مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

روش نگهداری عسل برای حفظ بالاترین کیفیت (4 ترفند بهتر)

چرب زبان

اگر به چیز های شیرین علاقه دارید، مطمئن هستم که از بافت و طعم شیرین عسل هم خوشتان می آید! شما می توانید از عسل در میلک شیک ها، اسموتی ها، کیک ها، سالاد میوه، شربت های خوشمزه و یا چاشنی غذا های گوشتی استفاده کنید.

مزیتی که طعم شیرین عسل دارد این است که از آن زده نمی شوید و برایتان قابل تحمل خواهد بود.

دقت کنید که هر عسلی (چه اصل و چه تقلبی) شکرک می زند پس از این بابت نگران نباشید. کافی ست هر چند وقت یک بار، قمقمه یا ظرف حاوی عسل را در آب داغ بگذارید

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

اگر عسل تان سریع تمام می شود و می خواهید عسل بیشتری بخرید اما نمی دانید چطور باید آن را نگهداری کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بهترین ترفندهای نحوه نگهداری میوه/ سبزیجات برای ماندگاری و تازگی

از آنجا که عسل می تواند برای چندین سال دوام بیاورد و نگرانی از بابت خراب شدنش وجود ندارد، پس ایده خوبی است که آن را در خانه تان نگهداری کنید.

قبل از این که به جزئیات نگهداری و ذخیره عسل بپردازیم، اجازه بدهید تفاوت بین عسل تازه و فرآوری شده را بررسی کنیم.

عسل تازه در مقابل عسل فرآوری شده

تفاوت اصلی بین عسل خام یا تازه با عسل فرآوری شده یا پاستوریزه در این است که عسل خام مستقیما از کندو یا لانه زنبوری بیرون می آید، در حالی که عسل فرآوری شده به صورت پاستوریزه درآمده و به آن شکر اضافه می شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

علاوه بر این، عسل تازه معمولا مقادیر کمی ناخالصی از جمله موم زنبور عسل و گرده همراه خودش دارد که همین هم علت ماتی و کدری آن است. در حالی که عسل فرآوری شده و پاستوریزه شفاف و صاف است.

عسل تازه و موم

فرآیند پاستوریزاسیون با حفظ ماندگاری و از بین بردن سلول های مخمر به تازه ماندن کمک و البته طعم آن را عوض می کند. از طرفی هم عسل خام یا تازه خیلی سریع متبلور می شود و می تواند به مرور زمان خراب شود.

حالا بیایید به نحوه نگهداری عسل به دو شیوه متفاوت نگاهی بیندازیم.

نحوه نگهداری عسل

دو روش ساده برای ذخیره عسل وجود دارد؛ یکی در دمای اتاق و دیگری در فریزر.

نگهداری عسل در دمای اتاق

اگر می خواهید از عسل طی مدت کوتاهی استفاده کنید، این روش بهترین گزینه است. نحوه نگهداری عسل در دمای اتاق به شرح زیر است:

1-به راحتی می توانید عسل را در ظرف اصلی خودش ذخیره کنید، اما اگر ترک خورده یا درب آن شل است، عسل را به شیشه مربا یا ظرف پلاستیکی در دار منتقل کنید.

علت شکرک زدن عسل چیست؟ عسل طبیعی شکرک می زند؟

2-حتما حواس تان باشد ظرفی که انتخاب می کنید درب محکمی داشته باشد. اگر می خواهید عسل را تازه نگه دارید، باید آن را دور از رطوبت و هوا قرار بدهید. علت این کار این است که هوا ممکن است بر طعم عسل تأثیر بگذارد و رطوبت باعث خراب شدن آن شود. بنابراین، درب ظرف را محکم بپیچانید تا هوایی واردش نشود.

3-شیشه عسل را در دمای اتاق و در مکانی تاریک و دور از نور خورشید نگهداری کنید. در نظر نگرفتن این عوامل می تواند عسل را خراب کند. بهترین جا برای ذخیره عسل، مکانی تاریک و خنک در انبار یا کابینت آشپزخانه تان است.

نگهداری عسل در فریزر

اگر می خواهید عسل ( مخصوصا از نوع خام و تازه ) را برای مدت طولانی نگهدارید، بهتر است آن را فریز کنید تا از متبلور شدن آن جلوگیری شود. نحوه ذخیره عسل در فریزر به شرح زیر است:

1-از آن جا که عسل وقتی در فریزر قرار می گیرد منبسط می شود، حتما آن را به شیشه یا ظرفی که کمی فضای اضافی دارد، منتقل کنید. از طرفی می توانید از یک سینی یخ برای منجمد کردن عسل استفاده و سپس مکعب های یخ زده را به یک کیسه پلاستیکی محکم منتقل کنید. به این ترتیب، هر وقت عسل لازم داشتید، می توانید خیلی راحت یک یا چند مکعب را از فریزر بیرون بیاورید.

2- شیشه عسل را در فریزرتان قرار بدهید.

3-هر زمان که نیاز به استفاده از عسل یخ زده داشتید ، کافی است قبل از استفاده آن را در دمای اتاق بگذارید تا به مرور ذوب شود.

آیا می توانم عسل را در یخچال نگهداری کنم؟

نگهداری عسل در یخچال ایده خوبی نیست زیرا باعث می شود فرآیند تبلور تسریع شود . این اشتباه فقط شما را به زحمت می اندازد زیرا باید آن را گرم کنید تا به حالت مایع بر گردد.

بنابراین، اگر آشپزخانه تان برای نگهداری عسل خیلی گرم است و از طرفی نمی خواهید آن را منجمد کنید ، یک مکان سردتر مثل انباری تان را برای ذخیره عسل انتخاب کنید .

عسل باز چقدر ماندگاری دارد؟

عسلی که درب آن باز شده تا زمانی که به درستی نگهداری شود، می تواند سالها ماندگاری داشته باشد. با این حال، ممکن است پس از مدتی متبلور شود.

هنگامی که عسل ذخیره شده تان متبلور شد، کافیست شیشه اش را در یک قابلمه آب جوش قرار بدهید ، شعله را خاموش کنید و بگذارید داخل قابلمه خنک شود. این کار باعث می شود عسل خودش به حالت مایع اولیه اش برگردد.

2 روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

آیا عسل خراب می شود؟

عسل به دلیل غلظت بالای قندش، ماندگاری فوق العاده بالایی دارد. با این اوصاف اگر از آن به درستی نگهداری نکنید و بگذارید رطوبت به داخل آن نفوذ کند ، تخمیر و خراب شده و بوی نامطبوع مخمر می دهد. اما اگر آن را در جای سرد و خنک و خشک نگهدارید و همیشه درش را محکم ببندید، عمر آن طولانی تر می شود. عسل ممکن است طعم و عطرش را در طول سال ها از دست بدهد، اما استفاده از آن همچنان ایمن و بی خطر خواهد بود.

عسل

مصرف عسل بسته بندی شده تجاری پس از تاریخ انقضا هم بی خطر است. اما این تاریخ فقط برآورد تولید کنندگان از مدت زمان ماندگاری عسل در اوج کیفیت است. بنابراین بهتر است هر از گاهی وضعیت عسل را بررسی کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید تبلور عسل است. با این که متبلور شدن عسل با گذشت زمان بالاخره اتفاق می افتد، اما ضرری هم ندارد، مخصوصا اگر عسل تان به درستی نگهداری شده باشد. در صورت متبلور شدن، فقط باید ظرف عسل را در آب گرم قرار دهید و هم بزنید تا بلورها حل شوند. همچنین، از سرد کردن عسل هم خودداری کنید زیرا فرآیند تبلور را تسریع می کند.

شرایط انبار یخچال
عسل خام، مایع، بسته بندی شده (بطری) به صورت تجاری ، باز نشده قابل نگهداری برای مدت نا معلوم و یا طولانی قابل نگهداری برای مدت نا معلوم و یا طولانی
عسل خام، مایع، بسته بندی شده به صورت تجاری ، باز شده قابل نگهداری برای مدت نا معلوم و یا طولانی قابل نگهداری برای مدت نا معلوم و یا طولانی

نکات و ترفند های دیگر

در این بخش به بررسی چند نکته و ترفند که می توانید برای تازه نگه داشتن عسل در طول مدت نگهداری به کار بگیرید، می پردازیم:

1-عسل را در ظرف پلاستیکی یا شیشه در دار محکم نگه دارید . از به کار بردن ظرف فلزی خودداری کنید زیرا عسل را اکسید می کند.

2-قبل از ریختن عسل داخل ظرف، حتما آن را کاملا بشویید و خشکش کنید. این کار از تخمیر عسل و ورود آلودگی های احتمالی به داخلش جلوگیری می کند. همچنین از انتقال سایر بو های احتمالی به عسل پیشگیری می شود.

3-عسل را از گرما و رطوبت دور نگه دارید تا عمر مفیدش افزایش یابد . توصیه می شود آن را از مناطق گرم تر آشپزخانه مثل حوالی اجاق گاز دور نگهدارید . در عوض ، آن را در جای سرد و خشک بگذارید.

4-هنگام مصرف عسل حتما از قاشق خشک برای بیرون آوردن آن از شیشه استفاده کنید. علت آن این است که حتی مقدار کمی آب می تواند عسل را تخمیر کند. یک قاشق خشک تضمین می کند عسل باقی مانده عاری از رطوبت است و خراب نمی شود.

28 ترفند کاربردی نگهداری مواد غذایی (تازه ماندن و ماندگاری بیشتر)

کلام آخر

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید . جهت تازه ماندن عسل برای مدت طولانی، آن را در یک شیشه درب دار بریزید و در دمای اتاق و دور از نور مستقیم خورشید، مناطق گرم و مرطوب نگهداری کنید. برای نگهداری طولانی مدت، می توانید عسل را در فریزر نگه دارید. و نکته آخر این که هیچ وقت عسل را در یخچال قرار ندهید زیرا فقط فرآیند تبلور را سریع تر می کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا