تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

30 تا از موثرترین راههای افزایش دوپامین در مغز

چرب زبان

اگر می خواهید کنترل مغزتان را در دست بگیرید، اول از همه باید یاد بگیرید که چطور میزان دوپامین (dopamine) در مغزتان را از طریق منابع طبیعی و سالم افزایش بدهید. یکی از از روش های افزایش دوپامین در مغز استفاده از مکمل هاست؛ اما خوشبختانه به جز مصرف مکمل راه های دیگری هم برای این کار وجود دارد.

نکته اصلی شناسایی بهترین منابع طبیعی دوپامین است که ما اینجا لیستی از آنها را تهیه کرده ایم. وقتی یاد بگیرید که چطور می توانید سطح دوپامین را به طور طبیعی افزایش بدهید می توانید میزان انرژی و انگیزه تان را کنترل کنید و علاوه بر این چندین عادت و وابستگی بد را هم کنار بگذارید. همه این موارد به توانایی شما در کنترل میزان دوپامین در مغزتان برمی گردد.

چرا باید دوپامین را از منابع طبیعی دریافت کنیم؟

تا به حال به این مساله فکر کرده اید که چرا گاهی اوقات سطح بهره وری و انگیزه شما مدام تغییر می کند؟ حتما برای شما هم اتفاق افتاده که بعضی وقت ها پر از انگیزه و انرژی هستید و گاهی هم احساس مردگی و بی حوصلگی می کنید. یکی از دلایلی که باعث می شود سطح انرژی شما خیلی متغیر باشد وجود دوپامین است.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

این موقعیت را پیش خودتان تجسم کنید:

نشسته اید و به کامپیوتر خیره شده اید. موقع امتحاناتتان یا آخرین مهلت تحویل پروژه تان است. به خودتان می گویید باید درس بخوانید یا کار کنید؛ اما به جای آن وقتتان را در فیس بوک تلف می کنید، این طرف و آن طرف می چرخید، قهوه می خورید، سیگار می کشید فیلم می بینید و بعد از کلی کش و قوس رفتن شاید سر کار اصلی تان بروید! این دقیقا همان روش زندگی من و میلیاردها نفر دیگر روی این کره خاکی است!

دوپامین در مغز

مشکل اینجاست که من و شما از منابع ناسالم دوپامین دریافت می کنیم. شبکه های اجتماعی، قهوه و سیگار همه و همه منابع ناسالمی برای دریافت دوپامین هستند. مشروبات الکلی نیز سطح دوپامین در مغز را افزایش می دهد اما به روشی بد و ناسالم! پس اولین کاری که باید بکنید دوری از این منابع غیر طبیعی و ناسالم است. چون این روش ها کیفیت زندگی شما را به طور گسترده ای تحت تاثیر منفی خودشان قرار می دهند.

مواد شیمیایی مغز

اکثر اوقات دلیل بی اراده و بی انگیزه بودن شما عدم تعادل شیمیایی در مغزتان است. مهمترین مواد شیمیایی مغز که به افزایش بهره وری و ایجاد انگیزه در شما کمک می کنند عبارتند از:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

دوپامین:

دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی است که سیگنال ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند. این ماده باعث ایجاد انگیزه برای انجام کارهای مختلف در شما می شود. وقتی شما عمل مثبتی انجام می دهید، در واقع مغزتان این کار را در پی رسیدن به دوپامین انجام می دهد؛ درست مثل هویجی که جلوی اسب گرفته شود!

یکی از بهترین منابع طبیعی دوپامین، مواد غذایی است. ما از طریق غذاها نوعی اسید آمینه به نام تیروزین را دریافت می کنیم که در بدنمان اول به دوپا و سپس به دوپامین تبدیل می شود. سپس از طریق راه های مخصوص به مغز می رسد. اگر دستگاه دوپامین رسانی به مغز معیوب و خراب شود، عوارض مختلفی مثل پارکینسون، ADHD (اختلال کم توجهی- بیش فعالی)، افسردگی، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و آلزایمر ایجاد می شود. مساله مهم این است که وقتی شما از منابع طبیعی و سالم دوپامین استفاده نمی کنید، باعث از بین رفتن انگیزه در خودتان می شوید.

سروتونین:

سروتونین نیز نوعی انتقال دهنده عصبی است که می تواند تأثیر قابل توجهی در خلق و خو و احساسات داشته باشد. وقتی احساس اعتماد به نفس بالا می کنید یعنی سروتونین در مغزتان ترشح شده است. این هورمون در افراد تنها و افسرده کم تولید می شود.

وقتی به موفقیت های خودتان در گذشته فکر می کنید مغزتان سروتونین ترشح می کند. در واقع مغز نمی تواند تفاوت واقعیت و چیزی که تجسم می شود را از هم تشخیص بدهد، برای همین وقتی شکوه و قدرت گذشته را دوباره در ذهنتان زنده می کنید مغز سروتونین ترشح می کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب هم باعث آزاد شدن سروتونین می شود.

اکسی توسین:

اکسی توسین اعتماد و صمیمیت ایجاد می کند. این هورمون، هورمون نوازش و مهربانی محسوب می شود. اگر به بغل کردن و در آغوش گرفتن دیگران علاقه دارید برای این است که مغزتان می خواهد جریان اکسی توسین را ثابت نگه دارد. علاوه بر این اکسی توسین سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن شما را هم تقویت می کند.

اندورفین:

اندورفین برای برای کاهش استرس و اضطراب ترشح می شود. ورزش بهترین روش طبیعی برای تولید اندورفین است. خندین نیز یکی دیگر از این روش هاست. علاوه بر این، رایحه درمانی و به خصوص استفاده از اسطوخودوس نیز به ترشح اندورفین در بدن کمک می کند.

همه این هورمون ها نقش مهمی در ایجاد انگیزه و افزایش بهره وری شما ایفا می کنند.

اندورفین

فواید استفاده از منابع طبیعی دوپامین

مدیریت دوپامین به شما برای انجام موارد زیر انگیزه می دهد:

 • رسیدن به تناسب اندام
 • کاهش وزن
 • پیدا کردن شریک زندگی عالی
 • موفقیت در شغل و حرفه
 • رسیدن به بلندپروازی ها
 • انجام کارهای مهم

من سالها تلاش کردم تا انگیزه لاغر شدن پیدا کنم. من همیشه دوست داشتم زیبا باشم، سالم باشم و بدن عضلانی و خوبی داشته باشم؛ اما انگیزه نداشتم. بعد شروع کردم به تحقیق کردن درباره دوپامین و در نهایت معلوم شد که من به افزایش سطح دوپامین از منابع غیر طبیعی اعتیاد دارم.

دوپامین اینطور عمل می کند:

1- مغز شما پیش می کند که انجام یک کار خاص (مثلا ورزش کردن) دوپامین ترشح می کند.

2- این پیش بینی باعث می شود که بخواهید ورزش کنید.

3- ورزش می کنید.

4- مغز شما دوپامین آزاد می کند.

5- احساس خوبی پیدا می کنید.

6- مغز شما ورزش کردن را به این احساس خوب ربط می دهد.

7- دوباره ورزش می کنید.

8- خیلی زود به تناسب اندامتان می رسید.

دوپامین انگیزه کارهایی که می خواهید بکنید را برایتان فراهم می کند. اگر انسانها صد در صد از طبیعت استفاده می کردند و اثرات خود مخرب نداشتند همه چیز کاملا خوب و مثبت بود. همه ما به طور طبیعی می توانیم میزان دوپامین را در بدنمان افزایش بدهیم. روش هایی مثل خوردن میوه ها و سبزیجات و سایر غذاهای سالم، ورزش کردن، کار کردن و سختکوشی و کارهای مثبتی از این قبیل روش های طبیعی افزایش میزان دوپامین در بدن هستند.

اما وقتی از منابع ناسالم و غیر طبیعی استفاده می کنید مشکلاتی به وجود می آیند. برای این که مساله کاملا برایتان واضح شود همان مثال اسب و هویج را در نظر بگیرید. اگر هویج را روی چوب و جلوی اسب قرار بدهید، اسب به حرکت ادامه می دهد تا به هویج برسد. این روش خوب است چون اسب در حین حرکت ورزش می کند.

 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه

اما اگر هویج را در جای نامناسبی قرار بدهید چه؟ اگر هویج را بالای گردن اسب بگذارید، اسب مدام گردنش را به عقب می برد تا هویج را بگیرد و در نهایت گردنش خشک می شود. اگر هویج را در جای نامناسبی بگذارید، اسب تمام تلاشش را می کند آن را به دست بیاورد حتی اگر به خودش آسیب بزند.

مغز شما همان اسب است. اگر بی انگیزه نیستید اما بازدهی و بهره وری هم ندارید به این دلیل است که هویج را در جای اشتباهی قرار داده اید. منظور ما از جای اشتباه، همان استفاده از منابع غیر طبیعی و ناسالم برای افزایش میزان دوپامین در مغز است.

نورون های عصبی

وقتی از منابع غیر طبیعی و ناسالم استفاده می کنید این اتفاقات در بدنتان می افتد: منابع غیر طبیعی به طور وحشیانه شما را به خودشان معتاد می کنند؛ مثلا ممکن است به خوردن مواد شیرین و قندی اعتیاد پیدا کنید یا به سیگار کشیدن. در هر صورت این دوپامین است که مغز شما را وادار به انجام کاری می کند.

وقتی مغز به روند طبیعی مشغول می شود، این ماده شیمیایی را در نتیجه انجام فعالیت های مثبت و سالم مثل اتمام یک کار یا رسیدن به یک پیروزی آزاد می کند.

برخی از راه های افزایش دوپامین به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

 • انجام وظایف
 • دستیابی به اهداف
 • رسیدن به موفقیت و پیروزی
 • عشق ورزیدن
 • ورزش کردن

اگر مغز شما در حالت طبیعی نگه داشته شود، سطح دوپامین را از طریق انجام فعالیت های سالم و طبیعی افزایش می دهد؛ اما مشکل از جایی شروع شد که پای تجارت و پول به زندگی بشر باز شد.

دانشمندان در آزمایشگاه ها یاد گرفتند که چطور می توان از منابع غیر طبیعی دوپامین دریافت کرد و از این کشفشان سوء استفاده کردند. کمپانی های مختلف نیز با فهمیدن این موضوع تلاش کردند با تولید محصولاتی که ترشح دوپامین در مغز را افزایش می دهند، موضوع کنترل ذهن را به یک واقعیت تبدیل کنند.

اثرات منفی منابع ناسالم دوپامین

مشکل اصلی این است که شما بیشتر دوپامین ترشح شده در مغزتان را از منابع غیر طبیعی و ناسالم دریافت می کنید.

قند موجود در خوراکی ها یکی از موادیست که دوپامین را در مغز افزایش می دهد. آیا شما هم یکی از کسانی هستید که به نوشابه یا کولا اعتیاد دارند؟ این اتفاق به خاطر قند موجود در این نوشیدنی هاست. قند باعث افزایش سطح دوپامین در مغز شما می شود. مغز شما بعد از مصرف این مواد می گوید: “وای! حتما کار درستی انجام داده ام! ” شما به مغزتان یاد می دهید که: نوشابه= دوپامین. پس شما معتاد هستید.

17 راه طبیعی افزایش هورمون سروتونین مغز

اگر سیگار می کشید یا وقتی کسی در خانه نیست فیلم های مستهجن نگاه می کنید هم قضیه به همین شکل است. شما به مغزتان آموزش می دهید که با انجام این کارها دوپامین آزاد کند و برای اینکه باز هم این میزان دوپامین را دریافت کنید این کارها را تکرار می کنید و در نتیجه معتاد و وابسته چنین فعالیت هایی می شوید. اما خوشبختانه تکنیک های عالی و بسیار خوبی برای غلبه بر این اعتیاد وجود دارد.

چگونه می توان سطح دوپامین را مدیریت کرد؟

1- دوپامین را به طور طبیعی افزایش بدهید (آن را از منابع طبیعی دریافت کنید).

2- منابع غیر طبیعی دریافت دوپامین را کم یا جایگزین کنید.

اگر عادت کرده اید که از منبع ناسالم برای افزایش دوپامین استفاده کنید ترک آن سخت و چالش برانگیز است. وقتی از مواد مخدر یا شکر برای افزایش سطح دوپامین استفاده می کنید، مغز شما مقدار بیشتری از آن را می خواهد و به فعالیت های سالم راضی نمی شود.

اگر سیگار می کشید، پرخوری می کنید، فیلم های مستهجن نگاه می کنید یا فعالیت های ناسالم دیگری برای دریافت دوپامین انجام می دهید باید بدانید که مغز شما عادت کرده بیش از مقدار طبیعی دوپامین دریافت کند. این اتفاق به این معناست که مغزتان الان به این میزان قند، سیگار و… راضی نیست و مقادیر بیشتری از آنها را می خواهد.

۸ نکته ساده برای افزایش قدرت حافظه بلند مدت

حالا 2 راه پیش رویتان است: 1- به استفاده از منابع غیر طبیعی ناسالم ادامه بدهید. این کار شما را خوشحال می کند اما در نهایت باعث مرگتان می شود. 2- این منابع ناسالم را با منابع دوپامین طبیعی جایگزین کنید. این انتخاب سالم و درستی است، حتی اگر مدتی احساس پوچی به شما بدهد.

مشکل اینجاست که عوض کردن عادات بد گذشته آسان نیست چون مغز شما به این منابع غیر طبیعی عادت کرده و وابسته شده. وقتی شروع به ترک این منابع می کنید علائم ترک سراغتان می آیند اما یادتان باشد خیلی از افرادی که این مسیر را با موفقیت پشت سر گذاشته اند تفاوت چشمگیری در اعتماد بنفسشان مشاهده کرده اند.

چگونه می توان دوپامین را به طور طبیعی افزایش داد؟

حقیقت این است که وقتی می خواهید مغزتان را به منابع طبیعی دوپامین عادت بدهید برای مدتی احساس پوچی می کنید. اما اگر بدانید چطور می توانید از منابع طبیعی دوپامین دریافت کنید کارتان راحت تر می شود. همزمان با ترک منابع غیر طبیعی سعی کنید فعالیت های مثبت و سالم را جایگزین آنها کنید.

 • می توانید سیگار را ترک کنید
 • مصرف قند را کنار بگذارید
 • رژیم غذایی سالمی در پیش بگیرید.
 • تماشای فیلم های نامناسب و غیر اخلاقی را کنار بگذارید
 • و تمام اقدامات ناسالم دیگر را با جایگزین کردن آنها با فعالیت های سالم متوقف کنید. به این ترتیب می توانید “دوپامین بد” را از بین ببرید و “دوپامین خوب” را جایگزین آن کنید.

منابع سالم دوپامین

خب، حالا وقتش رسیده که ببینیم منابع خوب و سالم دوپامین چه چیزهایی هستند؟ اما قبل از آن به شما هشدار می دهیم! ممکن است افکاری مثل “این فعالیت ها به من کمک نمی کنند و چیزی که می خواهم را به من نمی دهند”، به ذهنتان بیایند. چرا چنین فکری می کنید؟ این مساله دلیل روانشناسی دارد.

یادتان باشد که دوپامین همان چیزیست که مغزتان دنبالش است. اما این مغزتان نیست که باعث شده این دوپامین از منابع غیر طبیعی و ناسالم تامین شود. مغز فقط دوپامین می خواهد. برای همین وقتی به خودتان می گویید: ” برو و ورزش کن”، ذهنتان به شما می گوید: “ورزش کردن مرا به چیزی که می خواهم نمی رساند، ولی سیگار کشیدن می رساند!”.

برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات)

از آنجایی که مغز شما کار اشتباه را یاد گرفته و به آن عادت کرده، تصور می کند کار مزخرف و غلط درست ترین و بهترین است. تا زمانی که نتوانید برداشتتان را از کار غلط به صورت شهودی و قابل فهم دربیاورید اوضاع کمی پیچیده خواهد بود.

برای این کار می توانید از استراتژی های زیر استفاده کنید:

1- اجازه بدهید ذهنتان به کار درست بگوید “مزخرف”.

2- بعد به خودتان بگویید “چون من عادت کرده ام اشتباه فکر کنم این کار برایم مزخرف بنظر می رسد”.

3- سپس بگویید: “حالا یاد می گیرم که این کار را به روش صحیح انجام بدهم؛ بنابراین فقط باید لحظه ای دست از این افکار غلطم بردارم”.

4- بعد بروید و کار درست را انجام بدهید حتی اگر حوصله انجام دادنش را نداشته باشید.

این نگرش به شما کمک می کند تا از چالش ها و موانع مدیریت سطح دوپامین در مغزتان عبور کنید.

9 راه برای افزایش طبیعی دوپامین در مغز

1-منابع غذایی

غذا یکی از بهترین راه های افزایش دوپامین به طور طبیعی است. این موارد را به رژیم خود اضافه کنید:

 • محصولات حیوانی
 • میوه ها (سیب، موز، آووکادو، هندوانه)
 • سبزیجات (چغندر، باقالا، سبزیجات برگ دار، لوبیا، سبزیجات دریایی)
 • آجیل (بادام، کنجد، تخمه کدو)
 • بلغور جو دوسر
 • شکلات
 • تومریک
 • غذاهای حاوی پروبیوتیک

2- مکمل ها

مکمل های طبیعی زیادی برای افزایش میزان دوپامین وجود دارد. بهترین مکمل ها برای این کار کورکومین (موجود در زردچوبه)، ال- تئانین و گینکو بیلوبا (موجود در چای سبز) و استیل- ال- تیروزین هستند.

آموزش روش انجام یوگای مغز (تصویری و گام به گام)

3- ورزش کردن

یکی از بهترین راه ها برای افزایش طبیعی دوپامین در مغز ورزش کردن است. حتما می دانید که ورزش برای بهبود فعالیت های مغز چقدر مفید است. اثرات ورزش بر روی مغز توسط روانپزشکی به نام دکتر جان راتی مورد مطالعه قرار گرفته اند. تحقیقات دکتر راتی نشان می دهد که ورزش باعث رشد گیرنده های جدید مغز می شود و در نتیجه سطح پایه دوپامین را افزایش می دهد.

نکته مهم این است که برای افزایش میزان دوپامین در مغز نیازی نیست حتما ورزش های سنگین انجام بدهید. حتی تمرینات ملایم تری مانند تای چی، یوگا و چی گونگ هم باعث ترشح بیشتر این انتقال دهنده عصبی می شوند.

4- مدیتیشن

تحقیقات نشان می دهد که مراقبه و مدیتیشن بیش از 100 مزیت برای سلامتی به همراه دارد. تحقیقات علمی اخیر نیز نشان داده است که می توان از مدیتیشن برای افزایش میزان دوپامین در مغز استفاده کرد. علاوه بر این مدیتیشن ه توقف ولع مصرف هم کمک می کند و راهی عالی برای غلبه بر اعتیاد محسوب می شود.

5- کارهای خلاقانه

سرگرمی های خلاقانه هم باعث ترشح بیشتر دوپامین در مغز می شوند. فعالیت هایی مانند نقاشی، طراحی، رقص، عکاسی و کارهای چوبی، همگی به شما کمک می کنند تا ذهنتان در حالت مراقبه و مدیتیشن قرار بگیرد. همین مساله به نوبه خودش باعث افزایش طبیعی دوپامین در مغز می شود.

6- موسیقی (بخصوص این موسیقی ها)

شاید تعجب کنید اما گوش دادن به موسیقی هم یکی از روش های عالی برای افزایش میزان دوپامین در مغز است. هنگامی که به آهنگ مورد علاقه تان گوش می دهید، مغزتان قسمت هایی از آهنگ که بیشتر از همه دوستش دارید را پیش بینی می کند و همین باعث آزاد شدن دوپامین می شود.

دانشمندان اخیرا موسیقی هایی تولید کرده اند که ثابت شده نه تنها کارایی مغز را افزایش می دهند بلکه باعث افزایش سطح دوپامین در مغز می شوند. می توانید آنها را از اینجا دانلود کنید (اما باید وی پی ان خود را روشن کنید)

7- یادگیری چیزهای جدید

یادگیری چیزهای جدید یکی از روش های جالب و سرگرم کننده برای افزایش دوپامین در مغز است. دلیل این اتفاق به اصل و نسب ما برمی گردد. اجداد ما برای زنده ماندن به یادگیری مواردی مثل نحوه ساخت چرخ نیاز داشتند. طبیعت با ترشح مواد شیمیایی در مغزشان به آنها انگیزه انجام این کار را داد. حالا هم اگر هر زمانی چیز جدیدی یاد بگیرید درست مثل نیاکانتان دوپامین در مغزتان آزاد می شود.

تفاوت بین چپ مغزها و راست مغزها (و روش تشخیص)

8- اتمام کارها

یکی از بهترین راه های دریافت دوپامین به طور طبیعی، تمام کردن کارها و به پایان رساندن آنهاست. هر بار که کاری را به پایان می رسانید، دوپامین در مغزتان آزاد می شود و انگیزه ای طبیعی برای تمام کردن کاری که شروع کرده اید را ایجاد می کند.

اگر می خواهید دوپامین بیشتری (و همچنین انگیزه بیشتری) داشته باشید یک کار بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب هر وقت یکی از کارهای کوچکتر را تمام کردید دوپامین در مغزتان ترشح می شود. به همین دلیل است که انجام کارهای طولانی تر اغلب سخت و ترسناک است، چون مغزتان به شما می گوید: “این کار تا ابد طول می کشد و معلوم نیست کی موفق شوی! ”

9- پیروزی های پی در پی

ذهن شما دوست دارد یک روند خوشحال کننده را دنبال کند. شاید به همین علت است که خیلی ها به رشته های ورزشی خاصی که در آنها می توانند به طور متوالی برنده شوند علاقه و وسواس زیادی پیدا می کنند. هر بار که موفق و پیروز می شوید دوپامین در مغزتان آزاد می شود.

برای اینکه همیشه این دوپامین طبیعی در مغزتان ترشح شود باید پیروزی و موفقیت را به یک عادت تبدیل کنید. به عنوان مثال مدیتیشن کنید و بعد در تقویمتان یادداشت کنید که با موفقیت مدیتیشن کرده اید. این کار را هر روز انجام بدهید. طولی نمی کشد که شما یک خط ممتد پیروزی و موفقیت خواهید داشت که دوپامین مغزتان را تامین می کند و این دوپامین انگیزه تان برای تکرار این روند را بیشتر می کند.

جمع بندی

با استفاده از استراتژی های گفته شده در این مطلب می توانید میزان ترشح دوپامین در مغزتان را مدیریت و آن را از منابع سالم و طبیعی دریافت کنید. علم ثابت کرده است وقتی شما میزان ترشح این هورمون را مدیریت می کنید، بهره وری و انگیزه تان بیشتر می شود.

6 تا از عوارض خود ارضایی و 10 روش ترک آن

اگر این مطلب برایتان مفید بود لطفا آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید. ضمنا در صورتی که نظر یا سوال خاصی در این زمینه دارید خوشحال می شویم آن را در بخش نظرات همین پست برای ما بنویسید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام.از مطالب مفیدی که گذاشته اید بسیار سپاسگذارم.من ۴۵ سال سن دارم.در حدود ۲۵ سال سیگار مصرف میکردم.۴ ماه پیش طبق تشخیص پزشک متوجه شدم مبتلا به برونشیت مزمن هستم.پزشک در کنار داروهای ریوی توصیه کرد که برای ترک سیگار میتوانم از قرص راینیکلین استفاده کنم.یک ماه بعد از مصرف دارو دیگر میلی به مصرف سیگار نداشتم و ۳ ماه است که دیگر سیگار نمیکشم.سوالی که از حضرتعالی دارم این است که قرص راینیکلین را به چه صورت قطع کنم که به شیوه زندگی و سلامت روان من فشار کمتری وارد شود؟ یاد آور میشوم که با مصرف این دارو رفتارم با خانواده و دیگر افراد جامعه بسیار آرامتر و بهتر شد و افکارم نیز بسیار منطقیتر از زمانی است که سیگار مصرف میکردم. لطفا به من کمک کنید و از راهنمایی دریغ نفرمایید.متشکرم

 2. سلام خسته نباشید میگم به شما دیدگاه تون کلی بیان شد و جزئیات رو ورود نکردید بهشون.اما در کل چیزهای مفیدی ارائه فرمودید ممنون.

  1. فوق العاده بود
   دمتون گررررم
   اتفاقی مطلبتونو خوندم اما واقعا میتونم بگم عالی بود
   نمیدونم چطوری لطفتونو جبران کنم اما واقعا یکی از بزرگترین گره های ذهنیم بعد از مدتها حل شد
   از صمیم قلب ازتون متشکرم

 3. مدیتیشن برای بالا بردن سطح دوپامین به نظرم عالیههه . اتفاقا تو سایت هایی مثل فرچون و دانشگاه کسب و کار هم نتیجه یه پژوهش علمی منتشر شدع که ثابت کرده که کسایی که مدیتیشن تمرین میکنن قشر پیش پیشتنی مغزشون فعال تر میشه.

 4. بسیار عالی بود و این سایتی که برای آگاهی درست کردین ،، سپاس ..
  به نظر من همه چی از درون انسان نشآت میگیره و اگر ما بتونیم درونمون رو به مبداء هستی و انرژی کائنات وصل کنیم کار تمومه و دیگه هر لذتی رو داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا