آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

مهارت نه گفتن: 9 روش برای اینکه چطور نه بگوییم؟

self-confid

چگونه به دیگران نه می گویید؟ البته که کار آسانی نیست. من قبلاً برای انجام این کار دردسرهای زیادی داشتم. بنابراین وقتی کسی از من درخواست لطف یا کمک می کرد، ناامید و عصبانی می شدم.

اینکه وقت و انرژی ام را به جای هدف خودم روی اهداف دیگران بگذارم واقعا برایم ناراحت کننده بود. باید تغییری ایجاد می کردم. بنابراین سال ها وقت گذاشتم و در نهایت نه گفتن به دیگران را یاد گرفتم. در این مقاله به 9 مورد از بهترین راهکارها، عادات و ترفندهایی که یاد گرفته ام اشاره خواهم کرد.

1- به خاطر داشته باشید که چرا می گویید نه.

وقتی می خواهید نه بگویید، یادتان باشد که چرا این کار را می کنید. به تاثیر مثبتی که در زندگی شما خواهد داشت مانند زمان بیشتر برای خانواده، نوشتن یا سرگرمی های دیگر یا استراحت، فکر کنید.

 


ایجاد اعتماد به نفس و هنر نه گفتن

توی این پک فوق العاده، اعتماد به نفس و هنر نه گفتن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با اعتماد به نفست توی هر جمعی بدرخش اونم فقط توی 2 هفته!


 

زیرا برای اینکه بتوانید به چیزهای مورد علاقه تان بله بگویید باید به بعضی چیزها نه بگویید (زمان کافی و مهم تر از همه انرژی کافی برای انجام همه کارها وجود ندارد). این انگیزه مثبت به شما کمک می کند تا حتی اگر احساس سختی کردید، تصمیم خود را عملی کنید.

حتما بخوانید: 9 روش موثر برخورد/مواجهه با افراد دشوار در زندگی

یکی از راه های ساده برای تمرکز روی آنچه در زندگی شما مهم است، این است که از خودتان سوال زیر را بپرسید:

در حال حاضر 3-5 اولویت اول زندگی من چه چیزهایی هستند؟ اولویت شما می تواند گذراندن زمان بیشتر با فرزندتان، عکاسی ، کاهش بدهی ها و غیره باشد. این 3-5 اولویت برتر را یادداشت کنید و در تلفن هوشمند خود نگه دارید (من از برنامه Google Keep برای یادآوری استفاده می کنم). به این ترتیب به طور مداوم به آنچه که برای شما مهم است توجه خواهید کرد.

2- با مهربانی آنها را خلع سلاح کنید و سپس دلایل خود را بیان کنید.

اگر ابتدا با مهربانی دیگران را خلع سلاح کنید، پذیرش جواب رد برای آنها آسان تر می شود. به عنوان مثال می توانید با گفتن اینکه بسیار مشغول هستید و از پیشنهاد آنها قدردانی می کنید این کار را انجام دهید. صداقت را فراموش نکنید. برای مثال می توانید اضافه کنید که وقت لازم برای قبول و انجام آنچه می خواهند را ندارید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

3- احساسات خود را توصیف کنید.

برخی از افراد ممکن است بخواهند جواب رد شما را نپذیرند و به شما چیزی بفروشند یا شما را متقاعد کنند کاری را انجام دهید، حتی اگر دلیل معتبری برای رد درخواست یا پیشنهاد آنها ارائه داده باشید.

در این شرایط می توانید احساس خود را بیان کنید. به عنوان مثال بگویید که احساس نمی کنید این پیشنهاد در حال حاضر مناسب زندگی شما است. یا اینکه بیش از حد درگیر هستید و یا ظرفیتتان پر شده است، بنابراین نمی توانید کاری که آنها می خواهند را انجام دهید. یا احساس می کنید در حال حاضر باید تمام تمرکز خود را روی پروژه اصلی خود نگه دارید.

نکته این که به دیگران از احساسات خود بگویید، این است که باعث می شود آنها از دید شما مسئله را ببینند، و به خودشان اجازه ندهند با شما بحث کنند. احساس شما یک مسئله فردی است و هیچ کس نمی تواند آن را رد کند.

4- در صورت امکان کمی کمک کنید.

برای اینکه مکالمه را به صورت مثبتی به اتمام برسانید، ببینید که آیا می توانید کمی کمک کنید. برای مثال می توانید طرف مقابل را به شخصی ارجاع دهید که فکر می کنید مناسب تر است و می تواند بیشتر از شما کمک کند. وقتی کسی از من درخواست کمک می کند و اطلاعاتم کافی نیست این کار را انجام می دهم.

حتما بخوانید: چگونه در موقعیت های مختلف اجتماعی قاطعانه رفتار کنیم؟ (جسور بودن)

5- کمی احساس گناه طبیعی است.

اگر از اینکه جواب رد داده اید احساس گناه می کنید به این معنی نیست که باید بر اساس احساس عمل کنید. با این احساس کنار بیایید و اجازه دهید رفته رفته کمرنگ شود و به حرکت خود ادامه دهید.

6- درک کنید که نمی توانید همه افراد را راضی کنید.

واقعیت این است که شما نمی توانید با همه کنار بیایید. مهم نیست شما چه رفتاری داشته باشید آنها خوشحال نخواهند شد زیرا مسئله مربوط به شما نیست و به خود فرد مربوط می شود.

ممکن است فرد در یک ازدواج ناموفق باشد یا نگرانی های مالی داشته باشد. یا نگران بیماری حیوان خانگی خود باشد، شاید هم شیمی خوبی با شما ندارد. درک این موضوع و اینکه نمی توانید همیشه همه را از خود راضی نگه دارید، باعث می شود راحت تر به دیگران نه بگویید و در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. این کار به شما کمک می کند به درون خود رجوع کنید و پاسخی که باید را بدهید.

حتما بخوانید: مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی برای هر مرد و زن

7- عزت نفس خود را بهبود ببخشید.

اگر برای خودتان ارزش قائل نباشید، برای وقتتان هم خیلی ارزش قائل نخواهید شد. این در تجربه من بسیار صادق بوده است. علاوه بر اینکه به طور مداوم سعی کرده ام توجه ام را روی آنچه که برایم مهم است معطوف کنم، برای اینکه راحتتر نه بگویم اعتماد به نفسم را تقویت کرده ام.

وقتی اعتماد به نفس بالاتری دارید برای زمان و انرژی خود ارزش بیشتری قائل هستید و نمی خواهید آن را هدر کنید.

علاوه بر این توقع من نسبت به آنچه که در زندگی شایسته آن هستم نیز بالا رفته است و آستانه تحملم پایین آمده و وقتم را صرف اقناع دیگران نمی کنم. در نتیجه احساس گناه در من کمتر شده و کسی نمی تواند از من سو استفاده کند.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)

8- یادآوری: شما با نحوه برخورد خود با دیگران به آنها درس می دهید.

این یکی از دلایل قدرتمندی است که ضرورت نه گفتن در هنگام لزوم را نشان می دهد. اگر جرات ایستادن در مقابل دیگران و گفتن نه به آنچه که نمی خواهید را داشته باشید، دیگران نمی توانند روی شما تاثیر بگذارند.

و با گذشت زمان افراد کمتری تلاش می کنند که روی شما فشار بیاورند. این کار زندگی و روابط را ساده تر و قابل احترام تر می کند و عزت نفس شما را نیز بهبود می بخشد.

9- موفقیت های خود را جشن بگیرید و تحلیل کنید.

ممکن است نتوانید در عرض یک هفته یا یک ماه به راحتی به دیگران نه بگویید. حتی اگر از چندین نکته در این مقاله استفاده کنید. عزت نفس و انگیزه می تواند به پرورش عادت های جدید در شما منجر شود. از این ترفندها آنچه که می توانید را بیاموزید و به کار بگیرید.

بیشتر روی موفقیت های خود تمرکز کنید. ممکن است این هفته فقط به یک یا چند درخواست کوچک نه بگویید. به یاد داشته باشید که این چیز جدید و فوق العاده ای در زندگی شما است پس باید از آن احساس خوبی داشته باشید. خود را تشویق کنید و این موفقیت ها ی کوچک را جشن بگیرید.

حتما بخوانید: چگونه خودمان را استرس زدایی کنیم؟ 7 توصیه برای آرام شدن

کمی به آن موقعیت ها و آنچه می توانید از آنها برای آینده بیاموزید، فکر کنید (و برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود مجددا آن را تکرار کنید).

ویدیوی بسیار کاربردی تکنیک های نه گفتن

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. شب و روزتون به خیر،خواستم بپرسم کانال تلگرامی یا صفحات مجازی دیگری غیر از سایتی که دارین موجود هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا