آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

10 تا از موثرترین روشهای افزایش تمرکز (جدیدترین تحقیقات 2020)

وقتی میخواهید بر روی کاری تمرکز کنید چه کار میکنید؟ برای بسیاری از افراد، مهمترین راه افزایش تمرکز، تغییر نحوه ی نگاهشان است. Elie Venezky نویسنده ی کتاب Hack Your Brain میگوید: تمرکز یک عضله است و شما میتوانید آن را بسازید.

با ترکیب ابزار و ذهنیت، میتوان محیطی را برای تقویت تمرکز، ایجاد کرد. ذهن آشفته می‌تواند بر تندرستی شما هم تاثیر بگذارد و حتی ممکن است در خانواده مشکل پیدا کنید و یا در برقراری ارتباط موثر با دیگران دچار ضعف شدید شوید. در اینجا نکاتی برایتان آورده ایم که میتوانید با استفاده از این ترفندها در کاری که انجام میدهید تمرکز داشته باشید:

۱-مغزتان را آماده کنید

Venezky: قبل از انجام وظیفه تان، مغزتان را آرام کنید. یک یا دو دقیقه در یک وضعیت راحت بنشینید و نفس عمیق بکشید. قبل از اینکه به کارتان نزدیک شوید، بدنتان را آرام کنید. خواهید دید که این راه به تمرکز کردنتان کمک زیادی میکند. لازم است که فکرهای نگران کننده روزمره را با جدیت تمام از ذهن خود بیرون کنید. برای اینکه افکار مزاحم را در ذهنتان به صفر برسانید این مطلب را بخوانید!

۲-از عواملی که حواستان را پرت میکند خلاص شوید

مردم معمولا مواردی که حواسشان را پرت میکند نادیده میگیرند و آنها را کوچک میشمرند. این عوامل میتواند صدای رادیو باشد یا همکاری که دائما با شما صحبت میکند. پس از شر همه ی عوامل مزاحم خلاص شوید! یک راه برای انجام اینکار این است که زمان و مکان خاصی را به کارتان اختصاص دهید و از همه بخواهید در این زمان شما را تنها بگذارند. میتوانید مکانی را انتخاب کنید که مطمئن هستید در آنجا مزاحمتی برایتان ایجاد نمیشود. ۱۰ تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی طبق جدیدترین تحقیقات دنیا را مرور کنید تا از شر حواس پرتی ها راحت شوید!

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

۳- برای ۳۰ دقیقه از همه چیز دور شوید

Jan Bruce: اگر نیاز به تمرکز دارید از ایمیل، رسانه های اجتماعی و… برای ۳۰ دقیقه بیرون بیایید حتی اگر خیلی به آنها وابستگی داشته باشید، خواه این زمان در ابتدای صبح باشد یا در طول بعداز ظهر. تاثیر اینکار را برروی تمرکزتان خواهید دید. در طول این مدت:

۴-یک قهوه یا چای بخورید

قهوه ی صبح فقط شمارا بیدار و سرحال نمیکند بلکه کمک میکند در روز تمرکز داشته باشید. اگر نیاز به افزایش تمرکز در بعدازظهر دارید به کافی شاپ بروید و یک قهوه بخورید. فیزیولوژیست فرانسوی Astrid Nehlig یک مطالعه ای در مجله ی بیماری آلزایمر منتشر کرد که رابطه ی بین کافئین و شناخت را مشخص میکرد. این مطالعه نشان داد که کافئین حواس پرتی را کاهش میدهد و به افزایش تمرکز در طول انجام وظیفه منجر میشود. خواص بی نظیر قهوه را در اینجا توضیح دادیم!

۵-تمرین تمرکز در طول روز

علاوه بر اختصاص ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در روز به تمرکز ذهن، کارشناسان یافتن فرصت هایی برای تمرکز ذهن در طول روز را به شما توصیه می کنند. ذهن صرفا به طور کامل بر روی کاری که شما انجام می دهید، تمرکز می کند. می توانید زمانی که غذا می خورید، تمرین تمرکز را انجام دهید.

با قرار دادن زمان کوتاهی برای تمرین تمرکز در طول روز، تمرکز خود را برای زمانی که واقعا به آن نیاز دارید، تقویت کنید. تمرین تمرکز همچنین می تواند به شما کمک کند تا در هنگام حواس پرتی به کار قبلی خود برگردید. اگر در حال انجام کاری هستید و احساس خستگی می کنید، به خود بگویید: “من اینجا هستم”. پس از چند ثانیه تمرکز، متوجه خواهید شد که حواس پرتی از بین رفته و آماده بازگشت به کار خود هستید. بهترین تمرین های تمرکز را در اینجا توضیح دادیم!

۶-موسیقی گوش کنید

سروصدای زیاد میتواند بسیار گیج کننده باشد اما مطالعه ای که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شد نشان داد، صدای موسیقی در ایجاد تمرکز روی کارهایتان کمک کننده است بخصوص اگر موضوعات مربوط به طبیعت یا موسیقی کلاسیک باشد. به موزیک‌های که صداهای طبیعت را ارائه می‌دهند گوش دهید. محققان بیان می‌کنند که صداهای مانند جریان آب، می‌تواند توانایی‌های شناختی و تمرکز را افزایش دهند… حتما این موسیقی و این موسیقی را روزانه گوش دهید. باید وی پی ان خود را روشن کنید (این ۲ موسیقی به صورت کاملا علمی ساخته شده است و پخش آنها با صدای آهسته در محیط کار یا منزل میزان تمرکز را تا ۳۰ درصد افزایش می دهند)

حتما بخوانید: ۲۰ تا از بهترین تمرین های تقویت تمرکز در کودکان و بزرگسالان که باید انجام دهید!

۷-استراحت های کوتاه داشته باشید

روانشناس دانشگاه Illinois،Alejandro Lleras در مطالعه ای که انجام داد دریافت شرکت کنندگانی که به آنها استراحت کوتاه ۵۰ دقیقه ای در طول کارشان داده شدعملکرد بهتری نسبت به آنهایی که دائما کار میکردند داشتند. در این مطالعه کارکنان، عملکرد کاهش هوشیاری یا کاهش تمرکز در طول زمان داشتند. داشتن استرحت کوتاه در طول وظایف طولانی، موجب تقویت مغز میشود. بطور کلی:

  • استراحت در اواسط صبح – روز کمک بسیاری به بازیابی قدرت تمرکز می‌کند.
  • کار هایی را انجام دهید که از آن‌ها لذت می‌برید، بهترین روش برای بهبود بخشیدن به قدرت تمرکز انجام اعمالی است که حس لذت بخش بودن را در شما زنده می‌کنند.
  • استراحت هایی کوتاه، اما مداوم به تسهیل امر بازیابی تمرکز کمک فراوانی می‌کند.

۸-کنجکاو باشید

هرچه در مورد جهان کنجکاوتر باشید، هنگام انجام هرکاری با تمرکز بیشتری عمل خواهید کرد. چارلز داروین استاد این مفهوم بود و همه ی روز را صرف نگاه کرن به حیوانات و گیاهان میکرد. راز داروین کنجکاوی در مورد یک موضوع و جزئیات مختلف بود.

۹- مواد غذایی مفید

مراقب سلامت فیزیکی خود باشید، فعال ماندن و خوردن غذاهای غنی در بهبود و تقویت تمرکز شما تاثیر شگرفی دارند. برای افزایش توانایی‌ها و تمرکز، برخی از خوارکی‌های مانند گردو، آووکادو و شکلات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اگر تغذیه خوبی ندارید از این مکمل ها زیر نظر پزشک استفاده کنید!

۱۰- ویدیوی زیر را تماشا کنید

دانلود ویدیو

حتما بخوانید: ۸ تا از جدیدترین و موثرترین راههای افزایش تمرکز ذهن+ تمرین ها

نکات دیگر

  • این جزوه کوتاه را دانلود کنید
  • بدانید که کجا نیاز به تمرکز دارید
  • روزانه ۱۵ دقیقه را در فضای سبز (پارک یا یک محیط پر درخت و …) بگذرانید یا در اتاق تان گل کاکتوس داشته باشید
  • در یک زمان بر روی یک چیز (نه بیشتر) تمرکز کنید
  • وزن کم و فشار خون متعادل نیز عاملی برای افزایش تمرکز است
  • در لحظه زندگی کنید و به گذشته و آینده فکر نکنید
  • برای تقویت تمرکزتان تمرین کنید (مثلا ده دقیقه بصورت روزانه به یک نقطه در اتاق خیره شوید بدون اینکه به چیزی فکر کنید یا اینکه از عدد ۱۰۰ تا ۱ را برعکس بشمارید). این تمرین ها را انجام دهید!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن