درمان بیماری های شایع روانی

10 تا از تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی بر سلامت انسان (ثابت شده)

چرب زبان

شبکه های اجتماعی ممکن است از طریقی که انتظارش را نداریم، روی مغز ما تاثیر بگذارند و مشکلاتی را از صرف پول زیاد گرفته تا توهم ویبره زدن گوشی برایمان ایجاد کنند.

ممکن است مدام چه به صورت نشسته، چه ایستاده و دراز کشیده در حال بالا و پایین رفتن از شبکه‌ های اجتماعی باشید. اگر چه این عادت ظاهراً بدون آسیب است؛ مخصوصاً اگر فقط چند دقیقه را صرف آن کنید اما ممکن است در صورت استفاده زیاد آسیب های زیادی را وارد کند. در این مطلب فقط به تحقیقات علمی ثابت شده اکتفا می کنیم.

1-ممکن است عاملی برای خرج پول بیشتر باشد.

دفعه بعدی که در حال بالا و پایین رفتن از شبکه های اجتماعی مختلف هستید، به کیف پول خود نگاه کنید. مطالعات انجام شده در سال 2019 نشان می دهد که 49 درصد از افرادی که در کشور میلان زندگی می کردند، گزارش کردند که رسانه اجتماعی باعث شده آن ها بیش از حد پول خرج کنند و این یک پدیده علمی است.

مطالعه ای در سال 2013 که در مجله ها و ژورنال های علمی هم به چاپ رسید، این گونه بیان می‌ کند که استفاده زیاد از رسانه ‌های اجتماعی در بین افراد و پیوند قوی بین آن ها با دوستانشان برای بالا بودن سطح اعتبار افزایش پیدا کرده است.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

2-ممکن است سطح اشتها را تغییر دهد.

ممکن است دلتان بخواهد زمانی که صرف مشاهده عکس هایی مثل عکس های غذا در صفحات اجتماعی می کنید را محدود کنید، زیرا باعث شده که بیش از حد غذا بخورید. طبق مطالعه انجام شده در سال 2015 روی مغز و ادراک، نگاه کردن به تصاویر جذاب و غذاهایی که دهان را آب می ‌اندازند، می تواند عاملی برای تغییرات عصبی و فیزیولوژیکی باشد که احساس گرسنگی را ایجاد می ‌کند؛ حتی زمانی که واقعاً گرسنه نباشید.

استفاده از شبکه های اجتماعی

در این تحقیق محققان یک مطالعه انجام دادند و به این موضوع دست پیدا کردند که افراد چاق بیش از بقیه نسبت به این رفتار پاسخ می دهند؛ حتی اگر احساس سیری داشته باشند. پست کردن یک عکس از غذای سرخ کردنی و حاوی پنیر، ممکن است چیز خیلی بدی به نظر نرسد اما جزء عکس هایی هستند که هرگز نباید آن ها را در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی پست کنید.

حتما بخوانید: 7 خوراکی مفید که قبل از خواب بهتر است بخوریم؟ (و چه نخوریم)

3-ممکن است در توانایی مستقل فکر کردن تداخل ایجاد کند.

فشار زیادی در شبکه‌ های اجتماعی وجود دارد و نوجوانان و جوانان خودشان از این موضوع خبر ندارند. رسانه های اجتماعی گروه های مختلفی از افراد را تشویق به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر به صورت آنلاین می کنند تا بتوانند ایده ها و عقاید مشابه را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. طبق گفته الکس آناستازیا که یک روان درمان ساکن در سان فرانسیسکو است : “روانشناسی پایه انسان این گونه بیان می کند که انسان ها تمایل دارند در یک گروه عضو باشند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بنابراین از این موضوع لذت خواهند برد و ارزش ها و باورهایی در طول زمان توسط یک گروه به اشتراک گذاشته می شود که نسبت به قبل شباهت بیشتری به یکدیگر دارند .” احتمالاً شما نیز این پدیده را در پست های سیاسی گروه های محل کار یا حتی گروه‌ های خانوادگی دیده اید. او اضافه کرد که: “فکر گروهی نه تنها می تواند به فکر انفرادی و مستقل شما ضربه بزند، بلکه حتی می تواند در بعضی از موارد خطرناک باشد, مخصوصا زمانی که سعی دارید نتایج هماهنگ و یکسان را به صورت اغراق شده در تصمیم گیری های حساس نشان دهید.”

4-ممکن است که به عزت نفس شما ضربه بزند.

آیا تا به حال شده است که به دوستان خود در فیسبوک حسادت کنید؟ بسیاری از افراد شرایط شما را دارند و این مقایسه ها تاثیر منفی روی عزت نفس آن ها می گذارد.

یک مطالعه کانادایی روی 188 خانوم که دانش آموز بودند، انجام شده است که در ژورنال تصویر بدنی در سال 2019 به چاپ رسید و به این نتیجه رسید که خانم ها بعد از تعامل با افرادی در این صفحات اجتماعی از آن ها جذاب تر هستند، احساس بدی نسبت به ظاهر خود پیدا می کنند و این مقایسه های منفی هیچ گاه متوقف نمی شود؛ مگر این که خودشان استفاده از این شبکه ها را کاهش دهند و یا آن را متوقف کنند.

فیسبوک

یک مطالعه انجام شده دیگر در ژورنال روانشناسی بالینی و اجتماعی در سال 2018، نشان داد افرادی که استفاده منظم از رسانه اجتماعی را کاهش می ‌دهند و آن را به 30 دقیقه در روز محدود می کنند، (مثلاً 10 دقیقه برای فیس بوک، 10 دقیقه اسنپ چت و 10 دقیقه اینستاگرام وقت می گذارند) افسردگی و انزوا را در سطح کم تری تجربه می ‌کنند و بعد از سه هفته احساس بهتری خواهند داشت.

حتما بخوانید: 3 تا از بدترین تاثیرات منفی طولانی مدت اینترنت بر سلامت انسان

5-ممکن است توانایی افراد برای گفتگو های واقعی را بکاهد.

ما می توانیم زمان زیادی را صرف صحبت کردن با افراد مختلف در شبکه‌ های اجتماعی و ارسال ایموجی های خنده ،لایک، استیکر و یا کامنت ها کنیم، که باعث می ‌شود از مکالمه ها در دنیای واقعی جا بمانیم. افرادی که زمان کم تری را صرف شبکه‌ های اجتماعی می کنند و به ملاقات های حضوری علاقه‌مند هستند، بهتر یاد می ‌گیرند که چگونه احساسات مثبت و منفی خود را از راه سالم نشان دهند.

در عوض افرادی که برای نشان دادن احساسات و افکار خود به ایموجی ها وابسته هستند، در مکالمه های واقعی ضعیف تر عمل می ‌کنند و نمی ‌توانند حرف خود را به خوبی بیان کنند. این ها همان عوارض جانبی پنهان است که خودتان واقف به آن ها نیستید.

6-ممکن است مرکز پاداش را فعال کند.

استفاده مداوم و فعال از رسانه اجتماعی ممکن است عاملی برای واکنش ‌هایی در مرکز پاداش دهی مغز باشد. مطالعه‌ ای که روی 32 نوجوان انجام شد و نتیجه آن در مجله علمی روانشناسی در سال 2016 به چاپ رسید، این گونه توضیح داد که قسمت های یکسانی در مغز هنگام انجام کارهایی مثل خوردن شکلات و برنده شدن پول فعال می شوند. همین قسمت ها هنگامی که نوجوانان لایک شدن عکس توسط دوستان شان در شبکه اجتماعی را می ‌بیند، هم فعال می گردد.

این تاثیر یکسان و اثر تطابقی فقط به نوجوانان محدود نمی شود. زمانی که ما لایک هایی را در دنیای آنلاین دریافت می ‌کنیم، بخش پادشاهی مغزمان فعال می ‌شود و روشن می‌ گردد. با استفاده بیش از حد زیاد، این نوع تعامل می ‌تواند تمرینی برای مغز برای آزاد کردن مواد شیمیایی مثل دوپامین باشد. دقیقا مثل زمانی که افراد به چیزهایی مثل دارو، خرید یا شرط‌ بندی اعتیاد پیدا می کنند.

حتما بخوانید: 14 تاثیر منفی قهوه بر بدن طبق تحقیقات جدید (در طولانی مدت)

دکتر آناستازیا در این زمینه گفت: ” این یک نگرانی است. زیرا هر چه قدر یک فرد بیشتر از رسانه اجتماعی استفاده کند، انتظار می رود که این وابستگی در او افزایش پیدا کند و برای احساس شادی به همین چیزهای مصنوعی نیاز داشته باشد .”

7-ممکن است با قشر خاکستری مغز ارتباط داشته باشد.

مطالعه چاپ شده در ژورنال علمی روانشناسی اجتماعی در سال 2018 بیان می کند که محققان یک رابطه بین سایز شبکه اجتماعی آنلاین و ساختار مغز انسان پیدا کردند .محققان از یک روش عکسبرداری آهنربایی استفاده کردند تا روی مغز 33 نفر از کاربران فیس ‌بوک مطالعه کنند و به این نتیجه رسیدند افرادی که زمان زیادی را در فیس ‌بوک سپری می‌ کنند، حجم قشر خاکستری مغز آن ها که مربوط به انجام کارهای معنادار اجتماعی است، بزرگ تر است.

استفاده از شبکه های اجتماعی

نمونه ای از فعالیت های این بخش از مغز، مثلا شامل تشخیص اعضای گروه اجتماعی، تلاش برای فهم وضعیت و موقعیت آن ها و انگیزه است. از آن جایی که این شرایط لزوماً ویژگی بدی نیست اما یک عارضه جانبی شگفت ‌انگیز محسوب می ‌شود. البته این مطالعه نتوانست تشخیص دهد که کدام یک از این اتفاق ‌ها زودتر رخ می دهد.

8-ممکن است باعث کاهش توانایی در انجام چند کار شود.

چک کردن مداوم ایمیل روی تلفن های هوشمند به طور مداوم ، وارد شدن از اینستاگرام به شبکه اجتماعی دیگر و بالا پایین کردن آن و سپس باز کردن اسنپ چت برای به اشتراک گذاشتن چیزی که دوست دارید، نشان دهنده چند کاره بودن در شبکه اجتماعی است. شاید باعث شود که فکر کنید در انجام دادن چند کار بسیار عالی عمل می کنید. در حقیقت مدیریت چند حساب و توجه و تمرکز شما بر روی آن ها به طور مداوم باعث می ‌شود که توانایی تمرکز شما روی چند فعالیت در دنیای واقعی کاهش پیدا کند.

مطالعه ای در سال 2016 که در آکادمی علمی بین المللی انجام شده، نشان می دهد افرادی که در شبکه های اجتماعی چند منظوره عمل می ‌کنند ، نمی ‌توانند در دنیای واقعی در این مورد قابلیت و توانایی خوبی داشته باشند.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

البته محققان اعلام کردند که مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است اما بزرگترین مشکل همین کاهش و تمرکز این افراد است. دکتر آناستازیا که خودش در این مطالعه حضور نداشت، پیشنهاد می ‌کند که نوتیفیکیشن‌ های برنامه را خاموش کنید تا وسوسه نشوید که مدام همه حساب های رسانه اجتماعی خود را چک کنید.

9-ممکن است باعث کم خوابی شود.

ملاتونین هورمونی در بدن است که خواب را تنظیم می کند. سطح بالای ملاتونین می ‌تواند به بهبود خواب کمک کند. در حالی که سطح پایین آن عاملی برای بیدار نگه داشتن است. از آن جایی که هر نوری می تواند میزان ملاتونین در بدن را کاهش دهد ( حتی نور آبی که در بعضی از تلفن ‌های همراه حذف می ‌شوند، هم عاملی برای کاهش ملاتونین خواهند بود ). به همین دلیل بالا پایین کردن شبکه های اجتماعی مخصوصاً هنگام شب، ریتم شبانه روزی بدن را به هم می ریزد . گفته شده است که استفاده از همه شبکه‌ های اجتماعی باعث ایجاد این مشکلات نخواهد شد.

10-ممکن است توهم لرزش یا ویبره گوشی پیدا کند.

زمانی که تلفن همراه شما با نوتیفیکیشن مواجه می شود، قسمت پاداش دهی مغز فعال می ‌شود و دوباره و دوباره و دوباره این اتفاق می ‌افتد. مطالعه دیگری در ژورنال کامپیوترها در رفتارهای انسانی در سال 2012، به همین ویبره های توهمی از دستگاه‌ های الکترونیکی ، مخصوصا برای دانش ‌آموزان اشاره کرده است.

افرادی که به دریافت پیام واکنش زیادی نشان می دهند و باور دارند که تلفن همراه آن ها مدام در حال ویبره است، شاید به نظرشان این موضوع مشکل بزرگی نباشد اما مطالعه کوچکی در سال 2016 در مورد هوش مصنوعی روی 14 شرکت کننده انجام شد و نشان می ‌دهد که این افراد نمی توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند که تاثیر منفی روی عملکرد ذهنی و تمرکز آنها دارد. پس سعی کنید که شبکه اجتماعی مانع ایجاد روابط سالم در شما نشود.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خیلی از این تاثیرات برای کسانی است که از قبل درگیر یک سری از بیماری های روانی یا مشکلات شخصی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا