مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

10 تا از بهترین و جدیدترین تمرینات فن بیان جهت تقویت و تنظیم صدا

چرب زبان

این مطلب طی چند هفته از موسسات و مجلات معتبر بین المللی گردآوری شده است و نتیجه تجربیات چندین ساله آنها در زمینه تمرینات تقویت صدا و افزایش رسایی فن بیان می باشد. این تمرینات در عین سادگی به راحتی قابل اجرا هستند تا بتوانید سخنرانی خود را به طور موثرتر ارائه دهید. دقت کنید که این تمرینات را به طور منظم و دقیقا همانطوری که گفته شده، انجام دهید.

1- نفس کشیدن

اولین تمرینات گفتاری عمومی تمرکز بر تنفس است، زیرا برای خوب صحبت کردن، ما باید به خوبی نفس بکشیم، بدین معنی که باید به طور کامل از ریهها استفاده کنیم. اضطراب داشتن و یا عصبی بودن اغلب با تنفس کم عمق همراه است واین میتواند بر صدا تاثیر بگذارد. با افزایش تن صدا، دامنه و کارایی آن کاهش مییابد. موارد زیر را انجام دهید:

 • به صورت ایستاده پاهایتان را به عرض شانه باز کنید.
 • به جای زانوها، وزنتان را توسط باسن و پاهایتان حفظ کنید.
 • شانه های خود را در وضعیت راحت قرار دهید.
 • اگر شکم خود را محکم گرفته اید سعی کنید آن را رها کنید.
 • دستها را روی شکمتان قرار دهید بنابراین با دم و بازدم کامل، دستانتان بالا و پایین خواهند رفت.
 • از طریق بینی خود تا 4 شماره نفس بکشید. به آرامی: 1 – 2 – 3 – 4. در حالی که نفس می کشید، دیافراگم را احساس می کنید و دستهایتان که روی شکم قرار دارد بالا میآید.
 • عملیات بازدم را از طریق دهان تا 4 شماره انجام دهید، اکنون احساس میکنید که دیافراگمتان بزرگ شده و دستانتان پایین می آید.
 • چندین بار این عملیات دم و بازدم را تا 4 شماره انجام دهید در حالیکه شانه، پاها و زانوهایتان آزادهستند.
 • هنگامی که برای انجام این کار تا شماره 4 مسلط شدید، آن را افزایش دهید. از طریق فعالیت های منظم، شما به زودی می توانید آن را تا شماره 8 یا حتی 10 افزایش دهید.

2- هوم، ها و خمیازه کشیدن

هوم، ها و خمیازه کشیدن همگی برای استراحت و تنظیم ماهیچه های صوتی مناسب هستند.

هوم تنها نت، لحن ساده و یا مقیاسی است که به شما اطمینان میدهد که لبها و گونههای خود در وضعیتی راحت قرار دارند. احساس ارتعاشات را از طریق چهره و گلویتان احساس خواهید کرد.

برای “ها” یک نفس کامل بکشید و بازدم را با گفتن “هااااااا” به آرامی انجام دهید تا وقتی که هوا کاملا خارج شود. اطمینان حاصل کنید که دهان شما باز و آرام است. این تمرین را چند بار تکرار کنید.

خمیازه کشیدن تنش را در فک آزاد می کند و اگر شما مضطرب هستید، این جایی است که میتوانید تنش را در آن احساس کنید. اجازه دهید با باز کردن دهان خود و خمیازه کشیدن به طور کامل و بدون فشار، تنش آزاد شود. اضافه کردن صدا ‘آههههه’ تا زمانی که هوا تماما خارج شود. تا زمانی که گلو و فک شما در وضعیت آرام قرار دارد، تکرار کنید.

4- آینه، آینه بر روی دیوار …

بسیاری از ما در مورد آنچه به دید مخاطبانمان در یک سخنرانی به نظر میرسیم، نگران هستیم. دیگران از حرکاتی که عادت ما هستند آگاه نیستند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

با نگاه کردن مشکل را حل کنید. از خودتان فیلم بگیرید. خواهید دید که چه کاری انجام می دهید و در مورد آنچه که می خواهید تغییرکنید، آگاه میشوید.

نکته: پیش از این، توصیه میشد که جلوی یک آینه تمام قد تمرین کنید. اما دوربین فیلمبرداری نسخه مدرن است و بهتر است از دوربین استفاده کنید.

4- ضبط

 • کیفیت صدای شما چیست؟
 • آیا می دانید که صدای شما چگونه است؟
 • هنگامی که صحبت می کنید، صدای شما چگونه است ؟
 • آیا شما عادتهای کلامی دارید که از آنها آگاه نیستید ؟

یک ضبط شما را درمورد این مسائل آگاه میکند. همچنین به بالارفتن نوسان صدا، اوم ها و آه ها، اینکه آیا من من میکنید یا نه و تند صحبت کردنتان پی خواهید برد.

ضبط صدای خود این امکان را ایجاد میکند تا صدایتان را همانگونه که دیگران میشنوند، بشنوید و اطلاعات ارزشمندی در اختیارتان قرار میدهد. اگر دستگاه ضبط صدا دارید، از آن استفاده کنید و اگر دوربین ویدئویی دارید، بهتر است چرا که هم میتوانید صدایتان را بشنوید و همزمان خود را ببیند.

5- تماس چشمی

 • این تمرینات بر روی این پرسش تمرکز دارد: با چه کسی صحبت می کنید؟

در یک مکالمه روزمره ما با فردی که صحبت می کنیم تماس چشمی برقرار میکنیم. این باعث می شود گفتگو معنای بیشتری داشته باشد. به عنوان سخنران، احساس می کنید که شنیده میشوید و به عنوان شنونده، احساس می کنید به طور مستقیم با مخاطب خود صحبت می کنید.

 • چه اتفاقی می افتد وقتی برای تعداد زیادی از مردم سخنرانی میکنید؟

برقراری ارتباط چشمی با مخاطبانتان باعث می شود که انها احساس کنند شما به طورمستقیم با انها صحبت میکنید. این تاییدی است بر ایجاد پیوند در طول مدت سخنرانی.

حتما بخوانید: 15 تا از مهم ترین راههای رسیدن به خودباوری طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

بهترین کار این است که سعی کنید با تمام مخاطبانتان تماس چشمی داشته باشید، به این معنی که نگاه کوتاه به فردی که در جلویتان قرار دارد میکنید، سپس کسی که در سمت راست، چپ، وسط یا در عقب قرار دارد. این نگاه کوتاه برای آنها کافیست تا احساس کنند که بطور مستقیم با شما درارتباط هستند و شما را در مرکز توجه قرار میدهد. در سخنرانی بعدیتان، خواهید دید که چگونه تماس چشمی، ارتباطتان را با مخاطب تحت تاثیر قرار میدهد.

6- واقعی باشید

اگر می گویید “از اینکه امروز اینجا هستم واقعا خوشحالم” اما به نظر می رسد “من کاملا خسته ام و بی صبرانه منتظرم تا زودتر از صحنه خارج شوم” سخنرانیتان باعث ایجاد تناقض برای مخاطب خواهد شد؛ زیرا کلمات شما با لحن و بیانتان متفاوت است.

برای تمرین انتقال معنایی که قصد دارید در کلمات خود بیاورید، جمله های خودتان را در حالتهای زیر بیان کنید:

 • خوشحال، خسته، غمگین، عصبانی، خشمگین، آزار دهنده، غم انگیز …
 • واقعا به چگونگی بیان کلمات گوش کنید.

تفاوت شاد و غمگین بودن

جمله ی بیان شده توسط یک فرد شاد و یک فرد غمگین، متفاوت است. فشار و نوسان بر روی کلمات، سرعت و حتی زیر وبم بودن صحبتهایشان متفاوت است.

با امتحان کردن راههایی برای بیان عباراتتان، انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت و با انعطاف پذیری بیشتر خواهید توانست بهترین راه بیان کلمات خود را بیابید و آنها را به نحوی تفسیر کنید که در نظر گرفته شده اند.

7- کاهش سرعت گفتار

 • چقدر سریع صحبت می کنید؟

پاسخ مشترک به اضطراب در سخنرانی این است که چنان کلمات سریع بیان میشوند که در گوش مخاطبان نامفهوم بنظر میرسد.

درمان سریع ترس

بهترین تمرین عمومی صحبت کردن برای “درمان سریع ترس”، تکرار است و راه خوبی برای انجام این کار، شنیدن صدای ضبط شدهی خودتان است.

سعی کنید حداقل یک دقیقه از آن را با سرعت های مختلف از خیلی آهسته تا خیلی سریع بگویید. حالا به نتیجه گوش دهید.

کدام سرعت بیشتر موثر است؟

 • چه پیامی را شما منتقل میکنید وآیا به مخاطبانتان وقت لازم برای شنیدن و فهمیدن آن میدهید؟

سرعت خیلی زیاد و یا خیلی کم، باعث میشود تا شنوندگان از بحث خارج شوند. حقیقت این است که شما نیاز به یک سرعت صحبت کردن انعطاف پذیردارید که متناسب با محتوا (آنچه که شما می گویند) و نیازهای مخاطبان باشد. بعضی از بخش های گفتاری شما آهسته تر و بقیه سریعتر خواهد شد.

آگاه بودن از قدرت سکوت واینکه چگونه از آن به طور موثری استفاده کنیم، به شما کمک می کند تا سرعت سخنرانی را به اندازهای کم کنید که بتوانید روی نکات اصلی تاکید داشته باشید.

8- چگونه به وضوح صحبت کنیم

اگر یک تاجر هستید که زیر لب صحبت میکنید(من و من میکنید)، مردم به طور مداوم از شما خواهند خواست تا حرفهایتان را تکرار کنید زیرا آنها منظور شما را متوجه نمیشوند. حذف کردن برخی کلمات و یا پیچیده گویی مانند سدی برای برقراری ارتباط عمل میکند.

برای متوقف کردن آن لازم است واضح و صریح بیان کنید. این بدان معنی است که با نوک زبان، دندان ها و لب ها، صدای یک کلمه را به صورت صریح ادا کنید. تمرین عمومی سخنرانی، چرخش زبان ،برای انجام این کار طراحی شده است.

به آرامی شروع و با دقت اطمینان حاصل کنید که هر کلمه به صورت واضح و دقیق تلفظ می شود و سپس تمرین را سریعتر و سریعتر انجام دهید.

در اینجا یک تمرین برای شروع وجود دارد. کلمات زیر (یا نام کالاهایی که زیاد با آنها سرو کار دارید)را روزانه و با صدای بلند برای خود بیان کنید:

 • چرم قرمز، چرم زرد …
 • کامیون قرمز، کامیون زرد …
 • شما استانبول را میشناسید،
 • شما به استانبول نیاز دارید
 • شما می دانید به استانبول منحصر به فرد نیاز دارید.

بر روی ترکیبات صدا یا حروف متفاوت تمرکز کنید. موردی را که بیشتر به تمرین نیاز دارید شناسایی و تمرین مربوط به آن را انتخاب کنید.

9- زبان بدن

زبان بدن

آنچه در سخنرانی خود می گوئید، تنها بخشی از بسته کامل ارتباطاتی شماست. وبقیه آن همان چیزی است که با بدن خود بصورت غیرکلامی ایجاد میکنید.

برای یک سخنران موثر بودن، ارتباطات غیر کلامی (آنچه با بدن خود انجام می دهید در حالی که صحبت می کنید) نیاز است تا سخنرانی را تکمیل کند. به عبارت دیگر، آنها باید به طورهماهنگ با هم کار کنند!

برای اینکه با اعتماد به نفس بیشتر به نظر برسید، در حالت ایستاده کشیده قرار بگیرید. اجازه دهید شانه هایتان در حالت راحتی باشند و به طور عمیق نفس بکشید.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)

شما می توانید تمرین راست ایستادن را در هر جایی مانند صف فروشگاهها، در خانه و یا محل کار انجام دهید. احساس میتواند تفاوت ایجاد کند. از قدرتی که با بالا کرفتن سرتان، راحت بودن وضعیت شانه هایتان در حالی که روی دو پا ایستاده اید، آگاه باشید.

با دانستن این احساس خوب، به محض پایین آمدن و یا خم کردن شانه هایتان، میتوانید براحتی وضعیتتان را تغییر دهید. این یکی از آن تمرینات سخنرانی عمومی است که مزایایی را برای تمام جنبه های زندگی شما به ارمغان خواهد آورد.

10- همه چیز درست است؟

یک سخنران شایسته از پیش برنامه دارد و از زاویه های مختلف فکر می کنند. در انجام این کار آنها مناطقی را شناسایی می کنند که ممکن است به اشتباه برسند و اقدامات لازم را برای اصلاح آنها انجام خواهند داد قبل از اینکه در واقعیت اتفاق بیفتند.

 • چه چیزی در آن سمت ارائه ی شما قرار دارد؟
 • آیا پایه هایی که قصد دارید از آن استفاده کنید مناسب هستند؟
 • آیا همه می توانند به راحتی آنها را ببینند؟
 • آیا زمانی که در حال صحبت کردن هستید، سخنرانیتان را قطع می کنید و از آن منحرف خواهید شد؟
 • آیا بهتر است صبر کنید تا آن را به پایان برسانید؟
 • آیا با پاورپوینت ارائه میدهید؟
 • آیا همه وسایل موجود در اتاق را که قصد استفاده از آن را دارید، بررسی کرده اید؟
 • آیا نام افرادی که قرار است به شما معرفی شوند و یا جایی که میخواهید آنها را ملاقات کنید، میدانید ؟

سخنرانی تان را ازین جهت بررسی کنید که “کجای این ارائه مشکل دارد؟”. سپس برای هر احتمالی، راه حلی بیابید تا آن را حل کنید.

برنامه ریزی دقیق و آمادگی احتمال هرج و مرج را کاهش می دهد. تصمیم به کار “حساب نشده” را افزایش می دهد.

11- تمرینات بیشتر در ویدیوی زیر

بسیار کاربردی

این 10 تمرین تاثیر فوق العاده ای بر روی کیفیت سخنرانی و ارائه شما خواهند داشت، چه یک دانشجو باشید، چه یک تاجر، معلم و …

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا