تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

۱۵ روش حذف افکار منفی و رسیدن به مثبت اندیشی

افکار منفی آن های هستند که فقط روی نکات منفی و چیزهای بد تمرکز دارند وذهن فرد تمایل به بدتر شدن در همه چیز و همه جا دارد. این افکار به مرور زمان مشکلات روانشناختی برای افراد به وجود می آورد. در این مقاله ۱۵ نکته برای پاک کردن افکار منفی به طور جامع بررسی شده است.

۱۵ روش مثبت اندیشیدن

برای تبدیل شدن به یک متفکر مثبت اندیش چه باید بکنید؟ چند استراتژی شامل نحوه شناسایی افکار منفی و جایگزین کردن این افکار با ایده های مثبت وجود دارد. ممکن است کمی طول بکشد، ولی در نهایت متوجه می شوید که فکر کردن مثبت به طور طبیعی شروع می شود. هشت روش وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مثبت فکر کنید. دقت کنید که مثبت‌اندیشی باعث افزایش اعتماد به نفس، کاهش علائم افسردگی و بهبود روابط اجتماعی می‌شود. مثبت‌اندیشان در زمان حال زندگی می‌کنند و می‌توانند از رفتارهای جرات‌مند به درستی استفاده کنند، در صحبت‌های آنها عبارات امیدبخش وجود دارد، قبل از هر کاری ابتدا فکر می‌کنند و با افکار مثبت رفتارهای خود را کنترل می‌کنند. آنها برای حل مشکلات از فنون حل مسئله استفاده کرده و می‌توانند توانمندی‌های خود را ارزیابی کنند و می‌دانند چگونه خشم‌ و کینه‌های خود را کاهش دهند و دیگران را ببخشند.

۱- از گفتگو منفی خودداری کنید

شامل حرف هایی است که به طور ذهنی به خودتان می گویید. به عنوان صدای درونی ذهن خود به آن بنگرید که نحوه عملکرد و تعامل شما با دنیای اطراف را تجزیه و تحلیل می کند. اگر گفتار خود را بر روی افکار منفی متمرکز کنید، عزت نفس شما می تواند آسیب ببیند.

پس برای مبارزه با صحبت های منفی با خود، چه کاری می توانید انجام دهید؟ یک راه برای مبارزه با این مکالمات منفی این است که وقتی به سراغتان می آیند آن ها را تغییر دهید. هنگامی که شما شروع به تفکر انتقادی در مورد خودتان می کنید، یک لحظه مکث کنید و آن را ارزیابی کنید.

توجه به صحبت های خود یک نقطه عالی برای شروع زمانی است که تلاش می کنید مثبت تر فکر کنید. متخصص مدیریت استرس، الیزابت اسکات توصیه می کند که با توجه به الگوهای فکری خود شروع کنید و سپس بر تغییر این الگوها به موارد مثبت تمرکز کنند. زمانی که خود را با افکار منفی درگیر می کنید، در ذهن خود به خود می گویید “توقف” که می تواند به شکستن این الگو کمک کند.

۲- شوخی را امتحان کنید

وقتی شوخ طبعی و آرامش در زندگی کم باشد، خوشبختی هم دشوار می شود. حتی زمانی که با مشکلات مواجه می شوید سعی کنید شاد و خندان بمانید. گاهی اوقات، شوخ طبعی بالقوه در یک وضعیت می تواند استرس را کم کند و دیدگاه را مثبت کند.  گشتن به دنبال منابع شوخ طبعی از قبیل نگاه کردن به طنز تلویزیونی خنده دار و یا خواندن جوک می تواند به شما در فکر کردن به افکار مثبت بیشتر کمک کند.

۳- خوش بینی را پرورش دهید

یادگیری برای فکر کردن مثبت مثل تقویت ماهیچه است؛ هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر خواهد شد. محققان بر این باورند که سبک توضیحی تان، یا اینکه چطور وقایع را توضیح می دهید، مرتبط با این است که فرد خوش بین و یا بدبینی هستید.

خوش بینان تمایل دارند که یک سبک توضیحی مثبت داشته باشند. اگر چیزهای خوب را به مهارت و تلاش خود نسبت می دهید، احتمالا خوش بین هستید. از طرف دیگر، بدبین ها معمولا یک سبک منفی دارند. اگر رویدادهای خوب را به نیروهای خارجی نسبت دهید، احتمالا یک روش بدبینانه برای تفکر دارید.

۴- افکار منفی را ریشه یابی کنید

بدون این که ریشه افکار منفی را پیدا کنیم و متوجه شویم که از کجا نشات گرفته اند، غلبه بر آن ها امکان پذیر نیست. اگر در یافتن ریشه افکارتان مشکل دارید، می توانید از دفتر یادداشت های روزانه کمک بگیرید. تمام جملات یا موقعیت ها را در توصیف افکار منفی بنویسید و هر زمان که آن ها را احساس کردید، درون دفتر یادداشت های روزانه بنویسید.

برای تحلیل افکار منفی از خود سوال کنید

 • چرا منفی فکر می کنم؟
 • آیا دارم خودم را به خاطر هیچ چیز یا چیزهای کوچک سرزنش می کنم؟
 • آیا من مشکلات کوچک را مانند مشکلات بزرگ تصور می کنم؟

پس از طرح این سوال ها و ریشه یابی افکار منفی شما میتوانید برای حل این مشکل راه حل خودتان را پیدا کنید.

بهترین راه برای یافتن ریشه افکار منفی جست و جوی افکاری است که باعث می شود شما غمگین، دلسرد و افسرده شوید. هم چنین، می توانید به دنبال افکاری باشید که با آن ها مشکلات کوچک را بزرگ تر از آن چه هستند تصور می کنید.

۵- پرهیز از فکر کردن زیاد

فکر بیش از حد به حالتی از ذهن گفته می شود که در آن احساس بدی به وجود می آورید و به همه چیزهایی که هیچ کنترلی روی آن ها ندارید فکر می کنید. افکار منفی متوقف نمی شوند و تا زمانی که از تفکر بیش از حد دست برندارید، به ذهنتان روانه می شوند. با این حال، باید افکار منفی را کنترل کنیم، زیرا می توانند باعث افسردگی شوند.

راهکارهای جلوگیری از تفکر بیش از حد

 • به جای تفکر بیش از حد اقدام کنید
 • از محیط های با جو منفی دوری کنید
 • افراد مثبت اندیشی را پیدا کنید
 • مدیتیشن می تواند به جلوگیری از تفکر بیش از حد کمک کند
 • ورزش روزانه را شروع کنید
 • بیش از حد به آینده فکر نکنید

۶- کمک به افراد نیازمند

کمک به دیگران به این معنا نیست که شما باید مبلغ زیادی را مانند افراد دیگر ببخشید. شما می توانید به نابینایان برای عبور از خیابان کمک کنید و یا می توانید تکه های کوچک غذای خود را با افراد گرسنه تقسیم کنید. هر وقت به افراد نیازمند کمک کنید بسیار خوشحال خواهید شد.

این احساس خوشایند به شما کمک می کند تا در هنگام افسردگی بر افکار منفی غلبه کنید. بنابراین وقتی افکار منفی به سراغ شما آمدند، می توانید آن موقعیت ها را به یاد آورید و افکار بد خود را به موارد خوب تبدیل کنید.

۷- گوش دادن به پادکست

وقتی فکر می کنید ناراحت و افسرده هستید، می توانید پادکست گوش کنید. امروزه گوش دادن به پادکست ها بهترین راه برای غلبه بر افکار منفی است.برخی از سخنرانان یا سخنگویان انگیزشی پادکست های خود را در وبلاگ یا هر منبع دیگری منتشر می کنند. شما میتوانید در هرجا و هر زمان پادکست گش دهید و این نبود محدودیت به شما در غلبه بر افکار کمک زیادی خواهد کرد.

۸- تنفس عمیق

مطالعات نشان داده است که تنفس عمیق یا مدیتیشن تا ۸۰ درصد به غلبه بر افکار منفی ذهن ناخودآگاه شما کمک می کند. در تکنیک تنفس عمیق فقط بر نحوه ورود وخروج هوا تمرکز کنید و به چیز دیگر فکر نکنید بعد از تسلط بر تنفس عمیق، می توانید افکار مثبت یا منفی خود را کنترل کنید. تنفس عمیق یا مدیتشن به افراد زیادی در سراسر جهان کمک کرده و به شدت پذیرفته شده است.

۲۰ نکته جالب روانشناسی که در ۹۹ درصد شرایط زندگی مفیدند

۹- شکرگزاری

وقتی گرفتار افکار منفی می شویم، فراموش کردن جنبه های مثبت زندگی آسان است. این در حالی است که با تمرکز روی چیزهای بزرگ، فراموش می کنیم که از چیزهای کوچک لذت ببریم. انسان باید به خاطر هر چیز کوچکی از بیدار شدن از خواب گرفته تا دوش گرفتن و موارد دیگر قدردان باشد. شما می توانید ۵ مورد را که می توانید به خاطر آن ها شکرگزار باشید یادداشت کنید و سپس با ابراز سپاس و شکرگزاری، می توانید از ورود افکار منفی به ذهن خود جلوگیری کنید.

۱۰- استفاده از جملات تاکیدی مثبت

صبح که از خواب بیدار می شوید می توانید به خود یک جمله مثبت بگویید تا روز شما با تفکر و انرژی مثبت شروع شود.

جملات تاکیدی زیر افکار منفی را دور میکند

 • “من عالی هستم، بسیار خوشحالم”
 • خدا را شکر می کنم که زندگی شگفت انگیزی به من داد.
 • “من خیلی خوب و سالم هستم.”

موارد مثبت بسیاری وجود دارد که می توانید استفاده کنید. اظهارات مثبت و خوش بینی همیشه به حذف افکار ناخواسته از ذهن ناخودآگاه شما کمک می کنند. ضمیر ناخودآگاه خود را قبل از این که کنترل ذهن شما را به دست بگیرد، کنترل کنید. استفاده از اظهارات مثبت به صورت روزانه تنها روش موثر برای کنترل ضمیر ناخودآگاه است.

تاثیر جملات تاکیدی مثبت

آن ها مانند تلفن های همراه شما کار می کنند، وقتی تنظیمات پیش فرض را تنظیم کنید، به طور خودکار برای همه برنامه های شما اعمال می شود. اگر روزانه از موارد و واژه های مثبت استفاده کنید، ضمیر ناخودآگاهتان کلمات شما را می خواند و آن ها را به عنوان پیش فرض تنظیم می کند. وقتی این روش عادت شما شد، افکار منفی به طور خودکار به افکار مثبت تبدیل می شوند.

۱۰ تا از تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی بر سلامت انسان

۱۱- پیداکردن هدف

بسیاری از افراد درگیر افکار منفی هستند زیرا در زندگی خود هدف و مقصودی ندارند.

پاک کردن افکار منفی

 • برای انحراف افکار منفی، هدفتان را پیدا کنید.
 • در هدف یا مقصود خود ثابت قدم باشید.
 • برای تحقق آن یک استراتژی تنظیم کنید.
 • سعی کنید شاد باشید.

با استفاده از چهار نکته بالا می توانید خود را مشغول کنید تا افکار منفی به ذهن شما خطور نکند.

۱۵ نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد

وقتی با دید منفی یا از منظر دیگری که مردم دوست ندارند صحبت می کنید، قضاوت کردن در مورد شما را شروع می کنند. واژگان لغات مثبت تاثیر زیادی در نحوه تصور دیگران از شما در جامعه خواهد داشت.

۱۲- تغییر محیط

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اکثر مردم دوست دارند در مورد افکار منفی و بد صحبت کنند. شما باید محیط پیرامونتان را خودتان انتخاب کنید تا در آینده افکار یا داستان های منفی مرتبط با محیط اطرافتان را تجربه نکنید.

افراد خوب و مثبت اندیش را در پیرامون خود پیدا کنید و با آن ها دوست شوید. اگر شروع به گشت و گذار با افراد مثبت اندیش کنید، به صورت کاملا خودکار افکار منفی را فراموش خواهید کرد.

۱۳- خواندن کتاب

هر انسان موفقی عادت به خواندن کتاب دارد زیرا؛ معتقدند کتاب ها دوستان واقعی انسان هستند. کتاب ها هرگز به شما آسیب نمی رسانند اما مردم این کار را انجام می دهند. بنابراین وقتی انسان آسیب ببینید، بسیاری از افکار منفی به ذهن او هجوم خواهند آورد.

کتاب ها برای هر مشکلی راه حل دارند. هر زمان که با افکار منفی رو به رو شدید، می توانید کتاب بخوانید تا ذهن شما از افکار منفی کاملا پاک شود.

علائم، علل و جدیدترین راه های درمان قطعی استرس کم تا شدید

۱۴- مشورت با یک درمانگر

تفکر منفی داشتن مشکل بزرگی نیست اما غالبا چیزهای کوچک بسیار بزرگ تر از آن چه هستند تصور می شوند و مسئله اصلی این است که ما افکار منفی را در مقایسه با افکار مثبت خیلی راحت قبول می کنیم.

وقتی این مشکل جدی شد باید با پزشک یا درمانگر مشورت کنید.

۱۵- رژیم غذایی سالم

زندگی در دنیای مدرن استرس ها و فشارهای خاص خود را دارد . شما با یک رژیم غذایی سالم ومتعادل میتوانید عوارض ناشی از این سبک زندگی را کاهش دهید. خوردن غذاهای سالم به حفظ انرِژی شما کمک زیادی خواهد کرد و احتمال غلبه بر افکار بد و احساسات منفی در ذهن شما بیش تر خواهد شد. در صورت تغذیه ناسالم احساس بیماری یا ضعف کنید. هنگامی که احساس ضعف کنید، بدن انرژی لازم برای مبارزه با آن همه افکار منفی را نخواهد داشت.

برای سالم ماندن باید از خوردن غذاهای بی ارزش خودداری کنید تا بتوانید به تمام افکار منفی غلبه کنید.

نتیجه گیری

اکنون شما همه نکات را از ریشه یابی افکار منفی گرفته تا تغذیه سالم برای سالم ماندن را امتحان کرده اید. پس قاعدتا باید برای غلبه بر افکار منفی و عدم منفی نگر بودن نسبت به پیرامون خود آماده شده باشید.

۲۸ استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا