شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

پذیرش اشتباه خود با 8 روش زیرلبی موثر

چرب زبان

بدونِ شک هیچ کسی کامل نیست و همه هم ممکن است مرتکب اشتباه شوند. با این وجود گاهی اوقات باید به اشتباهمان اعتراف کنیم که البته کار بسیار سختی است. مسلما برخی از آن ها تأثیرات بدی بر جای می گذارند و بخشیدن شان از جانب دیگران هم تقریبا غیر ممکن است. به هر حال ما باید یاد بگیریم تا اشتباهاتی که مرتکب می شویم را با فروتنی بپذیریم. اگر انجام این کار برای تان دشوار است، دستور العمل های ساده ای که در ادامه این مقاله آمده را دنبال کنید تا هنر پذیرش اشتباه را یاد بگیرید و در آن مسلط شوید.

1-اشتباه تان را گردن بگیرید

اولین و مهم ترین قدم این است که به خودتان بقبولانید کار اشتباهی انجام داده اید. بدون این اعتراف نمی توانید به دیگران نشان بدهید که اشتباه کرده اید. مسئولیت کارهای تان را بر عهده بگیرید، خطای تان را مشخص کنید و بپذیرید که چنین اشتباهی کار شما بوده است. حقیقت را در ذهن تان سرکوب نکنید یا خود در ذهن تان ارزیابی های جانبدارانه انجام ندهید. آن قدر شجاع باشید که اشتباهات تان را قبول کنید.

2- غرورتان را کنار بگذارید

شاید سخت ترین قسمت عذرخواهی، رام کردن غرورتان باشد. با این حال، اگر این کار را انجام ندهید، نمی توانید برای عذرخواهی پا پیش بگذارید. پس نفس عمیق بکشید، اشتباه تان را بپذیرید و با فردی که در حق او ظلم کرده اید ابراز هم دردی کنید. اگر این کار جواب نداد، دوباره انجامش بدهید. این کار را بار ها و بار ها انجام بدهید تا زمانی که افسار غرورتان را در دست بگیرید. فقط در صورتی که در رام کردن غرورتان موفق شوید، می توانید گام های بعدی را به سمت پذیرش واقعی اشتباه تان بردارید.

حتما بخوانید: 9 نکته بسیار ساده برای اینکه فردی موثر و پربازده باشید!

3- در مقابل فرد آزرده به اشتباه تان اعتراف کنید

به طور طبیعی، بعد از کنار آمدن با خودتان، باید خالصانه اعتراف کنید که در حق شخص یا افراد آسیب دیده ظلم کرده اید. چیزی که در این جا مهم است، ” یک رنگی” است. به طور مثال اگر احساسات طرف مقابل تان را با گفتن سخنان ناآگاهانه درباره وزن او جریحه دار کردید، عذرخواهی کنید و به او بگویید که کاری که انجام داده اید واقعا توهین آمیز و اشتباه بوده است. موقع اعتراف به اشتباه نشان بدهید که این مسئله برای تان واقعا اهمیت دارید؛ زیرا در غیر این صورت شما نه تنها آن شخص بلکه خودتان را هم فریب می دهید.

پذیرش اشتباه و عذرخواهی

4- عذرخواهی تان را ساده و صریح بیان کنید

گاهی اوقات، افراد هنگام اعتراف به اشتباه شان، بیش از حد به مسئله پر و بال می دهند، در نتیجه پیام ساده ای را که قصد دارند برسانند، پیچیده می شود و آن طور که باید منتقل نمی شود . صغری کبری نچینید‍! از توجیه کردن و منحرف شدن از موضوع اصلی خودداری کنید. اشتباه تان را واضح و صریح بپذیرید. با این که ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما گاهی اوقات با کم تر حرف زدن منظورتان را بیشتر می رسانید.

حتما بخوانید: نحوه جلوگیری از تنبلی: ۱۱ مرحله عملی برای اینکه بیشتر فعال باشید

5- به طرف مقابل بگویید چه طور قرار است جبران کنید

یکی از راه‌ های نشان دادن فروتنی هنگام اعتراف به اشتباه، نشان دادن تمایل تان برای جبران است. به طور مثال اگر فراموش کردید و وعده تان را برای بردن نامزدتان به شام ​​زیر پا گذاشتید ، علاوه بر این که باید اشتباه تان را بپذیرفتید، باید به او نشان بدهید که دفعه بعد؛ بهتر عمل خواهید کرد. شما همیشه مجبور نیستید این تمایل را به صورت شفاهی ابراز کنید، مواقعی هم هست که انجام دادن یک کار به شیوه ای بهتر کافی یا حتی تاثیرگذارتر از گفتن آن است. بنابراین، دفعه بعد که به او قولی دادید، به آن عمل کنید یا حتی از حد انتظاراتش فراتر بروید ! در این صورت طرف مقابل تان نه تنها متوجه می شود که شما چه قدر صادقانه و متواضعانه اشتباه تان را پذیرفته اید، بلکه ممکن است بیشتر هم عاشق تان بشود!

6- بهانه نیاورید

اگر واقعا می ‌خواهید اشتباه تان را گردن بگیرید، آنقدر متواضع باشید که آن را بپذیرید. سعی نکنید با بهانه جویی کار اشتباه تان را توجیه کنید. اگر به نامزدتان خیانت کرده اید، با تمام وجود اعتراف کنید. سعی نکنید کارهای تان را با گفتن چیز هایی مثل این که او توجه کافی به شما نمی کند یا شما را در اولویت قرار نمی دهد، توجیه کنید. دلیل شما هر چه که باشد، کاری که انجام داده اید ؛ هم چنان اشتباه است. مسئولیتش را کاملا بپذیرید. نکته دیگر این که، حتی اگر تقصیر خودتان را هم به طور کامل بپذیرید، توجیه از تاثیرش کم می کند. مثل این است که بگویید متاسفم ، اما نه واقعا!

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: چگونه همه جا فردی خوشرو و دلربا باشیم؟ 16 راهکار کاملا موثر

7- از ارتکاب مجدد همان اشتباه خودداری کنید

حتی اگر اشتباه تان را بپذیرید و عذر خواهی کنید ، اما دوباره اشتباهات مشابه را مرتکب شوید، هر چه رشته کرده اید پنبه می شود! اگر به نامزدتان خیانت کنید و این کار را چند بار دیگر تکرار کنید ، با عذرخواهی مجدد فقط باعث آزار بیشتر او می شود. یادتان باشد پذیرش اشتباه از جانب شما باید همیشه همراه با تعهد به عدم تکرار اشتباه باشد . اگر دومین شرط را رعایت نکنید، تلاشتان بی فایده خواهد بود.

 

8- از اشتباه تان درس بگیرید

یکی از بهترین راه‌ ها برای این که نشان بدهید اشتباه تان را پذیرفته اید، درس گرفتن از آن اشتباه است. اگر واقعا قبول دارید و از تقلب در امتحان پشیمان هستید، با بیشتر درس خواندن جبران کنید. اگر واقعا از کتک زدن نامزدتان متاسف هستید ، از تجربه تان به عنوان یادآوری استفاده کنید تا بتوانید همیشه با دیگران مهربان باشید. با درس گرفتن از اشتباه تان، نه تنها به طرف آزرده نشان می دهید که پذیرفتن اشتباهی که کرده اید؛ از ته دل است، بلکه به خودتان کمک می کنید تا به فرد بهتری تبدیل شوید.

حتما بخوانید: چطور از اشتباهاتمان درس بگیریم و این درسها را عملی کنیم؟

معمولا ارتکاب یک اشتباه راحت تر از پذیرفتن آن است. به همین دلیل است که باید در یادگیری تواضع و اعتراف به اشتباهاتمان بیشتر تلاش کنیم. یادتان باشد اعتراف به اشتباه به معنای اقرار به ضعف یا تغییر ناپذیری شما نیست، بلکه برعکس، پذیرفتن کاستی ‌ها نشانه شجاعت و آمادگی برای پیشرفت است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا