تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

20 تا از بهترین تمرینهای تقویت تمرکز (کودکان و بزرگسالان)

چرب زبان

در این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات روانشناسان و یافته های 4 موسسه معتبر آمریکایی در زمینه افزایش هوش و تمرکز را در اختیار شما قرار می دهیم. بعد از چندین سال تحقیق و تجربه، این موسسات 9 تمرین زیر را برای کودکان و 10 تمرین بعدی را برای افزایش تمرکز در بزرگسالان ارائه کرده اند. این تمرین ها بعد از 2 هفته، میزان تمرکز را به شکل قابل توجهی افزایش می دهند. متدهایی که در عمده وبسایت های ایرانی مشاهده می کنید عمدتا قدیمی و نظر شخصی نویسندگان هستند.

تمرکز در افراد مختلف

آموزش تمرکز کردن به بچه ها یا بزرگسالان کار سختی است، بنابراین کارهای سرگرم کننده را امتحان کنید تا به بهبود توجه و تمرکزشان کمک کنید. خنده دار نیست کودکان در بازی های ویدئویی به خوبی تمرکز می کنند اما برای درس و مشقشان چنین تمرکزی ندارند؟ یادگیری تمرکز می تواند یک مشکل دشوار برای کودکان دبستانی یا حتی بزرگسال باشد. کارشناسان معتقدند یک کودک به طور معمول برای هر سال زندگی خود 3 تا 5 دقیقه تمرکز کند؛ بنابراین بچه ی 5 ساله حدود 15 دقیقه می تواند تمرکز کند و بچه 10 ساله حدود 1 ساعت.

با این حال، برای بسیاری از افراد سخت است که حتی برای مدت کوتاهی تمرکز کنند، به خصوص اگر فعالیتی که در حال انجام دادنش هستند، جذابیت نداشته باشد یا عوامل حواس پرتی زیادی وجود داشته باشد. ایده هایی وجود دارد که نظر همه افراد را جلب می کنند و باعث می شوند که تمرکز کند بدون اینکه اجباری در کار باشد.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

بخش اول-تمرین های افزایش تمرکز کودکان

1-بازی سکه

بازی سکه

یک بازی سریع که مهارت های حافظه، توانایی ترتیب دهی و تمرکز را بهبود می بخشد.

تعدادی سکه بردارید و آن ها را به ترتیب پشت سر هم بچینید؛ مثلا 5 سکه ی 25، 50، 100، 200، 500 را به ترتیب پشت سر هم قرار دهید. از فرزندتان بخواهید برای مدت 15 ثانیه به آن ها نگاه کند. بعد از 15 ثانیه روی سکه ها را بپوشانید و از او بخواهید که همین الگو را درست کند. زمانی که طول می کشد این کار را انجام دهد اندازه گیری کنید. اگر موفق به درست کردن الگو نشد دوباره تکرار کنید.

هرچقدر بیشتر این بازی را انجام دهید، کودک شما باید سریع تر و دقیق تر شود. مراحل را با سکه های بیشتر یا توالی های طولانی تر افزایش دهید.

2-پیدا کردن تفاوت

یافتن تفاوت (مثلا بین دو عکس) باعث می شود کودکان به جزئیات دقت کنند. بر اساس سن کودک و توانایی اش، تفاوت ها را در نظر بگیرید. دسترسی آسان به این بازی هم وجود دارد. به راحتی می توان در اینترنت تصاویری برای یافتن تفاوت پیدا کرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3-کپی کردن تصویر

این تمرین به کودک شما کمک می کند آرام بنشیند و بر روی کارش تمرکز کند. یک تصویر ساده به او بدهید (تصویر ساده ای از یک کتاب رنگی ایده آل) و یک ورق کاغذ برای کپی کردن تصویر. از او بخواهید 30 ثانیه روی تصویر تمرکز کند سپس 30 ثانیه قسمتی از آن را بکشد. دوباره 30 ثانیه تمرکز کند و 30 ثانیه تصویر را بکشد. تا وقتی تصویر کامل شود این کار را تکرار کند. برای افزایش تمرکز می توان زمان 30 ثانیه ای تمرکز را کاهش و زمان نقاشی کردن تصویر را افزایش دهید.

4-بازی کیم

بازی کیم

بازی مهیج قدیمی که راه حل عالی برای کمک به کودکان در افزایش مهارت تمرکز است.

تعدادی از وسایل کوچک خانه را انتخاب کنید؛ مثلا قاشق، کلید، فنجان، گیره، مسواک، مداد و… . از کودک بخواهید 30 ثانیه آن ها را تماشا کند. بعد از آن دو راه برای بازی وجود دارد: می توانید از کودک بخواهید که در یک زمان مشخص وسایلی که به خاطر سپرده را نام ببرد. یا یکی از وسایل را مخفی کنید و از او بخواهید بگوید کدام وسیله مخفی شده است.

5- من به سوپرمارکت رفتم…

یک بازی قدیمی و تمرین خوب گروهی است. نفر اول با حرف ” الف ” شروع می کند؛ مثلا می گوید من به سوپر مارکت رفتم و آووکادو خریدم. نفر بعدی با حرف “ب ” می گوید و پاسخ شخص اول را هم باید یاد آور شود. من به سوپر مارکت رفتم بادکنک و آووکادو خریدم. نفر سوم با حرف “پ ” می گوید من به سوپر مارکت رفتم پنیر، بادکنک و آووکادو خریدم. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

6- شمارش به عقب

یک عدد تصادفی به کودک بگویید؛ مثلا 147. از او بخواهید 3 تا 3 تا از عدد کم کند و بگوید. این کار چالش برانگیز تر است و او را مجبور می کند تا مغز خود را درگیر و حواسش را جمع کند.

7- رنگ آمیزی

رنگ آمیزی و استفاده از طرح های دودل، در حال حاضر خیلی میان بزرگسالان رواج یافته است که به ذهن کمک می کند از حواس پرتی ها دور شود و تمرکز کند. این کار برای بچه ها نیز مفید است.

8- شمارش کلمات

شمارش کلمات

تمرین خوبی برای بچه هایی است که به مدرسه رفته اند. کتابی بردارید یک قسمت از متن را به فرزندتان بدهید و بخواهید که کلمات موجود در آن را بشمارد. هدف خواندن نیست بلکه شمارش کلمه ها در پاراگراف است. اگر تعداد کلمات را اشتباه شمرد دوباره بخواهید این کار را انجام دهد.

9- بازی های رقص

اگر کنسول بازی دارید، از بازی های رقص استفاده کنید. در این بازی ها از کودک خواسته می شود یک ترتیب رقص نشان داده شده را انجام دهد. این بازی برای تقویت تمرکز بچه ها، به خصوص بچه هایی که فعالیت زیادی دارند و کمتر می نشینند، مناسب است.

10-نصب این اپلیکیشن

یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند. آن را روی گوشی خود نصب کنید بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راهکارهای فوق العاده موثر:

10- آیا تمرکز کردن بچه ها مشکل است؟

اگرچه عدم تمرکز بین بچه های ابتدایی رایج است، اما برای برخی از کودکان، مساله مهمی است. در حدود سه درصد از کودکان در انگلستان اختلال بیش فعالی دارند و ناتوانی در تمرکز یک ویژگی مهم از این وضعیت است. اگر نگرانید که کودک شما اختلال بیش فعالی دارد، با معلمش صحبت کنید؛ او می تواند به شما بگوید که نگرانی شما درست است یا نه.

بخش دوم-تمرین های افزایش تمرکز بزرگسالان

1- دست ها را عوض کنید

اگر دست راست هستید سعی کنید بیشتر کارها را با دست چپ انجام دهید. کارهایی مثل مسواک زدن، غذا خوردن، استفاده از موس کامپیوتر و… . در ابتدا کار بسیار سختی است ولی باعث می شود فعالیت مغز شما به طور موثری افزایش یابد.

2- با چاپستیک غذا بخورید

با چاپستیک غذا بخورید

باعث می شود با دقت غذا بخورید که برای مغز، هضم و سوزاندن کالری خوب است. اگر در این کار مهارت دارید، یا دست دیگرتان امتحان کنید.

3- کارهایتان را با چشم بسته انجام دهید

هنگام دوش گرفتن، شستشوی موها یا مرتب کردن لباس ها سعی کنید چشمانتان را ببندید. باعث می شود که مغز شما از مسیرهای عصبی جدید استفاده کند. هر کاری را با چشمان بسته انجام ندهید چون ممکن است به خودتان یا دیگران آسیب وارد کنید.

4- کارها را برعکس یا وارونه انجام دهید

کار ساده ای که باید برای شروع انجام دهید این است که ساعت خود را وارونه بپوشید. هر بار که به ساعت نگاه کنید مجبور می شوید که فکر کنید. همچنین می توانید تمرین برعکس نوشتن انجام دهید. (نوشتن آینه ای)

5- با صدای بلند کتاب بخوانید

با دوست یا فرزندتان به نوبت کتاب بخوانید. یک صفحه شما بخوانید، یک صفحه دوستتان بخواند و شما گوش دهید. اگر انجام این کار امکان پذیر نیست، به کتاب های صوتی گوش دهید. این کار تخیل را به شیوه ای متفاوت به کار می گیرد.

حتما بخوانید: 8 تا از جدیدترین و موثرترین راههای افزایش تمرکز ذهن+ تمرین ها

6- در مسیر های مختلف رفت و آمد کنید

در یک رفت و آمد منظم، مغز شما به صورت اتوماتیک حرکت می کند و باعث تحریک بسیار کمی می شود؛ اما استفاده از مسیر نا آشنا، قشر مغز و هیپوکامپ را فعال می کند. گفته می شود که بیل گیتس هر روز از یک مسیر برای رفتن از محل کار به خانه استفاده می کند.

7- همزمان از تمام احساسات خود استفاده کنید

کاشت گیاه

فعالیت هایی انجام دهید که همزمان تمام حواس را درگیر می کنند. مثل آشپزی در خانه یا مثلا قدم زدن در یک بازار ماهی یا راه رفتن روی شن ها و لمس بدنه درختان مختلف. مسافرت، باغبانی و خرید کردن در یک مجتمع تجاری بزرگ. این فعالیت ها فوق العاده موثر هستند.

8- چیز های جدید را امتحان کنید

پاراگلایدر

کارهایی که قبلا انجام نداده اید، انجام دهید. به جاهایی که تا به حال نرفته اید، مسافرت کنید. غذایی که تا به حال نخورده اید، بخورید یا یک ورزش جدید یاد بگیرید. سرگرمی که برای شما مناسب است، امتحان کنید.

9- خود را با مهارت جدید به چالش بکشید

یادگیری چیزی جدید، فعالیت مغز را افزایش می دهد. اما به محض اینکه بر آن مسلط شوید، فعالیت مغز متوقف می شود. تنها راه برای تحریک کردن مغز این است که به آن چالش های جدیدی بدهید. بنابراین زمانی که چیزی را به یاد می گیرید، خود را با سطح بعدی مشکل و یا مهارت مربوطه به چالش بکشید. به همین دلیل، رشته هایی مانند یادگیری زبان، موسیقی و شطرنج تمرینات مغزی ایده آلی هستند چون همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد.

10- کارهای سخت انجام دهید

مشخص ترین راه برای انجام کارها، توقف اتکا به تکنولوژی است. به جای استفاده از ماشین حساب گوشی از مغز خودتان استفاده کنید. سعی کنید شماره دوستانتان را به حافظه بسپارید.

GPS را خاموش کنید و یاد بگیرید یک نقشه را بخوانید و از ذهن خود برای استفاده کردن مکانی استفاده کنید. رانندگان تاکسی در لندن با ساختن نقشه لندن در ذهن خود، یک ورزش عالی را به مغز خود می دهند. آن ها باید ۲۵،۰۰۰ تا از خیابان ها و ۲۰،۰۰۰ راهنما را به خاطر داشته باشند تا بتوانند گواهی نامه خود را دریافت کنند.
تحقیقات نشان می دهند که هیپوکامپ، بخشی از مغز که مسئول ذخیره سازی و سازماندهی خاطرات است، در یک راننده تاکسی معمولی، به طور قابل توجهی بزرگ تر از میانگین افراد است.

11- این موسیقی های مخصوص را روزانه گوش کنید

موسیقی هایی بسیار موثر توسط روانشناسان و آهنگ سازان فقط برای کاهش اشفتگی ذهن ساخته شده است که توسط کاربران استفاده شده و بسیار موثر تشخیص داده شده اند. در گام اول توصیه می کنیم این موسیقی ها را دانلود کنید و از همین امروز روزانه 3 بار (هر بار حداقل 10 دقیقه) به آنها گوش دهید. این موسیقی ها را در اینجا می توانید گوش کنید (باید VPN روشن کنید)

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین و جدید ترین راه های افزایش خلاقیت طبق تحقیقات جدید

هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای در زمینه تمرین های افزایش تمرکز دارید در بخش نظرات مطرح نمایید تا متخصصان ما پاسخگوی شما باشند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. من هنگام درس خواندن اصلا تمرکز ندارم و شده که ساعت ها رو یک صفحه موندم و هیچی نخوندم .واقعا آزاردهنده س.باید چیکار کنمممم؟

    1. سلام من هم همینطوری بودم بنظرم اول بهتره پیش یک مشاوره بالینی برید که مطمئن بشید دچار اختلال وسواس و اضطراب و خلاصه مشکلات تمرکزی نباشید بعدش هم راه کارهای افزایش تمرکز رو تمرین کنید و ورزش کنید. موفق باشید.

  2. پسر من ۲و سال نیم هست. اصلا دقت نداره. هرچیزی میخوام بهش یاد بدم توجه نمی کنه. حرفم نمیزنه.درحد چند کلمه.چیکار کنم خیلی نگرانم

    1. حتما به یک مشاوره روانشناس بالینی مراجعه کنید شاید مثلا دچار بیش فعالی باشه یا نه . انشالله درست میشه.

  3. سلام. ممنونم بابت مطالب خوب و مفیدتون. در بخش بزرگسالان، شماره ۱۱ که مربوط به گوش دادن به اهنگ هاییه که برای کاهش اشفتگی ذهنی هستن، امکانش هست لطف کنید و اسامی اهنگ ها رو بنویسین؟ اینطوری میشه پیداشون کرد تو سایتهای دیگه. فیلتر شکن من پیام رو به سختی باز میکنه چه برسه به یوتیوب و ویدیو!
    ممنونم

  4. بسیار سپاسگزارم خداوند خیر کثیر به شما عنایت کند قلبتون سرشار از عشق ونور الهی .دل آگاه باشی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا