سایر هنرهای مهم

31 جمله تسلی‌ بخش برای زمانی که کسی می‌میرد

چرب زبان

آیا می‌دانید وقتی کسی می‌میرد چه باید بگویید؟ و یا مثل بسیاری از ما، هنگام بیان کلمات مناسب برای همدردی به زحمت می‌افتید؟ البته شاید بخواهید به طور مختصر تسلیت بگویید و همدردیتان را با کارها و هدایای اندیشمندانه نشان دهید، که ایرادی هم ندارد. اما اگر مایلید با بیان جملات زیبا و مناسب با بازماندگان ابراز همدردی کنید، این مقاله را از دست ندهید.

فهرستی از جملاتی که هرگز نباید در چنین شرایطی گفته شوند را هم ضمیمه کرده‌ایم که خواندنشان خالی از لطف نیست. برخی از این جملات در ظاهر ممکن است با حسن نیتتان همراه باشند اما برای کسی که عزیزی را از دست داده کوته‌بینانه و حتی تحقیرآمیز به نظر برسند. بنابراین چه بگوییم که پیام درست را به دوست عزادارمان منتقل کنیم؟

حتما بخوانید: چگونه یک آدم باحال باشیم؟ (3 گام ضروری)

چرا تسلیت گفتن اهمیت دارد؟

می‌دانم حتی صحبت کردن درباره آن هم دردناک است. مخصوصا وقتی می‌دانید دوستتان آسیب روحی دیده است و می‌ترسید حالش بدتر شود.

اما با دور نگه داشتن خودتان، این پیام را می‌فرستید که نمی‌خواهید در مورد این بحران روحی او صحبت کنید و همین باعث می‌شود شخص عزادار حس کند آزادی کمتری برای سوگواری دارد.

و اینطور به نظر می‌رسد که شما سراغ آنها نمی‌روید مگر زمانیکه به اندازه کافی قوی باشند و بتوانند احساساتشان را کنترل کنند.

حتما بخوانید: 24 روش ساده برای شاد کردن دیگران (حتی اخموترین ها)

این کار را با آنها نکنید. آنها به زمان نیاز دارند و نمی‌توانند فقط به این خاطر که شما احساس راحتی کنید، فورا به شرایط عادی برگردند.

تمام کاری که واقعا باید انجام دهید بیان چند جمله است که نشان دهد از اینکه آنها عزیزشان را از دست داده‌اند، ناراحت هستید و می‌خواهید به هر شکلی که می‌توانید کمک کنید. و همچنین اگر نیاز به هم صحبت دارند شما در کنارشان هستید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که وقتی کسی فوت می‌کند با خودتان کلنجار می‌روید که چه بگویید یا روی یک کارت چه بنویسید، لیست زیر به شما کمک خواهد کرد.

31 جمله  که می توانید بگویید

بهترین جملاتی که می توانید ابراز کنید این است که به او نشان دهید که فرد از دست رفته برای شما هم مهم بوده است. از جملاتی مثل “چه خاطرات خوبی با هم داشتیم” یا “من هم دلم برایش تنگ شده” استفاده کنید.

31 جمله مفید دیگری که می توانید بگویید:

1-چیزی نگویید اما برای بازماندگان غذا ببرید (شاید حوصله آشپزی نداشته باشند) و اگر مایل بودند آنها را در آغوش بگیرید.

2-“من خیلی متاسفم. اگر کمکی از دستم برمی‌آید، لطفا به من بگویید.”

3-“وقتی فلانی را از دست دادم (یکی از عزیزان نزدیکتان) نمی‌توانستم آنچه دیگران به من می‌گفتند را درک کنم و فقط اعصابم به هم می‌ریخت. پس چیزی نمی‌گویم و ترجیح می‌دهم اگر کاری از دستم برمی‌آید انجام دهم.”

4-“از اینکه او (متوفی) را می‌شناختم بسیار خوشحالم. می‌خواهم بدانید من اینجام تا اگر کاری هست انجام دهم.”

5-“حتما انتظار چنین وضعیتی را نداشتید، آیا کمکی از دست من برمی‌آید؟”

حتما بخوانید: ۱۰ استراتژی ساده برای پاکسازی ذهن و داشتن فکر آزاد

6-“نمی‌توانم تصور کنم که الان چه حالی دارید، اما می‌خواهم به هر نحوی که می‌توانم کمک کنم. بنابراین لطفا اگر کاری به ذهنتان رسید تردید نکنید و به من بگویید.”

7-“می‌دانم در حال حاضر بودن در جمع برایتان دشوار است. اگر می‌خواهید اینجا را ترک کنید و کمی با خودتان خلوت کنید، فقط به من بگویید.”

8-“به فکرتان هستم و امیدوارم بتوانم به نوعی از بار اندوهتان کم کنم. هر وقت صلاح دانستید به من بگویید تا برایتان کمی شام بیاورم.”

9-“از شنیدن خبر فوت او بسیار متاسفم و از خودم می‌پرسم چطور می‌توانم به بهتر شدن این روزهایتان کمک کنم. اگر به چیزی نیاز دارید و کاری باید انجام شود، با من تماس بگیرید.”

10-“او به خاطر داشتن شما بسیار خوشبخت بود و امیدوارم خداوند به شما صبر دهد تا با غم از دست دادنش کنار بیایید.”

حتما بخوانید: 27 نکته آداب معاشرت اجتماعی که هر کسی باید بلد باشد

11-“از خداوند برایتان طلب آرامش، تسلی‌خاطر و استقامت و هر آنچه که خیر است را طلب می‌کنم. خداوند او را بیامرزد. بدانید که ما همیشه در کنارتان هستیم.”

12-نمی‌دانم چه بگویم تا در این شرایط خاطرتان را تسلی بدهد. فقط بدانید من هم مثل شما ناراحتم و آماده‌ام تا هر کاری که در توانم هست (مثل نظافت بعد از مراسم) را انجام دهم.

13-او هم مثل شما یکی از انسانهای مورد علاقه من بود. لطفا این را بدانید که تنها نیستید و من هر کاری می‌کنم تا که راحت‌تر از این بحران روحی عبور کنید.”

14-“خوشحالم که از زندگی با او خاطرات خوشی دارید، می‌دانم حرف، از درد فراغ او را کم نمی‌کند و من اینجا هستم تا هر کاری که لازم است را انجام دهم.”

word image 121

15-“خیلی متاسفم و مایلم بدانید من در کنارتان هستم. در هر صورت اگر خواستید با من در مورد هر چیزی صحبت کنید، کافیست در هر ساعت از شبانه‌روز با من تماس بگیرید یا پیام دهید.”

16-“وقتی زنده بود از نعمت وجود او برخوردار بودید. ولی حالا من در کنارتان هستم. اگر کاری هست که می‌توانم انجام بدهم، فقط کافیست بگویید.”

17-“من می‌توانم هر روزی از هفته که مایل باشید برایتان غذا ب‌پزم و بیاورم. فقط به من خبر دهید چه روزی را انتخاب می‌کنید.”

حتما بخوانید: با افراد مختلف چطور صحبت کنیم؟

18-“من یک هدیه کوچک برایتان آورده‌ام تا بدانید چقدر برایم مهم هستید (یک آویز، دستبند و…). امیدوارم وقتی آن را می‌بینید یادتان بیاید که من در کنارتان هست تا هر کاری که لازم است را انجام دهم. حتی می‌توانید برای نوشیدن یک قهوه به دیدنم بیایید.”

19-“هر گاه فکر کردید نیاز به یک هم‌صحبت دارید تا درباره تمام لحظات خوبی که با او داشته‌اید، حرف بزنید من اینجا هستم. سعی می‌کنم برایتان پای موردعلاقه‌تان (یا هر چیز دیگری که شخص عزادار دوست دارد) را درست کنم و بیاورم.”

20-“من می‌فهمم که صبحها بدون او صبحانه خوردن چقدر آزارتان می‌دهد و این هدیه درد شما را تسکین نمی‌دهد. اما امیدوارم این قهوه (یا چای) این روزها حداقل کمی حالتان را بهتر کند و یادآور عشق ما به شما باشد.”

21-“وقتی فلانی را از دست دادم، نمی‌توانستم با سکوت شبهایم کنار بیایم، به همین خاطر امیدوارم این هدیه (مثلا دستگاه تولید صدای سفید) گذر از این لحظات را برایتان آسانتر کند و راحت‌تر خوابتان ببرد. ما هر وقت از شب و روز در کنارتان هستیم.”

حتما بخوانید: چگونه در شرایط مختلف مودب باشیم؟ (3 گام ساده)

22-“از فوت او بسیار متاسف و ناراحتم. هر وقت مایل بودید با کسی صحبت یا درد دل کنید یا برای خوردن قهوه، خرید یا هر کار دیگری کسی همراهتان باشد، مطمئن باشید خودم را به شما می‌رسانم.”

23-“ممنونم که با این حال به استقبال ما آمدید. ما هم اینجا هستیم تا در این شرایط دشوار کمک حالتان باشیم. اگر امروز، فردا، این هفته یا هر زمان دیگری کاری داشتید، دریغ نکنید.”

24-“من هم دلتنگش هستم و می‌توانم تصور کنم این حس چقدر آزارتان می‌دهد. حداقل اجازه دهید تا یک ماه هفته‌ای یکبار و حتی بیشتر برایتان شام بیاورم. کمی با سلیقه‌تان آشنایی دارم اما اگر درخواستی داشتید، حتما به من اطلاع دهید.”

25-“من این (یک هدیه کوچک) را دیدم و به یاد شما افتادم. امیدوارم این هدیه ناقابل یاد او را در ذهنتان زنده نگه دارد و متوجه شوید چقدر برای او و ما خاص هستید. در ضمن مقداری دمنوش آرامش‌بخش هم برایتان آورده‌ام تا میل کنید.”

حتما بخوانید: 70 روش برای اجتماعی تر بودن (و بیرون آمدن از انزوا)

26-“من اشتراکم در این کافی‌شاپ را در اختیارتان قرار می‌دهم تا هر روز در این ماه که خواستید با نوشیدن یک چای یا قهوه داغ و آرامشبخش کمی از این حال و هوا بیرون بیایید. اگر هم خواستید با کسی در آنجا هم صحبت شوید، فقط کافیست به من زنگ بزنید.”

27-“این کارت کافی‌شاپی است که قهوه‌های فوق‌العاده‌ای دارد. هر موقع مایل بودید می‌توانیم با هم به آنجا برویم و یک فنجان لاته، موکا یا چای بنوشیم.”

28-“غم شما غم من هم هست چون من شما را دوست دارم. من هم دلتنگ او هستم و برایتان هر کای می‌کنم تا از این لحظات دشوار عبور کنید. اگر در حال حاضر نمی‌توانید به چیز دیگری فکر کنید و دل و دماغ انجام کاری را ندارید، می‌توانم حداقل شام این هفته را من برایتان بیاورم.”

29-“هر وقت از من بخواهید می‌توانم با شما را به ساحل بیایم تا بنشینیم و امواج را تماشا کنیم. ما می‌توانیم در مورد هر چیزی که بخواهید صحبت کنیم. فقط کافیست به من بگویید.”

حتما بخوانید: راهنمایی برای آدمهای خجالتی: چطور با دیگران دوست شویم؟

30-“وقتی شما را ناراحت می‌بینم، من هم با شما و برای شما اندوهگین می‌شوم. هر روز که مایل بودید با هم بیرون برویم، من را خبر کنید تا همراهتان بیایم. فقط کافیست به من زنگ بزنید. دوست دارم بدانید خوشحال می‌شوم کاری برایتان بکنم.”

31-“می‌دانم ناراحت هستید اما می‌خواهم بدانید تنها نیستید. همانقدر که دلتنگ او هستم دلم برای شما هم تنگ می‌شود و اگر مایل باشید خیلی دوست دارم به شما سر بزنم و در کارها (غذا پختن، نظافت، مرتب کردن خانه و …) کمک حالتان باشم. هر موقع بخواهید من آماده‌ام.”

7 جمله‌ای که وقتی کسی فوت می‌کند نباید به زبان آورد

گاهی اوقات کلمات کار را خرابتر می‌کنند. اگر قصد دارید جملاتی مثل جملات زیر را به زبان بیاورید، بهتر است سکوت کنید.

1-“او الان در جای بهتری است…”

2-“او همانطور که دوست داشت، مرد.”

3-“روح او همیشه با شما خواهد بود.”

4-“حداقل دیگر زجر نمی‌کشد.” یا “حداقل در نهایت به آرامش رسید.”

5-“من درد تو را می‌فهمم.” یا “به دنیای من خوش آمدی.” یا “می‌دانم دقیقا چه حسی داری.”

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

6-“زمان همه چیز را درست می‌کند.” یا “الان انقدر ناراحت هستی، به زودی حالت بهتر می‌شود و زودتر از آنکه فکرش را بکنی به روال عادی برمی‌گردی.”

7-“خداوند (یا مرحوم) نمی‌خواهد ناراحت باشی.”

خب، حالا جملات درست را پیدا کردید؟ حداقل با خواندن این مقاله متوجه شدید که چه جملاتی را برای ابراز همدردی با شخص عزادار به زبان بیاورید.

البته گفتن چند جمله به تنهایی کافی نیست و همینطور عمل بدون اینکه چیزی بگویید هم تاثیری که باید را ندارد.

بنابراین هر کار و حرف درستی که با نیت کمک همراه باشد، باعث تسلی خاطر بازماندگان خواهد شد.

ویدیوی کوتاه زیر را حتما ببینید

 

آداب معاشرت را یک بار برای همیشه یاد بگیرید با خواندن این مطلب 

3 راه آسان برای کمک کردن به کسی که داغدار است

این 4 ترفند تکمیلی را هم برای کمک به کسی که عزیزی از دست داده است را حتما مدنظر داشته باشید تا حتی المقدور جای خالی را برای او پر کنید:

1. کنار آنها باشید و به حرف هایشان گوش کنید

2. آنها را نوازش کنید و در مواقع گریه و زاری باید به آنها زمان بدهید تا وضعیت را درک کنند

3. به آنها در کارهای روزمره کمک کنید زیرا در این موارد حتی توان انجام این کارها هم سخت می شود. مثلا اگر نیاز است از او بخواهید که تلفن هایش را جواب بدهید، خوراکی ها و لوازم ضروری منزل را برایش خریداری کنید یا تا یک هفته اول برایش غذا تهیه کنید.

در ادامه بخوانید: روش صحبت در جمع را با این 10 تمرین کاربردی استاد شوید!

شما نیاز دارید که این چیزها را به عنوان یک دوست، خویشاوند و یا یک عزیز، فرا بگیرید. می توانیم در این مواقع به آنها کمک کنیم و یا بالعکس، موجب آزرده خاطر شدن آنان شویم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫20 دیدگاه ها

 1. والا وقتی مادرم فوت کرد همه بیشتر من رو ناراحت کردن و نمک شدن روزخمم به درک همه بمیرن ازکسی خوبی ای ندیدم 😁

  1. سلام نبخشیدن دیگران شما را ارام ونمیکنه فقط خودت اسیب میبینی گذشت کن اصلا به گفته و کردار دیگران فکر نکن به فکر خودت باش سلامتی شما از همه مهم تره

 2. روح مادرتون شاد الهی که بهشت جایگاه ایشان باشد، فقط جهت دلداری پیام دادم که بگم دنیا محل گذره، هر کی که دلتون رو شکسته و بقول خودتون نمک رو زخمتون پاشیده بی شک خدا جوابش رو میده ولیکن انسانها به محبت یکدیگر تا وقتی که زنده هستند محتاجن ، الهی که آرامش سهم دل مهربونتان باشد و با هم و برای هم دعا کنیم که آخر و عاقبتمان ختم بخیر و دلشاد و سلامت باشیم.💐درود برشما⚘

 3. سلام ، میتونیم از این جملات استفاده کنیم
  خدا صبرتان بدهد ، روحش شاد ، بقا عمر شما وخانواده ، خدا رحمتش کند ،

 4. سلام؛
  من یکی از عزیزانم رو از دست دادم،
  و به کسانی که عزیزشون رو از دست دادند میخوام بگم،
  قطعا یک دنیای بهتر از این دنیا وجود داره،
  درسته تا الان اثبات نشده اما فکر نکنید این دنیا پایان همه چیز هست بلکه این دنیا شروع هست،
  به نظم جهان،
  به خواب‌هایی که میبینیم،
  به عظمت دنیا،
  حتی اکتشافات خیره‌ کننده جیمز وب از عصر تاریکی و کهکشانی در فاصله ۳۵ میلیارد سال نوری!!!
  و هزاران موضوعی که ما ازش بی اطلاع هستیم توجه کنید ……
  پس زندگی کنید

  1. باره کلله.. این عزیزانی که درک نمیکنن باید یه کم بیشتر فکر کنن.و از این سطحی نگری دس ورداریم.طرف داره عمیق و زیر پوستی حرف میزنه بعد بعضی ها می‌خندن؟!

 5. دوست عزیز منظور دوستمون از جیمزوب بزرگی جهان هستی و خدا بودکه در قیاس با کره زمینی که ما انسانها و همه موجودات زنده روش زندگی میکنیم جهان ما( جهانی که ما میشناسیم و درکی که از زندگی زمینی داریم) هیچه و بهتره که بگم هیچم به حساب نمیایم واقعا تاسف باره که شما به این حرف دوستمون میخندی و میگی به جیمزوب چه ربطی داره

 6. کاملا مشخصه که این جملات ترجمه سایت های خارجیه. بیشتر اینها اصلا با فرهنگ ما همخونی نداره و موجب تعجب و … می شه . مثلا طرف شوهرش از دنیا رفته، برایش دستبند بخری؟ یا مادرش فوت کرده، اشتراک کافیشاپ بهش بدی؟ یک مقدار رو مطابتون فکر کنید. چه اشکالی داره که بگیم که فرد فوت شده بهشتیه و در جای بهتریه (البته اگر مومنانه زندگی کرده). واقعا مطالبتون جای بررسی مجدد داره.

  1. دوستان عزیز من ده ساله تو شغل سنگ مزار هستم روزی با ده بیست خانواده داغدار صحبت میکنم از خانواده ای که کودک از دست دادن تا پدرو مادری و برادرو همسرو و دیگه و انواع اقسام علت فوت از بیماری تا تصادفی و قتل و غیره
   تحمل عزیز ازدست دادن سخته و سخت
   خودم هفت سالم بود پدرم رو از دست دادم ولی آدم اگه ایمانش قوی باشه و درکش از دنیا بالا باشه سختیهاشو بهتر و راحت تر تحمل میکنه به مسائل دنیا عمیق نگاه کنید

  1. سلام هر کی بهشت و جهنم و دنیای ماورا رو قبول نداره اگه دوست داره با من صحبت کنه شاید نظرش عوض بشه

   1. از وقتی عزیز از دست دادم به نوعی بخشی از اعتقادات دینیم رو هم از دست دادم، ناخوآگاه.
    آنچه به دست آوررم این بود که در این دنیا هر چه بکاریم دریافت میکنیم. خصلتهای خوب انسانی رو که خودمون هم از دیدنش لذت میبریم رو در زندگی بکار ببریم. با تلاش، چرا که ممکنه برای توانایی انجام بعضی از اونها با سختی مواجه بشیم. در این شرایط هم دیگران و هم خودمون به بهشت برین در همین دنیا میرسونیم.من برای عزیزم خدا شاهدم بود که از جون مایه گذاشتم الانم از خدا میخوام غم دلتنگیمون رو التیام بده، این غم از درون میپوسونه و تحملش برای انسان بسیار سخت و جانکاهه. التماس دعا

 7. من وقتی مامانم فوت شد دوس داشتم فقط و فقط تنها باشم … توان اینکه پیش مهمون بشینم نداشتم حرفی هم برا گفتن نداشتم…حوصله هیچ احدی رو نداشتم …دوس داشتم تا یکماه تنها باشم و کسی کاری ب کارم نداشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا