آموزش طرز تهیه انواع قهوه

طرز تهیه قهوه فرانسه به طرز کامل و بی نقص (با دستگاه فرنچ پرس)

چرب زبان

هزاران هزار راه وجود دارد برای اینکه بتوانید قهوه وسوسه کننده و دلچسبی داشته باشید اما چیزی که در نهایت بین همه ما مشترک است احساس خوشایند و دلپذیریست که بعد از خوردن یک فنجان قهوه داغ و خوشمزه پیدا می کنیم؛ لذتی ساده اما فوق العاده!

فرنچ پرس ها یا قهوه سازهای فرانسوی یکی از ساده ترین و ارزان ترین ابزارها برای دم کردن یک قهوه فرانسه دلچسب و عالی محسوب می شوند. ما در این مقاله طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس را به طور کامل در اختیارتان می گذاریم. این فرصت را از دست ندهید!

ابتدا ویدیوی این دستور تهیه:

وقت درست کردن قهوه فرانسه است!

اگر مراحل و دستور تهیه قهوه فرانسه کامل و درست انجام شوند مطمئنا عاشق قهوه فرانسه خواهید شد. فقط کافیست به مقادیر داده شده و مدت زمان دم کردن قهوه توجه کنید.

 


سرو قهوه

توی این پک فوق العاده، تهیه و سرو قهوه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! تهیه و سرو قهوه رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار!


 

نیازی نیست خیلی دقیق همه مقادیر را اندازه گیری کنید اما اگر فکر می کنید این کار لازم است و نتیجه بهتری می دهد می توانید همه چیز را کاملا اندازه گیری شده و سنجیده به کار ببرید. مثل خیلی از تکنیک ها و لم های آشپزی بعد از چند بار تهیه قهوه فرانسه کاملا بر همه چیز مسلط می شوید و احتمالا دیگر نیازی به ترازو هم نخواهید داشت؛ اما اگر برای اولین بار است که به این شکل قهوه دم می کنید بهتر است دستورالعمل را با دقت دنبال کنید ولی یادتان باشد خیلی هم وسواس به خرج ندهید. حالا وقت آن رسیده که شلوغی کافه های پر رفت و آمد و بوی دلچسب قهوه فرانسه را از نزدیک حس کنید.

نسبت های لازم برای تهیه قهوه فرانسه

دستور العمل داده شده در این مطلب برای تهیه 4 فنجان قهوه فرانسه است. اگر می خواهید این میزان را کمتر یا بیشتر کنید از نسبت های زیر استفاده کنید و البته یادتان باشد قبل از آسیاب کردن دانه های قهوه آنها را وزن کنید و بو بدهید.

 • 1 فنجان قهوه فرانسه: 1 فنجان آب (226 میلی لیتر) – 2 قاشق غذاخوری دانه قهوه
 • 2 فنجان قهوه فرانسه: 2 فنجان آب (453 میلی لیتر) – یک چهارم فنجان دانه قهوه
 • 4 فنجان قهوه فرانسه: 4 فنجان آب (907 میلی لیتر) – نصف فنجان دانه قهوه
 • 8 فنجان قهوه فرانسه: 8 فنجان آب (1 لیتر و 181 میلی لیتر) – 1 فنجان دانه قهوه

مراحل دم کردن قهوه فرانسه در فرنچ پرس برای 3 تا 4 نفر

مواد مورد نیاز

 • نصف فنجان دانه قهوه بوداده
 • 4 فنجان آب سرد

وسایل مورد نیاز

 • آسیاب تیغه ای
 • کتری برقی
 • دماسنج (در صورت دلخواه)
 • قاشق بلند

مراحل کار

آسیاب فهوه و فرنچ پرس

1-قبل از هر کاری دانه های قهوه را اندازه گیری کنید. اگر برای کمتر از 4 نفر قهوه درست می کنید از نسبت های داده شده استفاده کنید.

حالا درجه آسیابتان را روی درشت خرد کردن تنظیم کنید و دانه های قهوه را در آن بریزید.

2- حالا درجه آسیابتان را روی درشت خرد کردن تنظیم کنید و دانه های قهوه را در آن بریزید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اگر آسیاب تیغه ای ندارید دانه های قهوه را در آسیاب معمولی بریزید و با دور تند آنها آسیاب کنید.

3- اگر آسیاب تیغه ای ندارید دانه های قهوه را در آسیاب معمولی بریزید و با دور تند آنها آسیاب کنید. هر چند ثانیه یکبار آسیاب را متوقف کنید، دستتان را روی در آن بگذارید و دستگاه را تکان بدهید تا دانه های قهوه کاملا یکدست خرد شوند.

دانه های قهوه تان باید درشت و یک اندازه آسیاب شوند و خرده ریز نداشته باشند.

4- دانه های قهوه تان باید درشت و یک اندازه آسیاب شوند و خرده ریز نداشته باشند. بعد از آسیاب کردن آنها را در فرنچ پرس بریزید.

ریختن آب جوش روی دانه های قهوه

5- آب را در کتری جوش کنید و بعد یک دقیقه به آن زمان بدهید تا دمای آن کمی پایین بیاید. دمای آب مناسب برای قهوه فرانسه 195 درجه فارنهایت یا 91 درجه سانتیگراد است. برای اطمینان از دمای مناسب آب می توانید از دماسنج استفاده کنید. اگر از کتری برقی استفاده می کنید آن را روی دمای مناسب قهوه تنظیم کنید.

حالا آب جوش را در فرنچ پرس بریزید.

6- حالا آب جوش را در فرنچ پرس بریزید.

مخلوط آب و قهوه را به سرعت و با استفاده از حرکات بالا و پایین قاشق هم بزنید.

7- مخلوط آب و قهوه را به سرعت و با استفاده از حرکات بالا و پایین قاشق هم بزنید.

صلر کردن برای دم امدن قهوه

8- چهار دقیقه صبر کنید تا قهوه دم بکشد. احتمالا بعد از چند بار درست کردن قهوه فرانسه کاملا متوجه می شوید که دقیقا چقدر زمان لازم است تا قهوه دم بکشد.

بعد از 4 دقیقه اهرم پرس فرنچ پرس را تا انتها به سمت پایین فشار بدهید. قهوه تان آماده است.

9- بعد از 4 دقیقه اهرم پرس فرنچ پرس را تا انتها به سمت پایین فشار بدهید. قهوه تان آماده است. بلافاصله آن را میل کنید.

نکات مهم

 1. گرم کردن فرنچ پرس: برای تهیه یک قهوه فرانسه با کیفیت باید فرنچ پرس را گرم کنید. اگر زمان کافی دارید بعد از اینکه آب به جوش آمد آن را در فرنچ پرس بریزید تا دستگاه کمی گرم شود.
 2. ریختن قهوه در قوری: یادتان باشد اگر بلافاصله بعد از دم کشیدن قهوه آن را میل نکردید قهوه را در فرنچ پرس نگه ندارید چون تلخ می شود. حتما آن را در قوری یا هر ظرف مناسب دیگری بریزید.

مزایا و معایب استفاده از فرنچ پرس

در واقع فرنچ پرس ها قهوه آسیاب شده را در آب داغ می خیسانند و بعد با پرس کردن از آن قهوه می گیرند. این یکی از ساده ترین و سریع ترین راه ها برای درست کردن قهوه است. علاوه بر این بر خلاف آئرو پرس ها با فرنچ پرس می توانید همزمان برای چند نفر قهوه درست کنید؛ اما یکی از معایب این دستگاه محبوب این است که ممکن است قهوه را کمی تلخ و چرب کند و شاید این مساله به مذاق بعضی ها خوش نیاید.

اصول اولیه درباره فرنچ پرس

احتمالا زمانی که برای اولین بار از فرنچ پرس برای درست کردن قهوه فرانسه استفاده می کنید از مزه متفاوت آن تعجب خواهید کرد و اگر نتوانید درست از آن استفاده کنید شاید طعم قهوه ای که با آن درست کرده اید را دوست نداشته باشید؛ اما یک اصل اساسی و مهم در استفاده از فرنچ پرس ها وجود دارد که اگر به آن توجه کنید مطمئنا بعد از چند وقت قهوه فرانسه را به هر چیزی ترجیح می دهید و آن اصل چیزی نیست جز درست آسیاب کردن دانه های قهوه.

پیشنهادی: آموزش تصویری طرز تهیه قهوه ترک روی گاز (ساده ولی پرخامه)

نکات مهم درباره دم کردن قهوه با فرنچ پرس

دو عامل مهم وجود دارد که روی طعم و مزه قهوه فرانسه ای که با فرنچ پرس آماده می کنید تاثیر می گذارد. اولین عامل دمای آب است. یادتان باشد اگر از آب خیلی جوش و با درجه حرارت بالا استفاده کنید پودر قهوه تان می سوزد و قهوه مزه سوختگی می گیرد و طبیعتا آبی که به اندازه کافی گرم نباشد هم قهوه خوبی به عمل نمی آورد. عامل دوم خوب آسیاب نشدن دانه های قهوه است. اگر دانه های شکسته و خرد شده قهوه در پودر قهوه تان باشد قهوه تلخ و تیره ای خواهید داشت. این دو عامل مهمترین چیزهایی هستند که روی طعم واقعی قهوه تان اثر می گذارند و معمولا هم نادیده گرفته می شوند. برای داشتن یک فنجان قهوه با کیفیت و خوش طعم تنها کاری که باید بکنید این است که آب را تا دمای مناسب گرم کنید و پودر قهوه یکدست و یکنواختی هم داشته باشید.

 • نکته مهم: برای دم کردن قهوه آب را بجوشانید و اجازه بدهید یک دقیقه خنک شود تا به دمای مناسب برسد و بعد با آن قهوه را دم کنید.

چرا پودر قهوه یکدست و یکنواخت روی کیفیت قهوه فرانسه اثر می گذارد؟

وقت آن است که آسیابتان خودی نشان بدهد! شاید وقتی در حال درست کردن یک دسر یا غذای خاص هستید مراحل مختلف کارتان روی هم اثر زیادی نداشته باشند اما درباره قهوه فرانسه همه چیز فرق می کند! تهیه یک قهوه خوب و خوش طعم فرانسه کاملا به پودر قهوه ای بستگی دارد که به طور یکنواخت و یکدست آسیاب شده باشد. دستگاه های آسیاب معمولی برای درست کردن قهوه دریپ یا قهوه های دیگر کاملا مناسبند اما برای تهیه قهوه فرانسه دانه های قهوه باید کاملا یک اندازه و یکدست و تقریبا درشت آسیاب شوند. دانه های ریز قهوه از فیلترهای فرنچ پرس رد می شوند و در فنجان شما ته نشین می شوند و در نهایت مزه تلخی به قهوه فرانسه تان می دهند؛ بنابراین باید از آسیابی استفاده کنید که همه دانه های قهوه را یک دست و اندازه و همینطور درشت خرد کند.

 • نکته مهم: اگر قهوه فرانسه تان خیلی تلخ از آب درمی آید یا دانه های قهوه ته فنجانتان رسوب می کنند برای آسیاب کردن آنها از آسیاب قهوه تیغه ای استفاده کنید یا از یک کافی شاپ در نزدیکی محل زندگی تان بخواهید دانه های قهوه تان را به شکل مناسب برای تهیه قهوه فرانسه آسیاب کند. دستگاه های آسیاب صنعتی هم برای انجام اینکار بسیار مناسب و خوبند.

اگر در آشپزخانه تان برای آسیاب تیغه ای جا ندارید بهتر است از روش های دیگری برای دم کردن قهوه استفاده کنید مثل استفاده از دستگاه قهوه ساز کمکس یا قهوه سازهای سرامیکی و یا آئرو پرس ها.

ارزش غذایی قهوه فرانسه

 • کم نمک
 • کم قند
 • کم پتاسیم
 • دوستدار کلیه
 • مناسب برای رژیم گیاهخواری
 • مناسب برای رژیم ماهیخواری
 • فاقد گلوتن
 • فاقد کربوهیدرات
 • فاقد مواد لبنی
 • فاقد تخم مرغ
 • فاقد گوشت
 • فاقد الکل
 • فاقد روغن اضافی

ارزش غذایی 4 فنجان قهوه فرانسه (بر اساس درصد ارزش روزانه)

 • کالری: 0
 • چربی: 0 گرم (0%)
 • چربی اشباع: 0 گرم (0%)
 • کربوهیدارت 0 گرم
 • شکر 0 گرم
 • فیبر 0 گرم
 • پروتئین 0 گرم (0.1٪)
 • سدیم 10.1 میلی گرم (0.4٪)

دستورهای طرز تهیه فوق العاده

نکاتی برای حرفه ای شدن

خواص انواع قهوه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا