آموزش طرز تهیه انواع قهوه

کارامل ماکیاتو در مقابل کارامل لاته: طرز تهیه و نکات کاربردی

چرب زبان

درست کردن نوشیدنی ها در خانه علاوه بر صرفه جویی در هزینه به شما این شانس را می دهد تا آن ها را دقیقا همان طور که دوست دارید، سفارشی کنید. با این حال، بسیاری از افراد وقتی شروع به درست کردن قهوه می کنند، نمی دانند چه طور نوشیدنی های معروف را درست کنند. دو نوشیدنی معروف کافی شاپی که ممکن است بخواهید در خانه درست کنید، کارامل لاته و کارامل ماکیاتو هستند. اما ماکیاتو و لاته چه تفاوت هایی با هم دارند و برای تهیه این نوشیدنی های قهوه خوشمزه در خانه به چه چیز هایی نیاز دارید؟

انواع مختلف قهوه

کارامل ماکیاتو چیست؟

ماکیاتو کارامل یک نوشیدنی بسیار محبوب است که در کافی شاپ ها به فروش می رسد. این محصول در بسیاری از مواقع تقلبی است. تنها کاری که باید انجام بدهید؛ این است که به بخش قهوه سوپرمارکت نزدیک خانه تان بروید و قهوه سرد ماکیاتو کاراملی، دانه قهوه، خامه قهوه و موارد دیگر را تهیه کنید. با این حال، با این که ماکیاتو کاراملی یک نوشیدنی پر طرفدار است، اما بسیاری از افراد آن را درست نمی شناسند. ماکیاتو یک نوشیدنی کاملا متفاوت است که دوستداران قهوه قبل از این که نوشیدنی های ماکیاتوی کاراملی وارد بازار شوند با آن آشنا بودند.

کارامل ماکیاتو

ماکیاتو (Macchiato) یک نوشیدنی کلاسیک ایتالیایی و از خانواده قهوه است. ماکیاتو در مقایسه با لاته، شیر بسیار کم تری دارد. ماکیاتو سنتی به جای این که با مقدار زیادی شیر مثل لاته یا ماکیاتو کارامل پر شود، از یک شات اسپرسو با مقدار کمی کف شیر رویش درست می شود. معمولا هم بدون شیرینی سرو می شود.

 


سرو قهوه

توی این پک فوق العاده، تهیه و سرو قهوه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! تهیه و سرو قهوه رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار!


 

از طرف دیگر، ماکیاتو کاراملی کاملا شبیه به لاته است و به روش عکس آن آماده می شود. قبل از این که شات های اسپرسو و کف شیر را روی آن بریزید، شربت وانیل و بعد شیر جوشیده را در فنجان تان بریزید. اگر نوشیدنی را از کافی شاپ تهیه کنید، روی آن نم نم کارامل هم خواهید داشت.

چه طور یک ماکیاتو کاراملی را در خانه به دلخواه خودمان درست کنیم؟

برای تهیه ماکیاتو کاراملی در خانه، به دستگاه اسپرسو ساز، پودر قهوه، شیر، شربت وانیل و سس کارامل نیاز دارید. در حین تهیه شیر بخارپز، شات های اسپرسوی تان را آماده کنید. قبل از ریختن شیر بخار پز شده، شربت وانیل را به کف فنجان تان اضافه کنید، بعد شات های اسپرسوی تان را روی آن بریزید. در نهایت سس کارامل را روی آن بریزید تا آماده نوشیدن شود .

تفاوت لاته و اسپرسو و ماکیاتو

برای این که کارامل ماکیاتو سفارشی شود، می‌ توانید قهوه بریو (Breve) یا Half & Half را به نوشیدنی هایی که ‌مزه‌ کم تری دارند اضافه کنید، یا برای بیشتر کردن مزه خیلی راحت آن را با شیر کامل جایگزین کنید. اگر می ‌خواهید یک نسخه کم‌ چرب داشته باشید، یا به لاکتوز حساس هستید یا گیاه‌ خوارید، شیر بدون چربی می ‌تواند گزینه ایده ‌آلی باشد، شیر های غیر لبنی زیادی مثل شیر سویا با طعم وانیلی، وجود دارند که با ماکیاتو کاراملی عالی می شوند. شیر نارگیل گزینه دیگری است، اما در مقایسه با شیر معمولی سخت تر کف می کند.

 

حتما بخوانید: قهوه اسپرسو چیست؟ انواع آن و 7 نکته 

کارامل لاته چیست؟

لاته کارامل یک نوشیدنی بسیار محبوب است که در سراسر جهان محبوبیت دارد. با این که می شود آن را با ماکیاتو کاراملی مخلوط کرد، اما درست کردن آن آسان تر است و از مواد کم تری برای تهیه اش استفاده می شود. این در اصل یک لاته است که شربت کارامل به آن اضافه شده است. تنها کاری که برای تهیه این نوشیدنی در خانه باید انجام بدهید این است که شربت کارامل مورد علاقه تان را به ته فنجان تان اضافه کنید، شات های اسپرسو، شیر بخار پز و کمی وفوم را اضافه کنید و از نوشیدنش لذت ببرید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

کارامل لاته

مثل ماکیاتو کاراملی، راه های زیادی وجود دارد که می توانید لاته کارامل تان را سفارشی و انواع مختلفی از آن را امتحان کنید. شربت کارامل هم با شیر های لبنی و هم با شیر های غیر لبنی عالی می شود، بنابراین تهیه یک نسخه گیاهی یا وگان از این نوشیدنی آسان است. شیر نارگیل یک انتخاب عالی است؛ زیرا طعمی شیرین و سبک دارد که به خوبی با کارامل ترکیب می شود. اگر هم می خواهید لاته کارامل تان را به نوشیدنی دل پذیرتری تبدیل کنید، خامه فرم گرفته یا کمی کارامل را رویش بریزید .

طرز تهیه کارامل ماکیاتو یا کارامل لاته عالی

با این که این دو نوشیدنی خیلی شبیه به هم هستند، مراحل ساخت و مواد تشکیل دهنده شان متفاوت است. حالا که در مورد تفاوت ‌های بین لاته و ماکیاتو و چیزی که این دو را متمایز می ‌کند بیشتر می ‌دانید، آماده اید تا خودتان در خانه آن ها را درست کنید.

اگر یکی از این نوشیدنی ها را در خانه درست می کنید، به یک قهوه ساز برای تهیه اسپرسو و چیزی برای بخارپز کردن شیر نیاز خواهید داشت . می توانید از دستگاه اسپرسو ساز سنتی استفاده کنید یا با دستگاه قهوه ساز کپسولی مثل Nespresso Vertuo اسپرسوی تان را درست کنید. از طرف دیگر، می توانید از روش گذاشتن قهوه جوش روی اجاق گاز برای تهیه اسپرسو استفاده کنید.

حتما بخوانید: 14 تاثیر منفی قهوه بر بدن طبق تحقیقات جدید

برای بخارپز کردن شیر، لوله بخار روی دستگاه اسپرسو ساز سنتی این کار را به خوبی انجام می دهد. با این حال، اگر از دستگاه اسپرسو ساز برای تهیه شات های اسپرسوی تان استفاده نمی کنید، باید به ناچار روی یک بخارپز شیر یا کف ساز شیر سرمایه گذاری کنید. ابزار دیگری که ممکن است بخواهید نوشیدنی‌های تان را با آن ها درست کنید عبارتند از یک آسیاب قهوه برای آسیاب کردن دانه ‌های کامل قهوه و یک ترازو آشپزخانه برای وزن کردن مقدار مناسب قهوه.

اگر می خواهید یک کارامل لاته یا کارامل ماکیاتو را در خانه تهیه کنید ، این نکات را در نظر داشته باشید:

بخار پز کردن شیر

اگر در آماده کردن نوشیدنی‌ های اسپرسو تازه کار هستید، معمولا باید بخارپز کردن شیر را تمرین کنید. تمرین و یادگیری نحوه انجام درست این کار قطعا ارزشش را دارد؛ زیرا می توانید نوشیدنی های مورد علاقه تان را خودتان در خانه بسازید. بخار دادن به شیر باعث به وجود آمدن میکروفوم می شود که عامل بافت ابریشمی بیشتر نوشیدنی های اسپرسو است.

گرم کردن شیر با بخار

با یک بطری شیر شروع کنید و قبل از روشن کردن زیر شیر، نوک لوله بخار را درست زیر سطح شیر قرار بدهید. حباب های روی سطح کم کم شکل خواهند گرفت. وقتی صدا کم تر شد، اهرم بخار را بیشتر به سمت پایه ظرف حرکت دهید و مراقب شیر باشید تا ببینید چه زمانی تمام می شود. شیر بخارپز باید دو برابر حجم اصلی بالا بیاید و هر حباب بزرگتر کوچک تر شود. قبل از ریختن آن روی اسپرسوی تان، شیر را صاف کنید تا حباب های بزرگ باقی مانده از آن خارج شود.

به کارتون میاد: طرز تهیه قهوه موکا به سبک شهر موکا دریمن

تهیه اسپرسو

اگر در تهیه اسپرسو در خانه تازه کار هستید، قبل از شروع درست کردن آن باید چند نکته اصلی را مدنظر قرار بدهید. برای شروع به یک دستگاه اسپرسو ساز خوب نیاز دارید. با این که گزینه‌ های دیگری برای تهیه اسپرسو در خانه از جمله روش گازی و دستگاه‌ های کپسولی وجود دارد، برای تهیه قهوه ‌ای با طعم عالی، واقعا نمی ‌توانید با روش های کلاسیک ریسک کنید. شما به دانه های قهوه با کیفیت عالی هم که ریز آسیاب شده باشند، نیاز دارید. قبل از این که نوشیدنی را تهیه کنید، مطمئن شوید که دستگاه برای کشیدن شات های اسپرسو به درستی کالیبره شده است.

تهیه اسپرسو

در حالت ایده آل، آماده شدن یک شات اسپرسو بین بیست و پنج تا سی ثانیه طول می کشد. و به احتمال زیاد طعم آبکی و تلخی هم خواهد داشت که بسیار ناخوشایند است . کیفیت دانه های قهوه شما هم فاکتور مهمی است که هنگام تهیه اسپرسو در خانه باید در نظر بگیرید. اگر معمولا لاته کارامل یا ماکیاتو کارامل را از کافی شاپ تهیه می کنید، شاید بهتر باشد دانه های قهوه تان را از آن ها بخرید تا بتوانید نوشیدنی را تا حد زیادی شبیه آن ها در بیاورید. در غیر این صورت، دانه های اسپرسو عربیکا با کیفیت بالا بخرید.

اگر در خانه اسپرسو درست می کنید، بهتر است از قبل قهوه آسیاب شده داشته باشید. با این حال، اگر می توانید؛ همیشه بهتر است که یک آسیاب خوب برای دانه های تان تهیه کنید زیرا دانه های از قبل آسیاب شده بعید است که کیفیت خوبی داشته باشند، زیرا سطح آن ها قبلا در معرض هوا قرار گرفته است که یعنی در حال حاضر طعم اصلی شان را از دست داده اید. هنگام آسیاب کردن دانه های قهوه برای اسپرسو، حتما از بهترین حالت آسیاب استفاده کنید.

طرز تهیه اسپرسو: قهوه اسپرسو بدون استفاده از دستگاه قهوه ساز

اندازه گیری شربت

از آن جایی که سلیقه ها متفاوت است، نسبت شات ، شربت و شیر در هنگام تهیه هر یک از این نوشیدنی ها ممکن است بسته به این که برای چه کسی آن را درست می کنید، متفاوت باشد. با این حال، برای شروع، بهتر است از دستورالعملی استفاده کنید که اکثر کافی شاپ ها از آن پیروی می کنند. شربت یا Syrup ماده ای است که بسیاری از افراد در اندازه گیری آن مشکل دارند . اگر فکر می کنید بتوانید مثل کافی شاپ ها قهوه درست کنید، ارزشش را دارد که روی یک پمپ شربت سرمایه گذاری کنید و میزان شربت مصرفی تان را بر اساس اندازه نوشیدنی تان تنظیم کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا