تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

24 روش حذف افکار منفی و رسیدن به مثبت اندیشی

چرب زبان

خوش‌بینی مهارتی احساسی است که روانشناسان آن را اکتسابی میدانند. یعنی مهارتی است که از کودکی از والدین و محیط زندگی فرا خواهیم گرفت. خوش بینی، افکار مثبت را در پی دارد که موجب افزایش بهره وری میشود. در واقع دلیل موفقیت افراد خوش بین در ذهن قدرتمند آن هاست که تمایل و اراده بیشتری برای انجام فعالیت های مفید دارند. وجود مصصیبت ها و اتفاقققات منفی در زندگی یک امر طبیعی است اما آنچه که حائز اهمیت است نحوه مواجه با این مسائل است. خوش بینی و به دنبال آن افکار مثبت میتوانند در مواجه با مشکلات به ما کمک زیادی کنند. در این مقاله تکنیک های رسیدن به خوش بینی و افکار مثبت را به شما آموزش خواهیم داد.

24 روش مثبت اندیشیدن

برای تبدیل شدن به یک متفکر مثبت اندیش چه باید بکنید؟ چند استراتژی شامل نحوه شناسایی افکار منفی و جایگزین کردن این افکار با ایده های مثبت وجود دارد. ممکن است کمی طول بکشد، ولی در نهایت متوجه می شوید که فکر کردن مثبت به طور طبیعی شروع می شود. هشت روش وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مثبت فکر کنید.

دقت کنید که مثبت‌اندیشی باعث افزایش اعتماد به نفس، کاهش علائم افسردگی و بهبود روابط اجتماعی می‌شود. مثبت‌اندیشان در زمان حال زندگی می‌کنند و می‌توانند از رفتارهای جرات‌مند به درستی استفاده کنند، در صحبت‌های آنها عبارات امیدبخش وجود دارد، قبل از هر کاری ابتدا فکر می‌کنند و با افکار مثبت رفتارهای خود را کنترل می‌کنند. آنها برای حل مشکلات از فنون حل مسئله استفاده کرده و می‌توانند توانمندی‌های خود را ارزیابی کنند و می‌دانند چگونه خشم‌ و کینه‌های خود را کاهش دهند و دیگران را ببخشند.

خوش بینی چیست؟

خوش بینی در واقع یک تفکر ذهنی است که فرد عقیده دارد اتفاقات خوب در آنده رخ خواهد و اتفاقات بد برای کند شدن ما در مسیرمان رخ خواهند داد و همیشگی و ماندگار نیستند و به زود حل خواهند شد.

تاثیر خوش بینی و افکار مثبت بر زندگی

تاثیر خوش بینی و افکار مثبت بر زندگی

راه های رسیدن به خوش بینی و افکار مثبت

1-هدف گذاری

هدفگذاری باعث می‌شود که در زندگی نقطه‌ی تمرکزی به آینده داشته باشید و جهت اصلی زندگی خود را بدانید. معمولا افراد بدبین اهداف درست و واقعی برای خود ندارند و از این رو دچار بدبینی و شک خواهند شد. اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای خودتان تعیین کنید. این کار به شما کمک میکند یک چشم انداز مثبت نسبت به آینده داشته باشید.

2- شکرگزاری

شکرگزاری و قدرشناسی باعث می‌شود بتوانید در زندگی فرصت‌های بیشتری را ببینید. وقتی خوش‌بین باشید، می‌توانید نعمت‌ها و برکت‌های زندگی‌تان را ببینید و قدرشناس و سپاس‌گزار آنها باشید. برای شکرگزاری روزانه مدت زمانی را به داشته هایتان فکر کنید و از خدا بابت آن سپاس گزاری کنید. تشکر کردن از دیگران را یاد بگیرید و خودتان را دوست داشته باشید. شکرگزاری شاید ساده ترین راه برای رسیدن به خوش بینی و افکار مثبت باشد.

3-نصب اپلیکیشن ملودی های مثبت اندیشی (فوق العاده موثر)

یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند. آن را روی گوشی خود نصب کنید بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راهکارهای فوق العاده موثر (روزانه حداقل 20 دقیقه از این اپلیکیشن استفاده کنید):

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

15 روش دوست داشتن خود و چرا مهم است؟

4- جستجوی جنبه های مثبت زندگی

شاید شما هم این جمله معروف را شنیده اید که می گویند”نیمه پر لیوان را ببین”. در واقع خوش بینی همین یک جمله است و شما در امور متفاوت زندگی کافیست به جنبه های مثبت آن توجه کنید تا از افکار منفی آن دور باشید. هرچقدر تمرکز شما بر امور منفی، افکار و کاستی های زندگی بیشتر شود، از مثبت اندیشی دور خواهید شد. واقعیت زندگی خود را ببینید و نقاط مثبت و منفی را باهم بپذیرید.

5- عبرت از شکست ها

شاید تصور کنید که افراد خوش بین دچار شکست نمیشوند. اما تفاوت افراد خوش بین و بدبین در نحوه برخود با شکست های زندگی است. افراد خوش بین در مقابل شکست ها دچار سستی نمیشوند و از آن عبرت میگیرند. هر زمان احساس کردید شکست خورده‌اید یا با شرایط عدم موفقیت روبه‌رو شدید، برای خودتان درس‌های آن موضوع و شرایط را یادداشت کنید و بنویسید. دفعه‌ی بعد سعی کنید آن خطاها را دیگر تکرار نکنید.

6- جملات تاکیدی مثبت

افراد خوش بین معمولا کلام مثبت دارند و از کلمات مثبت استفاده می‌کنند. استفاده از جملات با بار معنایی منفی بپرهیزید. روزانه زمانی را به بیان جملات مثبت بگذرانید تا به مرور زمان این افکار جزئی از عقاید و افکارتان شود.

10 تا از تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی بر سلامت انسان

7- دست کشیدن از مقایسه

شاید یکی از دلایل بدبینی مقایسه خودتان با دیگران باشد. تفاوت در عقیده، سبک زندگی و شرایط محیطی گاهی زمینه مقایسه با دیگران را ایجاد کند. پرورش این افکار مقایسه ای بدبینی را در شما تقویت میکند و از این رو لازم است خودتان را از شرایطی که مقایسه را ایجاد میکند دور کند. خودتان را تنها با خودتان مقایسه کنید. امروز خودتان را با دیروز و امسال خودتان را با سال قبل مقایسه کنید. مقایسه‌ کردن خودمان با خودمان وقتی ارزش دارد که باعث حرکت و رشد در ما شود.

8- انجام فعالیت مثبت

برای زندگی خودتان برنامه ریزی داشته باشید و سعی کنید کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند. وقتی برای زندگی خود برنامه‌ی منظم و خوبی دارید، همه چیز به درستی و به خوبی پیش می‌رود. هر کسی براساس روحیه و استعدادهایی که دارد ممکن است از انجام کارها و فعالیت‌هایی انرژی بگیرد. بنابراین روزانه بعد از انجام فعالیت های روزمره زمانی را به خود اختصاص دهید و یک فعالیت انرژی بخش مانند کتاب خواند، گوش دادن موسیقی و یا رقصیدن را انجام بدهید.

9- تغییر سبک زندگی

گاهی تغییر شرایط زندگی میتواند موجب ایجاد حس های خوب در شما شود. اگر شرایطی شما را نارحت میکند آن را تغییر دهید. برای مثال شما میتوانید سبک غذایی خود را تغییر دهید و غذاهای سالم را جایگزین فست فود کنید. توجه شما به سلامتیان زمینه افکار مثبت را ایجاد کند.

10-گوش دادن به این موسیقی ها

موسیقی هایی بسیار موثر توسط روانشناسان و آهنگ سازان فقط برای کاهش اشفتگی ذهن ساخته شده است که توسط کاربران استفاده شده و بسیار موثر تشخیص داده شده اند. در گام اول توصیه می کنیم این موسیقی ها را دانلود کنید و از همین امروز روزانه 3 بار (هر بار حداقل 10 دقیقه) به آنها گوش دهید. این موسیقی ها را در اینجا می توانید گوش کنید (باید VPN روشن کنید)

11- تماس با افراد مثبت

به جمع‌های مثبت بپیوندید. افراد مثبت را به دوستی بگیرید. وقتی در محیط‌هایی هستید که افرادی مثبت در اطراف ما هستند، تمرین کنید به جای حرف زدن در مورد موضوعات منفی، فکر کردن در مورد موضوعات منفی و دادن انرژی مفی به یکدیگر، اتفاقات مثبت و خوب را به زندگی خود دعوت کنید. در انتخاب اطرافیانتان دقت لازم را داشته باشید، افکار منفی شما را از خوش بینی دور میکند.

12- یادگیری

یادگیری مهارت های جدید میتواند وقت مفید شما را افزایش دهد و ساعت های کمتری برای افکار منفی خواهید داشت. وقتی مهارت‌های جدیدی را یاد می‌گیرید توانمندتر می‌شوید و همین توانمندتر شدن به شما کمک می‌کند تا زاویه‌‌ی دید وسیع‌تری داشته باشید. سعی کنید برای هر روز خود موضوعی برای آموختن داشته باشید. برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای آموزش و مهارت آموزی خودتان درنظر بگیرید.

مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

13- مدیریت شرایط محیطی

وقتی با مشکلاتی که شما را به عقب می‌برند مواجه می‌شوید، چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید را مشخص کرده و سعی کنید راه‌حل‌‌هایی برای آنها پیدا کنید. در صورتی که شرایط محیطی مطابق اهدافتان نبود آن را مدیریت و کنترل کنید تا کمترین تاثیر را بر زندگیتان داشته باشد.

14- نوشتن افکار مثبت

شاید از معجزات نوشتن افکار مثبت خبر نداشته باشید. نوشتن افکار و جملات مثبت به شما کمک میکند که آن را دائم در ذهن خود تکرار کنید و از این رو این افکار در شما ریشه خواهد زد. روزانه افکار مثبت خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. این جملات و افکار مثبت میتواند از یک فیلم که دیده اید نشات گرفته باشد و یا میتواند آن را از یک فرد در خیابان شنیده باشید.

15- از گفتگو منفی خودداری کنید

شامل حرف هایی است که به طور ذهنی به خودتان می گویید. به عنوان صدای درونی ذهن خود به آن بنگرید که نحوه عملکرد و تعامل شما با دنیای اطراف را تجزیه و تحلیل می کند. اگر گفتار خود را بر روی افکار منفی متمرکز کنید، عزت نفس شما می تواند آسیب ببیند.

پس برای مبارزه با صحبت های منفی با خود، چه کاری می توانید انجام دهید؟ یک راه برای مبارزه با این مکالمات منفی این است که وقتی به سراغتان می آیند آن ها را تغییر دهید. هنگامی که شما شروع به تفکر انتقادی در مورد خودتان می کنید، یک لحظه مکث کنید و آن را ارزیابی کنید.

توجه به صحبت های خود یک نقطه عالی برای شروع زمانی است که تلاش می کنید مثبت تر فکر کنید. متخصص مدیریت استرس، الیزابت اسکات توصیه می کند که با توجه به الگوهای فکری خود شروع کنید و سپس بر تغییر این الگوها به موارد مثبت تمرکز کنند. زمانی که خود را با افکار منفی درگیر می کنید، در ذهن خود به خود می گویید “توقف” که می تواند به شکستن این الگو کمک کند.

16- بیشتر شوخی کنید حتی با خودتان

وقتی شوخ طبعی و آرامش در زندگی کم باشد، خوشبختی هم دشوار می شود. حتی زمانی که با مشکلات مواجه می شوید سعی کنید شاد و خندان بمانید. گاهی اوقات، شوخ طبعی بالقوه در یک وضعیت می تواند استرس را کم کند و دیدگاه را مثبت کند.  گشتن به دنبال منابع شوخ طبعی از قبیل نگاه کردن به طنز تلویزیونی خنده دار و یا خواندن جوک می تواند به شما در فکر کردن به افکار مثبت بیشتر کمک کند.

17- افکار منفی را ریشه یابی کنید

بدون این که ریشه افکار منفی را پیدا کنیم و متوجه شویم که از کجا نشات گرفته اند، غلبه بر آن ها امکان پذیر نیست. اگر در یافتن ریشه افکارتان مشکل دارید، می توانید از دفتر یادداشت های روزانه کمک بگیرید. تمام جملات یا موقعیت ها را در توصیف افکار منفی بنویسید و هر زمان که آن ها را احساس کردید، درون دفتر یادداشت های روزانه بنویسید.

برای تحلیل افکار منفی از خود سوال کنید

 • چرا منفی فکر می کنم؟
 • آیا دارم خودم را به خاطر هیچ چیز یا چیزهای کوچک سرزنش می کنم؟
 • آیا من مشکلات کوچک را مانند مشکلات بزرگ تصور می کنم؟

پس از طرح این سوال ها و ریشه یابی افکار منفی شما میتوانید برای حل این مشکل راه حل خودتان را پیدا کنید.

بهترین راه برای یافتن ریشه افکار منفی جست و جوی افکاری است که باعث می شود شما غمگین، دلسرد و افسرده شوید. هم چنین، می توانید به دنبال افکاری باشید که با آن ها مشکلات کوچک را بزرگ تر از آن چه هستند تصور می کنید.

در حال خندیدن

18- پرهیز از فکر کردن زیاد

فکر بیش از حد به حالتی از ذهن گفته می شود که در آن احساس بدی به وجود می آورید و به همه چیزهایی که هیچ کنترلی روی آن ها ندارید فکر می کنید. افکار منفی متوقف نمی شوند و تا زمانی که از تفکر بیش از حد دست برندارید، به ذهنتان روانه می شوند. با این حال، باید افکار منفی را کنترل کنیم، زیرا می توانند باعث افسردگی شوند.

راهکارهای جلوگیری از تفکر بیش از حد

 • به جای تفکر بیش از حد اقدام کنید
 • از محیط های با جو منفی دوری کنید
 • افراد مثبت اندیشی را پیدا کنید
 • مدیتیشن می تواند به جلوگیری از تفکر بیش از حد کمک کند
 • ورزش روزانه را شروع کنید
 • بیش از حد به آینده فکر نکنید

19- کمک به افراد نیازمند

کمک به دیگران به این معنا نیست که شما باید مبلغ زیادی را مانند افراد دیگر ببخشید. شما می توانید به نابینایان برای عبور از خیابان کمک کنید و یا می توانید تکه های کوچک غذای خود را با افراد گرسنه تقسیم کنید. هر وقت به افراد نیازمند کمک کنید بسیار خوشحال خواهید شد.

این احساس خوشایند به شما کمک می کند تا در هنگام افسردگی بر افکار منفی غلبه کنید. بنابراین وقتی افکار منفی به سراغ شما آمدند، می توانید آن موقعیت ها را به یاد آورید و افکار بد خود را به موارد خوب تبدیل کنید.

20 نکته جالب روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند

20- استفاده از جملات تاکیدی مثبت

صبح که از خواب بیدار می شوید می توانید به خود یک جمله مثبت بگویید تا روز شما با تفکر و انرژی مثبت شروع شود.

جملات تاکیدی زیر افکار منفی را دور میکند

 • “من عالی هستم، بسیار خوشحالم”
 • خدا را شکر می کنم که زندگی شگفت انگیزی به من داد.
 • “من خیلی خوب و سالم هستم.”

موارد مثبت بسیاری وجود دارد که می توانید استفاده کنید. اظهارات مثبت و خوش بینی همیشه به حذف افکار ناخواسته از ذهن ناخودآگاه شما کمک می کنند. ضمیر ناخودآگاه خود را قبل از این که کنترل ذهن شما را به دست بگیرد، کنترل کنید. استفاده از اظهارات مثبت به صورت روزانه تنها روش موثر برای کنترل ضمیر ناخودآگاه است.

تاثیر جملات تاکیدی مثبت

آن ها مانند تلفن های همراه شما کار می کنند، وقتی تنظیمات پیش فرض را تنظیم کنید، به طور خودکار برای همه برنامه های شما اعمال می شود. اگر روزانه از موارد و واژه های مثبت استفاده کنید، ضمیر ناخودآگاهتان کلمات شما را می خواند و آن ها را به عنوان پیش فرض تنظیم می کند. وقتی این روش عادت شما شد، افکار منفی به طور خودکار به افکار مثبت تبدیل می شوند.

21- پیداکردن هدف

بسیاری از افراد درگیر افکار منفی هستند زیرا در زندگی خود هدف و مقصودی ندارند.

پاک کردن افکار منفی

 • برای انحراف افکار منفی، هدفتان را پیدا کنید.
 • در هدف یا مقصود خود ثابت قدم باشید.
 • برای تحقق آن یک استراتژی تنظیم کنید.
 • سعی کنید شاد باشید.

با استفاده از چهار نکته بالا می توانید خود را مشغول کنید تا افکار منفی به ذهن شما خطور نکند.

۱۵ نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد

وقتی با دید منفی یا از منظر دیگری که مردم دوست ندارند صحبت می کنید، قضاوت کردن در مورد شما را شروع می کنند. واژگان لغات مثبت تاثیر زیادی در نحوه تصور دیگران از شما در جامعه خواهد داشت.

22- تغییر محیط

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اکثر مردم دوست دارند در مورد افکار منفی و بد صحبت کنند. شما باید محیط پیرامونتان را خودتان انتخاب کنید تا در آینده افکار یا داستان های منفی مرتبط با محیط اطرافتان را تجربه نکنید.

افراد خوب و مثبت اندیش را در پیرامون خود پیدا کنید و با آن ها دوست شوید. اگر شروع به گشت و گذار با افراد مثبت اندیش کنید، به صورت کاملا خودکار افکار منفی را فراموش خواهید کرد.

علائم، علل و جدیدترین راه های درمان قطعی استرس کم تا شدید

23- مشورت با یک درمانگر

تفکر منفی داشتن مشکل بزرگی نیست اما غالبا چیزهای کوچک بسیار بزرگ تر از آن چه هستند تصور می شوند و مسئله اصلی این است که ما افکار منفی را در مقایسه با افکار مثبت خیلی راحت قبول می کنیم.

وقتی این مشکل جدی شد باید با پزشک یا درمانگر مشورت کنید.

24- رژیم غذایی سالم

زندگی در دنیای مدرن استرس ها و فشارهای خاص خود را دارد . شما با یک رژیم غذایی سالم ومتعادل میتوانید عوارض ناشی از این سبک زندگی را کاهش دهید. خوردن غذاهای سالم به حفظ انرِژی شما کمک زیادی خواهد کرد و احتمال غلبه بر افکار بد و احساسات منفی در ذهن شما بیش تر خواهد شد. در صورت تغذیه ناسالم احساس بیماری یا ضعف کنید. هنگامی که احساس ضعف کنید، بدن انرژی لازم برای مبارزه با آن همه افکار منفی را نخواهد داشت.

برای سالم ماندن باید از خوردن غذاهای بی ارزش خودداری کنید تا بتوانید به تمام افکار منفی غلبه کنید.

نتیجه+ اینفوگرافی

توقف افکار منفی (اینفوگرافی)

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم هم مثل ورزش کردن برای تقویت عضلات است. هر چه بیشتر ذهنتان را در افکار منفی محدودتر کنید، میزان مثبت اندیشی شما بیشتر خواهد شد. افراد خوشبین و بدبین در مورد رویدادها و اتفاقات پیرامونشان هم برداشت‌های مختلفی دارند. برای رسیدن به خوش بینی باید روزانه تمرین کنید تا بتوانید بر افکار منفی و مثبت خود مدیریت و کنترل داشته باشید.

اکنون شما همه نکات را از ریشه یابی افکار منفی گرفته تا تغذیه سالم برای سالم ماندن را امتحان کرده اید. پس قاعدتا باید برای غلبه بر افکار منفی و عدم منفی نگر بودن نسبت به پیرامون خود آماده شده باشید.

۲۸ استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا