سایر هنرهای مهم

کیش و مات شطرنج چیست و چطور حرکت ناپلئونی شطرنج را اجرا کنیم؟

چرب زبان

یکی از بازی های که هرر کسی در دوران کودکی آنرا تجربه کرده است بازی شطرنج می باشد. درمطلب قبلی گفتیم که بازی شطرنج چیست؟ آشنایی کلی با تاریخچه آن. در این مقاله هم نحوه کیش و مات کردن در شطرنج و انجام حرکت ناپلئونی را در این بازی به شما علاقمندان آموزش خواهیم داد.

مقدمه:

حتما برای شما هم پیش آمده که با دوستان و هم سن و سالان خود مشغول به رقابت در بازی فکری و هیجان انگیز شطرنج شده اید. آنچه لذت این بازی را بیشتر می کند زدن مهره های حریف و یا از همه بهتر کیش و مات کردن حریف است که باعث برنده شدن شما می شود.

فیلم آموزش کیش و مات کامل فقط با 5 حرکت!!!

 

پست مشابه: طریقه بازی شطرنج برای افراد مبتدی (آموزش تصویری و گام به گام)

 کیش شدن در شطرنج به چه معناست؟

هرگاه مهره شاه توسط یکی از مهره های حریف مورد حمله قرار گیرد می گوییم شاه کیش شده است. هنگامی که شاه ما کیش می شود تنها حرکتی که مجاز به انجام آن هستیم این است که این شاه را از حالت کیش خارج کنیم و حق حرکت مهره دیگر را نداریم. برای خارج کردن مهره شاه از حالت کیش باید آنرا به خانه ای انتقال دهیم که در آن خانه کیش نباشد. همچنین شاه در حرکتهای خود نمی تواند مهره ای را بزند که مورد حمایت مهره های دیگر است چون در اینصورت بازهم کیش می شود.

 


شطرنج

توی این پک فوق العاده،شطرنج رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با 2 هفته استفاده، هیچ رقیبی جلودارت نیست و با ترفندایی که یادت میده راحتی حرفه ای شو!


 

سه روش برای رفع حالت کیش:

  • زدن مهره کیش دهنده
  • بستن مسیر کیش
  • فرار کردن شاه

با نگاهی به تصاویر زیر این سه حرکت شاه را بهتر متوجه می شوید.

کیش ومات

مات شدن در شطرنج به چه معناست؟

هدف هر شطرنج بز کیش و مات کردن حریف است نه زدن تمام مهره های وی. پس سعی کنید بهترین و سریعترین روش کیش و مات کردن را بیاموزید و آنرا در بازی های خود بکار ببرید. چنانچه مهره شطرنج توسط یکی از مهره های حریف کیش شود و راه فراری نداشته باشد یعنی نتواند از حالت کیش خارج شود در اینصورت مات شده و بازی را باخته است.

مطلب پیشنهادی: 5 درس مهم آموزش شطرنج برای کودکان 2 تا 9 ساله (فیلم رایگان)

آموزش حرکت مات ناپلئونی در شطرنج:

در مات ناپلئونی، وزیر قبل از گسترش فیل به خانه ی f3 میرود و از آنجا به پیاده ی f7 حمله میکند. به این شروع بازی ، حمله ناپلئون نیز میگویند که البته شروع بازی غیر متعارفی است.

مات ناپلئونی1

1- در این حالت هدف وزیر سفید زدن پیاده e5 و فشار آوردن به پیاده e7 می باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مات ناپلئونی2

2- Cc6 بهترین دفاع از پیاده e5 دارد.

مات ناپلئونی3

3- Fc4 برای آوردن فشار بیشتر بر روی پیاده f7 است.

مات ناپلئونی4

4-Cf6 حرکت اشتباه سیاه که بازی را می بازد به جای دفاع کردن از پیاده به وزیر سفید حمله کرده است.

مات ناپلئونی5

5- ++D*f7 با زدن پیاده شاه مات شده است. زدن پیاده با فیل اشتباه است زیرا شاه راه فرار دارد و مات نمی شود.

دفاع در برابر مات ناپلئونی:

مات ناپلئونی6

4- تا مرحله 3 طبق بالا انجام شد. بهترین حرکت سیاه برای دفاع از مات حرکت g6 است و نه تنها از مات دفاع کرده بلکه به وزیر سفیدهم حمله کرده است. هرچند سیاه حرکات دیگری مثل Ch6 و De7 یا Df6 را هم داشت اما هر کدام از این حرکات دارای ضعفهایی است.

مات ناپلئونی7

5- Df3 این حرکت وزیر سفید باز هم تهدید مات کردن در خانه f7 را دارد.

مات ناپلئونی8

6- Cf6 یکی از راههای دفاع کردن بستن راه حمله بود، سیاه با این حرکت هم خوب دفاع کرد و هم یک حرکت گسترشی انجام داد.

مات کردن حریف روشهای مختلفی دارد که مات ناپلئونی یکی از روشهای آن است. این مدل مات کردن در برابر دیگر روشها  سریعتر رخ می دهد اما چنانچه حریف شما قدر باشد اینکار برای شما سخت تر می شود. شما می توانید با تمرینات زیاد و بالا بردن مهارت خود در این بازی خیلی سریع رقیب خود را شکست داده و برنده بازی شوید.

اگر بازهم سؤالی مرتبط با موضوع داشتید در بخش نظرات از ما بپرسید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا