بیماری عبارتند از فلج جزئی، توهم و نگرانی. به نظر می رسد این اصطلاح از پزشک باستان یونانی Hippocrates گرفته شده است که این علائم را با حرکت رحم زن در سراسر مکانهای مختلف بدن مرتبط می دانست. متفکران باستان معتقد بودند که رحم زن می تواند آزادانه در مناطق مختلف بدن حرکت کند، و اغلب علایم و بیماری های مختلف را بر اساس سفرهایش به ارمغان می آورد. اصطلاح hysteria از hystera یونانی، که به معنی رحم است، گرفته شده است.

شخصیت نمایشی

امروزه هيستري ممکن است یک تشخيص روانپزشکی معتبر نباشد، اما نمونه خوبی از این است که چگونه مفاهیم می توانند تغییر کنند ،ظاهر و جایگزین شوند، در نتیجه ما درک بیشتری از نحوه تفکر و رفتار انسان به دست می آوریم.

حتما بخوانید: علل، علائم و جدیدترین راه های درمان قطعی وسواس شستشو OCD

تاریخچه هیستری

در اواخر دهه 1800، هیستری به عنوان یک اختلال روانی مشاهده شد. ژن مارتین چارکوت، متخصص مغز و اعصاب، برای درمان زنان مبتلا به هیستری از هیپنوتیزم استفاده کرد.

رمز و راز هیستری نقش مهمی در توسعه اولیه روانکاوی داشت. سیگموند فروید، روانکاو مشهور اتریشی با چارکوت تحصیل کرده بود، بنابراین او تجربه دست اول را در رصد بیماران مبتلا به هیستری و همچنین روش های درمان چارکوت داشت.

این کار فروید با همکاری جوزف برور در مورد آنا او، زن جوانی که علائم هیستری را تجربه کرده بود، کمک به پیشرفت درمان روانکاوی کرد. آنا متوجه شده بود صحبت کردن در مورد مشکلاتش با درمانگر تاثیر عمده ای بر خوب شدن حالش دارد. او این درمان را “درمان صحبت کردن” نامید و در حال حاضر هنوز هم به عنوان گفتگو درمانی پیشنهاد می شود.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

یکی از بیماران کارل یونگ، یک زن جوان به نام سابینا اسپیلرین نیز تصور می شد از این اختلال رنج می برد. یونگ و فروید پرونده Spielrein را مورد بررسی قرار دادند، که بر نظریه های هر دوی آن ها تاثیر گذاشت. Spielrein روانکاوی بود که رویکرد روانکاوی را در روسیه معرفی کرد. او سرانجام توسط ارتش نازی ها در طی جنگ جهانی دوم کشته شد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

هیستری در روانشناسی مدرن

امروزه روانشناسی انواع مختلفی از اختلالات را که به لحاظ تاریخی به عنوان هیستری شناخته شده اند شامل اختلالات تجزیه ای و اختلالات روان تنی، به رسمیت می شناسد. اختلالات تجزیه ای اختلالات روانشناختی هستند که اختلال و یا وقفه در جنبه های آگاهی شامل هویت و حافظه را شامل می شوند. این نوع از اختلالات شامل گریز گسسته، اختلال هویت تجزیه ای و فراموشی تجزیه ای است.

اختلال روان تنی شامل علائم جسمی است که علت جسمی ندارد. این علائم معمولا بیماری ها یا صدمات واقعی را تقلید می کنند. چنین اختلالاتی عبارتند از: اختلال تبدیلی، اختلال خود زشت انگاری و اختلال خلقی.

حتما بخوانید: 20 تا از مهم ترین اصول موفقیت در زندگی طبق جدیدترین تحقیقات انجام شده در دنیا

در سال 1980، انجمن روانشناسی آمریکا، تشخیص خود را از “روان رنجوری هیستریک” به “اختلال تبدیل” تغییر داد. نشریه DSM-5، علائمی که تحت عنوان هیستری قرار می گرفتند،با عنوان اختلال جسمانی شناخته و دسته بندی کرده است.

دانلود pdf تکمیلی

دانلود جزوه 7 صفحه ای درباره هیستریک و درمان

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا