مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

موثرترین روش برای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی در زندگی

آیا می دانید چگونه مثبت فکر کنید؟ احتمالا در مورد فواید تفکر مثبت شنیده اید. تحقیقات نشان می دهند کسانی که مثبت فکر می کنند، مهارت های مقابله با استرس، ایمنی قوی تر و ریسک کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی دارند. افکار مثبت اگرچه نوش داروی سلامتی نیستند، اما می توانند به سلامت جسمی-ذهنی شما کمک قابل توجهی کنند.

این مطلب از چندین مجله معتبر پزشکی معروف در سرتاسر دنیا گلچین شده است و چکیده تحقیقات جدید روانشناسان برجسته می باشد که در قالب ۵ روش ساده ارائه شده است.

ابتدا ویدیوی زیر را تماشا کنید:

دانلود ویدیو 

پیشنهاد می کنم ویدیوی بالا را دانلود کنید و روزانه یک بار آن را تماشا کنید و با خودتان تکرار کنید. حالا ادامه مطلب را بخوانید:

۵ روش مثبت اندیشیدن

برای تبدیل شدن به یک متفکر مثبت اندیش چه باید بکنید؟ چند استراتژی شامل نحوه شناسایی افکار منفی و جایگزین کردن این افکار با ایده های مثبت وجود دارد. ممکن است کمی طول بکشد، ولی در نهایت متوجه می شوید که فکر کردن مثبت به طور طبیعی شروع می شود. هشت روش وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مثبت فکر کنید. دقت کنید که مثبت‌اندیشی باعث افزایش اعتماد به نفس، کاهش علائم افسردگی و بهبود روابط اجتماعی می‌شود. مثبت‌اندیشان در زمان حال زندگی می‌کنند و می‌توانند از رفتارهای جرات‌مند به درستی استفاده کنند، در صحبت‌های آنها عبارات امیدبخش وجود دارد، قبل از هر کاری ابتدا فکر می‌کنند و با افکار مثبت رفتارهای خود را کنترل می‌کنند. آنها برای حل مشکلات از فنون حل مسئله استفاده کرده و می‌توانند توانمندی‌های خود را ارزیابی کنند و می‌دانند چگونه خشم‌ و کینه‌های خود را کاهش دهند و دیگران را ببخشند.

۱- از گفتگو منفی خودداری کنید

شامل حرف هایی است که به طور ذهنی به خودتان می گویید. به عنوان صدای درونی ذهن خود به آن بنگرید که نحوه عملکرد و تعامل شما با دنیای اطراف را تجزیه و تحلیل می کند. اگر گفتار خود را بر روی افکار منفی متمرکز کنید، عزت نفس شما می تواند آسیب ببیند.

پس برای مبارزه با صحبت های منفی با خود، چه کاری می توانید انجام دهید؟ یک راه برای مبارزه با این مکالمات منفی این است که وقتی به سراغتان می آیند آن ها را تغییر دهید. هنگامی که شما شروع به تفکر انتقادی در مورد خودتان می کنید، یک لحظه مکث کنید و آن را ارزیابی کنید.

حتما بخوانید: موثرترین و جدیدترین روش مقابله با استرس و کنترل ۱۰۰درصد آن

توجه به صحبت های خود یک نقطه عالی برای شروع زمانی است که تلاش می کنید مثبت تر فکر کنید. متخصص مدیریت استرس، الیزابت اسکات توصیه می کند که با توجه به الگوهای فکری خود شروع کنید و سپس بر تغییر این الگوها به موارد مثبت تمرکز کنند. زمانی که خود را با افکار منفی درگیر می کنید، در ذهن خود به خود می گویید “توقف” که می تواند به شکستن این الگو کمک کند.

۲- شوخی را امتحان کنید

وقتی شوخ طبعی و آرامش در زندگی کم باشد، خوشبختی هم دشوار می شود. حتی زمانی که با مشکلات مواجه می شوید سعی کنید شاد و خندان بمانید. گاهی اوقات، شوخ طبعی بالقوه در یک وضعیت می تواند استرس را کم کند و دیدگاه را مثبت کند.  گشتن به دنبال منابع شوخ طبعی از قبیل نگاه کردن به طنز تلویزیونی خنده دار و یا خواندن جوک می تواند به شما در فکر کردن به افکار مثبت بیشتر کمک کند.

۳- خوش بینی را پرورش دهید

یادگیری برای فکر کردن مثبت مثل تقویت ماهیچه است؛ هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر خواهد شد. محققان بر این باورند که سبک توضیحی تان، یا اینکه چطور وقایع را توضیح می دهید، مرتبط با این است که فرد خوش بین و یا بدبینی هستید.

خوش بینان تمایل دارند که یک سبک توضیحی مثبت داشته باشند. اگر چیزهای خوب را به مهارت و تلاش خود نسبت می دهید، احتمالا خوش بین هستید. از طرف دیگر، بدبین ها معمولا یک سبک منفی دارند. اگر رویدادهای خوب را به نیروهای خارجی نسبت دهید، احتمالا یک روش بدبینانه برای تفکر دارید.

حتما بخوانید: ۸ تا از جدیدترین و موثرترین راههای افزایش تمرکز ذهن+ تمرین ها

همان اصول برای اینکه چگونه رویدادهای منفی را توضیح دهید درست است. خوش بینان تمایل دارند که حوادث بد را به عنوان حوادثی که خارج از کنترل آنهاست ببینند در حالیکه بدبین ها چنین رویدادهایی را به خود نسبت می دهند و اغلب خود را سرزنش می کنند. اگر رویدادهای مثبت را به عملکرد خودتان نسبت دهید و خودتان را بخاطر رویدادهای منفی سرزنش نکنید، خوش بینانه تر می شوید.

۴- تمرین کنید

حتی اگر فردی خوش بین هستید، تفکر مثبت می تواند در مواجهه با شرایط چالش برانگیز دچار مشکل شود. اگر خودتان را غرق در افکار منفی دیدید، می توانید به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن آن ها و پرورش یک چشم انداز خوش بینانه تر باشید.

از کمک دوستان و خانواده واهمه نداشته باشید. زمانی که تفکر منفی به سراغتان می آید، با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید. برای این که مثبت فکر کنید، بر روی چیزهایی که از آن لذت می برید، سرمایه گذاری کنید و اطراف خود را با افراد خوش بین احاطه کنید.

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

۵- لیست جملات منفی در ذهنتان را بنویسید

هر جمله منفی که به صورت روزانه به ذهن شما می آید مثل “نمیشه” “نمیتونم” و … . آنها را روی یک کاغذ a4 به صورت ریز یادداشت کنید، سپس جلو آنها متضادش را بنویسید، مثلا بنویسید “میشه” “میتونم” و … . و آن را در اتاق خود بچسبانید و روزانه ۲۰ بار هر جمله متضاد را با صدای بلند فریاد بزنید.

نظر دکتر محمدی نیا (روانشناس برجسته)

دانلود فایل صوتی دکتر محمدی نیا

یادگیری نحوه فکر کردن مثبت، راه حل سریعی نیست و ممکن است مدتی طول بکشد. تحلیل عادات فکری خود و یافتن راه های جدید برای گنجاندن دیدگاه مثبت تری در زندگی، می تواند شروعی عالی برای رویکرد تفکر مثبت باشد.

بسیار کاربردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا