آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

28 استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی

چرب زبان

اگر هیچ مشکلی در زندگی نباشد، همه می‌توانند به موفقیت برسند. اما واقعیت این است که همیشه بین شما و چیزهایی که می‌خواهید به دست بیاورید، موانعی وجود دارد. ممکن است این موانع خیلی بزرگ نباشند و به راحتی بتوانید آنها را از سر راه بردارید، اما بسیاری از مشکلات پیچیده‌تر هستند و تمایل شما برای ادامه کار را در بوته آزمایش قرار می‌دهند. بودن در این شرایط آسان نیست اما همیشه راهی وجود دارد.

انواع مشکلات

موانع و مشکلاتی که سر راهتان قرار می‌گیرند می‌توانند به سه طریق بروز کنند:

1-موانع خارجی-که کنترلشان از دست شما خارج است مثل مشکلات اقتصادی، بلایای طبیعی، هر گونه محدودیت فیزیکی که ممکن است داشته باشید و وضعیت فعلی دولت کشوری که در آن زندگی می‌کنید.

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

2-موانع داخلی– هم معمولا مشکلاتی هستند که از کنترل شما خارج‌اند مثل بدهی‌هایی که دارید، مدیریت زمان، مهارتها یا استعدادی که ندارید.

3-موانعی که ناشی از عادتهای ما هستند. این موانع فقط با ایجاد تغییر در رفتار و عادتهایتان از سر راه برداشته می‌شوند.

حالا بیایید به برخی از استراتژی‌های موثر برای غلبه بر مشکلات در زندگی بپردازیم که به شما کمک خواهند کرد تا با ایستادگی در برابر مشکلات، بر آنها غلبه کنید.

3 روش کلی

1-نگرشتان را تغییر دهید

ببرخی افراد موانع را تهدیدآمیز و دلیلی برای تغییر شرایط می‌دانند. برخی هم موانع و مشکلات را به عنوان فرصتی برای رشد و یا یادگیری چیزهای جدید در نظر می‌گیرند. نگرش شما نسبت به موانعی که در مسیر رسیدن به اهدافتان قرار دارند تاثیر مستقیمی بر اینکه چطور به آنها واکنش نشان دهید، دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اگر مشکلات را همانطور که در برابر شما قرار می‌گیرند بپذیرید، به خاطر مشکلات روحی که برایتان به وجود می‌آورند، درمانده خواهید شد.

با این حال اگر قادر باشید به موانع به عنوان معمایی قابل حل یا فرصتی برای یادگیری نگاه کنید، می‌توانید نگرشتان تغییر دهید و راحت‌تر به صورت مستقیم با مشکلات رو در رو شوید.

2-یک قدم به عقب برگردید

یک روش متداول که در رفتار درمانی دیالکتیکی به کار گرفته می‌شود، روش STOP است که یعنی توقف کرده، یک قدم به عقب برگردید، دوباره مشکل را بررسی کنید و هوشیارانه شروع کنید.

پس به عقب برگردید و به احساساتتان توجه کنید. ابتدا به خودتان زمان بدهید تا به آرامش برسید. سپس به موانع از دید شخص دیگری نگاه کنید. چه توصیه‌ای به او می‌کنید؟

3-درخواست کمک کنید

کمک گرفتن از دیگران یک مهارت بین فردی است که به شما کمک خواهد کرد تا در زندگی پیشرفت کنید. برخی افراد ممکن است اطلاعاتی داشته باشند که شما از آنها بی‌اطلاعید. شاید هم ایده‌هایی داشته باشند که به فکر شما نرسیده است. آنها همچنین جهان را متفاوت از شما می‌بینند و می‌توانند راه‌حلهایی که مورد توجه‌تان نیست را انتخاب کنند.

حالا که درک کلی از کارهایی که باید برای غلبه بر موانع انجام دهید، دارید اجازه دهید به چند روش خاص‌تر بپردازیم.

یک اینفوگرافی عالی (حل مشکلات به طور خلاصه)

گام های غلبه بر مشکلات زندگی (اینفوگرافی)

30 استراتژی موثر

1-روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید آنها را تغییر دهید

مشکلات بسیاری وجود دارند که شما هیچ قدرتی برای تغییر آنها ندارید. شاید نوع رفتار رئیستان را دوست نداشته باشید و همین مسئله باعث شود در کارتان موفق نباشید.

اگر نمی‌توانید دیدگاهتان را عوض کنید، پس باید به دنبال یک کار جدید باشید. در غیر این صورت، با نشستن و صبر کردن برای روی کار آمدن یک رئیس جدید، وقتتان را تلف می‌کنید.

2-بیش از حد به مسائل فکر نکنید

شما فقط وقتتان را با فکر کردن در مورد موانعی که پیش رویتان است، تلف می‌کنید. خیلی خودتان را درگیر اینکه راه دیگری هم برای خلاص شدن از گرفتاری که در آن قرار گرفته‌اید هست نکنید. همینطور تلاش برای متقاعد کردن دیگران نسبت به اینکه شرایط خیلی ناعادلانه است اصلا توصیه نمی‌شود.

وقتتان را با بیش از حد فکر کردن به سناریوهایی که ممکن است وجود داشته باشد، هدر ندهید. در عوض اقدامات لازم برای ایجاد تغییر را انجام دهید.

3-از اشتباهاتتان درس بگیرید

به اینکه خودتان در ایجاد مشکل چه نقشی داشته‌اید و دفعه بعد چه کار کنید که چنین اتفاقی نیفتد، فکر کنید. اشتباه کردن شاید فرصتی را در اختیارتان قرار دهد تا به این فکر کنید که کجا اشتباه کرده‌اید و چطور می‌توانید رویه‌تان را عوض کنید. چطور از اشتباهات درس بگیریم و آنها را عملی کنیم؟

4-مقاوم باشید

حتی اگر احساس می‌کنید گیر کرده‌اید یا به سختی پیش می‌روید، به راهتان ادامه دهید. تنها افرادی به هدفشان می‌رسند که تسلیم نمی‌شوند. حتی زمانیکه انگیزه‌ای ندارید، یک قدم کوتاه در مسیر هدفتان بردارید. اولین گام می‌تواند شما را روی غلتک بیندازد.

5-بهترین عملکردتان را داشته باشید

اگر در زندگی بیش از حد با مشکلات و موانع روبرو شده باشید، ممکن است دلسرد شده و آنطور که باید از تواناییهایتان برای پیشرفت بهره نبرید. حتی شاید به این نتیجه برسید که این چالشها یعنی هیچ امیدی نیست و کاری از شما برنمی‌آید.

با این حال، گزینه بهتر اینست که ببینید چطور می‌توانید برای رسیدن به نتایج بهتر، استراتژی‌تان را تغییر دهید. نتایج اولیه تلاشهایتان شاید آن چیزی که انتظارش را داشتید نباشد، اما همچنان به تلاشتان ادامه دهید و بهترین عملکرد را داشته باشید.

6-تمرین خودآگاهی کنید

اگر به خاطر موانعی که پیش رویتان است چیزی یا کسی را مقصر بدانید، هرگز به اهدافتان نخواهید رسید. مثلا شما همیشه می‌توانید زمان را دشمنتان بدانید اگرچه از کجا معلوم، شاید عدم توانایی شما در اولویت‌بندی مسائل و اینکه بهترین استفاده را از وقتتان نمی‌کنید، مشکل شماست.

هر گونه فرضیه‌ای در مورد چالشهایی که مانع پیشرفتتان می‌شود را بررسی کرده و سعی کنید نقاط ضعفتان را شناسایی کنید. این آگاهی می‌تواند فکرتان را نسبت به ایده‌ها و دیدگاه‌های جدید باز و کمک کند تا بر موانع غلبه کنید.

7-بی‌حوصلگی‌تان را مدیریت کنید

هر چه این مانع بزرگتر باشد، زمان بیشتری برای رد شدن از روی آن لازم است. برای حل مشکل، بر اساس نقاط عطف زمانبندی کنید تا بتوانید به پیشرفتتان ادامه دهید.

این کار به شما کمک می‌کند تا تاثیرات قابل توجه تغییرات کوچک را مشاهده کنید. وقتی شاهد پیشرفتهای کوچک باشید، انگیزه پیدا می‌کنید تا تلاشتان را بیشتر کنید. اگر دل و دماغ ندارید این مطلب را بخوانید

8-تمرکز کنید

عوامل حواسپرت‌کننده همه جا هستند. انضباط واقعی یعنی بتوانید بدون توجه به عوامل بیرونی وقت و تلاشتان را برای غلبه بر موانع به کار بگیرید.

تمام چیزهایی که باعث حواسپرتی‌تان می‌شود را از بین ببرید و تا زمانیکه به هدفتان نرسیده‌اید، به چیزهای دیگر فکر نکنید. مشکلاتتان را در اولویت قرار دهید و تا زمانیکه حل نشده‌اند، روی آنها متمرکز بمانید. تکنیک های افزایش تمرکز در اینجا

9-ذهنتان را باز نگه دارید

ممکن است عمل کردن بر اساس روشهایی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌داده‌اید، همیشه بهترین راه نباشد. اغلب راه‌حلهای مختلفی برای یک مشکل وجود دارد. مدتی وقت بگذارید تا قبل از رسیدن به نتیجه، بفهمید چه مشکلی دارید. تمام امکانات موجود را در نظر بگیرید.

از افرادی که شما را درست قضاوت می‌کنند و به آنها اعتماد دارید، نظرخواهی کنید. تمام گزینه‌های ممکن برای مقابله با مشکل را روی کاغذ بیاورید و نقاط ضعف و قوت هر کدام را بررسی کنید. بهترین روش داشتن فکر آزاد و باز

10-ریشه اصلی مشکلتان را پیدا کنید

گاهی‌اوقات مشکلی که فکر می‌کنید با آن روبرو هستید، اصلا مشکل واقعیتان نیست. شاید نشانه وجود یک مشکل بزرگتر است. از دور به مشکل نگاه کنید. شاید شما فقط روی بخشهای کوچک یک مسئله بزرگتر تمرکز کرده‌اید که نیاز به در نظر گرفتن یک رویکرد کاملا متفاوت دارد.

وقتی مشکل اصلی را شناسایی کردید، آن وقت است که می‌توانید بهترین راهکار را در نظر بگیرید.

11-مشکل را تفکیک کنید

یک تکنیک کارآمد برای غلبه بر مشکلات پیچیده، تفکیک آنها و کار کردن روی بخشهای کوچکتر است تا مدیریت هر بخش آسانتر شود و بتوان آن را به طور مجزا حل کرد.

وقتی یک مشکل تجزیه می‌شود، شما قادر خواهید بود از الگوها و تکنیکهایی برای حل آن استفاده کنید. در این حالت در حل مشکل خیلی احساس درماندگی نخواهید کرد.

12-فرضیات مختلف را در نظر بگیرید

به فرضیاتی که داشته‌اید و سریعا شما را به نتیجه نرسانده‌اند، فکر کنید. همه برای پیشبرد کارهایشان نکاتی را مدنظر قرار می‌دهند اما کمی مکث و مطمئن شدن از اینکه فرضیاتتان منطقی است، اهمیت دارد.

مطمئنا شما قصد ندارید بر اساس راه‌حلی که بر پایه یک ایده نادرست شکل گرفته، عمل کنید.

مقابله با مشکلات تحصیلی

13-به طور موثر زمانتان را مدیریت کنید

مدیریت درست زمان به شما کمک خواهد کرد تا بر مشکلاتی که در مدرسه دارید غلبه کنید. نگذارید هیچ چیزی وقتتان را بگیرد و از اهداف بلندمدتتان چشم‌پوشی نکنید. وقتی دو یا چند گزینه دارید که باید روی آنها وقت بگذارید، حتما برنامه زمانی داشته باشید و روی آن تمرکز کنید تا لازم نباشد برای به پایان رساندن تکالیف مدرسه به خاطر نداشتن زمان کافی، با عجله کار کنید. بهترین ترفندهای مدیریت زمان در اینجا

14-ذهنیت مثبت داشته باشید

احتمالا نمی‌توانید نسبت به مشکلات بی‌تفاوت باشید و به بهتر شدن شرایط فکر نکنید. اما خو‌ش‌بین بودن این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا با وجود موانعی که وجود دارد، مشتاقانه منتظر اتفاقات آینده باشید. به خاطر داشته باشید که همیشه روزنه امیدی وجود دارد! 10 ترفند داشتن ذهنیت مثبت و حذف افکار منفی

15-به خودتان اعتماد داشته باشید

اگر باور نکنید که می‌توانید همان ابتدا مشکلات را حل کنید، در مقابله با‌ آنها با مشکل مواجه خواهید شد. شک و تردید باعث می‌شود نسبت به خودتان بی‌اعتماد شوید و از مشکلات برایتان غول می‌سازد و شما را از یافتن راه‌حل منحرف می‌کند.

شما باید اعتماد به نفس لازم را در خودتان به وجود بیاورید تا به شما در حل بهتر مشکلات کمک کند. ترفندهای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

16-ذهنیت ترقی‌خواه داشته باشید

ایجاد چنین طرز تفکری به شما کمک خواهد کرد تا با موانع ایجاد شده به صورت مستمر مقابله کنید. اگر همیشه به دنبال پیشرفت باشید، طبعا فرصتهای جدید را هم از دست نخواهید داد.

این امر به شما کمک می‌کند تا علاوه بر ادامه مسیر به سوی هدف، انعطاف‌پذیر و آماده یادگیری مداوم باشید.

17-لیستی از گزینه‌های ممکن داشته باشید

تنها زمانی به راه‌حل می‌رسید که تمام سناریوها و احتمالات ممکن را در نظر گرفته باشیدو برای این کار از خودتان بپرسید:

  • چطور می‌توانم این مانع را پشت سر بگذارم؟
  • چه مواردی هست که به آنها توجه نکرده‌ام؟
  • چه چیزی را یادم رفته امتحان کنم؟
  • چه کسی می‌تواند در این چالش به من کمک کند؟

هر چه گزینه‌هایی که می‌توانید پیدا کنید بیشتر باشد، فرصتهای بیشتری برای یافتن راه‌حل مناسب دارید.

18-آزمون و خطا کنید

از اینکه چیزهای جدید را امتحان کنید نهراسید و گزینه‌هایی که ممکن است به شما در غلبه بر مشکلات کمک کند را بیازمایید. این را در ذهن داشته باشید که اگر چیزی را امتحان کردید و جواب نداد، ایرادی ندارد.

حتما بخوانید: 100 روش برای تقویت مغزتان و حل راحت تر مسائل

19-به خودتان جایزه بدهید

برای هر موفقیتی که در مسیر غلبه بر مشکل نصیبتان می‌شود، به خودتان جایزه بدهید. به این ترتیب در مطالعه و رسیدگی به چالشهای مرتبط با مدرسه احساس خستگی نخواهید کرد.

این جایزه همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا پس از استرسی که با آن دست و پنجه نرم کرده‌اید، به آرامش برسید.

20-از قبل آماده باشید

آمادگی کلید موفقیت در هر تلاشی است. زمانبندی کنید و لیستی از کارهایی که به شما کمک می‌کنند تا آمادگی لازم برای رویارویی با مشکلات را داشته باشید، تهیه کنید.

سعی کنید از قبل درباره مشکلات احتمالی که ممکن است در انجام تکالیف مدرسه یا آمادگی برای آزمون با آنها مواجه شوید، فکر کنید. به خودتان فرصت کافی برای مقابله با عوامل مزاحم غیرمنتظره را دهید. این کار باعث می‌شود وقتی سرتان شلوغ می‌شود، کمتر استرس داشته باشید.

غلبه بر مشکلات کاری

21-اشتباهاتتان را بپذیرید

گاهی وقتها، برای یافتن بهترین راه، ابتدا باید چند راه‌حل نامناسب را تجربه کنید. مهمترین نکته اینست که به یاد داشته اشید که اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد. ناامید نشوید. در عوض از اشتباهاتتان پلی برای رسیدن به راه‌حلهای دلخواهتان بسازید.

22-مشکلات بین فردی را آنالیز کنید

برخی از چالش‌برانگیزترین موانع آنهایی هستند که دیگران را درگیر می‌کنند. وجود احساسات مختلف می‌تواند نظرتان را عوض کند و مشکل را بدتر از آنچه هست نشان دهد.

گاهی اوقات بیشتر از یک نفر در بروز یک مشکل دخیل هستند. به حرف دیگران گوش دهید و دیدگاهشان را مدنظر قرار دهید. ابتدا آن مشکلی که طرف مقابل به آن فکر می‌کند را حل کنید. کسی چه می‌داند شاید این کار مشکل شما را هم حل کرد.

23-در حل مشکلات خلاق باشید

وقتی در کارتان با مانعی روبرو هستید، یک دقیقه وقت بگذارید و به مسیرهای جایگزین برای رسیدن به اهدافتان فکر کنید. آیا می‌توانید با فاصله گرفتن از مشکل آن را حل کنید؟ با اینکه راه‌های میانبر خیلی قابل تشخیص نیستند اما اررزشش را دارد تا برای حلشان وقت گذاشته و چاره‌اندیشی کنید.

استفاده از نظرات دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا خلاقانه فکرکرده و راه‌حلهای منحصر به فردی پیدا کنید که شاید در نظر نگرفته‌اید.

24-هدفتان را مجسم کنید

اگر احساس دلسردی کردید، چشمانتان را ببندید و تجسم کنید که مشکلتان را حل کرده‌اید و به هدفتان رسیده‌اید. تجسم ابزار قدرتمندی است که می‌تواند ذهنیت مثبت را در شما تقویت کرده و شما را برای اقدام عملی ترغیب کند.

مرتب به خودتان یادآوری کنید که شما سخت کار می‌کنید و برای رسیدن به هدف دارید از خودگذشتگی می‌کنید. مطمئن باشید در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

25-در صورت لزوم فداکاری کنید

ممکن است غلبه بر مشکلات خاص فقط به این خاطر که شما نمی‌خواهید تغییرات لازم را به وجود بیاورید، برایتان دشوار باشد.

رسیدن به هر هدفی نیازمند فداکاری است. اکثر افراد راحت‌طلب هستند و به خودشان زحمت نمی‌دهند که بیشتر تلاش کنند، در صورتیکه اگر این طرز تفکر را کنار بگذارند، راحتتر می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند.

26-سخت نگیرید

سادگی در مدیریت مشکلات مهم است. هر چه کارها پیچیده‌تر باشند، شما بیشتر مستاصل خواهید شد. بنابراین شما باید مسائل را ساده و واضح در نظر بگیرید. سخت‌ترین مشکلات اغلب با ساده‌ترین روشها حل می‌شوند.

حتما دانلود کنید: معرفی و دانلود 10 تااز بهترین پادکست های انگیزشی (زبان فارسی)

27-قاطعانه قدم بردارید

یکی از بدترین موانع، در جا زدن است. شما باید قاطع باشید و برای رهایی از مشکلات دست به کار شوید. شما باید اراده کافی برای گرفتن تصمیمات دشوار داشته باشید.

اگر تردید دارید یا فورا تصمیمتان عوض می‌شود، اعتماد به نفستان از بین خواهد رفت و مدام دلواپس خواهید بود. حتی اگر تصمیم اشتباهی هم بگیرید، بر اساس آن تصمیم بگیرید و در صورت لزوم روشتان را اصلاح کنید.

28- به قضیه عمیق تر نگاه کنید

به این فکرکنید که چطور غلبه بر مشکلات می‌تواند تبدیل به شانسی برای تاثیرگذاری روی افرادی شود که با مسائلی بزرگتر از مسئله شما مواجه هستند.

در نظر گرفتن این مسئله باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید چون متوجه می‌شوید که مشکلی که شما با آن مواجه هستید احتمالا در مقایسه با آنچه دیگران توانسته‌اند بر آن غلبه کنند، کوچکتر است.

الگوهایی که توانسته‌اند بر مشکلات غلبه کنند

بسیاری از افراد موفق قبل از اینکه به هدفشان برسند، با مشکلات و موانع بسیاری مواجه شده‌اند. در این بخش نمونه‌هایی از این افراد که احتمالا آنها را می‌شناسید را معرفی خواهیم کرد.

اُپرا وینفری

oprah winfrey headshot overcoming obstacles

اُپرا قبل از اینکه به عنوان تاثیرگذارترین زن دنیا شناخته شود، در فقر و از یک مادر نوجوان مجرد به دنیا آمد و در یک منطقه فقیرنشین بزرگ شد. او در دوران کودکی‌اش سختی‌های زیادی را متحمل شد، مثلا در سن 14 سالگی باردار شد و پسر نوزادش را از دست داد.

تام کروز

Tom_Cruise headshot overcoming obstacles

تام کروز که در حال حاضر در 20 فیلم بازی کرده است که بیشتر از 200 میلیون دلار پولسازی کرده است. او با پدر بدرفتارش و در فقر بزرگ شده است.

فردریک داگلاس

Frederick Douglass headshot overcoming obstacles

داگلاس رهبر جنبش ضد بردگی، در بردگی، خشونت و دور از خانواده به دنیا آمد. او خودش خواندن و سایر مهارتهای زندگی را فراگرفت.

جانی دپ

Johnny Depp headshot overcoming obstacles

جانی دپ که به عنوان ثروتمندمندترین بازیگر مرد شناخته می‌شود، اهل خانواده فقیری بود که در جستجوی کار دائما در هتلها زندگی می‌کردند. دپ در دوران نوجوانی درگیر مواد مخدر بود و وقتی 16 سال داشت، از مدرسه اخراج شد.

آلبرت انیشتین

Albert Einstein headshot overcoming obstacles

انیشین بازیگر جایزه نوبل فیزیک، پس از اینکه شد، تا دو سال در زمینه فیزیک کاری پیدا نکرد. او به عنوان دستیار در دفتر ثبت اختراعات کار می‌کرد و ارتقا شغلی پیدا نکرد تا توانست بر فناوری ماشین تسلط پیدا کند.

به این ترتیب متوجه شدید که موانع و مشکلات افراد زیادی را از دور خارج می‌کنند. اگر بتوانید این مشکلات را بپذیرید و از استراتژی‌هایی که گفته شد بهره ببرید، شانس بهتری در غلبه بر آنها خواهید داشت و به مهمترین اهداف زندگیتان هم خواهید رسید.

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا