آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چگونه مهارت های ارائه/سخنرانی در جمع خود را بهبود ببخشیم؟

حتی خجالتی ترین افراد جهان هم می توانند مهارت های ارائه خود را بهبود ببخشند. در حقیقت، بسیاری از سخنرانان معروف قبل از شروع ارائه خود، به طرز وحشتناکی استرس دارند. برای بهبود مهارت های ارائه خود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید آرامش خود را حفظ کنید، به آنچه باید بگویید اعتماد داشته باشید و برای ارتباط با مخاطبان خود چند ترفند را دنبال کنید.

برای بهبود مهارت های ارائه خود به زمان و صبر نیاز دارید، اما اگر ذهن خود را به آن معطوف کنید، می توانید در زمان کمی مخاطب را جذب کرده و نقطه نظرات خود را به طور موثری بیان کنید.

حتما بخوانید: بهترین روش شروع یک ارائه/سخنرانی در هر جایی (۳ گام مهم)

قسمت ۱ از ۳: برنامه ریزی برای موفقیت

۱-تحقیق کنید. اگر می خواهید مهارت های ارائه شگفت انگیزی داشته باشید، باید مانند یک متخصص در مورد موضوعی که در مورد آن صحبت می کنید، حرف بزنید، این موضوع می تواند الگوی جفت گیری سمورهای دریایی باشد یا محبوبیت غیر قابل توصیف مایلی سایرس. گرچه داشتن مدرک یا تجربه زیاد در این زمینه می تواند به ترغیب مخاطبان شما کمک کند، تحقیقات کامل و جامع در مورد موضوع می تواند بهترین راه برای این باشد که آنها را هر حرفی که می زنید مطمئن کنید.

 • برای کسب ایده های بهتر در مورد موضوع به اینترنت و کتابخانه ها مراجعه کنید و با کارشناسان صحبت کنید، تحقیقات شما باید تا زمانی که احساس کنید می توانید به طور موثر گزارشی در مورد موضوع ارائه دهید و به هرگونه سؤالی که ممکن است بوجود آید پاسخ دهید، ادامه داشته باشد.
 • هرچه تحقیق بیشتری انجام دهید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و اگر اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، در ارائه خود بهتر عمل خواهید کرد.

۲-مخاطب خود را بشناسید. اگر می خواهید مهارت های ارائه خود را صیقل دهید، باید به این فکر کنید که چه کسانی مخاطب شما خواهند بود. اگر می دانید که با همکلاسی های خود روبرو هستید، پس باید به آنچه آنها را علاقه مند و غافلگیر می کند فکر کنید. اگر با گروهی از متخصصان روبرو هستید، می توانید فرض کنید که با زبان تخصصی آشنایی دارند. اگر موضوع پیچیده ای را برای گروهی از نوجوانان ارائه می دهید، باید آن را ساده کنید تا برایشان قابل درک باشد.

 • اگرچه شما نمی توانید همه چیزهایی که مخاطبانتان می خواهند بدانند را بدانید، اما می توانید با توجه به سن و ساختار شخصیتی آنها، پیش بینی هایی در این زمینه انجام دهید. این موضوع را در زمان آماده سازی ارائه خود به یاد داشته باشید.

۳-برای محدودیت زمانی خود برنامه ای در نظر بگیرید. به احتمال زیاد شما برای ارائه خود یک محدودیت زمانی خاص خواهید داشت، برای مثال نیم ساعت برای یک ارائه کاری یا ده دقیقه برای ارائه در کلاس درس. محدودیت زمانی شما به هر صورتی که باشد، باید بتوانید ارائه خود را طوری تنظیم کنید که به راحتی در آن بگنجد، و در نتیجه مجبور به نادیده گرفتن بعضی از نکات و یا صحبت کردن با ریتم تند نشوید. البته توجه داشته باشید که، لازم نیست آنقدر کوتاه صحبت کنید که در پایان زمان اضافی بیاورید.

 • هر قدر مدت زمان ارائه شما به این محدودیت زمانی نزدیکتر باشد، در ارائه مطالب خود آرامش بیشتری خواهید داشت و ارائه بهتری خواهید داشت.

۴-از فناوری کمک بگیرید. فناوری هایی، مانند موسیقی یا یک ویدئو پروژکتور، می توانند به ارائه شما کمک کرده و مخاطبان را درگیر کنند. البته، استفاده بیش از حد از فناوری می تواند تأثیر منفی داشته باشد – پدیده ای که آن را “مرگ توسط پاورپوینت” می نامند. بنابراین، اگر تصمیم به استفاده از فناوری دارید، باید اطمینان حاصل کنید که به شما در جذب مخاطب کمک می کند نه دور کردن آنها.

 • به راحتی می توان از فناوری به عنوان یک وسیله کمکی استفاده کرد. اگر در انجام برخی کارها بیش از حد به یک دستگاه وابسته باشید، ممکن است احساس آمادگی و توانایی کمتری کنید. اما اگر فکر می کنید با استفاده از برخی نمودارها، جدول ها یا تصاویر، راحت تر می توانید مطالب خود را بیان کنید، حتما از آنها کمک بگیرید.

۵-برای ارائه خود یک ساختار مشخص داشته باشید. یک ساختار منطقی و سازمان یافته به شما در بهبود مهارت هایتان کمک می کند و تمام کارهایی که باید انجام دهید را برای شما مشخص می کند. اگرچه می توانید در هنگام ارائه کمی خلاقیت داشته باشید، اما بیشتر ارائه ها، مانند مقاله ها، به طور معمول از ساختار مشابهی پیروی می کنند. در اینجا ساختار یک ارائه معمولی را بررسی می کنیم:

 • مقدمه: مخاطب خود را درگیر کرده و نکات اصلی ارائه را معرفی کنید. به عبارت دیگر، “آنچه می خواهید بگویید را از قبل به مخاطب بگویید.”
 • متن اصلی: با استفاده از مثال ها، حقایق، داستان ها و داده های خاص نقطه نظر خود را انعکاس دهید. مهمترین نکات را مجدداً یادآوری کنید تا مطمئن شوید که ملکه ذهن مخاطب شده اند.
 • نتیجه گیری: ضمن خلاصه کردن نکات اصلی، ارائه خود را با مطرح کردن ایده هایی برای فکر کردن به پایان برسانید. یعنی “آنچه که گفته اید را یک بار دیگر بگویید”.

۶-تمرین ، تمرین ، تمرین. اگر می خواهید مهارت های ارائه خود را بهبود ببخشید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید تمرین است. در مقابل آینه، در حمام، در مقابل دوستان نزدیک یا اعضای خانواده خود تمرین کنید. با این وجود، توجه داشته باید که نباید آن را لغت به لغت به خاطر بسپارید، در این صورت ارائه شما خیلی مصنوعی می شود و اگر بعنوان مثال با یک سؤال غیرمنتظره روبرو شوید، رشته سخن بکلی از دستان خارج خواهد شد. در واقع باید آنقدر تمرین کنید که احساس راحتی با موضوع داشته باشید و بتوانید بدون نوشته صحبت کنید.

 • در صورت لزوم می توانید از ارائه آزمایشی خود فیلم بگیرید. اما برخی از افراد با انجام این کار دچار استرس بیشتری می شوند، بنابراین این کاملا به شما بستگی دارد.

حتما بخوانید: ۱۵ تمرین بسیار موثر برای تقویت فن بیان و تبدیل شدن به یک سخنران قوی

قسمت ۲ از ۳: با اعتماد به نفس صحبت کنید

۱-از قبل استراحت کنید. شما نمی توانید در حالیکه خیس عرق شده اید یا با لکنت زبان سخنرانی کنید زیرا در این حالت آنقدرمضطرب و عصبی هستید که به سختی می توانید جلوی چشمانتان را ببینید. حداقل چند ساعت قبل از ارائه، کمی استراحت کنید، خواه با نوشیدن یک فنجان دمنوش بابونه، مدیتیشن و یا پیاده روی. اگر می خواهید استراحت کنید، باید مرحله آماده سازی را بخوبی انجام داده باشید- اگر تا چند دقیقه قبل از سخنرانی خود مشغول تمرین باشید، نمی توانید به آرامش برسید. به یاد داشته باشید که هرچه آرامش بیشتری داشته باشید، ایجاد ارتباط با مخاطب برایتان راحت تر خواهد شد و سرگرم کننده تر خواهید بود.

 • قبل از اینکه روی صحنه بروید، یک لیوان آب بنوشید و تارهای صوتی خود را روغن کاری کنید. در صورت لزوم می توانید یک لیوان یا یک بطری آب با خود روی صحنه ببرید.
 • برای ایجاد احساس راحتی بیشتر کمی زودتر در محل حاضر شوید. اگر در سالن اجتماعات یا یک ساختمان بزرگ سخنرانی می کنید، کمی در مکان قدم بزنید و یا حتی برای ایجاد ارتباط با محیط در قسمت تماشاگران بنشینید.
 • اگر می خواهید آرامش بیشتری داشته باشید، به یاد داشته باشید که هدف شما ایجاد ارتباط است نه کمال. شما می خواهید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و اگر بتوانید خودتان باشید، ایجاد این ارتباط بسیار آسان تر خواهد بود.

۲-از خود اعتماد به نفس نشان دهید. قبل از اینکه اولین کلمه را به زبان بیاورید اعتماد به نفس خود را به رخ بکشید. اگر به نظر برسد که به خود و آنچه می گویید اعتقاد و اعتماد دارید، مخاطبان بسیار بیشتر به شما باور خواهند داشت. بنابراین، ماهرانه رفتار کنید، لبخند بزنید و با مخاطبان خود ارتباط چشمی برقرار کنید تا به آنها نشان دهید که از آنها نمی ترسید و کنترل امور را در دست دارید. حتی اگر احساس اعتماد به نفس زیادی ندارید هم، اعتماد به نفس به شما کمک می کند احساس راحتی کنید و قابل اعتمادتر به نظر برسید.

 • خم نشوید. سر خود را بالا و ستون فقرات خود را صاف نگه دارید.
 • با دستان خود حرف نزنید یا بازی نکنید. گاهی اوقات می توانید از حرکت دستان خود برای تأکید استفاده کنید، اما این کار را بیش از حد انجام ندهید زیرا باعث می شود عصبی به نظر برسید.
 • در صورت لزوم به خودتان بخندید. اگر اشتباه کوچکی کردید، به جای اینکه احساس ناخوشایندی داشته باشید بخندید و اجازه دهید جمعیت نیز به همراه شما بخندد.
 • از کلمات قدرتمند استفاده کنید و طوری صحبت کنید که گویی هر آنچه شما می گویید یک واقعیت است. اگر هدف از ارائه شما این است که ثابت کنید سان فرانسیسکو نسبت به عموزاده جنوبی خود لس آنجلس بهتر است، نگویید “من فکر می کنم که سان فرانسیسکو ممکن است شهری بهتر از لس آنجلس باشد”. بلکه بگویید، “سان فرانسیسکو بهتر از لس آنجلس است،” در این صورت مخاطب شما احتمالاً با شما موافقت خواهد کرد.

۳-یک افتتاحیه قوی داشته باشید. شما باید مخاطبان خود را از همان ابتدا غافلگیر کنید. اگر آنها را با کلمه اول درگیر کنید، در طول راه همراه شما خواهند بود. با یک واقعیت تکان دهنده یا مرتبط، یک حکایت خنده دار و جذاب یا یک نقل قول الهام بخش شروع کنید. آنچه که بازگو می کنید حتما باید برای ارائه شما مفید باشد و فقط ارزش سرگرمی نداشته باشد.

 • هرگز بابت سخنرانی خود، عذرخواهی نکنید، حتی اگر یک ارائه اجباری در محل کار یا مدرسه باشد. هیچ چیزی بدتر از این نیست که به مخاطبان خود بگویید “متاسفم که وقت شما را گرفتم، اما باید این کار را انجام می دادم …”

۴-گویا باشید. شیوایی و رسایی برای بهبود مهارتهای ارائه الزامی هستند. حتی اگر برای جذاب ترین ارائه جهان برنامه ریزی کرده باشید در صورتی که بخواهید خیلی آرام یا خیلی سریع صحبت کنید مخاطب شما متوجه صحبت های شما نخواهد شد. واضح و آهسته صحبت کنید و تن صدای خود را طوری تنظیم کنید که همه بتوانند شما را بشنوند. لحن شما باید با کلمات مطابقت داشته باشد و افراد بتوانند سخنان شما را بفهمند و با شما ارتباط برقرار کنند.

 • برای تاکید بیشتر بین جملات مکث کنید، و تلاش کنید صداهای اضافی تولید نکنید. البته باید توجه داشته باشید که حتی شخصیت معروفی مثل براک اوباما در سخنرانی های خود این کار را انجام می دهد.
 • مختصر و مفید باشید. کلمات اضافی را حذف کنید و آنچه مهم است را بازگو کنید. برای انتقال نقطه نظرات خود به یک میلیون صفت احتیاج ندارید – کافی است یک صفت مناسب انتخاب کنید.
 • برای ارتقای دانش پایه و واژگان خود تا جاییکه که می توانید مطالعه کنید. این کار شما را باهوش تر و شیواتر می کند.

۵-سند و مدرک ارائه کنید. اگر می خواهید مخاطب خود را اقناع کنید، باید برای پشتیبانی از ایده های خود از داستان ها، حکایات، آمارها و واقعیت ها استفاده کنید. اگر به مخاطبان خود بگویید که یک رژیم غذایی سالم کلید زندگی خوب است و هیچ مدرکی برای پشتیبانی آن ارائه ندهید، مخاطبان شما را باور نخواهند کرد. جذاب و بامزه بودن به تنهایی کافی نیستند، صحبت های شما باید منطقی و معنادار باشند. داستانها راهی عالی برای ایجاد ارتباط و نشان دادن نکات به طور مؤثر بدون کند کردن حرکت شما هستند.

 • برای اثبات موضع خود به یک میلیون واقعیت و آمار احتیاج ندارید. یک یا دو واقعیت یا آماری که با دقت انتخاب شده باشند می توانند مخاطبان را راضی کنند.
 • یک داستان یا یک آمار می تواند روشی موثر و جذاب برای افتتاح ارائه شما باشد. همچنین می توانید در پایان مجددا به آن برگردید و یک جمع بندی کلی داشته باشید.

۶-قدرت خود را نشان دهید. اگرچه در زمان نوشتن مقالات رسمی، باید از دوم شخص خودداری کنید، استفاده از ضمیر “شما” برای ایجاد ارتباط با مخاطبان خود در حین ارائه بسیار مهم است. شما باید در مخاطبان خود این احساس را ایجاد کنید که با آنها صحبت می کنید در نتیجه هر فرد احساس کند که ارائه شما می تواند به او سود برساند.

 • به جای “هر شخصی می تواند مناقشات خود با دیگران را مدیریت کند …” چیزی مانند این بگویید، “شما می توانید در کمتر از یک ساعت با پنج نکته ساده مناقشات خود را مدیریت کنید”، گرچه شما اساساً در هر دو حالت یک مفهوم را می رسانید، اما با استفاده از مثال دوم مخاطبان خود را بیشتر درگیر سخنرانیتان خواهید کرد.

۷-خودتان باشید. از طریق احساسات خود ارتباط برقرار کنید. هیچ کس از یک سخنران خسته کننده خوشش نمی آید، بنابراین سعی کنید با انرژی سخن بگویید، صدای خود را طوری تنظیم کنید که گویی با تک تک افراد صحبت می کنید، سعی کنید طنز را چاشنی کار کنید و از نشان دادن شکست های خود به عنوان نمونه ای برای یادگیری نترسید.

۸-نکات مهم را تکرار کنید. اگرچه تمام کلمات ارائه شما حائز اهمیت هستند، بدون شک حداقل دو یا سه نکته وجود خواهد داشت که می خواهید مخاطبان آنها را بپذیرند. با تکرار آنها را برای مخاطبان یادآوری کنید. می توانید این کار را طوری انجام دهید که کسل کننده یا تکراری نباشد. برای مطرح کردن نکات از داستان یا حکایات شخصی استفاده می کنید، به مخاطبان خود یادآوری کنید که نکته مورد نظرتان چیست و در پایان مجددا به آن بازگردید. بگذارید مخاطبان متوجه شوند که برخی از نکاتی که بیان کردید از بقیه مهمتر هستند.

 • یک راه دیگر برای تأکید بر نکات مهم کند کردن ریتم صحبت کردنتان است. در صورت لزوم ازحرکت دستان خود برای تأکید استفاده کنید.

۹- برای جلسه پرسش و پاسخ زمان در نظر بگیرید. جلسه پرسش و پاسخ می تواند به مخاطب کمک کند مطالب شما را به معنای واقعی درک کند، با شما و ارائه شما ارتباط برقرار کند و احساس کند که پیام اصلی ارائه را دریافت کرده است. اگر احساس می کنید که ارائه شما به یک جلسه پرسش و پاسخ نیاز دارد حتما برای آن زمان در نظر بگیرید – این جلسه باید قبل از اتمام سخنرانی باشد.

 • برای سؤالات محدودیت زمانی ۵ تا ۱۰ دقیقه ای تعیین کنید. به مخاطبان خود بگویید که هدفتان از در نظر گرفتن محدودیت زمانی این است که آنها از بحث اصلی دور نشوند.
 • پس از سوال و جواب نتیجه گیری کنید. مراقب باشید با پرداختن به پرسش های بی ربط ارزش سخن رانی خود راپایین نیاورید.

۱۰-سخنان خود را با قدرت به پایان برسانید. ارائه خود را با یادداشت محکمی به پایان برسانید. وقتی احساس کردید خودتان یا مخاطبتان بی حوصله و کسل شده اید، اجازه ندهید ارائه تان خراب شود. یک نتیجه گیری قدرتمند ارائه دهید و با یادآوری مهمترین نکات یک بار دیگر مخاطبان خود را درگیر کنید. اشکالی ندارد اگر پیام اصلی ارائه را جمع بندی کنید و “آنچه که به آنها گفتید را مجددا بگویید”. تا آخر کار با اعتماد به نفس رفتار کنید، سر خود را بالا نگه دارید. و در صورت لزوم از مشارکت مخاطبان تشکر کنید.

 • با بی حوصلگی صحبت نکنید و طوری وانمود نکنید که انگار مشتاق ترک صحنه هستید. چیزهایی مانند “خوب، به پایان بحث رسیدیم” یا “این تمام چیزی بود که باید می گفتم” را به زبان نیاورید. – مطمئن باشید که یک سخنرانی عالی ارائه داده اید و آن را با هیجان جمع بندی کنید.

حتما بخوانید: اگر مشکل اعتماد به نفس دارید این ۱۵ترفند ساده را دنبال کنید

قسمت ۳ از ۳: ترفندهای طلایی

۱- بازخورد بگیرید. هرگز با احساس رضایت و طوری که انگار به یک موفقیت بزرگ رسیده اید صحنه یا جلوی اتاق را ترک نکنید. حتی اگر سخنرانی بسیار موفقی انجام داده باشید، همیشه جای پیشرفت وجود دارد، و باید به هر ارائه ای که ارائه می دهید به عنوان یک تجربه یادگیری نگاه کنید. اگر احساس کردید که شکست خورده اید، هم اشکالی ندارد، این یعنی می توانید از تجربیات خود بیشتر بیاموزید. در اینجا چند راه عالی برای گرفتن بازخورد ارائه می دهیم:

 • از یک دوست یا همکار قابل اعتماد که در بین مخاطبان نشسته بخواهید کار شما را بطور عینی ارزیابی کند. او می تواند در مورد میزان اعتماد به نفس شما، رسایی و همچنین واکنش مخاطبان یادداشت برداری کند. اگر می خواهید بازخورد عینی تری بگیرید می توانید از چند نفر بخواهید که این کار را انجام دهند.
 • در پایان ارائه پرسشنامه خود را بین مخاطبان توزیع کنید. از آنها بخواهید که تحلیلی صادقانه از نحوه سخنرانی شما ارائه دهند. گرچه انتقاد همیشه جذاب نیست، اما ابزاری فوق العاده با ارزش است.
 • برای بررسی خود در زمان سخنرانی از خود فیلمبرداری کنید. احساسات شما در زمان سخنرانی ممکن است با احساسی که مخاطب از شما می گیرد متفاوت باشد.
 • از مخاطبان نیز فیلمبرداری کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا واکنش های آنها را ارزیابی کنید و متوجه شوید که کدام قسمت ها جذاب تر و کدام قسمت ها کسل کننده تر یا گیج کننده تر بوده اند.
 • احساسات خود را ارزیابی کنید. چه احساسی دارید؟ با کدام قسمت ها بیشترین مشکل را داشتید؟ چگونه می توانید از این ارائه درس بگیرید و در آینده بهتر عمل کنید؟

۲-الهام بگیرید. در سخنرانی های بهترین سخنران ها بصورت حضوری شرکت کنید و ببینید چه چیزی باعث عالی بودن آنها می شود. چرا آنتونی رابینز یک سخنران خوب یا بد است؟ آیا استیو جابز الهام بخش است؟ چگونه او این الهام را از طریق ارائه خود منتقل می کند؟ سخنرانی افراد دیگر را تماشا کنید و یادداشت بردارید. ببینید چه می توانید بیاموزید – و چه چیزهایی را می توانید در خود از بین ببرید. مشاهده افراد دیگر در مقابل مخاطبان می تواند الهام بخش باشد و باعث شود احساس کنید که شما نیز می توانید این کار دلهره آور را انجام دهید.

 • به یاد داشته باشید که حتی سخنرانانی که آرام به نظر می رسند ممکن است دچار اضطراب و نگرانی وحشتناکی باشند. با تلاش کافی، هر کسی می تواند بر ترسهای خود غلبه کند و در حالی که از درون آشفته است کاملاً آرام به نظر برسد.

۳-به یک سازمان توست مسترز بپیوندید. اگر واقعاً می خواهید مهارت های ارائه خود را بهبود ببخشید، پیوستن به یک سازمان توست مسترز می تواند به شما در رشد مهارت های عمومی کمک کند. علاوه بر این با افراد جالب دیدار خواهید کرد، موضوعات مختلفی را فرا خواهید گرفت و اصول ارائه مفصل و هیجان انگیز را خواهید آموخت. اگر واقعا و از صمیم قلب به سخنرانی علاقه دارید، این می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد .

۴-در یک سمینار یا دوره مربوط به سخنرانی های عمومی شرکت کنید. گزینه دیگر شرکت در یک دوره یا سمینار است که می تواند به شما در بهبود مهارت های سخنرانی کمک کند. مدرسه یا محل کار شما ممکن است چنین دوره هایی را ارائه دهند. این دوره های می توانند منابع عالی باشند. می توانید درمورد اینکه سخنرانی های عمومی چه ویژگی هایی دارند، اطلاعات کسب کنید و همچنین فرصتی برای تمرین در مقابل مخاطب نسبتاً کوچکی داشته باشید.

 • این دوره ها کوچک و حمایتی خواهند بود و با توجه به اینکه می دانید همه مخاطبان باید در مقابل شما سخنرانی کنند احساس اضطراب کمتری خواهید داشت.
 • اگر می خواهید مهارت های ارائه خود را بهبود ببخشید، گذراندن یک دوره مرتبط باعث تقویت توانایی ها و اعتماد به نفس شما خواهد شد.

در ادامه بخوانید: نحوه تبدیل شدن به یک سخنران و مجری استثنایی (آموزش همه نکات کاربردی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا