مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

2 روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

چرب زبان

در این مطلب 2 روش کاملا جدید و با احتمال بالای 90 درصد برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را به صورت تصویری به شما آموزش می دهیم. با این روشها، گفتن اینکه تشخیص این دو غیر ممکن است دیگر باور غلطی ست. اما دقت کنید در حال حاضر و تا اواسط سال 2019 هیچ روش قطعی بجز روشهای آزمایشگاهی برای تشخیص دقیق اصل یا تقلبی بودن عسل پیشنهاد نشده است و در حال حاضر دو روش زیر دقیق ترین روش ها هستند.

روش اول: تست کردن در خانه

تشخیص اصل طبیعی از تقلبی

1-توجه داشته باشید که دقت این روش بالای 80 درصد می باشد ولی قطعی نیست! انواع مختلف عسل خالص چگالی، اشتعال پذیری و دیگر ویژگی های متفاوتی از خود نشان میدهد. اگرچه آزمون های زیر بر اساس اصول درستی طراحی شده اند ولی در عمل ممکن است نتایج مورد قبولی ارایه ندهند. این آزمایش ها را چندین بار امتحان کنید تا ببینید آیا نمونه مورد آزمایش در هر بار نتایج یکسان میدهد یا نه. در بسیاری موارد، شما نهایتا به یک حدس و گمان قابل قبول در مورد نمونه خواهید رسید.

یک قاشق غذاخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید

2-یک قاشق غذاخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، به آرامی قاشق را تکان دهید و نباید بطور کامل هم بزنید. اگر عسل با شربت شکر مخلوط شده باشد، در آب حل خواهد شد. متاسفانه بعضی عسلهای خالص که با عسل تقلبی مخلوط شده باشند مشخصات عسل خوب را نشان میدهند و در این تست به عنوان یک گلوله جامد در آب فرو میروند و یا روی قاشق می چسبند و جدا نمیشوند. توجه داشته باشید که حتی عسلی هم که با موم فروخته میشود ممکن است ناخالص باشد. تشخیص عسل خالص همیشه دشوار است.

تشخیص عسل تقلبی از اصل 3

حتما بخوانید: مردان از چه نوع چهره زنانه خوششان می آید؟ زنان چطور؟(جدید ترین تحقیقات)

3-یک پد یا پنبه یا فتیله شمع شعله ور را در عسل فرو کنید. این آزمون تنها مشخص می کند که آیا آب به عسل اضافه شده یا نه چون این آب مانع از سوختن شعله می شود. تلاش کنید که شعله را در درون عسل روشن نگه دارید و ظرف را تکان دهید. اگرشعله به راحتی بسوزد، احتمالا به آن آب اضافه نشده است، اما اگر شعله نسوزد یا صداهایی مانند صدای شکستن بدهد ممکن است به آن آب اضافه شده باشد.

عسل را بر روی کاغذ بلوط یا دستمال کاغذی بگذارید

4-عسل را بر روی کاغذ بلوط یا دستمال کاغذی بگذارید. اگر عسل با آب رقیق شده باشد، بخشی از آب آن جذب می شود و دستمال را خیس می کند یا لکه مرطوبی بر روی دستمال یا هر جنس جاذب آب بجا میگذارد. عسل خالص این اثر را بجا نمیگذارد؛ اما متاسفانه بغیر از شربت شکر راههای دیگری هم برای ناخالص کردن عسل وجود دارد که به این روش مشخص نمی شود.

حتما بخوانید: همه چیز که درباره ی زنبور عسل وپرورش آن باید بدانید (تصویری )

روش دوم: با استفاده از این چند نکته

  1. وقتی انگشت خود را در عسل فرو می کنید، در دمای معمولی (24 درجه) عسل روی انگشت شما تقریبا ثابت می ماند. می توان گفت به احتمال زیاد این عسل خالص است.
  2. اگر قطره ای از عسل اصلی را داخل لیوان آب بیندازید، ته نشین می شود ولی حل نخواهد شد و به همان شکل تقریبا می ماند.
  3. اگر یک عدد چوب کبریت را داخل عسل اصلی فرو ببرید و بیرون بیاورید، باز هم قابل روشن شدن است.
  4. عسل اصلی را می توانید با سرکه هم تشخیص دهید. به این صورت که کمی عسل در لیوان بریزید و سپس 5-8 قطره سرکه اضافه کنید. عسل اصلی بعد از 3 دقیقه، حباب ایجاد نمی کند و حالت فوم و کف به خودش نمی گیرد.
  5. عسل اصلی بعد از گذشت مدت زمانی حالت کریستالی به خود می گیرد و همیشه شفاف و مثل روز اول نمی ماند.

باورهای غلط راجب تست عسل

1-همیشه عسل را در ظروف در دار نگهداری کنید و آن را از نفوذ مورچه ها حفظ کنید چون مورچه ها به عسل و شیرینی ها و شیره های شیرین بسیار علاقه مند هستند.

مخلوط کردن اصل با الکل برای تشخیص اصل بودن ان

2-توجه داشته باشید که تست عسل بوسیله مخلوط کردن با الکل تست مفیدی نیست. بعضی منابع ادعا می کنند که عسل ناخالص در متیل یا سایر الکل ها، حل میشود و باعث شیری رنگ شدن محلول میگردد، در حالی که عسل خالص در آن حل نمیشود و به شکل توده ای در ته ظرف قرار میگیرد. منابع دیگری نیز ادعایی دقیقا برعکس آن را بیان میکنند. این باور عامیانه حداقل به سال 1893 بر میگردد اما تا کنون توسط زنبورداران حرفه ای پذیرفته نشده است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

تشهیص اصل طبیعی از غیر اصل

3- ادعاهایی وجود دارد که میگویند عسل خالص جهت یا شکل های مشخصی بخود میگیرد. در این خصوص داستان های متعددی در اینترنت وجود دارد در آنها ادعاشده است که در هنگام ریزش عسل، در جهت عقربه های ساعت به خود شکل می گیرد یا اینکه وقتی عسل خالص در بشقاب میماند و روی آن آب ریخته می شود بخود شکل شش گوش میگیرد. هیچ شواهد علمی وجود ندارد که این رفتارهای عسل را تایید نماید.

تشخیص اصل طبیعی

4-سعی کنید ادعاهای خود را در مورد تست عسل آزمایش کنید. می توانید روشهای زیادی برای تست عسل طبق نقل قول های موجود که خیلی از آنها هم علمی نیست ابداع و امتحان اگر فکر می کنید در مورد یک شیشه ای از عسل که فکر می کنید خالص است، آزمایش مورد نظرتان را انجام دهید. سپس آن را با شربت آگاو، شربت شکر یا شکر مخلوط کنید و همان تست را تکرار کنید و نتایج آنها را مقایسه کنید. اگر شما برای چندین بار در مورد عسل خالص و عسلی که با شربت رقیق شده است نتایج متفاوت با هم اما یکنواخت در همه آزمایشها بدست آورید، آزمایش ممکن است مفید باشد. به یاد داشته باشید که هیچ آزمایش خانگی نمیتواند هر گونه افزودنی را در عسل شناسایی کند.

حتما بخوانید: پرورش زنبور عسل در منزل؟ آیا ممکن است؟ حتما این مطلب را بخوانید!

اگر شما هم نظر، تجربه یا سوالی راجب تشخیص عسل تقلبی و واقعی دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

بسیار کاربردی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا