آموزش طرز تهیه انواع قهوه

انواع قهوه استارباکس کدامند؟ چگونه بصورت حرفه ای سفارش دهیم؟

ghahve

ازآنجایی‌که دوستانم از علاقه من به قهوه خبردارند، از من خواستند تا درباره نحوه سفارش قهوه توضیح دهم و بگویم که قهوه ماکیاتوی کاراملی با تکه‌های یخ و خامه اضافی چیست. استارباکس یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های قهوه است، بنابراین امروز از قهوه‌های استارباکس مثال می‌زنم. بیایید با اصول اولیه و انواع مختلف قهوه شروع کنیم:

1- قهوه دمی

قهوه دمی ساده‌ترین قهوه در منو است؛ یک نوشیدنی داغ با دانه‌های قهوه. در استارباکس سه نوع قهوه اصلی وجود دارد که عبارت‌اند از قهوه بوداده روشن، متوسط و تیره. تفاوت این سه نوع قهوه در مدت‌زمان بو دادن دانه‌های قهوه است که طعم هرکدام را متفاوت می‌کند. برای مثال وقتی غذایی را می‌سوزانید، به خاطر زمان طولانی پخت مزه غذا عوض می‌شود. قبل از سفارش قهوه باید اندازه قهوه (کوچک، متوسط و بزرگ) را مشخص کنید و سپس نوع قهوه را انتخاب کنید. قهوه‌های دانه روشن سبک‌تر هستند و قهوه‌های دانه تیره، طعم قوی‌تری دارند. می‌توانید قهوه متوسط و سایز متوسط سفارش دهید. اگر خامه هم می‌خواهید (شیر مزه قهوه را کمی تغییر می‌دهد) باید بگویید “قهوه کم بوداده شده با شیر و سایز متوسط.”

۲- قهوه یخی

برای نوشیدن این نوع قهوه باید قهوه یخی یا قهوه یخی با خامه سفارش دهید. برای سفارش قهوه یخی، میزان بودادگی دانه قهوه را نمی‌توانید مشخص کنید، چون در قهوه یخی فقط از یک نوع قهوه استفاده می‌شود. بااین‌حال می‌توانید مزه قهوه را تعیین کنید؛ کاراملی، فندقی، وانیلی، موکا و غیره. برای سفارش باید بگویید “قهوه یخی کاراملی با خامه.” تصاویر بیشتر ازقهوه یخی در اینجا!

۳- اسپرسو

این قهوه با آب و دانه‌های قهوه درست می‌شود. اسپرسو طعم غلیظی دارد و روی قهوه یک‌لایه کف که حاصل فشار آب داغ است قرار دارد. اسپرسو طعم بسیار قوی دارد و در یک شات کوچک سرو می‌شود. برای سفارش اسپرسو بگویید “یک شات اسپرسو.”

قهوه‌های بعدی در ادامه همگی اسپرسو دارند که با دانه‌های معمولی قهوه متفاوت است. اسپرسو از دانه خاصی تهیه نمی‌شود و مدت‌زمان بودادگی مشخصی ندارد، بلکه ترکیبی از قهوه‌های مختلف است که کیفیت مرغوب‌تری نسبت به بقیه دارد. همان‌طور که در بالا اشاره کردم، اسپرسو از ترکیب قهوه و آب ساخته می‌شود. تصاویر بیشتر از قهوه اسپرسو در اینجا!

4- لاته

لاته از ریختن شیر در شات اسپرسو ساخته می‌شود. مقدار شات اسپرسو به‌اندازه‌ای که سفارش داده‌اید بستگی دارد. ابتدا اسپرسو در فنجان ریخته می‌شود و مابقی فنجان با شیر پر می‌شود. می‌توانید لاته خالی یا لاته طعم دار سفارش دهید. طعمی که اکثر مردم با آن آشنا هستند، لاته با چاشنی کدوتنبل است که ترکیبی از شیر و اسپرسو با طعم کدوتنبل، دارچین و جوز هندی است. برای انتخاب قهوه سالم‌تر می‌توانید لاته سبک سفارش دهید که ترکیب اسپرسو با شیر بدون چربی است، برای نوع طعم دار آن می توانید “لاته سبک وانیلی” سفارش دهید. تصاویر بیشتر از قهوه لاته در اینجا!

۵- ماکیاتو

ماکیاتو نیز از اسپرسو ساخته می‌شود، اما نسبت به لاته شیر کمتری دارد. طعم اسپرسو در این قهوه بیشتر حس می‌شود. نوشیدنی موردعلاقه من ماکیاتو کاراملی است که ترکیب اسپرسو، شیر کم و کارامل است. برای سفارش ماکیاتو بگویید “اسپرسوی ماکیاتو” که بیشتر از یک شات اسپرسو دارد و یا بگویید “ماکیاتوی کاراملی” که یک نوشیدنی کامل است. تصاویر بیشتر از قهوه ماکیاتو در اینجا!

۶- کاپوچینو

کاپوچینو چیزی بین ماکیاتو و لاته است. کاپوچینو شیر کمتری دارد، اما کف آن بیشتر از لاته است. طعم قهوه کمتری نسبت به ماکیاتو دارد، اما طعم قهوه کاپوچینو بیشتر از لاته است، چون شیر کمتری دارد. کاپوچینو دو نوع است؛ خیس و خشک. کاپوچینوی خیس شیر بیشتر و کف کمتری دارد و کاپوچینوی خشک کف بیشتر و شیر کمتری دارد. برای سفارش کاپوچینو می‌توانید بگویید”کاپوچینوی خیس کاراملی.” تصاویر بیشتر از کاپوچینو در اینجا!

۷- موکا

موکا نیز ترکیبی از اسپرسو با شیر است، اما تمام موکا ها شکلات دارند. نوشیدنی موردعلاقه دیگر من، موکا با شکلات سفید است که ترکیبی از اسپرسو، کمی شیر، سس شکلات، شکلات سفید و خامه فرم گرفته است. افرادی که بیشتر دنبال نوشیدنی‌های خوش‌طعم هستند تا اسپرسو یا ماکیاتو، می‌توانند موکا سفارش دهند.می‌توانید “موکا با کارامل نمکی” که یک موکای معمولی با کارامل و نمک دریا است و یا موکای ساده سفارش دهید. تصاویر بیشتر از قهوه موکا در اینجا!

۸- آمریکانو

آمریکانو یک نوشیدنی مشهور و نوع دیگری از اسپرسو است که از ریختن اسپرسو در فنجان و اضافه کردن آب داغ به آن ساخته می‌شود. همانند سایر قهوه‌ها، آمریکانو نیز بسته به تعداد شات های اسپرسو غلظت‌های متفاوتی دارد. می‌توانید “آمریکانوی متوسط ” سفارش دهید. تصاویر بیشتر ازقهوه امریکانو در اینجا!

حالا که انواع مختلف قهوه را شناختید…می‌دانید که در هرکدام چقدر کافئین وجود دارد؟ در زیر مقدار کافئین موجود در فنجان‌های متوسط استارباکس را می‌گویم.

  • در هر فنجان متوسط استارباکس ۳۳۰ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.
  • در هر فنجان متوسط قهوه یخی ۱۶۵ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.
  • در هر شات اسپرسو ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.
  • در هر فنجان متوسط لاته، کاپوچینو و ماکیاتو ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.
  • در هر فنجان متوسط موکا ۱۷۵ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.
  • در هر فنجان متوسط آمریکانو ۲۲۵ میلی‌گرم کافئین وجود دارد.

دیدید؟ سر درآوردن از قهوه آن‌قدرها هم سخت نبود…شوخی می‌کنم، ممکن است هنگام شناسایی قهوه‌ها کمی گیج شوید. فکر می‌کنم تنها افرادی که قهوه را به‌خوبی می‌شناسند، باریستا ها (قهوه سازها) هستند. بااین‌حال اگر شروع به سفارش قهوه بکنید، کم‌کم در این زمینه وسواسی و حرفه‌ای می‌شوید. دیوانه کننده است!

دستورهای طرز تهیه فوق العاده

نکاتی برای حرفه ای شدن

خواص انواع قهوه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا