مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

ارائه/ سخنرانی تاثیرگذار: چطور با قدرت شروع کنیم و با قدرت به پایان ببریم؟

بعضی اوقات ممکن است با وجود اینکه مطالب خوب و مناسبی برای ارائه دارید یا حتی وقتی روی موضوعتان به اندازه کافی تسلط دارید و کلی درباره اش تحقیق و مطالعه کرده اید اما به محض اینکه جلوی جمع قرار می گیرید همه چیز به هم بریزد! شاید بپرسید چرا چنین اتفاقی می افتد؟ جواب آن ساده است: اعتماد به نفس پایین!

تصور کنید با شانه هایی آویزان روی سن (صحنه) در حال قدم زدن هستید. سرتان را پایین گرفته اید و با صدایی نه چندان واضح می گویید: “سلام.. خوشحالم که اینجا هستم …” بعد خیلی مصنوعی و عصبی لبخند می زنید و ادامه می دهید: “امممم… خب باید بگم که…”

حتما بخوانید: ۱۰ نکته بسیار مهم برای یک ارائه/سخنرانی تصویری موفق با هر نرم افزاری

در این لحظات پر تنش و اضطراب چهره حضار را می بینید که به شما خیره شده اند و در چنین شرایطی فقط دلتان می خواهد زمین دهان باز کند و شما را ببلعد! بعد با همان حالت نگران و مضطرب ادامه می دهید. شانه هایتان آویزان تر می شوند و عرق روی پیشانی تان می نشیند. در نهایت حضار برایتان کف می زنند و ماجرا تمام می شود؛ ولی نه برای شما!

پیش خودتان فکر می کنید همه زحماتتان به باد رفته. آن همه تحقیق و جستجو همگی پشت استرس و اضطراب هایتان باقی ماندند و کسی آنها را ندید. ولی چرا باید چنین اتفاقی بیفتد؟ این دقیقا همان سوالیست که امروز ما در این مطلب به آن پاسخ می دهیم و با ارائه نکات و راهنمایی های موثر به شما کمک می کنیم از تکرار این اتفاق جلوگیری کنید.

چطور ارائه غیر منتظره و تاثیر گذاری داشته باشیم؟

یک سخنرانی قوی و تاثیر گذار چیزیست که هیچ کس انتظارش را ندارد و برای همه غیر قابل پیش بینی است. تحقیقات نشان می دهند وقتی مخاطب کاملا می داند که قرار است چه اتفاقی بیفتد و همه چیز مثل همان روند روتین و معمول است توجه چندانی به ارائه شما نمی کند. اما وقتی او نمی داند که قرار است چه چیزی ارائه بدهید بیشتر درگیر ماجرا می شود و کاملا توجهش را روی شما متمرکز می کند.

چطور شروعی استثنایی داشته باشیم؟

این مساله به عواملی مثل انتخاب موضوع، شرایط محیط و سبک و شیوه ارائه شما بستگی دارد. تکنیک های زیر به شما کمک می کنند که شروع خوب و تاثیر گذاری داشته باشید.

۱-صحبت هایتان را با یک ادعای بزرگ شروع کنید

همه سخنرانی معروف مارتین لوترکینگ به نام “رویایی دارم” را به خاطر دارند.

اما این سخنرانی با جمله من رویایی دارم شروع نمی شود. بلکه این جمله نقط اوج سخنرانی است. به جای آن لوترکینگ صحبت هایش را با جمله زیر شروع می کند:

“خرسندم از همراهی با شما و بودن در این جمع که بعدها از آن در تاریخمان به عنوان بزرگترین راهپیمایی برای آزادی یاد خواهد شد.” می بینید؟ مارتین لوترکینگ سخنرانی اش را با ادعایی مبنی بر اینکه این راهپیمایی بزرگترین تجمع و تظاهرات برای آزادیست شروع می کند. شاید الان این مساله عادی به نظر برسد ولی تصور کنید که شنیدن چنین جمله ای در آن روزها که هیچ کس از حوادث بعد از آن خبر نداشت تا چه اندازه غافلگیر کننده بود.

شما هم با جملات اغراق آمیز و غافلگیر کننده شروع کنید. اعتماد بنفس داشته باشید. اگر می دانید گفتن یک ادعای غافلگیر کننده می تواند توجه مخاطبتان را به شما جلب کند این کار را در همان شروع سخنرانی انجام بدهید و آن را برای آخر حرف هایتان نگه ندارید. با اعتماد بنفس و مطمئن شروع کنید. وقتی مخاطب جذب شما شود دیگر نمی تواند حتی از یک کلمه از صحبت هایتان بگذرد و همه را به دقت گوش خواهد داد.

۲- بر خلاف انتظارات عمل کنید

یکی دیگر از اصولی که می تواند به شما کمک کند غیر منتظره ظاهر شوید این است که قالب ها و الگوی معمول را کنار بگذارید. با ادعاهایی که با انتظارات عامه مردم مغایرت دارند شروع کنید. این کار باعث می شود حضار توجهشان به شما جلب شود و ترغیب شوند که صحبت هایتان را بشنوند.

Sir Ken Robinson در سخنرانی های معروف Ted Talk دقیقا همین کار را می کند. بعد از اینکه یکی از سخنران ها کار خودش را به بهترین شکل به پایان می رساند رابینسون وارد صحنه می شود و می گوید: “فوق العاده بود نه؟ انقدر تحت تاثیر این سخنرانی قرار گرفتم که نمی دونم باید چی کار کنم. فکر کنم بهترین کار اینه که صحنه رو ترک کنم!”

و درست در همین لحظه حضار در حالی که می خندند و دست می زنند غافلگیری در چشمهایشان موج می زند.

Pamela Meyer هم یکی دیگر از سخنرانان است که از همین ترفند برای جذب مخاطب استفاده می کند. او مخاطب را به دروغگویی متهم می کند و با این کار او را شگفت زده می کند. مثلا می گوید: “اممم… راستش نمیخوام اذیتتون کنم ولی باید بگم نفر دست راستی شما یه دروغگوعه! نفر سمت چپی تون هم همینطور، اونم یه دروغگوعه!”

تماشاگران می خندند ولی واقعا انتظار اینکه دروغگو خطاب شوند را نداشتند! حالا همه آنها دلشان می خواهد بدانند چرا دروغگو هستند؟ بنابراین سر تا پا گوش می شوند تا صحبت های پاملا را بشنوند و کشف کنند چرا به آنها می گوید دروغگو!

۳- کنجکاوی مخاطب را تحریک کنید

یکی از قویترین و موثرترین راهها برای اینکه سخنرانی تان جذاب و تاثیر گذار باشد این است که کنجکاوی مخاطب را تحریک کنید. تحقیقات نشان می دهند مغز انسان به کنجکاو شدن علاقمند است و در واقع این کنجکاوی فرایند یادگیری را بهتر می کند. خب! این خبر خیلی خوبیست! چرا؟ چون به محض اینکه شما کنجکاوی مخاطبتان را تحریک کنید او دنبال جواب و سرنخ می گردد. بنابراین بیشتر و بهتر به صحبت هایتان توجه می کند تا پاسخ سوال هایش را پیدا کند.

مثلا سخنرانی ممکن است با این جمله شروع کند: “اول از همه باید یه اعترافی کنم. تقریبا بیست سال پیش من کاری کردم که واقعا از انجام دادنش پشیمونم. کاری که اصلا بهش افتخار نمی کنم. از ته دلم آرزو می کنم ای کاش هیچ کس از این ماجرا باخبر نمی شد. اما الان احساس می کنم وظیفمه که اون رو افشا کنم. اواخر دهه ۱۹۸۰ بود. اونموقع کله خراب بودم. از روی جوونی و کم عقلی رفتم دانشکده حقوق.”

حتما بخوانید: ۱۰ تا از موثرترین بازی های تمرینی فن بیان جهت تقویت سخنوری

دیدید؟ یک شروع عالی و کنجکاو برانگیز! تمام مدت این سوال در ذهن بیننده می چرخد که راز دن چیست؟ چرا رفتن به دانشکده حقوق باید برایش ناراحت کننده و شرم آور باشد؟ چه زمانی رازش را اقرار می کند؟ بنابراین مخاطب مجبور است برای اینکه بفهمد ماجرا از چه قرار است و کلید حل این معما کجاست تک تک کلمات و حرفهای سخنران را دنبال کند.

۴- سوال بپرسید

یک راه بسیار ساده اما کارساز برای جلب توجه مخاطب سوال کردن از اوست. علاوه بر این اگر سخنرانی تان را با سوال کردن شروع کنید چارچوب های معمول را هم از بین می برید و مخاطب را غافلگیر می کنید. احتمالا بیننده در چنین شرایطی از خودش می پرسد: مگر نه اینکه سخنران باید به سوالات ما جواب بدهد؟!

اما یادتان باشد این سوال ها نباید با یک بله یا خیر ساده جواب داده شوند و ماجرا تمام شود؛ بلکه از این طریق باید ایده مورد نظرتان را به ذهن مخاطب بیاورید. Simon Sinek در یکی از سخنرانی هایش درباره اینکه چطور رهبران بزرگ می توانند الگوی عملی دیگران باشند این طور شروع می کند:

“وقتی هیچ چیز اونطور که دلمون می خواد پیش نمیره باید چه کار کنیم؟ از اون مهمتر، چرا بعضی ها بدون رعایت پیش فرضها به هر چی که دلشون می خواد میرسن؟ مثلا چرا شرکت اپل انقدر موفقه؟ چرا مارتین لوترکینگ جنبش حقوق مدنی رو رهبری کرد؟”

وقتی سخنران این سوالات را مطرح می کند مخاطب منتظر است که جوابی برای این سوالات پیدا شود. از خودش می پرسد: خب چطور و چرا این اتفاقات می افتند؟ پس مجبور است کاملا گوش هایش را تیز کند و ببینید ماجرا از چه قرار است.

۵- سخنرانی تان را با داستانی پر هیجان و جذاب شروع کنید

یکی از جالبترین روش ها برای شروع سخنرانی تعریف کردن یک داستان سرگرم کننده و جذاب است. البته قصه و داستان فقط برای سرگرم شدن نیست بلکه قصه گویی و داستان سرایی جزو مکانیسم هایی هستند که از هزاران سال پیش تا کنون با بشر بوده اند و بعدها هم خواهند بود. این مساله نشان می دهد ذات ما به شنیدن و گفتن داستان علاقه دارد پس چرا از آن در سخنرانی هایمان استفاده نکنیم؟

یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک شروع خوب این است که کارتان را با گفتن یک داستان مرتبط با موضوع سخنرانی شروع کنید. این دقیقا همان کاریست که Brené Brown در سخنرانی های Ted Talk می کند. براون سخنرانی اش را با یک داستان خنده دار شروع می کند و بعد سر اصل مطلب می رود و اتفاقا مخاطب هم از این سبک سخنرانی بسیار استقبال می کند.

چطور سخنرانی را به شکل بی نقص جلو ببریم؟

حالا که یاد گرفتید چطور شروع کنید باید ادامه دادن را هم یاد بگیرید. قبل از اینکه به استراتژی ها و راهنمایی های مهم درباره پایان بندی سخنرانی بپردازیم باید درباره زمان بین شروع و پایان سخنرانی هم صحبت کنیم.

حتی اگر چند دقیقه از سخنرانی هایی که در قسمت های قبل به آنها اشاره شد را دیده باشید احتمالا متوجه یک نقطه اشتراک بین همه آنها شده اید: مکث و استفاده از تصاویر. بیایید نگاهی دقیق تر به این موارد بیندازیم.

۱-قدرت مکث را دست کم نگیرید

سخنران های خوب و حرفه ای می دانند که دقیقا چه موقع باید مکث کنند. وقتی با یک ادعای بزرگ سخنرانی تان را شروع کردید چند لحظه مکث کنید و اجازه بدهید مخاطب کاملا پیام شما را بگیرد. علاوه بر این اگر از طنزهای ظریف در صحبت های استفاده کردید بعد از آن هم کمی مکث کنید. اجازه بدهید خنده روی لبهای مخاطبتان بیاید و تمام و کمال متوجه صحبت های شما بشود.

حتما بخوانید: اهمیت زبان بدن در ارائه یک سخنرانی +چطور از آن بصورت موثر استفاده کنیم؟

بعد از پایان دادن یک بخش و قبل از اینکه سراغ قسمت بعدی بروید هم کمی مکث کنید. یادتان باشد اگر همه چیز را تند و تند ارائه کنید و خیلی سریع حرف بزنید توجه مخاطب از شما گرفته می شود.

۲- از عکس ها و تصاویر تاثیر گذار استفاده کنید

حتی بهترین سخنرانان تد هم از پاورپوینت استفاده می کنند. چرا؟ چون دیدن تصاویر مختلف به درک بهتر و بیشتر مطالب کمک می کند. وقتی شما صحبت می کنید نه فقط گوش های مخاطب بلکه چشم های او هم به وارد جریان فهم مطلب می شوند و کمک می کنند تا او پیام شما را متوجه شود. بنابراین ارائه پاورپوینت هم می تواند این فرایند را راحت تر و سریع تر جلو ببرد.

ساده ترین کار این است که از قالب های خلاقانه Envato Elements استفاده کنید. تمام المان های این قالب ها مثل فونت، رنگ و جلوه های ویژه آنها قابل تنظیم هستند.

چطور سخنرانی یا ارائه را به شکلی قدرتمندانه به پایان برسانیم؟

یادتان می آید درباره شروع کردن سخنرانی چه نکاتی را ذکر کردیم؟ به همان اندازه که شروع سخنرانی مهم است پایان دادن آن هم اهمیت دارد. تصور کنید که همه چیز را خوب شروع کردید و خیلی هم خوب پیش رفتید. اما ناگهان در آخر کار نمی دانید چطور سخنرانی را به پایان برسانید. خب، این فاجعه است! آنهمه زحمت و تلاش ممکن است در عرض چند دقیقه از بین برود.

اگر سخنرانی تان پایان خوبی داشته باشد روی مخاطبتان تاثیر زیادی می گذارد و حتی ممکن است تا مدت ها اجرا و ارائه شما را به خاطر بیاورد. نگران نباشید. برای داشتن یک پایان خوب هم راهنمایی تان می کنیم.

۱- حضار را ترغیب کنید که دست به کار شوند

وقتی سخنرانی تان به لحظات پایانی اش نزدیک می شود باید کاری کنید که در مخاطب انگیزه ایجاد شود. قرار نیست بیننده را همانطور با انبوهی از اطلاعاتی که در گوشش خواندید رها کنید و بروید! به مخاطبتان بگویید که شما از او چه می خواهید و دقیقا چه کاری باید انجام بدهد.

برای مثال به سخنرانی براون دقت کنید. او در اواخر سخنرانی اش می گوید:” یه راه دیگه هم وجود داره که من اون رو با شما در میون میذارم و صحبت هام رو به پایان می رسونم.”

بعد او توضیح می دهد که چطور جمعیت حاضر می تواند مواردی که در سخنرانی اش به آنها اشاره کرد را در کار و زندگی روزمره شان به کار ببندند.

۲-چشم اندازی به آینده داشته باشید

اگر مخاطب یا شنونده به راهنمایی ها و نکاتی که شما ارائه کردید عمل کردند چه اتفاقی می افتد؟ اینکه دقیقا عمل به صحبت های شما چه سودی خواهد داشت باید روشن شود چون فقط در این صورت است که همه چیز برای مخاطب باور پذیر خواهد بود.

بیایید دوباره به سخنرانی معروف مارتین لوترکینگ برگردیم. ببینید چطور سخنرانی اش را پایان می رساند و با نگاه به آینده آرزوهای کنونی را مسجل و امکان پذیر می داند:

“در آن روز، همه فرزندان خدا، مردان و زنان سفید پوست و سیاه پوست، یهودی ها و غیر یهودی ها، کاتولیک و پروتستان، همه و همه دست در دست هم سرود قدسی سیاه پوستان را می خوانند و یکصدا می گویند: سرانجام آزاد شدیم! سرانجام آزاد شدیم! سپاس گزارم خدای متعال. سرانجام آزاد شدیم!”

اما قرار نیست که سخنرانی شما هم حتما با تغییر تاریخ جهان به پایان برسد. همین که بتوانید مخاطب را قانع کنید گفته های شما سودمند بودند کافیست.

۳- از مثال های معکوس استفاده کنید

به مثال زیر توجه کنید. این یک نمونه عالی از پایان دادن به سخنرانیست که از سخنرانی Sir Ken Robinson برداشته شده. رابینسون صحبت هایش را با نقل قولی از یک ویروس شناس آمریکایی به پایان می رساند:

“اگه همه حشراتی که روی زمین زندگی می کنند ناپدید بشن بیشتر از ۵۰ سال طول نمی کشه که حیات روی زمین به طور کامل از بین بره. اما اگه انسان ها از روی زمین محو بشن زمین دوباره شکوفا میشه و حیات مجدد در اون جریان پیدا می کنه!”

بعد از این نقل قول، رابینسون به حضار می گوید که کاملا حق با آن ویروس شناس است. اما این نقل قول بر خلاف انتظارات مخاطب است. مخاطب از خودش می پرسد آیا واقعا ما انسان ها در حال نابودی جهان هستیم؟ آیا هیچ اثر مثبتی نداریم؟ بنابراین توجه او به مساله جلب می شود.

حتما بخوانید: ۱۰ تا از بهترین و جدیدترین تمرینات فن بیان جهت تقویت و تنظیم صدای شما

در ادامه رابینسون می گوید که نه! اینطور نیست. تنها کاری که باید بکنیم این است که یاد بگیریم از قوه تخیل و خلاقیتمان به شکلی مثبت و سازنده استفاده کنیم و بعد او توصیه های اصلی برای محقق شدن این اتفاق را تکرار می کند. شما هم می توانید با استفاده از مثال های متضاد پایان مناسب و تاثیر گذاری به سخنرانی تان بدهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن