مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

بهترین روشهای خانگی از بین بردن موش در منزل یا محل کار (کاملا موثر)

چرب زبان

تنها با هجوم موش ها ممکن است متوجه حضورشان در ساختمان شوید. اگر در طول روز موشی را دیدید که در پی یافتن غذاست احتمالا تعداد زیادی از آنها در اطرافتان هستند، چرا که موش ها موجوداتی فعال در شب بوده و در تاریکی زباله گردی میکنند. خوشبختانه روش های زیادی برای جلوگیری از هجوم موش ها وجود دارد، مثل استفاده از انواع دفع کننده ها که شما را از شر موش های که از قبل در خانه جا خوش کرده اند نجات میدهد. در این مقاله راهکارها و نکاتی را برای رهایی از این موجودات مزاحم در اختیارتان قرار خواهیم داد.

موشها عامل بیماری های خطرناک!

هجوم موشها شما و خانواده تان را در معرض خطر قرار میدهد زیرا این موجودات موذی حامل بیماری های خطرناک فراوانی که انسان را هم درگیر میکند هستند. برخی از این بیماری های شناخته شده عبارتند از:

  • سالمونلا- این بیماری میتواند به سرعت از طریق مصرف غذا یا آب آلوده به فضله موش گسترش پیدا کند. سالمونلا بیماری است باکتریایی که اکثر افراد از طریق خوردن غذاهای آلوده مثل گوشت، تخم مرغ و طیور به آن مبتلا میشوند. هر ساله نزدیک به 20 درصد از ذخیره غذای جهان به خاطر آلودگی معدوم میشود.
  • بیماری لایم- این بیماری که نوعی عفونت باکتریایی است از طریق نیش ساس وکنه از موش به انسان منتقل میشود و باعث بروز علائمی شبیه آنفلونزا و ایجاد الگوی خارش چشم گاو نر شده و همچنین درد مفاصل و تضعیف نقاط انتهایی بدن مثل دست و پاها را به دنبال دارد.
  • هانتاویروس- یک بیماری قابل انتقال از طریق هواست که با قرار گرفتن در معرض فضله، ادرار یا سایر ذرات ریز مایع موش و موجودات جونده دیگر منتقل میشود. شیوع بیماری هانتاویروس در سال 1993 منجر به مرگ شد.
  • آبله ریکتزیایی- موش ها میتوانند این بیماری را از طریق نیش کرم ریز یا مایت منتقل کنند. منشا این مشکل نوعی باکتری است که ریکتزیا نامیده میشود و میتواند باعث تب، خارش، درد چشم، تعریق شدید، ضعف و درد عضلانی شود.

حتما بخوانید: 3 تا از ساده ترین روش های پاک كردن جوهر خودكار از لباس (قطعی)

با اینکه این بیماری ها قابل درمانند اما خطرناک بوده و میتوانند جانتان را به خطر بیندازند. موش ها بسیار مخرب بوده و میتوانند با جویدن چوب و گچ دیوار وارد خانه شوند و با جمع آوری مواد و اجسام برای خود خانه بسازند و در نهایت به خانه تان خسارت وارد کنند. حتی عایق بندی اتاق زیر شیروانی مانع موش ها نخواهد شد چرا که آنها در آنجا جمع شده و از آن ناحیه به عنوان آشیانه استفاده میکنند.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

روشهای خلاص شدن از شر موش ها

راهکارهای طبیعی خانگی و محصولات تجاری فراوانی برای بیرون انداختن موشها از خانه وجود دارد. از این روش ها برای رهایی از این موجودات کثیف بهره ببرید.

1-تله موش

تله موش

هنوز هم همان وسیله ای که در سال 1897 برای به دام انداختن و کشتن موش ها در ساختمان ها اختراع شده است، استفاده میشود. تله موش ساختار ساده ای دارد. این وسیله ارزان قیمت از یک تخته چوب، یک فنر و یک اهرم فلزی ساخته شده است. اگر روی اهرم نزدیک به فنر تله مقداری غذا قرار دهید، وقتی موش برای خوردنش به سمت تله میآید فنر برگشته و آن را به دام میاندازد. اما پیشنهاد ما استفاده از تله موش قفسی است که بدون ایجاد مشکلات ناشی از کشتن یا خونریزی! موش را به دام می اندازد.

2- پودر گندم سمی (پیشنهاد ما)

پودر گندم سمی

یکی از ساده ترین روشها استفاده از سم موش های بی بو و غیر سمی برای انسان است. پودر کشنده مارک هلاک امتیاز فوق العاده 4.7 را از 5 در میان بیش از 9 رای کاربران واقعی کسب کرده است و به نظر می رسد یک روش قطعی برای خلاص شدن از شر موش هاست.

3- تله هاى چسبناك

تله هاى چسبناك

كاغذهايى آغشته به ماده چسبناك هستند كه پنجه های موش به این کاغذها چسبيده و به دام مىافتد، اگرچه ممكن است براى مدتى زنده بماند. با وجود اينكه این تله ها ارزان و كارآمد هستند، مورد استقبال برخى از افراد قرار نمىگيرد چرا كه موش تا زمان مرگ زجر مىكشد. مارک دوم یکی از بهترین ها و ارزان ترین های موجود در بازار ایران است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4- گلوله نفتالین

این قرص های گلوله ای شکل که ساخته شده در آمريكا و حاوى نفتالين يا پارادیکلروبنزن بوده و هر دو حشره كش هستند، مىتوانند دافع مناسب موش ها در خانه تان باشند. بوى گلوله های نفتالین براى موش ها زننده است اما در اكثر موارد آنها براى يك دافع خوب بودن در تركيبشان به اندازه كافى جز فعال ندارند.

حتما بخوانید: 10 کاربرد شگفت انگیز خمیر دندان در زندگی روزمره که باید بدانید!

براى اينكه این ماده به عنوان يك راه حل خانگى براى دفع موش ها جواب دهد بايد در هر سوراخ موشى كه پيدا مىكنيد، در زير زمين یا هر اتاق مشکوک، يكى از آنها قرار دهيد. با توجه به اينكه اين مواد فرارند، سعى كنيد زياد از آنها استفاده نكنيد چرا كه مىتوانند بخار هاى گاز خطرناك متصاعد كنند. همچنين اين گلوله ها را در جاهايى دور از دسترس كودكان و حيوانات خانگيتان قرار دهيد تا مبادا آنها را بخورند يا باعث بيماريشان شوند.

5- روغن نعنا فلفل

روغن نعنا فلفل

مانند اكثر حيوانات موش ها هم شامه تيزى دارند و بوهاى قوى را دوست ندارند. با اينكه ممكن است رايحه نعنا فلفلى براى انسان ها خوشايند باشد اما مىتواند دافعى قوى براى موش باشد. جهت استفاده از روغن نعنا فلفلى، ٢٠ تا ٣٠ قطره از آن را روى چند گلوله پنبه اى ريخته و آنها را در چندين ناحيه خانه قرار دهيد. هفته اى يكبار يا زمانيكه بوى گلوله ها كم شد، چند قطره روغن به آنها اضافه كنيد.

6- روغن ميخك

با اينكه رايحه ميخك يادآور شيرينى هاى عيد است اما براى موش ها زننده و آزار دهنده است. براى دفع موش ها، ٢٠ تا ٣٠ قطره از آن را روى گلوله هاى پنبه ريخته و دور تا دور خانه قرار دهيد. وقتى بوى روغن محو شد، دوباره پنبه ها را به آن آغشته كنيد. اين روش به عنوان يك عامل بازدارنده موجودات جونده عمل مىكند.

7- كاغذهاى خشك كن

كاغذهاى خشك كن

استفاده از کاغذ هایی که خرده آشغال های چسبناک که بر اثر الکتریسیته به ماشین لباسشویی میچسبند را میزدایند، روشی مناسب برای خلاص شدن از شر موش هاست. از آنجا که آنها بوهای قوی را دوست ندارند، این کاغذها میتوانند فراریشان دهند.

حتما بخوانید: جدیدترین و موثرترین روش ریشه کنی حشره ساس به صورت قطعی

این کاغذها را نزدیک مکانهایی که موش ها فعالیت دارند یا شکافهایی در خانه که احتمال ورود موش ها از آنجا وجود دارد قرار دهید. از ثابت ماندن و تکان نخوردن ورقه ها مطمئن شده و هر ماه آنها را با ورقه های جدید جایگزین کنید.

8- گربه

با اینكه موش ها ممكن نيست با اين روش هاى خانگى طبيعى جان سالم به در برند، وجود يك گربه بهترين دشمن جوندگان است. گربه ها به طور طبيعى شكارچى هستند و هر موشى را كه حس كنند يا ببينند دنبال مىكنند. گربه ها بهترين گزينه براى كشتن سريع و موثر موشها هستند. زمانيكه موش حضور يك گربه را حس كند، معمولا در لانه اش نمىماند.

9- آمونياك

براى اكثر انسانها بوى آمونياك مسموم كننده و مهلك است، چه برسد به موش با آن شامه تيزش! آمونياک به سرعت تبخير مىشود، بنابراين به جاى ريختن آن روى پنبه ظرف كوچكى از آن را نزديك سوراخ موش ها و جاهايى كه فضله شان وجود دارد بگذاريد. اين دستورالعمل مىتواند به طور طبيعى از هجوم موشها جلوگيرى كند.

چطور از ورود موشها به خانه جلوگيرى كنيم

سوراخ ها و ترك ها را با درزگير پر كنيد

يكى از راه های همیشگی برای ورود موش ها، پى ساختمان به ويژه نزديك پنجره و درهاست. دور تا دور خانه تان را بگرديد تا سوراخ و تركهاى اطراف لوله ها و اتصالات برق و تلفن را پيدا كنيد. سپس با درزگير تمام آنها را مهر و موم كنيد تا راه ورود هوا به خانه احتمالى موش ها مسدود شود.

تورى هاى شكسته در و پنجره را تعويض كنيد

از آنجايي كه موش ها مىتوانند از هر روزنه باريكى عبور كنند، لازم است تا تورى در و پنجره ها را عوض كنيد تا راهى براى ورود به خانه نداشته باشند. تورى هاى شكسته و پاره شده به ويژه نزديك به سطح زمين بهترين نقطه ورود براى اين موجودات كوچك هستند.

تركها با مس يا پشم فولاد پر كنيد

موش ها مىتوانند اكثر مواد و اجسام را بجوند بنابراين براى جلوگيرى از ورودشان به خانه، تركها و سوراخها را با مس يا پشم فولاد پر كنيد. آنها نمىتوانند فلز را بجوند و اگر هم اقدام به اين كار كنند تكه هاى فلز دهانشان را بريده و باعث توقف جويدنشان مىشود.

خانه را تميز نگه داريد

با كاستن از به هم ريختگى ها مىتوانيد مكانهايى كه موش ها احتمال دارد در آنها پنهان شوند را از بين ببريد. همچنين با گردگيرى كردن و جارو كشيدن كف و جمع كردن خرده هاى غذا، موش ها نمىتوانند بو بكشند و از آنها تغذيه كنند.

خانه را از رطوبت پاك كنيد

مانند همه پستانداران موش ها هم براى زنده ماندن نياز به آب دارند. لوله هاى سوراخ و نشتی دار را تعمیر کرده و رطوبت و لوله های پوسیده را از خانه تان حذف کنید تا دسترسی موشها به آب قطع شود.

حتما بخوانید: پودر بوراکس چیست؟ نحوه ساخت، خرید و 22 کاربرد آن در خانه داری

براى جلوگيرى از هجوم موش هايى كه مىتوانند بيمارى ها را به خانه شما بياورند، مىتوانيد هر يك از روش هاى سنتى و شيوه هاى خانگى را به عنوان دافع موش ها امتحان کرده و به بهترين شكل از شر اين موجودات موذى خلاص شويد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا