آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

15 استراتژی بسیار ساده برای افزایش اعتماد به نفس (راهنمای کامل)

اعتماد به نفس بخش مهمی از ویژگی های انسانی را تشکیل می دهد. شخصی که اعتماد به نفس دارد، معمولاً خودش را دوست می دارد، برای رسیدن به اهداف خود در زندگی ریسک می کند؛ و نسبت به آینده مثبت می اندیشد. کسی که اعتماد به نفس ندارد، معمولاً حس می کند که نمی تواند به اهداف خود در زندگی برسد. خبر خوب این است که اعتماد به نفس را می شود تقویت کرد! برای ساختن اعتماد به نفس، باید در مورد خودتان و تعاملات جامعه تان نگرش مثبت داشته باشید؛ درحالیکه روش مقابله با احساسات منفی را بیاموزید و از خود در برابر آنها بیشتر مراقبت کنید. مواجه شدن با چالش ها می تواند اعتماد به نفس شما را بیشتر افزایش دهد.

بخش ۱: ایجاد نگرش مثبت

۱- تعریف و معین کردن افکار منفی افکار منفی که به ذهن شما می رسند ممکن است از این دست باشند: ” نمی توانم آن کار را انجام بدهم “،” مطمئن هستم که شکست می خورم “، ” هیچ کس نمی خواهد به حرف های من گوش بدهد “. این صداهای منفی بدبینانه و بی فایده هستند و شما را از دست یابی به اعتماد به نفس و تقویت آن باز می دارند.

۲- اهداف منفی تان را به اهداف مثبت تبدیل کنید. همزمان که به افکار منفی تان توجه می کنید؛ آنها را به اندیشه های مثبت تبدیل کنید. افکار مثبت از این دست هستند: ” انجام این کار را امتحان خواهم کرد “، ” اگر روی آن کار کنم؛ موفق خواهم شد “؛ یا ” همه به من گوش خواهند داد “. هر روز با تعداد کمی از فکرهای مثبت شروع کنید.

۳- از تمرکز بیشتر روی افکار منفی خودداری کنید. در نهایت افکار مثبت در مغز شما باید فضای بیشتری نسبت به افکار منفی تان اشغال بکند. هرچقدر بیشتر سعی کنید که با افکار منفی تان به طور مثبت برخورد بکنید؛ این روند طبیعی تر خواهد شد.

۴- حفظ یک شبکه از افراد حمایتگر مثبت. با آنهایی که افکار مثبت دارند و به شما نزدیکند؛ چه خانواده یا دوستان ارتباط داشته باشید؛ تا چشم انداز دید خود را بالا ببرید. به علاوه؛ از کسانی که باعث می شوند احساس بدی نسبت به خود داشته باشید؛ دوری نمایید.

 • ممکن است شخصی که شما او را به عنوان دوست خود برگزیده اید؛ در واقع باعث شود که حس بدی به خودتان داشته باشید، اگر مداوم عبارات منفی را بیان می کند یا دائماً از شما انتقاد می کند.
 • حتی یکی از اعضای خانواده تان نیز ممکن است با تحمیل کردن ایده های خودش به شما و تأکید روی آنچه که باید انجام بدهید؛ می تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد.

۵- یادآوری نکات منفی خودتان را کنار بگذارید. از وقت گذراندن حول مسائلی که باعث می شوند دوباره حس بدی به خودتان پیدا کنید؛ اجتناب کنید. این مسائل ممکن است یادآوری اتفاقات گذشته (مثل ناکامی در صحبت در جمع) باشد، اگر چه ممکن است نتوانید از پس تمامی افکار منفی که به سراغتان می آید، بربیایید اما مطمئناً می توانید در مورد چگونگی کاهش شکست های تان فکر کنید. این امر در ایجاد اعتماد به نفس کمک شایانی به شما می کند:

 • زمانی را اختصاص بدهید که بنشینید و در مورد تمامی آیتم هایی که شما را پایین می کشند، فکر کنید؛ مثلاً شغلی که خیلی به آن اهمیت نمی دهید؛ یا محل زندگی که تقریباً غیر قابل تحمل شده است.

۶- استعداد های خودتان را شکوفا کنید. هر کسی توانمندی هایی دارد؛ پس موضوعاتی را پیدا کنید که در آنها بهتر عمل می کنید؛ روی آنها تمرکز کنید. به خودتان اجازه دهید که به استعدادهایتان افتخار کنید. خودتان را ابراز کنید؛ خواه استعدادتان در هنر، موسیقی، نویسندگی یا رقص باشد. موضوعی را پیدا کنید که از آن لذت می برید و استعداد خود را با علاقه تان در آن زمینه همراه کنید.

 • علایق و سرگرمی های متنوعی به زندگی تان اضافه کنید؛ این امر نه تنها اعتماد به نفس تان را تقویت می کند؛ بلکه شانس ملاقات دوستانی با سلایق مشترک را پیدا خواهید کرد.
 • زمانی که موضوعات مورد علاقه تان را در زندگی دنبال می کنید؛ علاوه بر اثرات درمان کننده روحی؛ باعث می شود که احساس خاص بودن و پیشرفت داشته باشید.

۷- پرورش نگرش مثبت. به مجموعه احساساتی که درون شماست؛ از جمله حس شوخ طبعی، حس دلسوزی و شفقت، مهارت هایتان در گوش دادن و توانایی هایتان در مقابله با استرس، باید فکر کنید. قطعا اگر در روحیات خود عمیق شوید؛ درک خواهید کرد که تعداد زیادی از ویژگی هایتان قابل تحسین است. روی آنها تمرکز کرده و لیستی از این ویژگی ها تهیه کنید و بنویسید.

۸- تعاریفی که از شما می شود موقرانه بپذیرید. کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند؛ به سختی تعاریفی که از آنها می شود؛ می پذیرند. آنها در واقع می پندارد که فردی که آنها را ستوده است یا دروغ می گوید یا اشتباه می کند. اگر شما هم نسبت به تعریف هایی که از شما می شود بی اعتنا هستید یا به نحوی با آن مخالفت می کنید؛ باید شیوه پاسخ گویی خود را تغییر دهید.

 • این جملات مثبت را به گوش جان بگیرید و واکنش مثبتی نشان بدهید (بگویید متشکرم و لبخند بزنید). اجازه دهید فردی که شما را ستوده است بداند که شما تعاریف وی را پذیرفته اید و می کوشید آن ویژگی را بهبود ببخشید.
 • می توانید این جملات ستایشگرانه را در لیست ویژگی های مثبت خود بنویسید و از آن برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

۹- به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید. مطالعاتی که روی ” نظریه بازخورد چهره ای ” صورت گرفته است، بیان می کند که اگر احساس خاصی را با صورتتان نشان دهید، مغزتان تشویق می شود که آن حس را ثبت کرده وتشدید کند؛ بنابراین هر روز به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید، به این ترتیب حس می کنید شادتر هستید و در طولانی مدت اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد. این کار باعث می شود که نسبت به ظاهر خودتان نیز احساس بهتری پیدا کنید و آن چه که هستید را بپذیرید.

 • وقتی به مردم لبخند می زنید، پاسخ های بهتری دریافت می کنید و با شما بهتر رفتار می شود، زمانی که بازخورد مثبت از مردم می گیرید، اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می کند و شاد تر خواهید بود.

بخش ۲: مدیریت احساسات

۱- با ترس هایتان کنار بیاید. ممکن است فکر کنید کسانی که اعتماد بنفس کافی دارند؛ هرگز نترسیده اند. واضح است که این تفکر درست نیست. ترس به معنای آن است که از لحاظ روحی در حال رشد هستید.

ترس های شما می تواند در موقعیت های مختلفی خود را نشان بدهند، مثلاً هنگامی که با گروهی مواجه می شوید؛ هنگامی که می خواهید خود را به کسی نمی شناسید معرفی کنید، یا هنگامی که می خواهید به رئیس تان در خواست ارتقا بدهید.

 • هنگامی که با ترس تان مواجه بشوید؛ اعتماد به نفس پیدا کرده و بلافاصله احساس قدرت می کنید.
 • کودکی را تصور کنید که برای اولین بار در حال راه افتادن است. به احتمال خیلی زیاد او موفق می شود؛ اما هنگامی که می خواهد اولین قدم هایش را بردارد می ترسد که زمین بخورد. زمانی که بر ترسش غلبه کرده و راه رفتن را شروع می کند؛ لبخندی تمام صورتش را می پوشاند. شما هم باید ترس هایتان را کنار بگذارید.

۲- در مقابل خودتان صبوری کنید. گاهی اوقات برای حرکت کردن، باید عقب رفت و دورخیز کرد. اعتماد بنفس یک شبه ایجاد نمی شود. ممکن است راه های جدیدی را امتحان کنید و به هدفتان نرسید. در این صورت باید از این تجارب درس بگیرید. زمانی که با اولین تلاش به هدف خود دست پیدا نمی کنید؛ فرصتی پیش می آید که خودتان را بیشتر بشناسید.

 • برای مثال، شاید به رئیس تان درخواست ارتقا بدهید و او بگوید خیر. از این اتفاق چه درسی می گیرید؟ باید در مورد علت آن گفتگو کنید. آیا باید کارتان را به نحوی دیگر انجام دهید؟

۳- به دنبال تعادل باشید؛ مانند هرچیز دیگری در زندگی، داشتن اعتماد به نفس نیز باید متعادل باشد. اگر اعتماد به نفستان بیش از حد کم باشد؛ نمی توانید به اهداف تان در زندگی دست یابید و احساس خوبی به خودتان نخواهید داشت. از سوی دیگر؛ باید واقع بین باشید – قطعاً نمی خواهید برآورد نادرستی از زمان محقق شدن اهدافتان داشته باشید –

۴- مقایسه کردن خودتان با دیگران را متوقف کنید. اگر می خواهید اعتماد بنفس تان را بسازید؛ باید برای بهتر شدن زندگی خودتان تلاش کنید نه این که بخواهید زندگی خود را به زندگی بهترین دوست تان شبیه بکنید یا این که بخواهید مثل سلبریتی هایی که در تلویزیون می بینید زندگی کنید. باید بدانید که همیشه یک نفر وجود دارد که از شما زیباتر، باهوش تر و ثروتمند تر باشد؛ درست همان طور که کسانی نیز وجود دارند که شما از آنها زیباتر، باهوش تر و ثروتمندتر هستید. تمامی این ها بی اهمیت است بلکه آنچه حائز اهمیت می باشد این است که شما رویاها و اهداف تان را دنبال کنید.

 • شما دچار کمبود اعتماد به نفس هستید چرا که فکر می کنید دیگران کارها را بهتر از شما انجام می دهد. با این حال شادی در زندگی شما زمانی پدیدار می شود که در پایان هر روز از رسیدن به استانداردهای خودتان راضی باشید.
 • بد نیست بدانید که تحقیقات نشان داده است که گذراندن زمان زیادی در رسانه های اجتماعی؛ مردم را به سمتی سوق می دهد که زندگی خود را با دیگران مقایسه کنند. از آنجایی که مردم تمایل دارند که فقط پیروزی ها و موفقیت هایشان را پست کنند و نه اتفاقات واقعی روزمره را.

۵- نقاط ضعف خود را بشناسید. صدای پس ذهن تان ناشی از چیست؟ چه موضوعی است که باعث می شود از خودتان ناراحت شوید یا خجالت زده باشید؟ مثلاً آکنه های صورت تان، حسرت هایتان، دوستانتان در مدرسه یا تجربه ای منفی و یا پشیمانی از گذشته و … می تواند علت این ناراحتی ها و شرم زدگی ها باشد. هرچه که حس ناخوشایندی به شما می دهد یا شما را خجالت زده می کند، تعریف کنید و یک نام برای آن انتخاب نمایید. همه آنها را روی یک برگه کاغذ بنویسید؛ می توانید این برگه را پاره کنید یا بسوزانید تا در مورد این مسائل حس بهتری پیدا کنید.

 • این تمرین برای این نیست که شما را پایین بیاوریم؛ بلکه می خواهیم بدانید با چه مشکلاتی رو به رو هستید، باید از نظر روحی به قدرتی برسید که همه آنها را درگذشته رها کنید.

۶- از اشتباهات تان عبور کنید. به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. حتی افرادی با اعتماد به نفس بالا نیز نقطه ضعف هایی دارند. در برخی موقعیت ها پیش می آید که همه ما در زندگی مان احساس کمبود چیزی را داشته باشیم. نقاط ضعف ثابت و مداوم نیستند. اگر اشتباهی کردید؛ بهترین کاری که می توانید بکنید؛ پذیرفتن آن است؛ معذرت بخواهید و برنامه ای بریزید که از تکرار آن در آینده اجتناب کنید.

۷- از کمال گرایی بپرهیزید. كمال گرايي شما را فلج مي كند و شما را از رسيدن به اهداف تان باز می دارد. اگر حس کنید که همه چیز را باید به طور کامل انجام دهید، هیچگاه واقعاً از خودتان و شرایط خودتان راضی نخواهید بود. در عوض، یاد بگیرید که هنگامی که کاری را درست انجام می دهید به خودتان افتخار کنید و لازم نیست که همه کارها را تمام و کمال انجام دهید.

۸- قدردانی را تمرین کنید. اغلب ریشه نقاط ضعف و عدم اعتماد به نفس، احساس نداشتن چیزی به اندازه کافی است که می تواند عدم تأیید عواطف، موفقیت و یا پول باشد. با تأیید و قدردانی از آنچه که دارید، می توانید با احساس کامل نبودن و نارضایتی مقابله کنید. پیدا کردن صلح درونی که با قدردانی واقعی همراه است، تأثیر شگفت انگیزی روی اعتماد به نفس شما خواهد داشت. زمانی را صرف نشستن و فکر کردن در مورد همه ی داشته های تان بنمایید، از جمله سلامتی، خانواده و دوستانی که دارید.

 • یک لیست قدردانی تهیه کنید و در آن همه چیزهایی را که برای داشتن شان سپاسگزار هستید بنویسید. آن را بخوانید و حداقل یک بار در هفته، یک مورد به آن را اضافه کنید، این موضوع شما را در یک چارچوب مثبت و توانمندتر ذهنی قرار می دهد.

بخش ۳: مراقبت از خودتان را تمرین کنید

۱- به خودتان برسید. گام های کوچک بسیاری برای این یک مورد وجود دارد که می توانید انجام دهید. از جمله پرداختن به بهداشت شخصی خودتان؛ با حمام کردن به طور مرتب، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، خوردن غذای سالم و خوشمزه در ساعت مناسب و به اندازه ی مناسب. این امر همچنین به معنای اختصاص دادن زمان برای خودتان است، حتی زمانی که مشغله زیادی دارید و زمانی که دیگران بیشتر وقت شما را پر کرده اند.

این زمان ها ممکن است مهم به نظر نرسد، اما هنگامی که شما به نیازهای اولیه خود می پردازید، به خودتان می گویید که سزاوار وقت و توجهی هستید که برای مراقبت از خودتان صرف می کنید. هنگامی که شروع به باور کردن خودتان میکنید، در راه افزایش اعتماد به نفس خود قدم بر می دارید.

۲- به ظاهر خود اهمیت دهید. برای ایجاد اعتماد به نفس در خود؛ لازم نیست شبیه براد پیت به نظر برسید. اگر می خواهید درباره ی این که چه کسی هستید و چطور به نظر می آیید؛ احساس بهتری داشته باشید، پس از دوش گرفتن روزانه و مسواک زدن دندان ها، باید لباس هایی بپوشید که متناسب با شما و نوع اندامتان باشد، مطمئن شوید که برای ظاهر خود نیز وقت صرف کرده اید. این به این معنا نیست که ظاهر یا شکل ظاهری شما، احساس اعتماد به نفس بیشتری در شما ایجاد خواهد کرد، اما تلاشی برای ذهن خودتان است و به خودتان نشان می دهد که ارزش مراقبت کردن و زمان گذاشتن را دارید.

۳- مرتباً ورزش کنید. بخشی از اقداماتی که برای مراقیت از خود انجام می دهید؛ ورزش کردن است. ورزش برای شما ممکن است به معنای پیاده روی سریع در خیابان باشد؛ در حالی که برای دیگری ممکن است ۵۰ مایل دوچرخه سواری باشد. ورزش لزوماً نباید پیچیده باشد.

 • بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن، برای داشتن چشم اندازی مثبت در زندگی ضروری است و نگرش مثبت نیز به افزایش اعتماد بنفس می انجامد.

۴-خوب بخوابید. هرشب بین ۷ تا ۹ ساعت خوابیدن باعث می شود که روز بعد احساس بهتری داشته باشید. این امر به شما کمک می کند که با نگرش مثبت، انرژی بیشتری برای کارهایتان صرف کنید. خواب کافی به شما کمک می کند که احساسات تان را کنترل کنید و با استرس بتوانید بهتر مقابله کنید.

بخش ۴: اهدافتان را مشخص کرده و برای رسیدن به آنها ریسک کنید

۱- اهداف کوچک و قابل دستیابی تنظیم کنید. اغلب افراد، اهدافی غیر واقعی یا غیر قابل دستیابی برای خودشان تعیین می کنند و مسیر دستیابی به آن هدف ها یا با چالش روبرو می شود یا هرگز شروع نمی شود. این اتفاق یک پایین آورنده ی واقعی اعتماد به نفس است.

 • به تدریج اهداف کوچکی برای خودتان تنظیم کنید تا هدف بزرگتر قابل دستیابی بشود.
 • تصور کنید که می خواهید در یک دوی ماراتن شرکت کنید، اما نگران هستید که نمی توانید به این هدف دست یابید. برای تمرین کردن نیازی نیست که روز اول از خانه بیرون بیایید و سعی کنید ۲۶ مایل بدوید. از جایی که هستید شروع کنید، اگر یک دونده حرفه ای نیستید، هدف تان باید دویدن ۱ مایل باشد. اگر به راحتی می توانید ۵ مایل را بدوید، پس باید با هدف ۶ مایلی دویدن را شروع کنید.

۲- به استقبال ناشناخته ها بروید. افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند نگرانند که نتوانند در شرایط غیرقابل پیش بینی موفق بشوند. خوب، وقت آن است که شک و تردید در مورد خودتان را کنار بگذارید و موقعیت های کاملاً جدید، ناشناخته و متفاوت را امتحان کنید. این موقعیت ها می تواند سفر به یک مکان جدید با دوستانتان باشد؛ یا اجازه دهید که یکی از اقوام تان، شما را برای آشنایی به کسی معرفی کند، عادت به غلبه بر ناشناخته ها می تواند به شما کمک کند راحت تر و بدون خجالت زندگی کنید و احساس کنید که سرنوشت خود را تحت کنترل دارید -نه اینکه شما تحت کنترل آن باشید-

 • وقت بیشتری را با افرادی که ماجراجو و غیر قابل پیش بینی هستند، صرف کنید. شما به زودی به این نتیجه می رسید که کاری غیرمنتظره ای انجام دهید و به این ترتیب نسبت به خودتان احساس بهتری خواهید داشت.

۳- ضعف هایتان را برطرف کنید. ممکن است مواردی در زندگی تان باشد که نتوانید تغییر بدهید؛ مثل قدتان یا جنس موهایتان؛ اما چیزهای بسیاری وجود دارد که شما آنها را به عنوان ضعف می نگرید ولی می توانید با کوشش و تلاش آن موارد را برطرف کنید.

 • مثلاً اگر می خواهید در مدرسه اجتماعی تر باشید و یا نمرات بهتری کسب کنید؛ می توانید برای موفق شدن برنامه ای بریزید و شروع به پیاده سازی آن کنید. شاید در انتهای برنامه تان تبدیل به اجتماعی ترین فرد و یا شاگرد اول مدرسه نشوید، اما می توانید با برنامه ریزی و بهبود ویژگی که مدنظرتان است، بیشتر راه افزایش اعتماد بنفس را طی بکنید.
 • بیش از حد به خودتان سخت نگیرید. سعی نکنید که همه چیز را تغییر دهید. با یک یا دو ویژگی در خودتان شروع کنید که دوست دارید تغییر بکند.
 • پیشرفت در برنامه ریزی تان را یادداشت کنید. زمانی که مراحل و اقدامات برنامه ریزی شده را طی می کنید و به هدفتان نزدیک می شوید؛ احساس بهتری خواهید داشت. چرا که می دانید برنامه ای که ریخته اید؛ درست کار می کند و به مراحلی که طی کرده اید افتخار می کنید.

۴- به دیگران کمک کنید. زمانی که می دانید نسبت به مردم اطراف تان مهربان هستید؛ و تفاوت های مثبتی در زندگی آنها ایجاد می کنید (حتی اگر این تفاوت یک لبخند کوتاه به پیش خدمتی باشد که قهوه تان را سرو می کند)؛ باور دارید که یک نیروی مثبت در جهان هستید – که اعتماد به نفس تان را تقویت می کند. راهی بیابید که به صورت روتین هفتگی یا ماهانه بتوانید به دیگران کمک کنید. مثلاً می توانید در کارهای داوطلبانه ی کتابخانه محل تان حاضر شوید؛ یا به خواهر کوچکتان خواندن بیاموزید.

 • نیازی نیست که برای کمک به دیگران؛ لزوماً به دنبال افراد جامعه تان باشید؛ گاهی اوقات مادرتان، بهترین دوست تان و یا هر فردی که در نزدیکی شماست نیاز به کمک شما دارد و می توانید با کمک کردن به آنها؛ احساس بهتری به خودتان داشته باشید.

بخش ۵: ویدیوی زیر

 

دانلود ویدیو

پایین-درآمدزایی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن