آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

نحوه جلوگیری از تنبلی: ۱۱ مرحله عملی برای اینکه بیشتر فعال باشید

هرچه بیشتر بنشینید و برای زندگی خود کاری انجام ندهید، بیشتر می‌خواهید دست روی دست بگذارید و هیچ کاری برای زندگیتان نکنید. حتی اگر گاهی احساس اشتیاق کنید و بخواهید از جای ‌تان برخیزید، تنبلی باعث می ‌شود که جذابیت در همان حال ماندن بسیار بیشتر از برخاستن و انجام هر کاری باشد که می ‌خواهید انجام دهید.

مانند این است که می ‌خواهید وزن کم کنید، اما شما همچنان کیک های شکلاتی می‌خرید. گاهی اوقات، شما فقط نمی ‌توانید با تمایل و اراده تان مبارزه کنید. بنابراین چگونه می توانید بر تنبلی غلبه کنید، درحالی که می ‌خواهید تنبل باشید؟

۱- علت تنبلی ‌ات را پیدا کن

برای شروع کارآمد بودن، می‌تواند تشخیص دهد که چرا شما در رسیدن به اهداف خود ناکام هستید. این ممکن است ربطی به “تنبلی” نداشته باشد. به عنوان مثال، در این جا برخی از عادت ‌های بد وجود دارد که افراد را از رسیدن به اهداف خود باز می‌دارد:

اهداف خود را بیش از حد بزرگ یا پیچیده می کنید.

همه ما می‌خواهیم هر چه سریع تر به اهداف بزرگ خود برسیم، اما بیشتر ما به شدت دست کم می‌گیریم که چقدر تلاش برای رسیدن به آنجا لازم است. نتیجه دست کم گرفتن ما، عدم دستیابی به آن هدف است زیرا غیرممکن بنظر می‌ رسد.

همانطور که به زودی در خواندن بیشتر مطالب خواهید فهمید، این کار را با تعیین اهداف کوچکتر که در نهایت شما را به دستیابی به یک هدف بزرگ سوق می ‌دهد، به راحتی می‌ توان برطرف کرد.

حتما بخوانید: چگونه با انرژی بیشتری از خواب بیدار شویم؟ (۱۵ ترفند موثر)

و نگران نباشید اگر این شما نیز اینگونه‌ اید. تعیین اهداف بزرگ معمولی است. ما این کار را برای ایجاد انگیزه انجام می ‌دهیم. اما تحقیقات اخیر در زمینه هوش مصنوعی نشان می دهد که اهداف بزرگ غالباً موانعی بر سر نبرد های بزرگ نوآوری هستند.

انتظار دارید که کامل باشید.

همه چیز قایقرانی بی‌ تکان نیست. اشتباه کردن در راه رسیدن به یک هدف بزرگ معمول است، اما اکثر ما وقتی متوجه می شویم جاده به همان اندازه هموار و صاف نیست که فکر می‌کردیم توقف می‌کنیم.

نکته مهم تر اینکه، گاهی اوقات کمال‌طلبان نیز دست از کار می‌کشند زیرا نمی خواهند اشتباه کنند. نویسنده مارک تواین آن را بهتر توصیف می‌کند:

“پیشرفت تدریجی، کمال معوق را از میدان به در می‌کند”. مارک تواین

گوش دادن به انتقاد از خود

حدس می زنم اگر خودتان را تنبل می‌دانید، در این صورت اظهارات منفی و انتقادی دیگری نیز درباره خودتان دارید. حتی ممکن است در تلاش برای ایجاد انگیزه در خود، از خودتان انتقاد کنید.

اما این کار شما را از حرکت رو به جلو باز‌می‌دارد زیرا شما بیشتر بر روی شکست‌ ها و کاستی ‌های خود متمرکز شده اید، نه به ویژگی های مثبتی که به شما در انجام کارها کمک می کند.

حتما بخوانید: انرژی درمانی چیست؟ بهترین و موثرترین روش انجام آن به تنهایی

براساس پژوهش‌ های انجام ‌شده، خود انتقادی می‌ تواند عواقب زیادی در ذهن و بدن ما بر جای بگذارد.

“خود انتقادی می‌ تواند ذهن و بدن ما را تحت تأثیر قرار دهد . .. این امر می‌ تواند منجر به افكار نشخواركننده شود كه در کارآمدی ما تاثیرگذارند، و می‌تواند با تحریک مکانیسم های التهابی منجر به بیماری های مزمن و تسریع پیر شدن در بدن مان شود.”

اما این پایان داستان نیست. شما می‌توانید انتقاد از خود را به فرصت‌ هایی برای یادگیری، رشد و تولید بیشتر تبدیل کنید.

فقدان ایجاد برنامه عملی

برخی اوقات آنقدر در مورد یک هدف جدید هیجان زده می ‌شویم که فراموش می‌کنیم برنامه ای را برای رسیدن به آن ایجاد کنیم. ما با شور و شوق زیادی حرکت می‌کنیم، اما وقتی متوجه می ‌شویم رسیدن به آن جا دشوارتر از چیزی که انتظارش را داشتیم است، انگیزه خود را از دست می ‌دهیم.

وقتی واضح است که نمی‌توان به هدف ‌ها رسید، اهداف را تعیین نکنید، بلکه مراحل اقدام را تعیین کنید.” – کنفوسیوس

۲-آن را همانگونه که هست ببینید

اکنون متوجه شده‌اید که چرا تنبل هستید، قدم بعدی در شکستن چرخه تنبلی این است که رو راست باشید. بهانه نتراشید که چرا نتوانستید کار ها را انجام دهید.

با صدای بلند آن را بگویید، “من فقط این کار را نکردم.” مسئولیت اشتباه‌ تان را بپذیرید و در صورت لزوم درد را احساس کنید. هر کاری می‌کنید، دیگران را سرزنش نکنید که چرا زندگی شما این شکلی است.اقرار کنید که شاید شما تنبل هستید و شاید اگر از تنبلی دست بردارید، ممکن است اوضاع برای شما بهتر شود.

۳- کارها را به قسمت ‌ها و وظایف خیلی کوچک تر تقسیم کنید

اگر از نظر جسمی و روحی برای شما دردناک است که برخیزید و کارها را انجام دهید، با کوچکترین مراحل آن شروع کنید:

 • صبح ابتدا یک پا را روی زمین بگذارید و سپس با پای دیگر شروع کنید. بعد، بایستید.
 • در مرحله بعد، به حمام ،آشپزخانه و هر کجا که می‌خواهید بروید و در آن جا بایستید.
 • نفس بکشید. لیوان قهوه یا چای را از کمد بیرون بیاورید. آن را بریزید و بنوشید.

یک چیز در یک زمان. غالباً ما با فکر کردن به میلیون ‌ها کاری که باید انجام شود ناامید می ‌شویم، اما اگر روز خود را به یک میلیون تکه کوچک از کارها تقسیم کنیم و انجام دادن این کار ها را جشن بگیریم، پس گذراندن روز و انجام دادن کارها بسیار ساده‌ تر خواهد شد. هدف بزرگ واقعاً بدان معنی است که شما هزاران هدف کوچک را تعیین می کنید.

“وقتی هدف بزرگی را تعیین می‌کنید، در واقع هزاران کار کوچک به خود اختصاص می ‌دهید. وقتی مردم از این اهداف بزرگ صرف نظر می کنند، اغلب به این دلیل است که آن ها هنوز روشن نکرده ‌اند که هزاران وظیفه کوچک برای زمان و کار مورد نظر برای چه برنامه‌ریزی شده ‌اند.”

۴- در فواصل زمانی کار کنید

در همین راستا، ریسک ۸ ساعت کار روزانه، می تواند بسیار طاقت فرسا باشد.

 • به جای این که به هر کاری که باید امروز انجام دهید فکر کنید، فقط در مورد ۱۰ دقیقه آینده فکر کنید.
 • اگر در فواصل ۱۰ دقیقه ‌ای کار کنید، می ‌فهمید که کارها خیلی سریع تر انجام می ‌شوند و بدون این که مغز حتی متوجه شود تلاش زیادی انجام می‌ دهید.
 • کارهای ۱۰ دقیقه ‌ای در نتیجه می‌ توانند کارآمدی فراوانی حاصل کنند. نگران این نباشید که چقدر به نتیجه رسیدید، فقط تلاش کنید تنها۱۰ دقیقه در هر زمان تمرکز کنید.
 • با یک کار آسان شروع کنید. به جای این که هر روز به سراغ کاری دشوار بروید، از کاری که می ‌خواهید انجام دهید شروع کنید و بدانید که می ‌توانید آن را انجام دهید.

بسیاری از مردم می گویند “قورباغه را قورت بده” ، این بدان معناست که ابتدا باید کار سخت را انجام دهید، اما اگر فقط کار سخت را کنار می گذارید، کارهایی را که می‌ خواهید انجامشان دهید، انجام دهید.

این می تواند یک حرکت جالب برای شما ایجاد کند و به شما نشان دهد که همه کارها بد نیستند. اگر از تمیز کردن آشپزخانه خودداری می کنید، ابتدا قسمت مورد علاقه آشپزخانه خود را تمیز کنید.

حتما بخوانید: بهترین ترفندهای موثر افزایش تمرکز برای هر کاری

شاید ابتدا میز یا جزیره را تمیز کنید و سپس به سراغ ظروف بروید. شاید پیش از جمع‌کردن کردن لباس‌ ها از کف اتاق، تخت خود را مرتب کنید.

همان طور که استفن کاوی در هفت عادت افراد بسیار مؤثر نوشت، “مهم این نیست که اولویت های برنامه خود را تعیین کنید بلکه اولویت های خود را تعیین کنید.”

 • کارهایی را انجام دهید که بهترین و بزرگترین نتیجه را در ابتدا بدست آورید و بیشترین لذت را ببرید.
 • این امر به شما کمک می‌کند تا همچنان باانگیزه باقی‌ بمانید و دوباره، فراموش نکنید که آن را به بخش ‌های کوچکتر تقسیم کنید.
 • هر کاری را ۲ یا ۵ دقیقه انجام دهید و به سراغ کار بعدی بروید. مرتب کردن تختخواب، خود انگیزه‌ی خوبی برای ادامه‌ی روز است.
 • انجام کار های کوچک، مانند مرتب کردن تختخواب، به معنای آماده بودن برای انجام کار های بیشتر است، کار های کوچکی که به نتایج بزرگ می ‌انجامند.
 • صرف ۵ دقیقه در مرتب کردن تختخواب شما نتیجه قابل توجهی را ارائه می ‌دهد: یک اتاق خواب تمیز.
 • و بعد هر بار که به اتاق خواب خود می ‌روید، تمیز است و احساس فوق العاده ای خواهید داشت.

۵- استراحت کنید

به جای تصمیم گیری در لحظه‌ که چه زمانی برای استراحت مناسب است، زمان‌ هایی را از پیش برای استراحت تعیین کنید. ما این را می گوییم زیرا افراد تنبل به دنبال هر بهانه ‌ای برای متوقف کردن کارهایی هستند که می‌کنند تا بنشینند و وقت خود را بیهوده تلف کنند.

هنگام برنامه ‌ریزی روز خود، در نظر بگیرید که چند استراحت می‌ خواهید و آن ها را برنامه ‌ریزی کنید. احساس بدی نداشته‌ باشید. شما مجاز به استراحت هستید. اگر در طول روز در محل کار هستید، ۴۰ دقیقه کار کنید و سپس ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

حتما بخوانید: چگونه از روی ظاهر بفهمیم کسی دروغ می گوید؟

مطالعات اخیر نشان می دهد، افرادی که هر یک ساعت یک بار استراحت می‌کنند بهتر از کسانی که بدون استراحت کار می‌کنند و عملکرد بهتری دارند.

“از دیدگاه عملی، تحقیقات نشان می ‌دهد، در صورت مواجهه با کار های طولانی (مانند مطالعه قبل از امتحان نهایی یا محاسبات مالیات خود)، بهتر است استراحت ‌های مختصری را برای خود در نظر بگیرید. استراحت ذهنی مختصر به شما کمک می ‌کند تا بر روی وظیفه خود متمرکز باقی‌ بمانید. “

مطمئناً هنوز هم بیشتر از بسیاری افراد کار خواهید کرد حتی اگر در هر ۶۰ دقیقه، فقط ۴۰ دقیقه کار کنید و احساس می‌کنید که کارآمدی بیشتری دارید، چیزی دارید تا مشتاقانه منتظر باشید، و بتوانید این حرکت را حفظ کنید. حتی ممکن است دریابید که دوست دارید به این صورت کار کنید و کارها به همان اندازه ‌ای که در وهله اول فکر می‌کردید بد نیستند.

یک فعالیت عالی که می توانید در استراحت انجام دهید مراقبه است. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن به شما این امکان را می‌ دهد تا ریتم‌ های آلفای خود را در قسمت قشر حسی مغز را دستکاری کنید تا به شما در پاکسازی ذهن کمک کند.

۶- عوامل حواس ‌پرتی را حذف کنید

تلفن خود را خاموش کنید. آن را در یک اتاق دیگر قرار دهید. اعلان ها از لپ تاپ خود را غیر فعال کنید. موسیقی را خاموش کنید (مگر این که به شما در تمرکز کمک کند).

به خودتان لطف کنید و وقتی کار خود را شروع کردید، حواس پرتی ‌ها را برطرف کنید. یافته ‌های مطالعات اخیر نشان‌می ‌دهد که وجود تلفن در اطراف شما به سادگی – حتی اگر خاموش باشد، و حتی اگر با موفقیت آن را نادیده بگیرید – “ظرفیت شناختی موجود” را کاهش می دهد، که محققان آن را “فرار مغز” می نامند.

حتما بخوانید: رمز موفقیت در کار و زندگی به زبان ساده

به همین ترتیب، اگر مثلا شما جمعه بعد از ظهر خانه را تمیز می‌کنید، تلویزیون را به دلیل صدای پس زمینه روشن نکنید. مطمئناً چیزی توجه شما را به خود جلب می‌کند و باعث می ‌شود تا یک ساعت در جلوی تلویزیون بنشینید و ناگهان خانه شما تمیز نشود، و شما غرق در تلوزیون هستید.

۷- فقط کمی ورزش کنید

اگر اخیرا به طور منظم ورزش می‌کنید، احتمالاً می ‌دانید که علاوه بر تناسب اندام، مزایای دیگری نیز به همراه دارد. ورزش می تواند به شما در بهبود چندین جنبه از زندگی، از جمله سرزندگی و توانایی جلوگیری از تنبلی، کمک کند. ورزش می‌تواند از طریق هوشیاری به افزایش کارآمدی شما کمک بسزایی کند.

“هنگامی که ورزش می‌کنید، جریان خون به مغز نیز افزایش می یابد، که می‌تواند به تشدید آگاهی شما کمک کند و شما را برای مقابله با پروژه بزرگ بعدی آماده سازد. ورزش همچنین می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. داشتن انرژی بیشتر بدین معنی است که در محل کار احساس هوشیاری خواهید کرد. “

 • اگر در ورزش یک مبتدی هستید، اصول فوق را در مورد دستیابی به اهداف به خاطر بسپارید. در روز اول تمرین ‌های روازانه خود، تمرین برای ماراتن را شروع نکنید. ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.
 • به یاد داشته باشید، بخش‌ های ۱۰ دقیقه ‌ای از زمان می ‌توانند به شما در انجام کارهای زیادی کمک کنند.
 • تایمر را بر روی تلفن همراه خود تنظیم کرده و به مدت ۵ دقیقه پیاده روی کنید. هنگامی که تایمر خاموش شد، به خانه برگردید.
 • اگر احساس انگیزه برای پیاده روی طولانی دارید، عالی است، اما خیلی طولش ندهید.

شروع یک ورزش سخت بدون تمرین قبلی به جای این که خود را در یک تمرین روزمره سبک کنید می ‌تواند اثرات عکس داشته باشد. فردا ۱۰ دقیقه پیاده روی را می‌گذرانید، زیرا به راحتی می توانید به خودتان بگویید، “دیروز ۲۰ دقیقه پیاده‌ روی کرده ‌ام”

۸- در جای دیگری کار کنید

اگر فکر کار در دفتر، خانه یا اطاقک شما باعث آشفته شدن حالتان می‌شود، پروژه خود را بردارید و به کافه تریا، کافی شاپ یا دفتر همکارتان بروید. فواید زیادی برای تغییر محیط شما وجود دارد. یک مطالعه جدید نشان داد که تغییر در محیط باعث افزایش حافظه می شود.

این روزها بسیاری از مشاغل محیط کار منعطف ارائه می ‌دهند، اما اگر در محل کار شما این گونه نیست، مطمئن شوید که استراحت‌ های مکرر انجام می‌ دهید و برخیزید تا بتوانید پاهایتان را به حالت کششی درآوردید‌. فقط نگاه کردن به بخش‌ های مختلف دفتر می ‌تواند به تحریک برخی از انگیزه‌ ها کمک کند، حتی اگر به لحاظ جسمی قادر به کار در آن جا نباشید.

۹- یک دوست برای کار کردن با خود پیدا کنید

اگر تنبلی به شما غلبه کرده ‌است، شخصی را پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند و انگیزه بدهد. این که آیا شما در حال تلاش برای شروع زندگی سالم هستید یا در تلاش هستید تا آخر هفته کارهایتان را انجام دهید، شخصی را پیدا کنید تا به شما کمک کند.

با یک دوست تماس بگیرید و به کافی شاپ محلی بروید تا برخی از کار ها را بررسی کنید. تغییر مکان ‌ها، همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، و همچنین مشارکت کسی که بسیار کم تر از شما تنبل است، می تواند به پیشرفت و بهره وری تان کمک کند.

۱۰- لباس زیبایی بپوشید

آیا می‌خواهید مانع تنبلیتان شوید؟ لباس‌خواب‌ هایتان را عوض کنید و یک لباس خوب بپوشید. موهای خود را بیارایید. صورت ‌تان را بشویید. کفش های زیبا و پیراهن تمیز بر تن کنید. خواه باور کنید یا نه، اخیرا مطالعه ‌ای مبنی بر این که “پوشیدن لباس های مختلف می تواند بر مهارت های تحلیلی شما تأثیر بگذارد.” انجام شده ‌است.

در پژوهش دیگری نیز دریافتند که پوشیدن لباس رسمی در یک آزمون به دانش آموزان این توانایی را می ‌دهد که به تفکر تحلیلی بیاندیشند و به آن ها این توان را می‌دهد تا پاسخ صحیح را انتخاب کنند.

حتما بخوانید: چگونه برای درس خواندن در خود انگیزه ایجاد کنیم؟(روش جدید و موثر)

روزی که لباس رسمی پوشیده و آماده هستید، به احتمال زیاد کارها را انجام می‌دهید. این امر به ویژه در مورد افرادی که در خانه کار می‌کنند صحیح است، جایی که آن ها وانمود می‌کنند به سبک زندگی پیژامه ‌ای زندگی می‌کنند.

انجام دادن هر روزه آن دشوار است. وقتی بدن ما برای کار آماده است، ذهن ما برای کار آماده می ‌شود. لباس رسمی بپوشید. این به شما کمک می‌کند خود را فریب دهید فریب دهید تا تنبلی نکنید و کارها را انجام دهید.

۱۱- جوانب مثبت و منفی در مورد انجام یا عدم انجام کار خود را فهرست کنید

برای برخی افراد انجام کار پاداش است. برای دیگران، انجام کار و بازگشت به تنبلی، پاداش است. اگر نشستن روی نیمکت و خوردن چیپس سیب‌زمینی پاداش است، پس بگذارید همین ‌طور باشد. اجازه دهید این انگیزه باعث شود کارتان را انجام دهید.

اگر بتوانید این پروژه را عملی کنید، می توانید بقیه روز را مرخصی بگیرید. اگر تکالیف ‌تان را تمام کردید، می ‌توانید چیپس بخورید. بنویسید یا حداقل در مورد آن فکر کنید، اگر کار را انجام دهید چه اتفاقی می ‌افتد و اگر کار را انجام ندهید چه اتفاقی می ‌افتد؛ سپس به آن عمل کنید.

حتما بخوانید: ۱۰ تا از مهم ترین راههای افزایش انگیزه در کار و زندگی طبق جدیدترین تحقیقات روز

انجام کار همیشه بهترین راه برای احساس بهتر داشتن است و زمان بیشتری را برای انجام هر کاری که می‌ خواهید و یا اصلاً زمانی برای هیچ کاری نکردن کاری برای شما فراهم می‌آورد!

خلاصه

 1. درک کنید که چرا تنبل هستید. آیا به این دلیل است که شما اهداف خیلی بزرگ انتخاب می‌کنید؟ شما کمال‌ گرا هستید؟ یا شما بیشتر از نقاط قوت خود روی محدودیت های خود تمرکز می‌کنید؟
 2. مسئولیت این واقعیت را که تنبل هستید بر عهده بگیرید. دیگران را سرزنش نکنید.
 3. وظایف خود را به قسمت‌ های کوچکتر از کارها تقسیم کنید. آن ها دست یافتنی تر می‌شوند و در طول مسیر انگیزه خواهید ‌داشت.
 4. در فواصل زمانی کار کنید. کار های ۱۰ دقیقه‌ای می ‌توانند در مجموع منجر به کارآمدی شما شوند و انگیزه شما کمتر در معرض رنگ‌ باختن قرار می‌گیرد.
 5. استراحت های مداوم داشته باشید. شما منتظر آن ها خواهید بود و کارهای بیشتری انجام خواهید داد زیرا می‌ دانید که فقط برای مدت زمان محدودی کار می‌کنید.
 6. ۶عوامل حواس پرتی را حذف کنید: بدون تلفن، بدون اعلان، بدون نگرانی!
 7. ورزش کنید: مقادیر کم ورزش می ‌تواند خون را به سمت مغز جاری کند و کارآمدی و بهره وری شما را بهبود بخشد.
 8. برای ایجاد انگیزه بیشتر، محیط خود را تغییر دهید.
 9. یک دوست پیدا کنید تا با او کار کنید ( کسی که از شما تنبل‌تر نباشد ).
 10. برای موفقیت، لباس خوب بپوشید و توانایی تفکر تحلیلی خود را بهبود خواهید بخشید.

یادداشت کنید اگر کار را انجام دهید و اگر کارها را انجام ندهید چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ سپس مزایای به پایان رساندن کار برایتان واضح خواهد بود.

پایین-درآمدزایی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن