آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

آیا پول به مردم انگیزه می دهد؟ (انگیزه مالی)

چرب زبان

برای پاسخ به این سوال که آیا پول باعث ایجاد انگیزه می شود یا خیر، بیایید 2 سناریو را در نظر بگیریم:

1-آیا شما بدون توری ایمنی یا طناب مهار، به خاطر یک میلیون پوند از روی یک تخته با عرض 15 سانتی متر که بین دو آسمان خراش آویزان شده است، عبور می کنید؟

بیشتر مردم می گویند که این ریسک را نمی کنند.

2- آیا بدون یک توری ایمنی یا مهار، برای نجات جان فرزندتان از همان تخته 15 سانتی متری که بین دو آسمان خراش معلق است، عبور می کنید؟

من مطمئن هستم که اکثر والدین این کار را خواهند کرد!

با این اوصاف باز هم پول ارزشش را دارد؟

سال ها بود که صاحبان کسب ‌و کار این طور تصور می ‌کردند که پول انگیزه اصلی کارمندان برای ماندن در کنار یک کارفرما، از خودگذشتگی برای موفقیت شرکت و تلاش برای ارائه کار بی نقص و نمونه است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: 10 تا از مهم ترین راههای افزایش انگیزه در کار و زندگی

مدیران جوایز، خودرو های شرکتی و مزایای مالی دیگری را برای تشویق کارمندان شان در نظر می گیرند با این باور که پول باعث افزایش بازدهی، بهبود کیفیت محصول، ارائه خدمات بهتر به مشتریان و حتی کم تر شدن غیبت و فرار از کار می ‌شود.

کسب درآمد

اما باید از خودتان بپرسید که اگر پول انگیزه بزرگی است، چرا بسیاری از شرکت ‌ها با وجود پولی که در اختیار کارمندان شان می گذارند، هنوز با بهره‌ وری پایین، کاهش شدید کیفیت، ارائه خدمات نا امیدکننده به مشتریان و غیبت زیاد کارمندان مواجه هستند؟

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا پول همیشه بهترین انگیزه نیست و دلایلش چه می تواند باشد. ما همین طور نگاهی به مزایای ایجاد انگیزه های غیر مالی در کنار عوامل انگیزشی مالی و غیر مالی هم خواهیم داشت.

نظریه انگیزه مالی

برای برخی از افراد، پول عامل انگیزشی اصلی است و این درسته که انگیزه مالی واقعا تاثیر دارد، زیرا شما برای به دست آوردن هر چیزی، به پول نیاز دارید.

با این حال، پول به عنوان بهترین مشوق برای همه کار نمی کند.

پول تنها چیزی نیست که مردم همیشه می خواهند. گاهی اوقات، افراد برای این که راضی شوند نیاز دارند تا به رسمیت شناخته شوند و از آن ها قدردانی شود.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای بهره وری و مدیریت زمان

اما اکثر افراد معتقدند داشتن پول زیاد آزادی یا رفاه را برای شان به همراه دارد و لازم نیست از 9 تا 5 عصر سخت کار کنند. ظاهرا به نظر این طور افراد وقتی پول کافی دارید، نگرانی در مورد امنیت مالی ، عشق، احترام، اوقات فراغت و غیره ندارید و داشتن پول کافی تضمین کننده یک زندگی خوب است.

پس تعجب آور نیست که پول به یک انگیزه قوی برای مردم تبدیل شود؛ زیرا قابل اندازه گیری و ملموس است. اما اگر داشتن پول زیاد به هدف اصلی تبدیل شود، در آن صورت احساسات خود خواهانه در افراد ایجاد می شود یا باعث می شود که حریص شوند.

آیا پول به تنهایی به مردم انگیزه می دهد تا بیشتر کار کنند؟

به گفته محققان گالوپ که نظر سنجی‌ های کارکنان، نتایج آنالیز سازمان‌ ها و واحد های تجاری را گردآوری کردند، پول در رتبه چهارم فهرست پنج دلیل اصلی ترک شغل توسط کارکنان قرار دارد.

پس نمونه ای از انگیزه غیر مالی چیست که کارفرمایان می توانند برای ایجاد انگیزه در کارکنان شان از آن استفاده کنند؟ در ادامه بررسی خواهیم کرد.

افراد دوست دارند حس کنند که از کارشان قدردانی می شود

شناخت و توجه به عملکرد یک کارمند می تواند یک انگیزه قوی باشد. یک تعریف صمیمانه می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد. حتی تایید تلاش های کارمندان بهتر از سکوت است.

کارکنان دل شان می خواهد که مستقل و آزاد باشند

کارکنانی که بتوانند از مجموعه مهارت ها و خلاقیت شان برای موفقیت استفاده کنند، از درون برانگیخته می شوند. موفقیت آن ها مستقیما به ابتکار و استعدادشان گره خورده است و این اختیار به آن ها امکان می دهد تا موقع کسب نتیجه؛ احساس غرور کنند.

کارکنان می خواهند به چالش کشیده شوند

هر چه انجام یک کار دشوارتر باشد، افراد هنگام انجام آن احساس غرور بیشتری می کنند. کارمندان مایلند ارزش کارشان نسبت به تلاشی که کرده اند، مقایسه شود . محدود کردن کارمندان به کار های ساده می تواند انگیزه آن ها را برای مشارکت در شرکت از بین ببرد و باعث شود تا حس کنند که کارفرمایان قدرشان را نمی دانند.

کارکنان می خواهند حس تعلق داشته باشند

احساس تعلق می تواند از عضویت در یک تیم ایجاد شود. طبق بررسی گالوپ، احتمال ترک کار توسط کارمندانی که خودشان را عامل موثری در مأموریت های شرکت نمی دیدند یا اجازه رهبری نداشتند، نسبت به کسانی که خودشان را جزئی از شرکت می دیدند، بیشتر بود.

کارکنان از محیط کاری شان لذت ببرند

لذت از محیط کاری می تواند مشوق قوی باشد. چه این لذت به صورت غیر مستقیم و با تلاش برای نا امید نکردن کارمندان خودش را نشان بدهد و چه به صورت بیشتر سهیم کردن آن ها در تصمیم گیری ها باشد؛ این حس تعلق باعث مانوس تر شدن کارمندان با محیط کاری و شادتر شدن شان خواهد شد.

30 روش افزایش انگیزه در کارکنان جهت افزایش راندمان کاری

اقدامات خاص برای ایجاد انگیزه در کارکنان

از آن جایی که کارکنان شخصیت های متفاوتی هستند ، هر سازمانی باید روش های خاص خودش را داشته باشد. این یعنی این که که هر رویکردی برای هر شرایطی مناسب نیست.

به هر حال یک سری اقداماتی وجود دارد که در همه محیط ‌های کاری برای کمک به ایجاد انگیزه در کارمندان موثر است:

 • همیشه به عنوان یک کارفرمای منصف شناخته شوید.
 • به طور مکرر از کارکنان تقدیر کنید.
 • رویداد های خاص را جشن بگیرید تا همه چیز کار نباشد.
 • موفقیت های شخصی و حرفه ای کارکنان را به رسمیت بشناسید.
 • با کارمندان ارتباط برقرار کنید تا بفهمید واقعا چه می خواهند.
 • به کارکنان تان، به ویژه به اهداف شغلی آن ها ، علاقه و توجه واقعی نشان بدهید.
 • به کارمندان اجازه بدهید مسئولیت کارشان را بپذیرند.
 • به کارمندان این فرصت را بدهید تا با دادن تکالیف خاصی که آن ها را به چالش می کشد، خودشان را ثابت کنند.

دانستن این که کارکنان شما چه می خواهند، نشان دهنده فرهنگ درست شرکتی خوب است. برخی از کارفرمایان به کارکنانی که عملکرد بهتری دارند، پول اضافی پاداش می دهند که این مزیت ها را دارد:

 • کارت های هدیه یا جوایز نقدی را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد. یک کارمند می تواند برای خودش خرید کند یا می تواند با استفاده از پاداش نقدی اهداف مالی کوتاه مدتش را برآورده کند.
 • پاداش پولی می تواند به کارمند پایین رتبه انگیزه دهد تا عملکرد بهتری داشته باشد.
 • کارمندان تمام تلاش شان را برای افزایش بهره وری انجام می دهند.
 • پول همیشه یک هدیه مفید است، زیرا یک هدیه خاص ممکن است مثل پول به درد بخور نباشد.
 • پاداش دادن با پول راه ساده ای برای قدردانی از بهترین کارمند است.

اما از طرفی کارمندان دوست دارند به رسمیت شناخته شوند و عضوی فعال در یک تیم موفق باشند.

حتما بخوانید: 10 تا از مهم ترین راههای افزایش انگیزه در کار و زندگی

پاداش پولی خوب است، اما ایمیل مدیر عامل با مضمون ” خسته نباشید ” یا ” آفرین ” هم انگیزه زیادی به همراه دارد.

بنابراین، کارفرمایان باید در استفاده از پاداش‌ های پولی برای ایجاد انگیزه در کارکنان احتیاط کنند و در عوض سعی کنند به جای دادن مستقیم پول نقد، خارج از چارچوب فکر کنند و راه‌ های خلاقانه ‌تری برای ایجاد انگیزه در کارکنان شان به کار بگیرند.

با این اوصاف، روش های دیگر ایجاد انگیزه مالی چه هستند؟

خوب، به طور مثال کوپن های هدیه به رستوران های محلی یا یک سفر خانوادگی آخر هفته به یک مقصد محلی، می تواند روش های دیگر ایجاد انگیزه مالی باشد، زیرا این ها چیز هایی هستند که کارمند می تواند با خانواده و عزیزانش به اشتراک بگذارد و در نتیجه تعادل کار و زندگی حفظ خواهد شد و هم کارفرما و هم کارمند راضی خواهند ماند.

حتما بخوانید: 10 تا از موثرترین روشهای افزایش تمرکز

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا