تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

بهترین روش به خاطر سپردن اعداد و شماره ها (5 روش ساده)

چرب زبان

آیا در به خاطر سپردن و به خاطر آوردن مشکل دارید؟ در به خاطر سپردن شماره تلفن ها، تاریخ تولدها و سالگردها مشکل دارید؟ در به خاطر سپردن بیش از هفت رقم متوالی دچار مشکل هستید؟

این جنبه های عاطفی و منطقی مغز انسان است که حافظه طولانی مدت و یادآوری اطلاعات را شکل می دهد. اکثر افراد در به خاطر آوردن اطلاعات دچار مشکل هستند، زیرا قدرت الگوها، تخیل و ارتباط را درک نمی کنند.

چرا نمی توانم شماره ها را بخاطر بسپارم؟

چگونه می توانید یک شماره تلفن را به خاطر بسپارید؟

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

 • آیا سعی می کنید بارها و بارها اعداد را برای خودتان تکرار کنید؟
 • آیا سعی می کنید اعداد را به گونه ای گروه بندی کنید که به راحتی قابل بازیابی باشند؟
 • آیا سعی می کنید در میان اعدادی که می خواهید به خاطر بسپارید یک الگو ایجاد کنید؟

بسیاری از افراد برای به یاد آوردن شماره تلفن ها یا هر دنباله تصادفی دیگری از اعداد از روش های فوق استفاده می کنند. اما در بیشتر موارد، این روش ها بسیار دست و پا گیر هستند و در نتیجه، افراد نمی توانند به واسطه آنها اعداد مورد نظر را وارد حافظه بلند مدت خود کنند.

حتما بخوانید: چگونه تند خوانی را بیاموزیم؟ آموزش سریع خوانی با 3 گام عملی

به نظر می رسد امروز بیش از گذشته به، به خاطر آوردن اعداد نیاز داریم. اما در عین حال در سراسر جهان با برنامه های الکترونیکی، رایانه ها و تلفن های همراهی سر و کار داریم که اطلاعات را با چند کلیک ساده ذخیره می کنند بنابراین دیگر نباید از حافظه خود برای به یاد آوردن و به خاطر سپردن این نوع اطلاعات استفاده کنیم. چرا باید خود را به سختی بیندازیم وقتی تنها با یک کلیک کارمان انجام می شود.

در زیر به 5استراتژی که اکثر افراد برای به خاطر سپردن اعداد مورد استفاده قرار می دهند اشاره خواهیم کرد. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

 1. تکرار
 2. قطعه بندی
 3. کدگذاری اطلاعات بر اساس الگوهای معنادار
 4. کدگذاری اطلاعات بر اساس قافیه
 5. کدگذاری اطلاعات بر اساس شکل

1-به خاطر آوردن از طریق تکرار

تکرار یک روش نسبتاً مؤثر برای به یاد آوردن لیست ها و اعداد است، اما جنبه منفی آن این است که می تواند بسیار دست و پا گیر باشد و نیاز به تمرکز، تلاش و تمرین مداوم زیادی دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

با تکرار یک تکه اطلاعات در طی یک دوره زمانی به صورت مداوم، می توانیم آن را در نهایت به حافظه بلند مدت خود منتقل کنیم.

حتما بخوانید: تنها راه های افزایش سلول های خاکستری مغز (تحقیقات علمی)

2-به خاطر آوردن از طریق قطعه بندی

قطعه بندی شامل گروه بندی اعداد با هم در قسمت ها یا قطعات بزرگتر است.

اگر از شما بخواهم اعداد زیر را بخاطر بسپارید چه می کنید:

2 5 2 8 9 9 7 2 7 9 2 9

برای اکثر افراد، این کار دشواری است و خیلی سریع ذهن را تحت الشعاع قرار می دهد. اما اگر از شما بخواهم قطعه های زیر را به خاطر بسپارید چطور:

252  899  727  929

به خاطر سپردن و یادآوری کدام لیست آسان تر است؟ اگر مانند اکثر افراد باشید، گروه دوم را خیلی راحت تر به یاد می آورید. دلیل این امر این است که حافظه کوتاه مدت مغز ما از نظر ظرفیت محدود است. بنابراین بهتر است که اطلاعات را در بخش های مرتبط گروه بندی کنیم، در نتیجه اطلاعات بیشتری را به یاد بیاوریم و یا به خاطر بسپاریم.

3-به خاطر آوردن از طریق کدگذاری بر اساس الگوهای معنادار

روش دیگر برای به یاد آوردن اعداد، پیدا کردن الگوهای مرتبط با اعداد مهم، تاریخ ها، تولدها و سایر اطلاعات است.

به عنوان مثال، این دنباله تصادفی از اعداد را در نظر بگیرید: 2 5 1 9 5 0 2 0 09

بخاطر سپردن اعداد تصادفی برای بسیاری از افراد دشوار است. اما، اگر اعداد را به کمک الگویی که برای شما معنادار است تقسیم کنید، می توانید دنباله را بسیار راحت تر به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال 25 می تواند سن شما باشد، 1950 می تواند سال تولد مادرتان باشد، و 2009 می تواند سال جاری باشد. بنابراین الگو به شکل زیر خواهد بود: 25  1950  2009

آیا به خاطر سپردن این اعداد کدگذاری شده برایتان از اعداد تصادفی بالا آسانتر است؟

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

بسیاری اوقات به دلایل مختلفی الگوهای اعداد ممکن است با رویدادهای مهم زندگی شما هماهنگی نداشته باشند. در چنین مواردی، شما باید از خلاقیت و تخیل خود استفاده کنید و الگوهای ارتباطی مناسب را پیدا کنید. در اینجا چند مثال آورده شده است:

 • شماره پیراهن بسکتبالیست یا فوتبالیست مورد علاقه شما.
 • تاریخ یک واقعه معروف تاریخی.
 • پلاک خانه یک دوست.
 • زمان یک برنامه تلویزیونی که به طور هفتگی تماشا می کنید.
 • ساعتی از روز که مربوط به برنامه کاری شما است.
 • ارقام مربوط به حساب بانکی شما.
 • رمزهای عبور شما.
 • و غیره.

هر یک از این موارد می تواند به شما کمک کند دنباله ای از اعداد تصادفی را به خاطر بسپارید یا به یاد بیاورید.

در ادامه این مقاله به نحوه استفاده از قافیه ها و اشکال برای یادآوری دنباله ای از اعداد تصادفی خواهیم پرداخت.

4-کدگذاری اعداد بر اساس قافیه (تکنیک عدد و کلمات هم قافیه)

تخیل و ارتباط دو مؤلفه مهم حافظه و ابزارهای ضروری برای به یاد آوردن اعداد تصادفی هستند. مطالعات نشان داده اند هنگامی که به طور آگاهانه از اطلاعاتی که می خواهیم در حافظه خود ثبت کنیم داستان می سازیم، عملکرد ذهنمان بهبود می یابد. این داستان ها باعث ایجاد ارتباط و الگوهای عمیقی در ذهن ما می شوند که یادآوری اطلاعات را آسان و بی دردسر می کند.

کدگزاری اعداد بر اساس قافیه به شما اجازه می دهد اعداد را با کلمات هم قافیه مرتبط کنید. در اینجا چند مثال آورده شده است:

 • 1 = ملایک
 • 2 = کاغذ کادو
 • 3 = کوسه
 • 4 = ناهار
 • 5 = گنج
 • 6 = کوشش
 • 7 = نفت
 • 8 = دشت

پس از به خاطر سپردن اعداد و کلمات هم قافیه با آنها، می توانید از این الگوها برای به خاطر سپردن و یادآوری اعداد به کمک تکنیک داستان استفاده کنید.

به عنوان مثال، شما در یک مهمانی هستید و با این فرد فوق العاده که دوست دارید کمی بیشتر با او آشنا شوید دیدار می کنید. او شماره تلفن خود را به شما می دهد، اما شما هیچ ابزاری برای ثبت آن روی کاغذ یا تلفن همراه ندارید. خوشبختانه با تکنیک داستان آشنایی دارید.

شماره ای که به شما داده می شود این است: 35246377

بدون فکر کردن، با استفاده از کلمات هم قافیه که در بالا گفته شد، داستانی با این اعداد خلق می کنید:

شما در حال قدم زدن در یک ساحل هستید که ناگهان یک کوسه بزرگ را در مقابل چشمان خود می بینید (شماره 3). وقتی به کوسه نگاه می کنید متوجه یک جعبه می شوید که به نظر می رسد جعبه گنج باشد (شماره 5). دور جعبه با کاغذ کادو پوشیده شده است (شماره 2). در این لحظه برادرتان شما را برای ناهار صدا می زند (شماره 4). اما شما تصمیم می گیرید برای باز کردن جعبه کوشش کنید (شماره 6). نزدیک کوسه می شوید (شماره 3) و سعی می کنید جعبه را باز کنید. با باز کردن جعبه چشمتان به یک بطری 2 لیتری نفت می افتد (شماره 77).

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

با ایجاد این داستان در ذهن خود، اکنون می توانید شماره تلفن را در عرض چند ثانیه بخاطر بسپارید. این داستان تا زمانی که بتوانید آن را در جایی ثبت کنید، در ذهن شما باقی خواهد ماند.

در بسیاری از موارد، شما می توانید این داستان را روزها، هفته ها و گاهاً ماه ها با حداقل تکرار یا فکر به خاطر بیاورید. نکته اصلی این نوع فراخوان این است که داستان را با استفاده از رنگ ها و درگیر کردن هر چه بیشتر حواستان پر رنگ و لعاب تر کنید.

با ایجاد تنظیمات، دوره های زمانی، پس زمینه ها و رنگ ها ی مختلف برای داستان های خود می توانید از این تکنیک برای به خاطر سپردن چندین توالی تصادفی از اعداد به صورت همزمان استفاده کنید.

5-کدگذاری اعداد بر اساس شکل (تکنیک عدد و شکل)

کدگذاری اعداد بر اساس شکل دقیقاً به همان روشی که در قسمت قبلی ارائه شد کار می کند. اما، به جای تطبیق اعداد با کلمات هم قافیه، باید آنها را با اشکال مطابقت دهید.

در اینجا چند مثال آورده شده است:

 • 1 = شمشیر
 • 2 = تبر
 • 3= عینک
 • 4 = عصا
 • 5 = قلب
 • 6 = داس
 • 7 = دره
 • 8 = کوه

به عنوان نمونه، بار دیگر شماره تلفن زیر را به شما نشان می دهیم: 35246377. این بار با استفاده از تکنیک عدد و شکل، یک داستان بسازید:

وقتی عینکتان را روی چشمانتان قرار می دهید (شماره 3). ناگهان یک قلب قرمز (شماره 5) می بینید که بین یک تبر(شماره 2) و عصا (شماره 4) قرار گرفته است. سعی می کنید به قلب نزدیک تر شوید و آن را لمس کنید. اما قلب از شما دور می شود. شما به سرعت آن را تعقیب می کنید و در نهایت می توانید آن را بردارید اما درست در همان لحظه قلب تبدیل به یک داس (شماره 6) بزرگ می شود و شما را به سمت دو دره (شماره 7) بزرگ پوشیده از گندم زارهای طلایی راهنمایی می کند…

حتما بخوانید: ۳ گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

توجه داشته باشید که این داستان ها باید به گونه ای باشند که به راحتی به خاطر سپرده و یادآوری شوند. وقتی با دنباله ای از اعداد تصادفی روبرو می شوید باید بتوانید در عرض چند ثانیه یک داستان درست کنید.

نتیجه گیری

اگر زمان کافی را به یادگیری و تمرین چند تکنیک ساده که به ما اجازه می دهند به کمک قدرت تخیل خود به روش های خلاقانه ای بین اعداد و چیزها ارتباط برقرار کنیم، اختصاص دهید به راحتی می توانید اعداد را به خاطر سپرده و به یاد آورید. البته روش های پیشرفته دیگری نیز برای به خاطر سپردن، ذخیره و فراخوانی اعداد وجود دارند، اما تکنیک های ارائه شده در این مقاله باید توانسته باشند مشکل شما را حل کنند.

امیدوارم با استفاده از این تکنیک ها بتوانید توالی های اعداد تصادفی را به روش موثرتری در حافظه خود ثبت کنید. فراموش نکنید برای یادآوری لیست ها، باید از تکنیک های خاصی استفاده کنید.نهاآنها

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. مرسی بزرگوار
  کمک خیلیییییییی بزرگی بهم شد
  ایشالا خیر ببینی❤️❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا