شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

15 روش دوست داشتن خود و چرا مهم است؟

چرب زبان

قبل از اینکه یاد بگیریم چطور باید خودمان را دوست داشته باشیم باید معنی آن را بدانیم. دوست داشتن خود، نوعی حالت قدردانی از خودمان به خاطر عملکردهایمان است. این عملکردها ممکن است حوزه های مختلفی مثل جسم، روح و معنویات ما را شامل شوند. وقتی خودمان را دوست داریم یعنی احترام فراوانی برای خوشبختی و شادی خودمان قائلیم. در واقع دوست داشتن خود یعنی اهمیت دادن به نیازهایمان و چشم پوشی از به زحمت انداختن خودمان برای جلب توجه دیگران. کسی که خودش را دوست دارد به کمتر از چیزی که لایقش باشد راضی نمی شود.

مفهوم دوست داشتن خود می تواند برای هر کسی متفاوت باشد، چون همه ما از روش های مختلف و متفاوتی برای اهمیت دادن به خودمان استفاده می کنیم. فهمیدن اینکه چطور و از چه راه هایی می توانید خودتان را دوست داشته باشید بخش مهمی از سلامت روح و روان شما را تشکیل می دهد.

دوست داشتن خود برای شما چه معنایی دارد؟

اگر هنوز کاملا متوجه نشده اید که دوست داشتن خودمان یعنی چه، به موارد زیر توجه کنید. دوست داشته خود می تواند یکی از معانی زیر را داشته باشد:

 • صحبت کردن درباره خودمان با محبت و عشق
 • در اولویت قرار دادن خودمان
 • خودداری از قضاوت کردن درباره خودمان
 • اعتماد به خودمان
 • صادق بودن نسبت به خودمان
 • خوش برخورد بودن با خودمان
 • تعیین مرزهای سالم برای خودمان
 • بخشیدن خودمان وقتی فکر می کنیم به اندازه کافی خوب نیستیم یا خوب عمل نمی کنیم

برای خیلی ها، دوست داشتن خود راهی برای خود مراقبتی شان محسوب می شود. برای اینکه خود مراقبتی را تمرین کنیم اول از همه باید اصول اولیه آن را یاد بگیرید.

علاوه بر این باید:

 • به بدنتان گوش بدهید
 • به اندازه کافی استراحت کنید و در محل کارتان کمی تحرک و کشش داشته باشید
 • گوشی تان را کنار بگذارید و با دیگران صحبت کنید یا کار خلاقانه ای انجام بدهید
 • تغذیه سالمی داشته باشید اما گاهی اوقات هم خودتان را به غذای مورد علاقه تان مهمان کنید

دوست داشتن خود یعنی پذیرفتن خودتان به همین شکلی که در همین لحظه هستید. این مساله به این معنیست که احساساتتان را همانطور که هستند بپذیرید و سلامتی جسمی، عاطفی و ذهنی خودتان را در اولویت قرار بدهید.

چگونه ذهن خود را از افکار منفی/ مزاحم پاک کنیم؟

چرا و چطور باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

حالا می دانیم که دوست داشتن خودمان ما را به سمت داشتن یک زندگی سالم و شاد هدایت می کند. هر چه بیشتر به خودمان احترام بگذاریم، احتمال اینکه چیزهایی را انتخاب کنیم که کیفیت زندگی مان را بالاتر ببرند بیشتر می شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

راه های تمرین برای دوست داشتن خود عبارتند از:

 • هشیار بودن: افرادی که خودشان را دوست دارند به افکار، احساسات و خواسته هایشان توجه بیشتری می کنند و کاملا از آنها آگاهی دارند.
 • عمل کردن بر اساس نیاز نه بر اساس خواسته ها: وقتی شما روی چیزی که واقعا به آن نیاز دارید تمرکز می کنید، برخی الگوهای رفتاری که شما را به دردسر می اندازند یا شما را در گذشته گیر می اندازند و باعث می شوند خودتان را دوست نداشته باشید از سر راهتان کنار می روند.
 • تمرین خود مراقبتی: وقتی بدانید نیازهای اساسی تان چه هستند و به این نیازها توجه کنید احساس خیلی بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. افرادی که خودشان را دوست دارند با انجام فعالیت های سالم مثل ورزش، تغذیه مناسب، خواب کافی، دوستان خوب و روابط اجتماعی سالم از خودشان مراقبت می کنند.
 • ایجاد فضای مناسب برای عادات سالم: خود مراقبتی را با اصلاح برخی عادت های غلط شروع کنید؛ مثلا غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و به این فکر کنید که وقتتان را به چه چیزهایی می گذرانید و آیا این موارد برایتان مفیدند؟ همه چیز را نه صرفا برای اینکه انجامش داده باشید یا مجبور به انجامش باشید، بلکه برای این انجام بدهید که به فکر خودتان هستید.

در نهایت اینکه برای تمرین دوست داشتن خودتان باید با خودتان با مهربانی، صبوری ، ملایمت و دلسوزی رفتار کنید؛ درست همانطور که با دیگران رفتار می کنید.

روش استفاده از قانون جذب برای دوستی، ثروت و موفقیت

چرا دوست داشتن خود انقدر مهم است؟

دوست داشتن خودتان یکی از بهترین کارهاییست که می توانید در حق خودتان بکنید و گاهی اوقات این کار از هر چیزی مهم تر است. اینکه با اعتماد به نفس عاشق خودتان باشید برایتان ارزش و احترام شخصی ایجاد می کند و به طور کلی به شما کمک می کند تا احساس مثبت و خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. علاوه بر این وقتی اول یاد می گیرید که خودتان را دوست داشته باشید، راحت تر و بهتر می توانید عاشق فرد دیگری بشوید.

دوست داشتن خود

اگر یاد بگیرید چطور خودتان را دوست داشته باشید خوشحال تر و شادتر خواهید بود و متوجه شوید می شوید چطور باید از خودتان مراقبت کنید. کسی که خودش را دوست دارد، خودش را با دیگران مقایسه نمی کند، اعتماد به نفس دارد و نگران فکر و قضاوت دیگران درباره خودش نیست.

15 نکته بسیار موثر برای دوست داشتن خود

حالا قرار است یاد بگیریم چطور خودمان را دوست داشته باشیم. اگر از بهترین روش های دوست داشتن خودتان مطلع باشید راحت تر می توانید این مسیر را طی کنید.

شاید بعضی از این مراحل در ابتدا ترسناک به نظر برسند یا فکر کنید که از پس این کارها بر نمی آیید؛ اما وقتی به اندازه کافی مهارت کسب کردید، احساس شادی بیشتری پیدا می کنید و می توانید بگویید که خودتان را دوست دارید. ما اینجا 15 نکته موثر برای دوست داشتن خود را در اختیارتان می گذاریم. از آنها استفاده کنید تا اعتماد به نفستان را بالا ببرید و خودتان را دوست داشته باشید.

1- برای خودتان وقت بگذارید و خوش بگذرانید

خیلی خوب است که چند روز را به خودتان اختصاص بدهید و به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید. این زمان فقط برای خود شماست تا از آن لذت ببرید. با این کار یاد می گیرید چطور از همراهی با خودتان لذت ببرید و به احتمال زیاد، وقتی کارها را به تنهایی انجام می دهید اعتماد به نفستان هم بیشتر می شود. می توانید هر فعالیتی مثل رفتن به سینما، پیدا کردن سرگرمی های جدید یا گشت و گذار کردن را امتحان کنید.

2- سالی یکبار تنهایی مسافرت کنید

شاید این کار کاملا خارج از منطقه امن شما باشد؛ ولی ارزش امتحان کردن را دارد! اگر بتوانید به تنهایی سفر کنید واقعا قدم بزرگی در مسیر دوست داشتن خودتان برداشته اید. با این کار نه تنها به کشف خودتان می پردازید بلکه با فرهنگ مردم مناطق دیگر هم آشنا می شوید. علاوه بر این با این کار از یکنواختی و روال عادی زندگی هم دور می شوید.

3- خودتان را به خاطر اشتباهاتتان ببخشید

تأمل در اشتباهات می تواند به شما کمک کند تا خودتان را ببخشید و این اشتباهات را فراموش کنید. اگر بتوانید که انتخاب ضعیفی که داشته اید یا به اشتباهاتتان نگاهی بیندازید و خودتان را به خاطر آنها ببخشید و از آنها عبور کنید، می توانید به جلو حرکت کنید و گذشته را پشت سر بگذارید. وقتی خودتان را با تمام اشتباهاتی که مرتکب شده اید دوست دارید احساس ارزشمند بودن خواهید کرد.

تفاوت بین عشق و دوست داشتن چیست؟

4- خودتان را غافلگیر کنید

گاهی اوقات چیزهای جدید و خارج از کنترلتان را امتحان کنید و به مواردی که در حالت عادی از آنها می گذرید “بله” بگویید. این کار به شما کمک می کند خودتان را بشناسید. به این ترتیب یاد می گیرید از چه چیزهایی خوشتان می آید و کارهایی که هیچ وقت انجام نداده اید را امتحان می کنید. سعی کنید از منطقه امنتان خارج شوید، دست به کارهای جدید بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد! (به احتمال زیاد این اتفاق مثبت خواهد بود!)

5- خاطره نویسی کنید

اگر افکار و احساساتتان را روی کاغذ بیاورید، بعدها می توانید به عقب برگردید و ببینید در آن تاریخ چطور با آن شرایط خاص کنار آمدید. این کار روش خوبی برای خلاص شدن از تجارب و احساسات منفی هم محسوب می شود. این روش به شما کمک می کند تا روی چیزهای خوب تمرکز کنید و از موارد بد و ناخوشایند درس بگیرید.

6- زیاد سخت نگیرید

گاهی اوقات به خودمان سخت می گیریم، این کار طبیعی است و برای همه ما اتفاق می افتد. ولی باید هر از گاهی به خودتان استراحت بدهید. هیچ کس کامل نیست، شما هم نمی توانید کامل باشید. هر اتفاقی که افتاد آن را بپذیرید و به خودتان سخت نگیرید.

دوست داشتن خود

7- یاد بگیرید چطور با “نه” گفتن به دیگران خودتان را دوست داشته باشید

گاهی اوقات ما برای دیگران را راضی نگه داریم بیش از حد به خودمان زحمت می دهیم و خواسته های آنها را به خودمان ترجیح می دهیم. در چنین مواقعی یادمان می رود که به خودمان اهمیت بدهیم. برای همین باید قدرت نه گفتن را داشته باشید. اگر خسته شده اید روی خودتان تمرکز کنید نه روی برآورده کردن خواسته های دیگران.

8- لیستی از دستاوردهایتان تهیه کنید

یکی از بهترین کارها برای دوست داشتن خودتان این است که از موفقیت هایتان لیست تهیه کنید. این کار باعث می شود نسبت به خودتان حس خوبی پیدا کنید و شاد شوید. گاهی اوقات فقط روی نکات منفی مان متمرکز می شویم و نکات مثبت را فراموش می کنیم. تهیه یک لیست از کارهایی که انجام داده ایم به شما کمک می کند تا دوباره نکات مثبتتان را به خودتان یادآوری کنید.

9- برای خودتان چشم انداز ترسیم کنید

تجسم اهداف روش خوبی برای ایجاد انگیزه و هیجان در مورد آینده است. روی رویاهایتان متمرکز شوید و شروع به دوست داشتن خودتان کنید. برای خودتان چشم انداز روشنی در آینده ترسیم کنید و به آن امیدوار باشید.

12 کار که اگر کسی شما را دوست داشته باشد انجام می دهد

10- دنبال علایق جدید باشید

خیلی خوب است که چیزهای جدید را امتحان کنید؛ مخصوصا کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام بدهید ولی از انجامشان ترس داشته اید. تا زمانی که کاری را امتحان نکنید هیچ وقت نمی فهمید انجام آن چقدر می تواند لذت بخش باشد. پس به یک سرگرمی جدید فکر کنید یا دست به کار جدیدی بزنید و یا به مکان جدیدی بروید که مدتهاست فکرش در سرتان بوده است.

11- خودتان را به چالش بکشید

اگر بتوانید خودتان را به چالش بکشید، با خودتان و توانایی هایی که دارید آشنا می شوید. مثلا ممکن است صدای خوبی داشته باشید و در جمع ها خوانندگی کنید؛ اما سالهاست که دلتان می خواهد کنسرت داشته باشید یا به صورت رسمی وارد این کار شوید. دنبال علاقه تان بروید، خودتان را به چالش بکشید و با موانع پیش رو مقابله کنید.

به چالش کشیدن خود

12- به خودتان کمی استراحت دهید

سعی کنید هر روز 30 دقیقه وقت در آرامش بگذرانید. فاصله گرفتن از هرج و مرج زندگی راهی عالی برای دوست داشتن و اهمیت دادن به خود است. این زمان را می توانید صرف حمام گرم، کتاب خواندن یا مدیتیشن کنید. مدیتیشن راهی عالی برای رسیدن به آرامش است، حتما آن را امتحان کنید.

13- هر جا که لازم بود به خودتان ارزش و اعتبار بدهید

موفقیت هایتان را جشن بگیرید! درست مثل تهیه لیست موفقیت، جشن گرفتن اتفاقات خوب و موفقیت ها هم می تواند به شما کمک کند خودتان را دوست داشته باشید. از کارهایی که کرده اید با دیگران صحبت کنید، تجربیاتتان را با آنها به اشتراک بگذارید و به آنچه انجام داده اید افتخار کنید. به خودتان ارزش و اعتبار بدهید.

14- روی اعتماد به نفستان کار کنید

یکی از بهترین راه ها برای دوست داشتن خودتان این است که اعتماد به نفس داشته باشید. به احتمال زیاد خودتان می دانید که چه چیزهایی برایتان بهتر است و اعتماد به نفس شما را یک گام به خواسته هایتان نزدیکتر می کند. یادتان باشد قبل از اعتماد به دیگران باید به خودتان اعتماد کنید. به صدای درونتان گوش کنید و به احساستان اطمینان داشته باشید.

15- مراقب خودتان باشید

شاید این مورد خیلی بدیهی بنظر برسد؛ اما حقیقیت این است که خیلی ها واقعا از خودشان مراقبت نمی کنند. اگر مراقب خودتان باشید بهترین نسخه خودتان را به نمایش می گذارید. به کارهایی که با آنها می توانید از خودتان و احساساتتان مراقبت کنید فکر و آنها را عملی کنید. برای رسیدن به زندگی دلخواهتان تلاش کنید و یادتان نرود که شما استحقاق بهترین ها را دارید.

منبع کمکی 1 منبع کمکی 2

چطور سریع با دیگران دوست شویم؟

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام آقای حیدری، مقاله تان بسیار به من کمک کرد و موارد گفته شده دید جدیدی از زندگی به من داد.
  شاد و موفق باشید.

 2. سلام و ممنون برای مقاله فوق والعادتون
  من سوال داشتم من ۱۵ سالمه میخواستم بدونم نشانه های دوست داشتن خود چیه یعنی چجوری بفهمیم که خودمونو دوست داریم یا نه
  من چهرمو خیلی دوست دارم ولی اگه مشکل پوستی واسم پیش بیاد خیلی ناراحت میشم و حالم بد میشه سعی میکنم مراقب اندامم هم باشم و تغذیه خوبی دارم ولی خب اگه مشکل پوستی واسم پیش میاد خیلی از خودم ناراحت میشم بنظرتون این نشانه دوست نداشتن خود هست؟

 3. با عرض سلام وعرض ادب
  منهم استفاده کردم حتی نکته برداری انجام دادم مطالب خوب بودند به نسبت مطالب جالب بودند ومفید از شما تشکر میکنم موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا