آموزش طرز تهیه انواع قهوه

14 تاثیر منفی قهوه بر بدن طبق تحقیقات جدید (در طولانی مدت)

چرب زبان

احتمالاً زمانی که این عنوان را خوانده اید، در مورد این فکر کردید، “خوب که چی؟ چگونه می توان در مورد قهوه صحبت کرد اما مطمئن باشید ارزشش را دارد که تا انتها ما را دنبال کنید.

بیشتر نوشیدنی های کافئین دار مورد علاقه بسیاری از افراد هستند. اعتیاد به قهوه چیزی است که این روزها بسیار در بین دیگران مشاهده می‌ کنیم. بسیاری از قهوه ها نیز با رسپی های متفاوت وجود دارند. پس این که به قهوه علاقه نداشته باشیم، کار سختی است.

حتما بخوانید: قهوه اسپرسو چیست؟ همه نکات مفید که باید بدانید! (راهنمای کامل-حرفه ای)

اما این ها همه توجیه هستند. ما هم قهوه دوست داریم. همه اطرافیان من مطلع هستند که تا چه حد از اسپرسو و کاپوچینو لذت می برم و آن ها را به خوبی درست می کنم.

 


سرو قهوه

توی این پک فوق العاده، تهیه و سرو قهوه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! تهیه و سرو قهوه رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار!


 

یک جمله قدیمی وجود دارد که همه شما آن را شنیده اید : “زیاده روی در هر چیز خوبی باعث بد شدن آن چیز می شود.” قهوه بسیار خوشمزه و اعجاب انگیز است اما باید هنگام مصرف آن مراقب باشید.

اثرات جانبی واقعی قهوه

متاسفانه قهوه اثرات جانبی زیادی دارد. البته منظور ما سوختن دیواره های دهان و یا زبان نیست یا در مورد عوارضی مثل کهیر زدن صحبت نمی‌ کنیم. بلکه عوارض جانبی قهوه کاملا واقعی هستند. در این قسمت بعضی از عوارض جانبی قهوه که باید آن ها را بدانید را به شما معرفی می کنیم :

1-افزایش فشار خون

حقایق موجود بر اثر تحقیقات نشان می دهد که کافئین فشار خون را افزایش می دهد‌ اگر چه افزایش فشار خون به دلیل مقاومت عروقی اتفاق می افتد و علت آن افزایش تپش قلب و یا جریان خون نیست. این موضوع به این معنی است که کافئین باعث می شود تا قلب شما سخت تر کار کند تا خون را برای کل بدن پمپاژ کند .

فشار خون بالا یکی از مهم ترین خطرات بیماری های قلبی محسوب می شود. تقریبا ۷۰ میلیون از مردم آمریکا که برابر با ۲۹ درصد جمعیت آن است، از فشار خون بالا رنج می برند . اگر شما هم یکی از این افراد هستید بدانید که مصرف قهوه فقط شرایط را بدتر می کند‌.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

قهوه

ضرورتا مصرف قهوه و کافئین قلب شما را مجبور به کار دو برابری می کند تا بتواند اکسیژن و مواد مغذی را به بدن برساند. افرادی که فشار خون بالا دارند، احتمالاً باید مصرف آن را قطع کنند.

2-افزایش تولید اسید

اسید های گوارشی و مخصوصاً هیدروکلرید روی این اسیدها برای هضم غذا در معده موثر هستند. اگرچه میزان بالای اسید می‌ تواند عاملی برای ایجاد مشکلات در معده باشد.

اسید می‌ تواند وارد خط معده شود و خطر مشکلات معده را افزایش دهد. این اتفاق زمانی بیشتر رخ می دهد که اولین چیزی که هنگام صبح مصرف می کنید، نوشیدن قهوه باشد. به خاطر این که هیچ غذای دیگری نیست که معده بتواند از اثرات مثبت آن استفاده کند. در نتیجه معده اسیدی می شود.

حتما بخوانید: 12 قهوه گران دنیا با قیمت هایی که مغزتان سوت می کشد!

البته این تقصیر کافئین نیست. یک مطالعه در این زمینه به این نتیجه رسیده است که قهوه بعد از جوشیدن، مسئول افزایش اسید معده می‌ شود و کافئین به تنهایی چنین تاثیری ندارد.

افرادی که به طور منظم قهوه استفاده می کنند سطح اسید بالاتری در سیستم گوارشی نسبت به افرادی دارند که از مکمل های کافئینی غیر از قهوه استفاده می کنند، دارند. آیا نگران افزایش اسید معده هستید ؟ حتی اگر قهوه را با شکم پر مصرف می کنید، بهتر است مقدار آن را کاهش دهید تا اسید معده شما افزایش پیدا نکند.

3-ایجاد مشکلات گوارشی و معده

البته همه کسانی که قهوه می خورند با این مشکلات گوارشی مواجه نمی‌ شوند اما اکثر افراد که از سندروم روده تحریک پذیر، بیماری های گوارشی و بیماری کرون رنج می برند، ممکن است که دچار مشکل گوارشی بعد از مصرف قهوه شوند و این مشکلات را بدتر کند.

همان طور که می‌ بینید زمانی که قهوه می نوشید، میزان تولید اسید در معده افزایش پیدا می‌ کند که این افزایش اسید باعث ضعف معده شده و باعث می‌ شود که باکتری مثل اچ پیلوری که مسئول زخم معده است، راحت تر در بافت معده پنهان شود.

حتما بخوانید: خواص قهوه ترک برای بدن، ذهن و بدن و متافیزیک شما (بسیار جالب)

البته اثرات قهوه به معده محدود نمی شود و قهوه می تواند همچنین روده کوچک را نیز حساس کند و باعث ایجاد انقباضات اسپاسم شکم و تبدیل یبوست به اسهال شود . خوشبختانه این عارضه جانبی برای کافئین بسیار نادر است.

4-عامل ایجاد رفلاکس اسید معده و سوزش معده

آیا تا به حال سوزش و دردی را در قفسه سینه بعد از مصرف قهوه احساس کرده اید؟ آیا این احساس را در قسمت بالای شکم هم داشته‌ اید که دقیقا میانه قفسه سینه است و احساس کنید که در حال سوزش و یا آتش گرفتن است ؟

اگر بله. پس حتما قهوه باعث ایجاد رفتار اسیدی یا سوزش معده در شما شده است . کافئین عضلات اسفنکتر را آرام می کند و باعث می شود که عضلاتی که غذا را از برگشتن به گلو متوقف می‌ کنند، به معده فشار وارد کنند و به آن ضربه بزند.

حتما بخوانید: همه خواص و مضرات قهوه اسپرسو طبق جدیدترین تحقیقات دنیا

زمانی که اسفنکتر ریلکس می شود، اجازه می دهد که غذا و اسید به مری برگردد و اسید بافت غیر محافظت شده مری را می سوزاند. قهوه تنها نوشیدنی نیست که می تواند باعث سوزش معده برای رفلاکس اسید شود.

همه نوشابه های حاوی کافئین و چای هم همچنین مسئول این اتفاق هستند. اگر این درد را همراه با سوزش احساس کردید، احتمالا زمان مناسبی است که مصرف کافئین را به مدت یک الی دو هفته قطع کنید.

5-تاثیر روی مغز و سیستم عصبی مرکزی

همه می‌ دانیم که قهوه احساس هوشیاری و بیداری می‌ دهد اما می‌ دانید در واقع قهوه باعث نمی‌ شود که بدن انرژی بیشتری تولید کند. به جای آن بخش هایی از مغز را که عامل ایجاد خستگی هستند را خاموش می کند.

قهوه با دریافت کننده هایی در مغز که آدنوزین را تشخیص می‌ دهند که یک ماده شیمیایی است که سیگنال خستگی را ارسال می کند، مقاومت نشان می دهد. با خاموش کردن این دریافت کننده‌های آدنوزین ، باعث می شود تا قهوه به گونه‌ ای عمل کند که مغز شما احساس هوشیاری بیشتر و بیداری داشته باشد.

حتما بخوانید: فواید قهوه سبز و بهترین نحوه مصرف آن طبق تحقیقات جدید دنیا

مسدودیت دریافت کننده‌ های آدنوزین، احساس بیداری و هوشیاری بیشتری به انسان می‌ دهد. زمانی که اثر قهوه می‌ رود، این مسدودیت برطرف می‌ شود. دریافت کننده ها احساس پریشانی به فرد می دهد، زیرا مدت زمانی خاموش بودند و زمانی که اثر کافئین از بین برود، حساس تر می شوند. در نتیجه بعد از مصرف قهوه احساس پریشانی پیدا خواهید کرد .

کافئین همچنین روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلات زیر می گردد:

 • اضطراب
 • وحشت
 • نگرانی
 • کلافگی
 • عصبانیت
 • خواب آلودگی

6-از بین رفتن حساسیت بدن به کافئین

همه می‌ دانیم زمانی که به طور منظم از قهوه استفاده می کنیم، چه اتفاقی در بدن می افتد. بعد از مصرف قهوه بیشتر و بیشتر از قبل نسبت به آن میل پیدا می کنید. هر چقدر بیشتر قهوه بنوشید، نیاز شما برای نوشیدن به آن افزایش پیدا می‌ کند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که زیاد قهوه می نوشند، سعی می‌ کنند از انواع متنوع آن مثل کاپوچینو یا اسپرسو استفاده کنند.
در نتیجه بدن یک نوع اعتیاد و وابستگی به کافئین پیدا می کند . اگر مصرف قهوه را متوقف کنید، دچار لرزش ، بدن درد، سر درد و دیگر عوارض جانبی خواهید شد.

7-تاثیر گذاری روی جذب مواد مغذی

یکی از مهم ترین نمونه های اثر جانبی قهوه روی جذب کلسیم است. قهوه در توانایی بدن در جذب کلسیم تداخل ایجاد می کند و مانع رسیدن کلسیم به استخوان ها می شود.
مصرف زیاد کافئین می تواند عاملی برای پوکی استخوان و نازک شدن آن ها باشد . افرادی که از مکمل های قهوه سبز استفاده می کنند، هم دچار این عوارض جانبی خواهند شد.

8-چربی بالای بدن

کاملا واضح است که افزایش چربی جزء عوارض جانبی قهوه نیست اما اشتباه فکر می کنید. درست است که مصرف قهوه سیاه می تواند عاملی برای تحریک کاهش وزن باشد و انرژی شما را در باشگاه افزایش دهد.

اگر چه بعضی از افراد فکر می‌ کنند که می‌ توانند قهوه سیاه میل کنند و از آن لذت ببرند اما اکثریت انسان ها مقداری شیر، شکر یا هر دو آن را به قهوه اضافه می کنند.

حتما بخوانید: طرز دم کردن قهوه پرخامه و بی نقص به سبک کافه های معروف

زمانی که خامه، شیر پرچرب و شکر زیاد به قهوه اضافه می کنید، بیش از 500 کالری با یک فنجان قهوه به بدن خود می رسانید. مصرف 2 الی 3 فنجان از این مدل قهوه در طول روز قطعاً کالری بسیار زیادی به بدن می رساند. پس باید قهوه سالم مصرف کنید و همیشه آن را ساده میل کنید. اگرچه که خوردن قهوه تلخ ، کمی کار را سخت تر می‌ کند .

9-روان کننده و ادرار آور

این یک ویژگی ترکیبی از قهوه محسوب می شود بسیاری از افراد در مسافرت ها هم به قهوه حساسیت پیدا می کنند و مجبور می شوند مدام به دستشویی بروند زیرا قهوه عاملی برای انقباض عضلات روده است که مواد زائد را مدام به بیرون از بدن دفع می کند.

با سرکوب کردن پریستالسیس توسط قهوه سیستم گوارشی راحت‌ تر خودش را تخلیه می کند و مواد زائد را دور می ریزد. البته این موضوع همیشه مناسب نیست زیرا اگر بدن شما برای انجام فعالیت های عضلانی به قهوه وابسته شود ، بدون مصرف آن نمی تواند خودش آن را انجام دهد.

قهوه همچنین عاملی برای افزایش ادرار است و باعث می شود که بدن شما بیش از حد نیاز مایعات را خارج کند. همه چیز زمانی بدتر می شود که مواد غذایی زیادی هم از روده خارج شوند.

حتما بخوانید: لیست بهترین قهوه سازهای خانگی با قیمت مناسب (نظر کاربران جهانی)

در نتیجه قهوه به خوبی گوارش پیدا نمی کند. بسیاری از افراد با مصرف قهوه، مواد مغذی حیاتی بدن خود را از دست می‌ دهند. در نتیجه احتمال التهاب و حساسیت افزایش پیدا می‌ کند.

به همین دلیل است که باید در مورد مصرف بالای قهوه تجدید نظر کنید. برای یک فرد نرمال و بدن سالم، قهوه مشکلی را در سیستم گوارشی ایجاد نمی کند. اگرچه اگر از اختلالات گوارشی رنج می ‌برید، بهتر است که حتماً قبل از نوشیدن قهوه از پزشک اجازه بگیرید .

10-عوارض جانبی دیگر

در این قسمت عوارض جانبی خفیف‌ تر را در مورد قهوه و کافئین به شما معرفی می کنیم.

 • قهوه در صورت مصرف بسیار زیاد عاملی برای افزایش خطر ابتلا به نقرس است.
 • افرادی که بین سنین 18 تا 45 سال زیاد قهوه می نوشند، بیش از بقیه در معرض فشار خون بالا هستند. همچنین احتمال مشکلات قلبی عروقی نیز برای آن ها بیشتر است .
 • مطالعه ای در این مورد انجام شده و نشان می دهد خانم هایی که بیش از 250 میلی گرم کافئین در طول روز مصرف می کنند ، ۱۵۰ درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری‌ های فیبروم سینه دارند . اگر به مصرف کافئین بیش از 500 میلی گرم در روز برسد، احتمال ابتلا به فیبروم سینه 230 درصد افزایش پیدا می‌ کند.
 • طبق مطالعات انجام شده ، خانم هایی که میزان زیادی قهوه می نوشند ، ۷۰ درصد نسبت به بقیه احتمال ابتلا به مشکلاتی مثل نشت ادرار و یا بی اختیاری ادرار دارند.
 • سر درد فقط به دلیل مصرف قهوه ایجاد نمی شود اما می تواند یکی از عوامل مصرف بالای کافئین باشد.
 • خانم‌ هایی که در شرف یائسگی هستند ، اغلب با مصرف قهوه علائم مشکلات رگی را بیشتر نشان می دهند.
 • همچنین خانم ها و آقایانی که حداقل دو فنجان قهوه در طول روز قبل از رابطه جنسی می خورند، بیش از بقیه خطر سقط جنین دارند .
 • مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه توسط مردان قبل از رابطه جنسی می تواند باروری آن ها را از بین ببرد و یا تا حد زیادی کاهش دهد.

خوب این همه موارد منفی ! پس این گونه به نظر می رسد که ضرر و آسیب قهوه از فواید آن بیشتر است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا