درمان بیماری های شایع روانی

21 روش تقویت روحیه در کمتر از یک ساعت (علمی و ثابت شده)

چرب زبان

در این مقاله ما 21 روش برای تقویت روحیه و ایجاد احساس بهتر نسبت به خود را در اختیارتان می گذاریم. با اینکه ممکن است نتوانید همه این روش ها را در زندگی روزمره تان بگنجانید؛ اما سعی کنید حداقل دو یا سه مورد از آنها را انتخاب و سپس به صورت روزانه یا هفتگی از آنها استفاده کنید. به عنوان جایزه هم در پایان این مقاله بخش کوتاهی درباره نحوه تأثیر انواع و اقسام غذاهای مختلف روی روحیه برایتان در نظر گرفته ایم!

1- کنجکاو باشید

یک ضرب المثل انگلیسی وجود دارد که می گوید: “کنجکاوی باعث مرگ گربه می شود!” اما کنجکاوی برای مغز شما بسیار مفید است. یکی از تحقیقات منتشر شده در یک ژورنال روانشناسی نشان می دهد که افراد کنجکاو و علاقمند به چیزهای مختلف، باهوش تر و شادتر از کسانی هستند که احساس کنجکاوی زیادی ندارند.

نکته اصلی این است که باید خودتان را به فعالیت هایی مشغول کنید که از محدوده راحتی تان خارج هستند. سعی کنید ماجراجو باشید و هر چند وقت یکبار کار جدیدی انجام بدهید.

2- سریع فکر کنید

کسانی که تند و سریع فکر می کنند نسبت به بقیه شادترند. تحقیقات نشان داده است که افرای که توانایی تفکر سریع دارند یا می توانند سریع بخوانند خلاق تر، شادتر و پرانرژی تر هستند.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

3- تشکر کنید

اگر به خاطر چیزهایی که در زندگی دارید سپاسگزار باشید نسبت به آنها احساس بهتری خواهید داشت. سپاسگزار بودن به خاطر داشته ها باعث می شود خوشحال تر شوید. تحقیقات نشان می دهند افرادی که حداقل 1 تا 3 بار در هفته تشکر و سپاسگزاری شان را ابراز می کنند نسبت به افراد ناشکر بسیار شادترند.

برای همین توصیه می شود هر هفته چند روز وقت بگذارید و در مورد چیزهایی که در زندگی دارید فکر کنید و به خاطر آنها شکرگزار باشید.

4- روی افکارتان نظارت کنید

خیلی از تفکرات ما دست خودمان نیست و از طرفی هم بسیاری از افکارمان هیچ فایده ای برایمان ندارند. خیلی ها بارها و بارها افکار منفی را در ذهنشان می آورند. این افکار باعث می شود فرد احساس افسردگی، استرس و اضطراب کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

دفعه بعد که یکی از همین افکار منفی تکراری سراغتان آمد آن را روی کاغذ بنویسید. بعد از خودتان بپرسید آیا این فکر باعث می شود احساس بدی داشته باشید؟ از کجا چنین فکری به ذهنتان آمده؟ آیا این فکر درست است؟

حتما بخوانید: 24 روش ساده برای شاد کردن دیگران (حتی اخموترین ها)

با تجزیه و تحلیل افکار منفی تان می توانید افکار مثبتی را به جای آنها جایگزین کنید. سعی کنید افکار جدیدی در ذهنتان پرورش بدهید تا کم کم الگوهای قدیمی منفی از ذهنتان پاک شوند.

5- در گذشته زندگی نکنید

به چیزهایی که نمی توانید تغییرشان بدهید فکر نکنید. از گذشته درس بگیرید و رو به جلو حرکت کنید. بعضی اوقات بهتر است وقتتان را به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده اید یا اشتباهاتی که ممکن است در آینده مرتکب شوید تلف نکنید. فکر کردن به هر کدام از این موارد می تواند شما را نسبت به آینده نگران کند یا افسردگی کارهای گذشته تان را طولانی تر کند.

به جای فکر کردن درباره مسائل گذشته، حال یا آینده، با انجام کارهای سازنده فکرتان را مشغول کنید؛ مثلا با حیوان خانگی تان بازی کنید، ورزش کنید یا با دوستانتان بیرون بروید.

خوشحال بودن

6- طبق چیزی که دوست دارید رفتار کنید

شما به همان چیزی تبدیل می شوید که به آن فکر می کنید؛ بنابراین طوری که دوست دارید باشید رفتار کنید. طبق یک مطالعه روانشناختی، فکر کردن به چیزی که دوست دارید تاثیر مثبتی روی روحیه می گذارد.

این مطالعه نشان می دهد افراد خجالتی که به آنها گفته شده بود رفتارهای برون گرایانه داشته باشند، در جمع ها و مهمانی ها در مقایسه با کسانی که رفتار برون گرایانه نداشتند راحت تر بودند.

حتما بخوانید: چگونه عادات خوب در خودمان ایجاد کنیم (و جایگزین عادات بد کنیم)

7- با غریبه ها صحبت کنید

صحبت با غریبه ها راهی عالی برای افزایش مهارت های ارتباطی شماست و می تواند به بهبود روحیه تان هم کمک کند. گفتگو کردن با غریبه ها روش قدرتمندی برای بهتر کردن روحیه شماست. وقتی برای اولین بار با کسی برخورد می کنیم به طور طبیعی سعی می کنیم خوب و شاد باشیم تا برداشت اولیه خوبی از ما در ذهن طرف مقابل شکل بگیرد. وقتی با روحیه خوب رفتار می کنید خیلی زود این احساس در درونتان هم شکل می گیرد و به آن عادت می کنید.

8- به دیگران کمک کنید

بله درست است. دراز کردن دست کمک و دوستی به سمت دیگران باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید. یکی از تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا نشان می دهد حتی یک حرکت کوچک مثل شستن لیوان دوستانتان یا خرید شام برای او می تواند روحیه خودتان را هم بهتر کند.

این مطالعه نشان داده افراد مهربان تر و کسانی که بیشتر کمک می کنند در مقایسه با کسانی که به دیگران کمک نمی کنند بسیار شادترند.

9- مراقب باشید با چه کسانی ارتباط دارید

ارتباط با افراد ناشکر و منفی باف شما را هم به اندازه همین افراد ناراضی و منفی می کند. انرژی منفی مثل عفونت به همه سرایت می کند؛ ولی انرژی مثبت هم همینطور است. برای همین یادتان باشد که برای تقویت روحیه تان با افراد شاد در ارتباط باشید.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

10- ورزش کنید

برای بهره مندی از مزایای ورزش، لازم نیست هر روز دوی ماراتن انجام بدهید. حتی ورزش های ساده هم می تواند روحیه تان را تقویت کند. ورزش کردن نه تنها بدنتان را سالم و متناسب نگه می دارد بلکه روحیه تان را شاداب تر می کند. دلیل این اتفاق این است که موقع ورزش کردن هورمون هایی که احساسات خوب و خوشحال کننده ایجاد می کنند در بدن آزاد می شوند.

11- نفس عمیق بکشید

تنفس شکمی و حرکت دادن شکم موقع نفس کشیدن باعث می شود میزان اکسیژن بدن افزایش پیدا کند. افرادی که از افسردگی رنج می برند معمولا تنفس بسیار کم عمقی دارند. مدیتیشن و مراقبه به شما کمک می کند تا تنس دیافراگمی و عمیق داشته باشید. با تنفس عمیق، انتقال دهنده های عصبی که مسئول آرامش و کاهش استرس هستند در مغز آزاد می شوند.

12- امگا 3 دریافت کنید

فرقی نمی کند مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا ماهی بخورید؛ بهرحال باید مقداری امگا 3 در رژیم غذایی تان بگنجانید چون این ماده برای مغز مفید است. اکثر افراد از نظر میزان اسیدهای چرب امگا 3 دچار کمبود هستند و بیش از حد امگا 6 مصرف می کنند. امگا 3 تأثیر قدرتمندی روی مغز دارد و نه تنها توانایی تمرکز شما را افزایش می دهد، بلکه روحیه و خلق و خویتان را هم بهتر می کند.

بنابراین توصیه می شود هفته ای چند بار ماهی های چرب مثل سالمون مصرف کنید یا اگر ماهی دوست ندارید به جای آن از کپسول روغن ماهی استفاده کنید. البته باید یادتان باشد که بیش از حد امگا 3 مصرف نکنید چون سیستم ایمنی بدنتان سرکوب می شود.

13- چربی بخورید

افرادی که چربی زیادی مصرف نمی کنند مستعد ابتلا به افسردگی و پیری زودرس هستند. بخش بزرگی از مغز و سلول های بدن شما از چربی تشکیل شده است. رژیم های کم چربی باعث افسردگی، ناامیدی و اضطراب می شوند.

بهترین نوع چربی، چربی های اشباع شده است چون باعث می شود سلول های شما در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد بسیار مقاوم تر شوند. کره و روغن نارگیل منابع خوب این نوع چربی محسوب می شوند.

حتما بخوانید: نحوه جلوگیری از تنبلی: ۱۱ مرحله عملی برای اینکه بیشتر فعال باشید

14- آب خالص بنوشید

اگر به منابع آب تمیز دسترسی ندارید از فیلترهای مناسب استفاده کنید و در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید. کم آبی باعث احساس خستگی و تنبلی می شود؛ اما اگر به اندازه کافی آب بنوشید انرژی شما دوباره بازیابی می شود.

شایع ترین زمان هایی که بدن دچار کم آبی می شود صبح ها و بعد از ورزش کردن است. پس حتما بعد از بیدار شدن از خواب و همینطور قبل و بعد از ورزش کردن مقداری آب تصفیه شده بنوشید.

15- برای خودتان هدیه بخرید

پاداش دادن یکی از راه های خوب برای ایجاد انگیزه به شمار می رود. ولی مراقب باشید! اگر می خواهید وزنتان را کم کنید نباید از غذا و خوراکی به عنوان پاداش استفاده کنید!

در یکی از تحقیقات انجام شده مشخص شد خانم هایی که برای خودشان گل می خرند در مقایسه با آن دسته افراد که این کار را نمی کنند احساس خوشبختی بیشتر و اضطراب کمتری دارند. بنابراین اگر احساس استرس و نگرانی دارید می توانید با خرید کادو برای خودتان از نگرانی ها و ناراحتی ها را برطرف کنید.

16- موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه روی لذت در مغز، یعنی همان قسمتی که موقع ارگاسم فعال می شود تاثیر می گذارد. گوش کردن به آهنگ های مورد علاقه تان می تواند بلافاصله حالتان را بهتر کند و تاثیرات مثبت این آهنگ ها هم تا مدت طولانی بعد از پایان موسیقی ادامه پیدا می کنند.

حتما بخوانید: 10 تا از مهم ترین راههای افزایش انگیزه در کار و زندگی طبق جدیدترین تحقیقات 

17- از حس بویایی تان استفاده کنید

بوییدن چیزهای مختلف یکی دیگر از روش ها برای تغییر فوری روحیه است. بو کردن چیزهایی که برایتان جذاب هستند می تواند روحیه تان را بهتر کند. این مساله به این دلیل اتفاق می افتد که مناطقی از مغز که مسئول پردازش بو و احساسات هستند با هم در ارتباطند؛ بنابراین عملکرد یک ناحیه مستقیما روی قسمت دیگر تأثیر می گذارد. بعد از اینکه حدود 20 در معرض رایحه های خوب قرار گرفتید دیگر بوی آن را متوجه نمی شوید اما حس و حال خوب هنوز هم در شما وجود خواهد داشت.

18- فیلم های خنده دار تماشا کنید

خندیدن نه تنها باعث می شود احساس خوبی داشته باشید بلکه روی سلامتی تان هم تاثیر مثبتی دارد. همه ما می دانیم که تماشای یک فیلم خنده دار روش مناسبی برای روحیه گرفتن و سرحال شدن است اما آیا این را هم می دانستید که خندیدن برای سلامتی تان هم مفید است؟

تحقیقات نشان داده که خندیدن نه تنها به کاهش استرس کمک می کند، بلکه با افزایش دادن تعداد سلول های ایمنی بدن، سطح سلامتی تان را هم بالا می برد.

تقویت روحیه

19- غذاهای کم ارزش نخورید

با اینکه خوردن تنقلات وسوسه کننده است اما سعی کنید از خوردن خوراکی های کم ارزش و مضر پرهیز کنید، چون در دراز مدت روی روحیه تان تاثیر منفی می گذارد. اگر چه ممکن است این طور بنظر برسد که تنقلات حالتان را بهتر می کنند؛ ولی خیلی ها از اثرات بد این خوراکی ها که بعدها بروز می کند آگاهی ندارند.

اکثر تنقلات کم ارزش از کربوهیدرات هایی با قندهای ساده تهیه شده اند و قند خون را خیلی زود بالا می برند. اما به محض اینکه اثر این خوراکی ها از بین می رود و قند خون پایین می آید، شما دچار احساس خستگی، افسردگی، تحریک پذیری و بدخلقی می شوید.

حتما بخوانید: انرژی درمانی چیست؟ بهترین و موثرترین روش انجام آن به تنهایی

اگر به این خوراکی ها اعتیاد پیدا کرده اید و از آن بی خبرید، ممکن است بعد از قطع مصرف آنها تا چند روز علائم خماری و میل به خوردن تنقلات پیدا کنید.

20- کمی آفتاب بگیرید

هر از گاهی سرتان را از پنجره بیرون بیاوریدف چون افرادی که در معرض نور خورشید قرار ندارند بیشتر دچار افسردگی می شوند. نور خورشید منبع عالی ویتامین D است و می تواند روحیه شما را هم بهتر کند. محققان دریافته اند که افسردگی در ماه های زمستان و زمانی که نور خورشید کم است و مردم اکثرا در خانه می مانند بیشتر اتفاق می افتد.

نور خورشید سطح سروتونین را در مغز افزایش می دهد. سروتونین یک ماده شیمیایی مهم است روی خلق و خو تاثیر مثبت می گذارد و به بهتر خوابیدنتان هم کمک می کند. اما یادتان باشد که نباید بیش از حد در معرض نور خورشید قرار بگیرید. حداقل 3 بار در هفته و هر بار 10 تا 20 دقیقه آقتاب بگیرید. یادتان باشد در این مدت از ضد آفتاب استفاده نکنید چون در این صورت نور خورشید جذب بدنتان نمی شود.

21- حیوان خانگی داشته باشید

افرادی که صاحب یک گربه یا سگ هستند در مقایسه با دیگران امید به زندگی بیشتری دارند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آنها نیز کمتر است.

تحقیقات اخیر نشان داده است کسانی که گربه نگهداری می کنند در مقایسه با دیگران کمتر در معرض حملات قلبی قرار دارند. به طور کلی می توان گفت کسانی که گربه یا حیوانات خانگی دیگر دارند در مقایسه با بقیه افراد احساس خوشبختی بیشتری می کنند و در طول روز هم شادترند.

حتما بخوانید: چگونه با انرژی بیشتری از خواب بیدار شویم؟ (15 ترفند موثر)

با اینکه دلایل این مساله ناشناخته است ولی به نظر می رسد نوازش کردن حیوانات باعث آرامش سیستم عصبی می شود و همین مساله به کاهش سطح استرس و بهبود روحیه کمک می کند.

جایزه- غذا چطور روی روحیه تاثیر می گذارد؟

با اینکه اکثر مردم می دانند غذایی که می خورند روی سلامتی شان تاثیر می گذارد، ولی کمتر کسی از این مساله با خبر است که غذا ارتباط مستقیمی با طرز تفکر، احساس و رفتار فرد دارد.

مثلا اگر رژیم غذایی ناسالم و پر از کربوهیدرات های قندی داشته باشید، از مشکلاتی مثل از دست دادن حافظه، افزایش وزن و خلق و خوی افسرده رنج خواهید برد. در عوض اگر رژیم غذایی تان از کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین تشکیل شده باشد روحیه تان تقویت می شود، بهتر تمرکز می کنید و می توانید خیلی سریع وزنتان را هم کم کنید.

بنابراین غذایی که می خورید نه تنها از نظر تغذیه ای مهم است بلکه روی احساس و عملکرد شما هم تاثیر می گذارد. در ادامه چند نمونه از غذاهایی که روی روحیه و عملکردتان تاثیر می گذارند آورده می شود.

غذاهایی که برانگیختگی جنسی را افزایش می دهند

برخی غذاهای خاص می توانند عشق و علاقه را در شما بیشتر کنند. خوراکی های خاصی که به افزایش دهنده های میل جنسی معروفند، علاقه و اشتهای جنسی شما را بیشتر می کنند. مصرف خوراکی هایی مثل موز، صدف ، جینسنگ و خاویار می توانند باعث افزایش و بهبود عملکرد جنسی شما شوند.

حتما بخوانید: دل و دماغ ندارید؟ 50 ایده آسان برای بهبود روحیه شما

غذاهایی که باعث خواب آلودگی می شوند

اگر در خوابیدن راحت مشکل دارید می توانید خوردن غذاهای حاوی تریپتوفان را امتحان کنید تا به خواب عمیق بروید. شیر حاوی تریپتوفان است و نوشیدن آن باعث ایجاد احساس خواب آلودگی می شود. همین تاثیر بعد از خوردن گوشت بوقلمون نیز اتفاق می افتد.

برخی کربوهیدرات ها مثل پاستا نیز حاوی اگزورفین (نوعی آرام بخش) هستند و خوردن آنها باعث احساس خواب آلودگی می شود. اما مراقب باشید! چون اگر رژیم غذایی شما حاوی کربوهیدرات زیادی باشد به سرعت وزنتان بالا می رود و سطح انرژی تان در طول روز کاهش پیدا می کند.

غذاهایی که باعث افزایش هوشیاری می شوند

مصرف پروتئین باعث آزاد شدن برخی انتقال دهنده های عصبی در مغز می شوند که سطح هوشیاری را افزایش می دهند. غذاهای پروتئینی مانند ماهی، مرغ و تخم مرغ حاوی نوعی اسید آمینه به نام تیروزین هستند. تیروزین باعث افزایش تولید هورمون های دوپامین، نوراپی نفرین و اپی نفرین می شوند. این هورمون ها می توانند هوشیاری و سطح انرژی را افزایش بدهند. علاوه بر این مصرف پروتئین می تواند به کاهش وزن سریع شما کمک کند.

کافئین موجود در چای و قهوه هم می تواند شما را هوشیار نگه دارد و مانع از احساس خواب آلودگی در شما شود.

غذاهایی که باعث افسردگی می شوند

ممکن است موقع خوردن برخی تنقلات احساس خوبی داشته باشید ولی این خوراکی ها در دراز مدت باعث می شوند حالتان بدتر شود. خوراکی هایی که ارزش غذایی کمی دارند باعث تحریک نورون ها در مغز می شوند و علائم مختلفی ایجاد می کنند که افسردگی یکی از آنهاست. شما باید از مصرف برخی مواد غذایی مثل نوشابه، چیپس سیب زمینی و فست فودها پرهیز کنید.

حتما بخوانید: نکته های کوچک برای زندگی بهتر (15 نکته ریز ولی موثر)

غذاهایی که باعث ایجاد احساس خوشحالی می شوند

حتما در رژیم غذایی تان از چربی های سالم استفاده کنید چون تاثیر مثبتی روی روحیه تان دارد. گفته می شود برخی غذاها مثل داروهای ضد افسردگی عمل می کنند. این غذاها شامل سالمون، شاه ماهی، گردو و چغندرقند است. همه این غذاها سرشار از امگا 3 و یوریدین هستند.

 

رژیم غذایی سالم حتما باید شامل امگا 3 باشد چون این ماده نه تنها برای مغز مفید است بلکه می تواند به شما در کاهش وزن نیز کمک کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

    1. سلام ودرودفراوان
      درصورتیکه یکی ازاعضای خانواده یافامیل بشدت بیمارباشندچطورمیتوان بازندگی وکارروزانه کنارآمد؟

  1. عالی بود .من چیزهای زیادی یاد گرفتم .نمیدونستم چرا وقتی غذاهایی با ارزش غذایی کم رو خریداری میکنم با وجوداشتیاقی که قبل از خریدنشون دارم بعدش حس بی ارزشی دارم.یااینکه گذشته رو رهاکردم ولی مدام مواظب خودم هستم که اشتباهاتم در اینده تکرار نکنم وخودم رومحدود کردم و.. ممنون از شما

  2. سلام ممنون واقعا عالی بود . اگر مواردی دیگر هم بود میتونید اختصاصی به ایمیل من بفرستید

  3. سلام خداخیرتان بده ازکسی که این دانش خوب رانشرکردخدااجرعظیم به ناشرآن بدهدمن خیلی متحول شدم خداخیرش بده مطالبش خیلی برای من مفیدوعالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا