آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

10 نکته بسیار مهم برای افراد علاقمند به هنرهای رزمی (سطح مبتدی)

چرب زبان

اگر تازه ورزش رزمی مورد علاقه تان را شروع کرده اید و هنوز مبتدی هستید احتمالا مسیر پیش رو برایتان دلهرهآور و سخت به نظر می رسد؛ اما با رعایت نکات زیر می توانید از روند یادگیریتان لذت ببرید و رو به جلو حرکت کنید. وقتی تازه وارد هنرهای رزمی میشوید، احساسی غریب و ناآشنا دارید اما جای نگرانی نیست! هر چه بیشتر یاد بگیرید لذت بیشتری میبرید و کم کم همه چیز برایتان لذتبخش می شود، حتی سختی های کار. مهمترین نکته این است که ناامید نشوید. خیلی ها در همان هفته های اول آموزش دست از تلاش می کشند و ناامید می شوند. اجازه ندهید این اتفاق برای شما هم بیفتد. ناامیدی اولین دشمن شماست.

https://lobosblogdotcom.files.wordpress.com/2012/11/2266899625_c2b1b6abbb.jpg?w=202&h=270

 1. خودتان را به خوبی بشناسید. قبل از ورود به کلاس های آموزش هنرهای رزمی، از خودتان بپرسید چرا می خواهید این رشته را یاد بگیرید؟ آیا از آن دسته آدمهای رقابتی هستید که دنبال مدام و مقامند یا برای اینکه بتوانید در شرایط سخت از خودتان محافظت کنید قصد یادگیری فنون رزمی را دارید؟ سعی کنید به همه این چیزها فکر کنید و قبل از ثبت نام در کلاس های رزمی دقیقا بدانید هدفتان از این کار چیست.
 2. از کیفیت کلاس ها مطمئن شوید. متاسفانه کیفیت کلاس های آموزشی هنرهای رزمی یکسان نیست. قبل از ثبت نام مطمئن شوید که همه چیز از مربی گرفته تا مسائل ایمنی کلاس همگی خوب و با کیفیت هستند. بهتر است به اندازه کافی تحقیق و پرس و جو کنید تا بتوانید بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید.
 3. احترام بگذارید. این صفتیست که همه رزمی کاران آن را یاد می گیرند. به همه چیز احترام بگذارید: به خود هنر رزمی، تاریخچه آن، کلاس و قوانینش، استادتان، رزمی کاران دیگر و همینطور به خودتان. سعی کنید با هم دوره ایهایتان ارتباط برقرار کنید و با آنها دوست شوید. این کار باعث می شود راحتتر و سریعتر همه چیز را یاد بگیرید.
 4. تا می توانید تمرین کنید. شاید در حرف ساده بنظر برسد اما تمرین واقعی و سخت به تلاش و ممارست نیاز دارد. برای تمرین کردن نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
 • در کلاس، وقت خودتان را با شوخی و خنده با دیگران تلف نکنید.
 • یادگیری فقط محدود به کلاس آموزشی نیست، در خانه هم باید به تمریناتتان ادامه بدهید. نرمش های کششی انجام بدهید و فرم هایی که در کلاس گفته شده را در خانه تمرین کنید تا بدنتان همیشه آمادگی داشته باشد.
 • خیلی از مهارت ها به تکرار و تمرین نیاز دارند وگرنه خیلی زود فراموش می شوند. عادت کنید که حتی بعد از یادگیری تکنیک ها، اصول پایه و اولیه را هم تمرین کنید تا فراموشتان نشوند.
 1. سوال کنید. تقلید کورکورانه از دیگران راه به جایی نمیبرد. باید همه چیز را کاملا درک کنید تا به خوبی یاد بگیرید؛ بنابراین هر چیزی که برایتان گنگ و نامفهوم بود را بپرسید. البته یادتان باشد که نباید وقت کلاس را با سوالات پی در پی بگیرید. همیشه به جا صحبت کنید.
 2. خودتان را مجهز کنید. برای اینکه کاملا با ریتم کلاس و آموزش ها جلو بروید باید وسایل و تجهیزات آن را هم فراهم کنید. در کلاس به شما گفته می شود که به چه چیزهایی نیاز دارید. خرید وسایل رشته مورد علاقه تان هم به ایمنی و راحتی تان کمک می کند و هم انگیزه تان برای یادگیری را افزایش می دهد.
 3. روند یادگیری را به عادت روزمره تان تبدیل کنید. دلیل اینکه خیلی از رزمی کاران مبتدی در شروع کار زود دلسرد می شوند این است که به جای اینکه هر روز تمرین کنند گهگاهی این کار را انجام می دهند. برای اینکه هنر رزمی جزو گوشت و پوست و استخوانتان شود باید آن را به زندگی معمول و عادی تان بیاورید و همه جا با آن باشید. اگر برای انگیزه گرفتن لازم است که دوستانتان در کنارتان باشد از آنها هم بخواهید که در کلاس ثبت نام کنند تا با هم تمرین کنید.
 4. خودتان را کاملا درگیر رشته رزمی تان کنید. برای اینکه آگاهی تان درباره رشته مورد علاقه تان بیشتر شود کتاب بخوانید، فیلمهای مرتبط با هنر رزمی تان را نگاه کنید، از تجربیات دیگر رزمی کاران استفاده کنید، در اینترنت مطالب مرتبط با آن را سرچ کنید و خلاصه هر طور که شده خودتان را درگیر پروسه یادگیری کنید.
 5. اگر کمکی از شما برمی آید انجام بدهید. یک رابطه درست و معقول دو طرفه است. اگر چیزی دریافت می کنید باید بتوانید به دیگران هم چیزی ببخشید. اگر توانایی کمک کردن دارید این کار را انجام بدهید. این کمک می تواند کمک مالی به کلاس آموزشی تان باشد یا کمک به دیگران در انجام صحیح تمرینها.
 6. لذت ببرید. یادتان باشد همه آنهایی که الان اساتید بزرگ و پایه هنرهای رزمی هستند یک روز درست مثل شما مبتدی بودند. طولی نمیکشد که شما هم پله به پله و مرحله به مرحله جلو می روید و به درجه استاد تمامی می رسید. پس تا می توانید از این پروسه لذت ببرید.

امیدواریم نکات گفته شده شما را در مسیر یادگیری تان کمک کرده باشد. موفق باشید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا