آموزش طرز تهیه انواع قهوه

قهوه اسپرسو چیست؟ همه نکات مفید که باید بدانید! (راهنمای کامل-حرفه ای)

اسپرسو یکی از پرطرفدارترین قهوه‌ها بین دوست داران قهوه است. اسپرسو یک قهوهٔ دلپذیر، قوی و غلیظ است. خیلی از مردم عاشق لاته و کاپوچینو هستند، اما نمی‌دانند اسپرسو چیست. ندانستن عیب نیست، ولی زمانی که طرز تهیه اسپرسو را یاد گرفتید می‌توانید خودتان در منزل اسپرسو درست کنید و از نوشیدنش لذت ببرید.

 • اسپرسو برای خودش دنیای خارق‌العاده‌ای دارد. اگر همه‌چیز را دربارهٔ اسپرسو یاد بگیرید، به این معنی است که دیگر استاد قهوه شده‌اید.
 • در این مطلب قصد داریم به دنیای اسپرسو سفر کنیم و زیبایی و رازهای اسپرسو را با شما در میان بگذاریم تا شما هم مثل قهوه سازهای حرفه‌ای برای خودتان اسپرسو درست کنید.
 • در ده سال گذشته اسپرسو بسیار معروف شده است و کیفیت اسپرسو ها سال‌به‌سال بهتر از قبل می‌شود. به شما یاد می‌دهیم که چگونه اسپرسو دم‌کنید. موبه‌مو گفته‌ها را اجرا کنید تا بتوانید در درست کردن اسپرسو پیشرفت کنید.
 • بیایید سفرمان را به دنیای اسپرسو شروع کنیم و همه‌چیز را درباره اسپرسو یاد بگیریم.

اول‌ازهمه: اسپرسو از کجا آمده است؟

پیدایش موتورهای اسب بخار در قرن ۱۹ موجب پیشرفت در حمل‌ونقل، نیروگاه‌ها و صنعت ساخت قهوه شد. فرهنگ نوشیدن قهوه از اروپا آغاز شد، اما هنوز روش‌های دم کردن خاصی وجود نداشت. اولین قهوه ساز با موتور بخار در سال ۱۸۸۴ ساخته شد. در این قهوه سازها،قهوه با سرعت بیشتری نسبت به قهوه سازهای معمولی دم می‌کشید.

از اولین اسپرسوسازِ تک شاتی با موتور بخار در سال ۱۹۰۶ در میلان رونمایی شد. این اسپرسوسازهای بخاری تنها پنج برابر فشار بیشتری نسبت به اسپرسوسازهای مدرن استفاده می‌کردند و قهوهٔ آبکی و تلخی می‌ساختند.

با پیشرفت تکنولوژی در قرن بعد، ساخت اسپرسو پیشرفت زیادی کرد و آوازه‌اش در سراسر اروپا و درنهایت در دنیا پیچید.

اسپرسو چیست؟

برای اینکه بدانید اسپرسو چیست، باید بدانید که به چه چیزی اسپرسو نمی‌گویند. باورهای اشتباه زیادی درباره اسپرسو وجود دارد که اول باید آن‌ها را اصلاح کنید.

اسپرسو یک نوع دانه قهوه نیست. دانهٔ قهوه چیز دیگری است. با هر دانه‌ای می‌توان اسپرسو درست کرد. معمولاً روی بسته‌های قهوه می‌نویسند “دانه‌های اسپرسو”، یعنی ترکیبی از دانه‌های مختلف و بوداده که مناسب ساخت اسپرسو است و به این معنی نیست که آن دانه‌ها اسپرسو هستند.

اسپرسو روش بو دادن قهوه نیست. قهوه‌هایی که کم بوداده شده‌اند معمولاً طعم قوی‌ای دارند، اما درست کردنشان سخت است. قهوه سازها معمولاً به دلیل راحتیِ ساخت از قهوه‌هایی که زیاد بوداده شده‌اند، برای درست کردن اسپرسوهای مشتری‌پسند استفاده می‌کند.

پس اسپرسو دانهٔ قهوه نیست و با انواع دانه با بودادگی‌های متفاوت می توان اسپرسو درست کرد، چون:

اسپرسو یک روش دم کردن قهوه نیست. با عبور آب داغ از میان قهوه‌های آسیاب شده با فشار هفت تا ده اتمسفر،یک شات قهوه درست می‌شود. دستگاه اسپرسوساز، ساخت اسپرسو را راحت ترمی‌کند.

بعضی از کافی‌شاپ‌ها در شات های ۳۰ گرمی و بعضی دیگر در شات های ۶۰ گرمی قهوه سرو می‌کنند. برای درست کردن اسپرسو کافی است که آب با فشار زیاد از میان قهوهٔ آسیاب شده عبور کند.

اسپرسو چه مزه‌ای می‌دهد؟

اسپرسو ممکن است طعم‌های مختلفی داشته باشد. از نظر بیشتر مردم، اسپرسو طعم اسیدی، تلخ و حال به هم زنی دارد. درست است، اما اگر قهوه‌تان خوب بوداده شده باشد و از تکنیک خوبی برای ساخت اسپرسو استفاده کنید، دیگر نمی‌توان چنین نظری داشت.

خامه‌ای که روی سطح اسپرسو تشکیل می‌شود، کف‌های ریزی از روغن‌های معطر است که طعم اسیدی و تندی دارد. با به هم زدن قهوه، این کف داخل اسپرسو مخلوط می‌شود و کل شات مزهٔ تلخی می‌گیرد.

آیا درست کردن اسپرسو در خانه کار درستی است؟

شاید درست کردن اسپرسو در خانه کار آسانی نباشد، اما مطمئناً کار لذت بخشی است که صبر، تمرین و اشتیاق زیادی می‌خواهد. با یادگیری و تمرین این مهارت‌ها کم‌کم دستتان راه می‌افتد.

درست کردن اسپرسو در خانه کار درستی است اگر:

 • به درست کردن اسپرسو های فوق‌العاده در خانه علاقه داشته باشید.
 • انگیزه و حوصله یادگرفتن مهارت‌های جدید را داشته باشید.
 • وقت کافی برای یادگیری مهارت‌های جدید داشته باشید.
 • بخواهید در هر زمینهربامهارت و فوق‌العاده باشید.

درست کردن اسپرسو در خانه کار درستی نیست اگر:

 • تنها خواسته‌تان فقط نوشیدن یک فنجان قهوه خوشمزه باشد.
 • حوصله فکر کردن درباره مراحل دم کشیدن قهوه را نداشته باشید.
 • وقت کافی برای یادگیری مهارت جدید نداشته باشید.
 • اگر به‌اندازه کافی بامهارت و فوق‌العاده باشید.

با توجه به تجربه‌ای که دارم می‌دانم درست کردن اسپرسو نسبت به قهوه‌های دیگر زحمت بیشتری می‌خواهد، به همین دلیل اکثر مردم از یادگیری و سرمایه‌گذاری در تجهیزات اسپرسو گریزان‌اند.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید از پس سختی‌های یادگیری اسپرسو برآیید، این گوی و این میدان.

تجهیزات مدرنِ ساخت اسپرسو

با افزایش نام و آوازهٔ اسپرسو در دهه‌های گذشته، شاهد بیشتر شدن دستگاه‌های ساخت اسپرسو بوده‌ایم. بررسی تمام اسپرسوساز ها ممکن نیست، به همین دلیل برای راحتی کارتان چند مورد از بهترین دستگاه‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱-مقایسه اسپرسو ساز بخاری با پمپی

یادتان هست که گفتیم از اولین اسپرسوساز در نمایشگاهی در میلان رونمایی شد؟ آن اسپرسوساز با فشار بخارآب کار می‌کرد و با عبور دادن بخارآب از میان دانه های آسیاب شده، اسپرسو می‌ساخت. شخصاً قهوه آسیاب شده را دوست ندارم، چون مزهٔ قهوه را تلخ می‌کند و مشکل دستگاه‌های بخار امروزی هم همین است. فشار اسپرسورسازهای پمپی بیشتر از اسپرسوسازهای بخاری است.

اسپرسورسازهای پمپی قدرت و سایزهای مختلفی دارند، اما مکانیسم تمام آن‌ها بهتر از اسپرسوسازهای بخاری است. اسپرسوسازهای پمپی به‌جای تولید بخارآب، با کمک پمپ آبی به مخزن قهوه فشار می‌آورند و قهوه را فشرده می‌کنند. مقدار این فشار قابل‌کنترل و پیش‌بینی است، بنابراین با اعمال فشار مناسب، اسپرسوهای بی‌نظیری درست می‌شود.

۲- مقایسه اسپرسوسازهای اتومات و نیمه اتومات

 • اسپرسوسازهای اتومات در آشپزخانه شگفتی سازند؛ دانه‌های قهوه را آسیاب می‌کنند، شاتِ اسپرسو را پر می‌کنند و درنهایت یک فنجان اسپرسو تحویل می‌دهند. کار کردن با آن‌ها راحت است و نیازی نیست شما کاری انجام دهید. فقط باید از تجربه کار کردن با آن لذت ببرید.
 • اسپرسوسازهای اتومات مناسب افرادی است که دوست دارند صبح‌ها بدون دغدغه و زحمت اسپرسو بنوشند، اما مناسب افرادی که اسپرسوهای دست‌ساز دوست دارند نیست.
 • اگر اسپرسوهای دستگاه‌های اتومات را دوست نداشته باشید چه باید کرد؟ تقریباً کاری از دستتان ساخته نیست و شما می‌مانید و یک دستگاه اتومات. البته می‌توانید تغییرات جزئی در تنظیمات دستگاه انجام دهید، اما بهترین گزینه خرید دستگاه‌های نیمه اتومات است.
 • فرض را بر این می‌گذاریم که دستگاه‌های تمام‌اتومات را دوست ندارید، دوست دارید مهارت‌های جدید یاد بگیرید، می‌خواهید کنترل فرآیند ساخت اسپرسو را در دست بگیرید و دستگاه‌های نیمه اتومات خریداری کنید.
 • دستگاه‌های نیمه اتومات دانه‌های قهوه را آسیاب نمی‌کنند و این به معنا است که می‌توانید میزان آسیاب و خشک شدن دانه‌ها را خودتان تنظیم کنید. این دستگاه‌ها فاقد قابلیت خاموش شدن خودکار هستند، یعنی تا هرکجا که بخواهید می‌توانید شات را پرکنید.
 • به دلیل قابلیت کنترلِ میزانِ آسیاب شدنِ دانه‌ها و زمان خاموش شدن دستگاه، اسپرسوسازهای اتومات کمی گران هستند. با این دو قابلیت می‌توانید در دم کردن اسپرسو خبره شوید.

۳- آسیاب کردن قهوه برای اسپرسو

آسیاب کُن قهوه در تهیهٔ اسپرسو تأثیری بیشتری نسبت به نوع اسپرسوساز دارد. حتی اگر بهترین مارک اسپرسوساز را خریداری کرده باشید، اما آسیاب کن خوبی نداشته باشید نمی‌توانید اسپرسو خوبی دم‌کنید.

قهوه‌های آسیاب شدهٔ دانه‌درشت و دانه‌ریز، هرکدام نتیجهٔ متفاوتی ایجاد می‌کنند. در قهوه‌های دم‌کردنی این مورد اهمیت خاصی ندارد، اما اسپرسو قهوه دم‌کردنی نیست و نوع خاصی از قهوه است. با امتحان کردن اندازه‌های مختلف می‌توانید فرق هرکدام را بفهمید.

با داشتن آسیاب کن تیز و مقاوم می‌توانید در ساخت اسپرسو غوغا به پا کنید، در غیر این صورت کارتان می‌لنگد.

EspressoImage1_large.jpg

۴- تَمپ کردن (مرحله فشرده‌سازی قهوه)

در تمام اسپرسوساز ها قطعه‌ای برای تمپ کردن قهوه وجود دارد. تمپ ها شکل بامزه‌ای دارند و قهوه‌های آسیاب شده را فشرده و پوک می‌کنند. این کار جز مراحل مهم دم کردن اسپرسو است.

۵- پورتافیلتر

اسپرسوسازی که خریداری کرده‌اید، مجهز به قطعه‌ای به نام پورتافیلتر است. این قطعه اندازه‌های مختلفی دارد و می‌تواند ۲۵ گرم قهوه در خود جا دهد. ظرفیت بیشتر دستگاه‌های کم‌مصرف چیزی حدود ۱۸ گرم قهوه است. گاهی وقت‌ها در جعبه‌های اسپرسوساز چند سبد پورتافیلتر اضافی در سایزهای مختلف قرار می‌دهند.

۶- ناک باکس (Knock Box)

ناک باکس محفظه‌ای است در اسپرسوسازها برای تخلیهٔ تفاله های قهوه استفاده‌شده. گاهی وقت‌ها روی محفظه ناک باکس میله‌ای قرار می‌گیرد (همانند میلهٔ ثابت روی سطل زباله‌ها). برای تخلیهٔ تفالهٔ پورتافیلتر کافی است چند بار به میلهٔ ناک باکس ضربه بزنید تا تفاله‌ها درون ناک باکس خالی شود.

۷- مقیاس

گرم بهترین واحد برای اندازه‌گیری شات های اسپرسو است. اگر چشمی اندازه بگیرید، نمی‌توانید همیشه اسپرسو موجود در هر شات را درست حدس بزنید. مقدار خامه و کف اسپرسو به تازه بودن و کیفیت قهوهٔ آسیاب شده بستگی دارد و حجم مشخصی از شات را خامه پر می‌کند، بنابراین تنها به اندازه‌های چشمی اکتفا نکنید.

با اندازه‌گیری‌های درست حتماً نتیجهٔ خوبی می‌گیرید.

چگونه اسپرسو استخراج می‌شود؟

اسپرسو (و تمامی قهوه‌ها) با عبورِ آبِ داغ از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه استخراج می‌شود. برای آماده کردن اسپرسو باید مراحل استخراج و آماده شدن اسپرسو را بدانید.

 • در مرحلهٔ اولِ استخراج، اسپرسو طعم بسیار تند و اسیدی دارد. مواد اسیدی و قهوه‌ای متمایل به طلایی، اولین چیزی که از دانه‌های قهوه بیرون می‌آید و طعم بسیار قوی، تلخ و اسیدی دارد.
 • در مرحلهٔ میانی استخراج، طعم‌های ملایم‌تری از دانه‌های قهوه استخراج می‌شود. در این مرحله مواد زردرنگ با سرعت کمتری از قهوه خارج می‌شوند و مزه اسیدی قهوه ملایم‌تر می‌شود.
 • در مرحلهٔ پایانی استخراج، مزه‌های خوشمزه، آجیلی و شکلاتی از قهوه خارج می‌شود و طعم اسیدی قهوه کم‌کم از بین می‌رود (اگرچه همچنان طعم دلپذیر قهوه حس می‌شود). در این مرحله رنگ مایع استخراجی زرد روشن است.

وقتی به‌درستی شات اسپرسو را پرکنید، اسپرسو طعمِ غلیظ، جاافتاده، کمی اسیدی و شیرین خواهد داشت.

حالا سؤال این است که اگر مراحل استخراج قهوه را به‌درستی رعایت نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر عصاره گیری از قهوه‌های آسیاب شده به حد کافی نباشد، عصاره‌های کمتری از دانه‌های قهوه خارج می‌شود. درنتیجه به‌جای یک شات اسپرسوی خوش‌طعم و شیرین، اسپرسوی تلخ، اسیدی و حتی شور خواهید داشت.

اگر بیش‌ازحد از دانه‌های آسیاب شده قهوه عصاره گیری شود، عصاره‌های زیادی از دانه‌های قهوه خارج می‌شود. درنتیجه اسپرسوی کم شیرین، بی‌مزه و تلخی خواهید داشت.

حالا که مراحل استخراج اسپرسو را شناختید، وقت آن رسیده تا چند دستورالعمل واقعی برای ساخت اسپرسو را یاد بگیرید.

همیشه از قهوهٔ تازه استفاده کنید

هیچ جایگزینی برای قهوهٔ بوداده شده و دانهٔ آسیاب شده تازه وجود ندارد. قهوه یک محصول کشاورزی است و قهوهٔ بوداده شدهٔ تازه بیشترین طعم و عطر را دارد. بیشتر قهوه‌خورهای حرفه‌ای می‌گویند قهوه فقط تا دو هفته بعد از بو دادن تازه است.

مدت زمانِ آسیاب کردنِ دانه‌های قهوه، عامل دیگری است که در تهیهٔ قهوه باید به آن توجه کرد. هرچقدر دانه‌ها بیشتر آسیاب شوند، همان‌قدر طعم و عطر قهوه از بین می‌رود. پس سعی کنید یک آسیاب کن خوب تهیه کنید و قهوه‌تان را تازه نگه‌دارید.

تنها با قهوه‌های تازه می‌توانید قهوهٔ خامه‌دار تهیه کنید.

به دما توجه کنید

همانند قهوه‌های معمولیِ دمی، دمای مناسب برای دم کردم اسپرسو تقریباً ۹۳ است. هر چه آب داغ‌تر باشد، قهوه زودتر دم می‌کشد.

به آبی که برای دم کردن اسپرسو استفاده می‌کنید دقت کنید

استفاده از آب تمیز و تصفیه‌شده برای اسپرسو اهمیت بالایی دارد. آب‌های سنگین و دارای املاح و مواد معدنی نه‌تنها طعم اسپرسو را خراب می‌کند، بلکه عمر دستگاه‌های اسپرسوساز را هم کم می‌کند. پس به آبی که انتخاب می‌کنید، دقت کنید.

تمپ کردن را پشت گوش نیندازید

با فشرده کردن قهوه‌های آسیاب شده، جریان و فشار آب به‌طور یکنواخت بین قهوه‌ها توزیع می‌شود. اگر قهوه را خوب فشرده نکنید، آب به‌طور یکنواخت از میان دانه‌های قهوه عبور نمی‌کند.

نسبت دم کردن را رعایت کنید

نسبت‌های مختلفی برای دم کردن قهوه وجود دارد. در بیشتر کافی‌شاپ‌ها از نسبت ۱ گرم دانه قهوه به ۲ گرم آب، یعنی نسبت یک به دو استفاده می‌کنند. بعضی‌ها از نسبت ۱:۱، بعضی‌ها ۱:۵ و یا ۱:۳ استفاده می‌کنند. اما برای راحتی کار بهتر است از نسبت ۱:۲(۱ گرم قهوه به ۲ گرم آب) استفاده کنید.

همانند دم کردن قهوه معمولی، هنگام دم کردن اسپرسو نکات زیر را برای اندازه‌گیریِ نسبت‌ها در نظر داشته باشید:

 1. دانه‌های قهوه، آب کافی نیاز دارند تا عصاره‌هایشان خارج شود. در قهوه‌های دمی این نسبت ۱:۱۷ و در اسپرسو ۱:۲ است (با فشارِ آب تمامِ عصاره‌های خوش‌طعم از دانه‌ها خارج می‌شود).
 2. اگر آبِ کمی به قهوهٔ آسیاب شده اضافه کنید، عصاره‌های کمی از قهوه خارج می‌شود.
 3. اگر آب زیادی به قهوهٔ آسیاب شده اضافه کنید، بیش‌ازحد عصاره استخراج می‌شود.

نسبت ۱:۲ برای تهیه اسپرسو مناسب است. توصیه می‌کنم تا زمانی که به مزه‌های مختلف اسپرسو عادت نکرده‌اید، از این نسبت استفاده کنید.

در ساخت اسپرسو از دو اصطلاح استفاده می‌کند؛قهوهٔ خشک و خیس. برای مثال، برای آماده کردن اسپرسو می‌توانید از ۲۰ گرم قهوهٔ آسیاب شده خشک استفاده کنید تا درنهایت ۴۰ گرم مایعِ قهوه داشته باشید.

اندازهٔ دانهٔ آسیاب شده (بخش اول)

در اسپرسو معمولاً از قهوه‌های پودرشده استفاده می‌شود. با یک آسیاب کنِ خوب می‌توانید دانه‌های قهوه را پودر و آسیاب کنید.

حالا اندازه متناسب برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه را در زیر مرور می‌کنیم:

 1. دانه‌های ریز زودتر دم می‌کشند، چون آب به‌سرعت وارد دانه‌های قهوه می‌شود و عصاره‌های قهوه سریع‌تر استخراج می‌شود. فاصله بین دانه‌های ریز کمتر است و به همین دلیل به جریان آب کمتری نیاز دارند.
 2. دانه‌های درشت دیرتر دم می‌کشند، اما آب به‌راحتی از فضای بین دانه‌ها عبور می‌کند.

با رعایت نکات بالا می‌توانید کنترل بیشتری روی فرآیند ساخت اسپرسو داشته باشید. در ادامه نکات بیشتری دراین‌باره خواهیم گفت.

از قبل دم کردن قهوه

بیشتر قهوه سازها قبل از اینکه به‌طور کامل قهوه را با فشار و آب دم کنند، به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه قهوه را با آب داغ گرم می‌کنند. با این کار کربن دی‌اکسید از قهوه خارج می‌شود، قهوه بهتر دم می‌کشد و طعم و عطر بهتری می‌گیرد.

یک نکته درباره زمان دم کردن

در روش فرنچ پرس و اِیرپرس می‌توانید زمان دم کشیدن قهوه را کم‌وزیاد کنید، اما در اسپرسو زمان دم کشیدن قهوه متغیر نیست و مدت‌زمان مشخصی بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه نیاز است تا قهوه خوش‌طعمی به دست آید. با آسیاب کردن قهوه، مدت‌زمان دم کشیدن کوتاه می‌شود. قهوه‌های آسیاب شدهٔ خیس، زمان زیادی برای دم کشیدن نیاز دارند. همچنین دانه‌های درشت نسبت به دانه‌های ریز زودتر دم می‌کشند.

بنابراین زمان دم کشیدن اسپرسو را از ۲۵ تا ۳۰ ثانیه بیشتر یا کمتر نکنید و از دانه‌هایی با اندازه متناسب استفاده کنید.

آموزش گام‌به‌گام ساخت اسپرسو

خب وقت آن رسیده است تا در خانه‌تان اسپرسو درست کنید. برای ساخت اسپرسو همیشه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قهوه‌های تازه را آسیاب کنید.
 • اسپرسوساز را گرم‌کنید.
 • پورتافیلتر را در دستگاه قرار دهید.
 • قهوه را تمپ (فشرده) کنید.
 • لیوان شیشه‌ای یا شات را آماده کنید.
 • زمان دم کردن را تنظیم کنید.
 • قهوه و آب را اندازه‌گیری کنید.

دقت کنید که پورتافیلتر نزدیک شیرِ آب نباشد، چون ممکن است خیس شود و تنظیمات حرارتی اسپرسوساز را به هم بزند.

پورتافیلتر را از دستگاه بیرون بیاورید و درونش را با حوله خشک‌کنید تا مرطوب نباشد.

پورتافیلتر را روی ترازو قرار دهید و ۲۰ گرم قهوه داخلش بریزید.

How_to_Make_Espresso_1_large.jpg

از یک جسم صاف (مثل انگشتان دست) کمک بگیرید و روی قهوه را صاف کنید. با انگشت روی قهوه فشار دهید تا قهوه‌های آسیاب شده به‌طور یکنواخت درون پورتافیلتر پخش شوند.

How_to_Make_Espresso_2_large (1).jpg

تمپ را بردارید و با آن قهوهٔ درون پورتافیلتر را به‌طور یکنواخت فشرده کنید. با کمک انگشتِ شست و اشاره کناره‌های قهوه را صاف کنید.

How_to_Make_Espresso_3_large.jpg

توجه داشته باشید که حین انجام این کار، مچ دستتان را صاف بگیرید تا به مچ دستتان فشار وارد نشود. درواقع باید بین دستانتان زاویه ۹۰ درجه تشکیل دهید.

از صاف بودن سطح تمپ مطمئن شوید. سپس پورتافیلتر را دوباره درون اسپرسوساز قرار دهید.

How_to_Make_Espresso_4_large.jpg

اگر دستگاهتان قابلیت از قبل دم کردن قهوه را دارد، پنج‌ثانیه‌ای قهوه را گرم‌کنید. ایرادی ندارد اگر دستگاهتان این قابلیت را ندارد. حالا دستگاه را گرم‌کنید.

زمان را تنظیم کنید. شات اسپرسو را زیر پورتافیلتر قرار دهید و دستگاه را روشن کنید.

How_to_Make_Espresso_5_large.jpg

از خارج شدن اسپرسوی طلایی از درون پورتافیلتر لذت ببرید. پس در کل باید نسبت ۱:۲ را رعایت کنید، زمان را تنظیم کنید تا بعد از ۳۰ ثانیه قهوه‌تان آماده شود.

How_to_Make_Espresso_6_large.jpg

بعدازاینکه شات با ۴۰ گرم قهوه پر شد، دستگاه را خاموش‌کنید. یک‌لایهٔ خامه‌ای باید روی اسپرسوتان تشکیل‌شده باشد.

How_to_Make_Espresso_7_large.jpg

حالا می‌توانید قهوه‌تان را نوش جان‌کنید.

میزان قهوه خشک

توصیه می‌کنم اکثر مواقع از ۲۰ گرم قهوه خشک استفاده کنید و این مقدار را تغییر ندهید.

میزان قهوه خیس خروجی

با نسبت ۱:۲ معمولاً ۴۰ گرم قهوه تولید می‌شود. البته ممکن است کمی این مقادیر تغییر کنند.

اگر بیش‌ازحد از قهوه‌تان عصاره گیری کنید، قهوه‌تان مزه تلخ و بدی خواهد داشت. برای جلوگیری از این کار بهتر است شات را تا آخر با قهوه پر نکنید.

اگر کمتر از حد معمول عصاره گیری کنید، قهوه‌تان اسیدی، بی‌مزه و شور خواهد شد. برای جلوگیری از این کار بهتر است شات را با مقدار مناسبی از قهوه پرکنید.

تقریباً ۲ ثانیه برای عصاره گیری از ۴ گرم قهوه کافی است. برای مثال، ممکن است طعم قهوه ۴۰ گرمی که در ۳۰ ثانیه استخراج‌شده است، کمی برایتان تلخ باشد. قهوه ۳۶ گرمی که در ۲۸ ثانیه عصاره گیری شده است، مزه ملایم و شیرین‌تری خواهد داشت. بنابراین شات را زیاد از حد پر نکنید.

اندازهٔ دانهٔ آسیاب شده (بخش دوم)

نیازی نیست که اندازهٔ دانه‌های آسیاب شده را خیلی تغییر دهید. فراموش نکنید که اندازه دانه‌های آسیاب شده روی جریان آب تأثیر می‌گذارد؛ اگر دانه‌ها را خیلی پودر کرده باشید، زمان دم کشیدن طولانی‌تر می‌شود و اگر درشت‌تر آسیاب کرده باشید، قهوه‌تان زودتر دم می‌کشد.

اهمیت اندازه دانه‌ها زمانی مشخص می‌شود که شاتِ قهوه در مدت بیشتر یا کمتری از زمان استاندارد پر شود. برای مثال،اگر۴۰ گرم قهوه در ۱۸ ثانیه پر شود.۱۸ ثانیه زمان کوتاهی برای عصاره گیری از قهوه است، اگر تصمیم بگیرید تا ۲۰ ثانیه عصاره گیری را ادامه دهید، این بار ۴۶ گرم قهوه در شات ریخته می‌شود.

بااینکه شات کاملاً پرشده است، اما نیاز دارید تا ۵ ثانیه دیگر عصاره گیری را ادامه دهید (زمان عصاره گیری باید بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه باشد). توصیه می‌کنم در این‌گونه موارد از قهوه‌های پودر شده استفاده کنید. چون عصاره گیری از قهوه‌های پودر شده با سرعت کمتری انجام می‌شود.

تمیز کردن دستگاه

دستگاه، پورتافیلتر، تمپ یا حوله کثیف می‌تواند نتیجه کارتان را خراب کند. تمیز کردن این لوازم کار سختی نیست، پس حتماً وسیله‌هایتان را تمیز کنید.

فراموش نکنید که هیچ اسپرسویی کامل نیست، چون سلیقه و ذائقه افراد متفاوت است. بهترین اسپرسو همانی است که از نوشیدن آن لذت می‌برید. مراقب اسپرسوسازتان باشید و تمیز کردن آن را پشت گوش نیندازید تا سال‌های سال برایتان اسپرسو بسازد.

اولین و مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید، استفاده نکردن از آب‌سنگین است. کلسیم موجود در آب‌سنگین، دستگاهتان را خراب می‌کند و خرج کف دستتان می‌گذارد. پس فقط از آب تصفیه‌شده و تمیز استفاده کنید تا عمر دستگاهتان طولانی شود.

دومین مورد توجه کردن به قهوه‌های آسیاب شده است. قهوه‌های آسیاب شده حاوی روغن هستند و همه‌جا را روغنی می‌کنند. البته این روغن‌ها طعم اسپرسو را فوق‌العاده می‌کند، اما با مرور زمان و تجمع چربی‌ها در پورتافیلتر و بدنه دستگاه، ممکن است دستگاه اسپرسوسازتان خراب شود. برای جلوگیری از این اتفاق به دو نکته زیر توجه کنید:

 1. بعد از تمام شدن کارتان، دستگاه را از قهوه‌های آسیاب شده تمیز کنید. پورتافیلتر را با آب بشویید و بدنه دستگاه را با حوله تمیز کنید. به همین راحتی.
 2. دفترچه راهنمای دستگاه اسپرسوساز را با دقت مطالعه کنید، چون هر دستگاهی روش تمیز کردن مخصوصی دارد و با رعایت آن نکات می‌توانید به‌راحتی از شر چربی و کثیفی‌ها خلاص شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا