مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

ESP چیست؟ (و پاسخ به 7 سوال رایج کاربران)

چرب زبان

ممکن است که در مورد ESP شنیده باشید، اما این کلمه سه حرفی دقیقا چه معنایی دارد؟ ESP یک وسیله ایمنی است که در هر ماشین مدرنی وجود دارد و برای کمک به شما در جاده در شرایط دشوار ساخته شده است. البته اکثر ماشین های ساخت داخل آن را ندارند!

معنی ESP

Electronic Stability Program یا برنامه پایداری الکترونیکی (ESP) سیستمی است که برای کمک به مقابله با کاهش اصطکاک چرخ در جاده طراحی شده است.

یکی دیگر از اصطلاحات رایج برای چنین سیستم هایی ESC (کنترل پایداری الکترونیکی) است. سازندگان مختلف نام های خاص خودشان را روی محصول شان می گذارند، اما اکثر سیستم ها به روشی کاملا مشابه کار می کنند.

 


تعمیر خودرو

توی این پک های فوق العاده، تعمیرات خودرو رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! تعمیرات خودرو رو سریع یاد بگیر و حسابی پول دربیار! 


 

 

ESP چه طور کار می کند؟

ESP با کاهش قدرت موتور و در برخی موارد فعال کردن خودکار ترمز هنگام تشخیص از دست رفتن اصطکاک چرخ، عمل می کند. به طور خلاصه، برای جلوگیری از لغزش شما در جاده طراحی شده است.

میزان کارکرد ESP بسته به خودرو متفاوت است. خودرو های ارزان قیمت احتمالا سیستم ساده ای خواهند داشت که در صورت تشخیص افت اصطکاک، بیشتر از قدرت خودروی تان کم می کنند و در صورت لزوم تمام ترمز های خودرو را به کار می گیرند.

زودیاک چیست؟ روش ساده تشخیص زودیاک خودتان

با این حال، سیستم ‌های پیچیده ‌تر؛ بیشتر در خودرو های باکیفیت وجود دارند. این سیستم ها می توانند مقدار مشخص و دقیقی از قدرت خودرو را کم کنند تا به حداکثر رساندن اصطکاک کمک و حتی کمی از نیروی ترمز بر روی چرخ ها اعمال شود.

Electronic Stability Program یا برنامه پایداری الکترونیکی

مزیت ESP چیست؟

به زبان ساده تر، ESP برای جلوگیری از لغزش خودرو شما طراحی شده و کمک تان می کند تا روی خودرو کنترل داشته باشید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

به طور مثال در یک روز یخبندان، ممکن است ناگهان با جاده یخی مواجه شوید و به خودتان بیایید و ببینید که دارید در کل جاده سر می خورید. یک سیستم ESP از دست دادن ناگهانی چسبندگی را تشخیص می ‌دهد و قدرت را کاهش می‌ دهد تا به شما کمک کند که کنترل را دوباره به دست بگیرید.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

البته بد نیست بدانید که یک سیستم ESP هیچ وقت خطر لغزش خودرو را به طور کامل از بین نمی برد. در شرایط دشوار رانندگی، همیشه از سرعت موتور کم کنید و مراقب خطرات احتمالی باشید.

کدام خودرو ها دارای ESP هستند؟

از سال 2014، مجهز کردن خودرو به این سیستم شرط لازم برای همه خودرو های اتحادیه اروپا است. این قانون هم چنان بعد از برگزیت هم در مورد خودرو ها در بریتانیا اعمال می شود.

از دهه 1980 اَشکال ابتدایی سیستم های ESP وجود داشته اند و از اوایل دهه 00 به بعد در خودرو های جدید به یک ویژگی اصلی و همیشگی تبدیل شدند. این احتمال وجود دارد که ماشین شما حتی اگر کاملا قدیمی باشد هم نوعی ESP داشته باشد.

از دست ندهید: مردان از چه نوع ظاهر زنانه خوششان می آید، زنان چطور؟

سوالات متداول

آیا ESC همان ESP است؟

کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) و برنامه پایداری الکترونیکی (ESP) یک نوع سیستم هستند. هر سازنده ای تمایل دارد نام دلخواه خودش را روی این فناوری بگذارد.

آیا کنترل اصطکاک همان ESP است؟

با این که برخی از سیستم‌ های ESP می ‌توانند در کنار سیستم کنترل اصطکاک خودرو کار کنند، اما دقیقا یکی نیستند. کنترل اصطکاک سیستمی است که با محدود کردن الکترونیکی مقدار نیروی ارسالی به چرخ ‌های به حرکت درآورده شده در شتاب های بالا، بر کاهش چرخش چرخ تمرکز می ‌کند. سیستم های ESP معمولا هنگام گرفتن ترمز یا عبور از پیچ روی سطوح لغزنده فعال می شوند.

اگر چراغ هشدار ESP من روشن شود، معنایش چیست؟

اگر چراغ هشدار ESP شما هنگام رانندگی روشن می شود، معنایش این است که خودرو دارد از این سیستم استفاده می کند. این فعال شدن در صورتی خواهد بود که نبود اصطکاک تشخیص داده شود.

با این حال احتمالا این چراغ باید برای مدت زمان بسیار کوتاهی روشن شود. اگر چراغ ESP شما روشن بماند، ممکن است مشکل از سنسور یا سیستم باشد.

آیا می توانم با ESP خاموش رانندگی کنم؟

برخی از خودرو ها به شما امکان می دهند تا سیستم ESP را خاموش کنید. البته بهتر است هنگام رانندگی در شرایط برفی در خودرو های قدیمی یا حتی مدرن و جدید روشن باشد.

اگر ESP را خاموش کردید، توجه داشته باشید که در صورت لغزش، از کمک الکترونیکی خودرو برخوردار نخواهید شد.

حتما بخوانید: 9 نکته برای اینکه چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

برخی از خودرو ها هم ممکن است به شما اجازه بدهند که تأثیر سیستم ESP را مخصوصا در خودرو های عملکردی کم کنید. اصطلاح رایج برای این نوع سیستم ها ” ESC Sport ” است.

پایین-تعمیرات-خودرو

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا