آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چگونه انتقاد کنیم؟ (5 نکته انجام و 5 روش پذیرش)

چرب زبان

هیچ کس دلش نمی خواهد مورد انتقاد دیگران قرار بگیرد. با این حال نکته ای که خیلی از کارشناسان به آن اشاره می کنند تاثیر خوب و مثبت انتقاد سازنده است. حالا این سوال مطرح می شود که انتقاد سازنده چیست؟

انتقاد سازنده در واقع فرایند نشان دادن بازخورد منطقی درباره کار یا رفتار یک شخص است که به عنوان روشی برای بهبود عمل و رفتار آن شخص انجام می شود. انتقاد سازنده همیشه مثبت نیست؛ اما شخص منتقدی که از انتقاد سازنده استفاده می کند واقعا دلش می خواهد شما موفق تر و بهتر عمل کنید. این نوع انتقاد به ویژه در محل کار بسیار مفید است، چون به انتقاد جلوه مثبت و خوبی می دهد.

15 نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد

اما چرا همه ما انقدر از انتقاد می ترسیم؟ خب، راستش این است که انتقاد بد و مخرب دقیقا همان چیزیست که اسم انتقاد را ترسناک کرده. انتقاد مخرب با هدف حمله به عزت نفس یک شخص و توهین به شخصیت و محبوبیت او صورت می گیرد و نتیجه این کار چیست؟ ایجاد احساس شکست و ناراحتی برای آن شخص.

در حالت معمولی، ما همه از یکدیگر حمایت می کنیم ولی وقتی این حمایت برداشته شود و قرار باشد از کسی انتقاد کنیم باید بلد باشیم چطور این کار را انجام بدهیم. ما در این مطلب نکات مهم و مفیدی که باید قبل از انتقاد از کسی در نظر بگیرید را در اختیارتان می گذاریم. این نکات به شما کمک می کنند تا با انتقاد سازنده باعث شوید طرف مقابلتان هم در محیط کارش بهتر عمل کند و هم در زندگی شخصی اش موفق تر شود.

شما برای بهتر شدن فرد مقابلتان انتقاد می کنید نه برای حمله کردن به او!

یادتان باشد که بین انتقاد سازنده و حمله کردن به دیگران تفاوت زیادی وجود دارد. وقتی شما با خیرخواهی و مهربانی از کسی انتقاد می کنید در واقع هدفتان رشد و پیشرفت آن شخص است، اما انتقادی که با حمله صورت بگیرد چیزی جز تخریب شخصیت به بار نمی آورد.

متاسفانه من این نوع انتقاد مخرب را نه فقط در محل کار، بلکه در شبکه های اجتماعی هم بسیار دیده ام. اینکه فقط برای اینکه خودتان احساس خوبی کنید بخواهید از بقیه انتقاد کنید کاملا غلط است. برخلاف تصور عموم مردم، انتقاد کردن به معنی زخم زدن به طرف مقابل نیست. هدف اصلی انتقاد کردن، بازخورد دادن به فرد است، به نحوی گیرنده انتقاد بتواند عیب و نقص هایش را اصلاح کند یا الگوی رفتاری خاصی که دارد را تغییر بدهد.

انتقاد کردن

پس در مرحله اول از خودتان بپرسید چرا انتقاد می کنید؟ آیا قصدتان از انتقاد کردن حمله به آن شخص است یا قصدتان کمک به او برای پیشرفت در زندگی شخصی و شغلی اش است؟

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

نکته مهم: وقتی از چیزی در زندگی تان ناامید و ناراحت شده اید، قبل از اینکه از دیگران انتقاد کنید کمی وقت بگذارید تا ناامیدی ها و ناراحتی هایتان را برطرف کنید. گاهی اوقات ما دلمان می خواهد ناراحتی هایمان را با انتقاد کردن از دیگران رفع کنیم. این نوع انتقاد نه تنها سازنده نیست، بلکه به نوعی فرافکنی هم محسوب می شود.

1-قبل از انتقاد کردن از حقایق مطلع شوید

بدون دانستن کل قضیه از کسی انتقاد نکنید. من قبلا در انتقاد کردن خیلی عجول بودم و در نهایت همیشه اینطور به نظر می رسید که آدم بدی هستم. اگر به اشتباه از کسی انتقاد کنید نه تنها احساس بدی برای خودتان پیش می آید، بلکه بین شما و فرد مقابلتان هم شکرآب می شود. پس قبل از هر کاری از طرف مقابلتان درباره کاری که کرده یا رفتاری که از او سر زده سوال کنید و به او اجازه بدهید تا جنبه های خاصی از شرایط را که شما از آن اطلاع ندارید را برایتان توضیح بدهد.

2-از موقعیت انتقاد کنید نه از شخص

نکته مهم دیگری که قبل از انتقاد کردن از دیگران باید به آن توجه داشته باشید این است که از خودتان بپرسید که از عملکرد انتقاد می کنید یا از خود شخص؟ شاید فکر کنید هر دوی اینها یکی هستند ولی در واقع اینطور نیست. خیلی مهم است که قبل از انتقاد کردن، این دو مقوله را از هم جدا کنید.

وقتی انتقاد می کنید از به کار بردن کلماتی مثل “تو” و “شما” خودداری کنید. این کلمات انتقاد را متوجه خود شخص می کنند نه عملکرد او و برای همین ممکن است انتقاد شما به عنوان حمله به شخص تلقی شود نه انتقاد از عملکردش. در ضمن یادتان باشد که در تمام مدت لحنتان را مثبت نگه دارید و از برچسب زدن به فرد مقابل خودداری کنید. انگ و برچسب زدن به دیگران با انتقاد سازنده تناسبی ندارد.

چطور با افراد مختلف به درستی صحبت کنیم؟

به جای اینکه به طرف مقابلتان بگویید خیلی تنبل هستی یا هیچ وقت به موقع کارت را انجام نمی دهی، مثلا بگویید: چقدر خوشحال می شوم اگر دفعه بعد کار به موقع تحویل داده شود. در جمله دوم تمرکز از روی شخص برداشته می شود و روی عمل او قرار می گیرد. در واقع جمله دوم از عملکرد شخص انتقاد می کند نه شخصیت خود او.

سعی کنید انتقادتان را به یک پیشنهاد تبدیل کنید. به این ترتیب می توانید از انتقاد کردن درباره شخصیت فرد مقابل خودداری کنید. انتقاد ظریف و هوشمندانه بسیار موثرتر از اشاره مستقیم به عیب و نقص های اوست. علاوه بر این می توانید انتقادتان را به یک پیشنهاد مثل گفتن نکته ای که کار شخص مقابل را راحت تر می کند تبدیل کنید. مثلا به جای اینکه بگویید “تو همیشه کاراتو رو بد و بی حوصله انجام می دی” بگویید ” اگر می تونستی…. ”

نکته اصلی این است که طوری رفتار کنید که متهاجم و حمله کننده بنظر نرسید چون در این صورت انتقادتان به جای سازنده بودن مخرب خواهد بود. در استفاده از کلماتتان محتاط باشید و یادتان نرود که انسان ها به طور ذاتی انتقادات مثبت را بهتر و راحت تر می پذیرند.

3-مراقب زمان انتقاد کردنتان باشید

از قدیم گفته اند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. این موضوع شامل زمان انتقاد کردن هم می شود. فوریت انتقادتان را پیش خودتان ارزیابی کنید و زمان انتقاد کردن را با دقت و احتیاط انتخاب کنید. به طور کلی شما در دو زمان می توانید انتقاد کنید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

انتقاد فوری و بلافاصله

فایده انتقاد فوری این است که موضوع در ذهن همه تازه است. خطر این نوع انتقاد هم این است که شما قبل از اینکه اوضاع را کامل و دقیق ارزیابی کنید انتقاد می کنید. اگر موقعیتی پیش آمد که در آن بلافاصله از شخصی انتقاد کردید، مراقب کلماتی که برای انتقاد استفاده می کنید باشید و تاثیر طولانی مدت کلماتتان را نه فقط برای طرف مقابل بلکه برای خودتان هم در نظر بگیرید.

انتقاد در وقتی دیگر

در این حالت شما تصمیم می گیرید منتظر بمانید و به خودتان وقت بدهید تا به طور منطقی درباره وضعیت هر دو طرف فکر کنید. علاوه بر این موکول کردن انتقاد به وقتی دیگر به شما امکان می دهد ارزیابی کنید که اصلا انتقاد کردن لازم است و ارزشش را دارد یا خیر. ممکن است در این مدت تصمیم بگیرید که انتقاد نکنید؛ اما اگر دوباره این وضعیت پیش آمد و تکرار شد بلافاصله به شکل سازنده انتقاد کنید.

4-از دیگران مقابل جمع انتقاد کنیم یا به طور خصوصی؟

برای انتقاد کردن از دیگران روش های درست و غلطی وجود دارد. بهترین کار این است که همیشه در خلوت و به صورت خصوصی از شخص انتقاد کنید. لازم نیست همه اطرافیان انتقادات شما را بشنوند؛ مخصوصا حالا که قرار است انتقاد شما باعث رشد و پیشرفت فرد شود نه مایه خجالت و شرمساری اش.

برای انتقاد کردن فقط با خود همان شخص صحبت کنید. این مساله به خصوص در عصر دیجیتال امروزی که اوضاع می تواند ناگهان از خوب به بد تغییر کند خیلی مهم است. مثلا فرض کنید یک نفر در توییتر توییت انتقاد آمیزی درباره شخص دیگری گذاشته. بعد این انتقاد خیلی سریع بیشتر و بیشتر می شود و افراد بیشتری آن شخص را نقد می کنند. باز هم باید یادتان باشد که انتقاد سازنده برای کمک به شخص مقابل است نه برای تخریب کردن او!

15 نکته ساده برای رسیدن به آرامش در زندگی

برای انتقاد کردن فقط با خود همان شخص صحبت کنید. این مساله به خصوص در عصر دیجیتال امروزی که اوضاع می تواند ناگهان از خوب به بد تغییر کند خیلی مهم است. مثلا فرض کنید یک نفر در توییتر توییت انتقاد آمیزی درباره شخص دیگری گذاشته. بعد این انتقاد خیلی سریع بیشتر و بیشتر می شود و افراد بیشتری آن شخص را نقد می کنند. باز هم باید یادتان باشد که انتقاد سازنده برای کمک به شخص مقابل است نه برای تخریب کردن او!

در حال انتقاد کردن از دیگران

برای انتقاد کردن فقط با خود همان شخص صحبت کنید. این مساله به خصوص در عصر دیجیتال امروزی که اوضاع می تواند ناگهان از خوب به بد تغییر کند خیلی مهم است. مثلا فرض کنید یک نفر در توییتر توییت انتقاد آمیزی درباره شخص دیگری گذاشته. بعد این انتقاد خیلی سریع بیشتر و بیشتر می شود و افراد بیشتری آن شخص را نقد می کنند. باز هم باید یادتان باشد که انتقاد سازنده برای کمک به شخص مقابل است نه برای تخریب کردن او!

شما انتقاد می کنید تا آن فرد با تغییر رفتار و عملکردش پیشرفت کند نه اینکه شرمنده و خجالت زده بشود! اگر در جمعی قرار گرفتید و با نظر یا رفتار کسی مخالف بودید با لحنی که مشخص باشد قصد توهین و حمله ندارید صحبت کنید.

5-آماده باشید که از خودتان هم انتقاد شود و در این باره با بقیه گفتگو کنید

وقتی از شخصی انتقاد می کنید درهای انتقاد را باز می کنید. اگر خودتان آماده دریافت انتقاد نیستید از کسی انتقاد نکنید. از گفتگو کردن استقبال کنید چون انتقاد کردن از یک شخص باید به معنای دعوت از او برای گفتگو باشد. هر داستانی دو طرف دارد و بدترین که شما می توانید در روابط کاری و شخصی تان انجام بدهید این است که انتقاد را به یک بحث یک طرفه تبدیل کنید. قرار نیست همیشه فقط انتقاد کنید، موقعیت هایی هم پیش می آید که خودتان در آنها مورد انتقاد قرار می گیرید.

آیا انتقاد کردن را وظیفه خودتان می دانید؟

اینکه دائما از دیگران خاطر انتخاب هایشان انتقاد کنید باعث می شود دیگران هم مدام از شما انتقاد کنند. لازم نیست در مورد هر چیزی انتقاد کنید. فقط باید مواردی را انتخاب کنید که از همه مهم تر و ضروری ترند. همه چیز را به مو به مو و به صورت جزئی کنترل نکنید و صد البته اینکه به خاطر هر کار کوچکی دیگران را قضاوت نکنید. اگر احساس می کنید چنین رفتاری دارید پس مساله عمیقی وجود دارد که فراتر از انتقاد است و باید آن را بررسی کنید.

یادتان باشد که انتقاد شمشیر دو لبه است. انتقاد هم می تواند به رشد و پیشرفت ما کمک کند و هم باعث تخریبمان شود. قبل از انتقاد کردن از خودتان بپرسید آیا واقعا هدفتان کمک به رشد طرف مقابلتان است یا دلتان می خواهد شکست خوردن او را ببینید؟ درست مثل وقتی که از کسی تعریف می کنید عمل کنید. ما رفتار یا عملکردی که واقعا شایسته تعریف است را تحسین می کنیم. در مورد انتقاد هم باید به همین نحو عمل کنید؛ از چیزی انتقاد کنید که واقعا جای انتقاد داشته باشد.

5 روش موثر برای مقابله با تخریب شخصیت موقع شنیدن انتقاد

با این روش ها اجازه ندهید انتقادات دیگران اعتماد بنفس شما را از بین ببرد!

همانطور که قبلا هم گفتیم هیچ کس انتقاد شنیدن را دوست ندارد. انتقاد به خودی خود مساله جذاب و جالبی نیست و در اکثر مواقع باعث ناراحتی و دلخوری می شود. فرقی نمی کند چه کسی از شما انتقاد کند یا درباره چه موضوعی باشد؛ بهرحال انتقاد چیز خوشایندی نیست.

قرار نیست ما به شما یاد بدهیم که انتقاد شنیدن را دوست داشته باشید؛ ولی می توانیم راهکارهایی در اختیارتان بگذاریم که از خودتان و اعتماد به نفستان در مقابل انتقاد شنیدن محافظت کنید. اگر به هر شکلی در حوزه کسب و کار و تجارت مشغولید نباید اجازه بدهید اعتماد بنفس پایین مانع از رسیدن به اهدافتان شود. وقتی به اندازه کافی اعتماد بنفس نداشته باشید نمی توانید موفق شوید.

27 نکته بسیار مهم آداب معاشرت در زندگی اجتماعی

بعد از انجام چند مصاحبه با افراد مختلف، من روش های زیادی برای کنترل انتقادات یاد گرفتم و قرار است آنها را با شما هم به اشتراک بگذارم. موثرترین روشها در این زمینه راهکارهایی هستند که از هوش هیجانی بالا استفاده می کنند.

رویکرد هوش هیجانی یا همان EQ بالا برای مقابله با انتقاد بسیار مهم است چون انتقاد باعث می شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید. وقتی اعتماد به نفس شما در برابر انتقادات افت می کند، معمولا احساسات بد و منفی جای آن را می گیرند.

درست به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم بهترین روش ها برای جلوگیری از کاهش اعتماد بنفس در مواجه با انتقاد را با شما به اشتراک بگذاریم.

1- جلوی واکنش های اولیه تان را بگیرید

ذات انسان به نحویست که موقع شنیدن انتقاد بسیار عصبانی و ناراحت می شود. نکته اصلی این است که نباید اجازه بدهید این احساس ادامه پیدا کند. در واقع باید آن را در نطفه خفه کنید. هیچ چیز خوبی در واکنش های احساسی نسبت به انتقاد وجود ندارد.

برای جلوگیری از بروز خشم و عصبانیت موقع شنیدن انتقاد، تصور کنید که در گوشه اتاق یا محلی که درآن هستید دوربینی نصب شده و در حال فیلمبرداری از شما و واکنش شماست. مطمئنا اگر چند بار فیلم خودتان را ببینید که چطور عصبانی و برافروخته می شود احساس خجالت پیدا می کنید. پس از همان ابتدا جلوی این واکنش را بگیرید.

2- روی بازخورد تمرکز کنید نه روی رنجش و ناراحتی

به انتقاد به عنوان یک بازخورد دوستانه نگاه کنید. مطمئنا اگر دوستتان دستش را دور گردن شما بیندازد و نظرش درباره شما را کاملا واضح و مستقیم به شما بگوید استقبال خیلی بیشتری می کنید. در چنین مواقعی حتی اگر کمی ناراحت هم بشوید، می دانید که دوستتان قصد بدی ندارد و انتقادش دوستانه است. پس سعی کنید همیشه روی جنبه های مثبت انتقاد تمرکز کنید.

یکی از ترفندهایی که می تواند به شما در این مسیر کمک کند این است که یادتان بیاورید انتقاداتی که در گذشته از شما شده باعث ایجاد چه نتایج خوبی شده اند. اگر با خودتان صادق باشید احتمالا انتقادات می توانند باعث رشد و پیشرفتتان بشوند.

نحوه برخورد با افراد عصبانی (آموزش تنش‌زدایی در موقعیتهای پرتنش)

3- هدف انتقاد را در نظر بگیرید

وقتی مورد انتقاد قرار می گیرید و احساساتتان شروع به غلیان می کنند، در نظر گرفتن هدف انتقاد یکی از سخت ترین کارهای ممکن است؛ اما این کار مهم ترین قدمیست که باید بردارید. اینکه انتقاد را شخصی قلمداد نکنید بسیار مهم است. حتی اگر هدف انتقاد واقعا مخرب و منفی است باید این را بدانید که نمی توانید کلماتی که به شما گفته شده را تغییر دهید؛ اما می توانید برداشتتان از این کلمات و معنایی که به آنها می دهید را عوض کنید.

4- یادتان باشد که اثر انتقاد در همان لحظه در اوج است و بعد کمتر می شود

تجربه بارها و بارها این را ثابت کرده که گذشت زمان باعث می شود ناراحتی و دلخوری ناشی از شنیدن انتقاد کمتر و کمتر شود. در همان لحظه ای که به خاطر شنیدن انتقاد ناراحت شده اید به خودتان یادآوری کنید که این احساسات با گذشت زمان فروکش خواهند کرد. شخصی که از شما انتقاد می کند فقط یک نفر است که با شما مخالفت می کند و به احتمال زیاد افراد زیادی هم نظر و هم عقیده شما هستند.

5- انتقاد را عامل تقویت خودتان بدانید نه تضعیف

اگر مدام ذهنتان را درگیر انتقادها کنید، انتقاد دقیقا همان بلایی را سرتان می آورد که نباید بیاورد! یادتان باشد قرار نیست همه انتقادها درست و بجا باشند و هر کسی از شما انتقاد کرد حق با او باشد. شما نباید اجازه بدهید نفوذ کلام دیگران اعتماد بنفستان را بگیرد. پس اگر به خاطر انتقاد شخصی ناراحتید که به طور کلی قصد تخریب شما را دارد بدانید که با بها دادن به این نقدها به او کمک می کنید.

آخرین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید استفاده از هوش هیجانی تان در برابر انتقادات است. از انتقاد به عنوان ابزار استفاده کنید نه چکش! به انتقاد به چشم عاملی برای پیشرفت و ایجاد تغییرات مثبت در خودتان نگاه کنید و اجازه ندهید عزت نفستان خدشه دار شود.

منبع 1 منبع 2

10 نکته موثر برخورد با افراد دشوار در محل کار

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا