تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

چگونه تند خوانی را بیاموزیم؟ آموزش سریع خوانی با 3 گام عملی

چه در مطالعه کتاب های فلسفی و چه در مطالعه یک روزنامه، خواندن می تواند احساس خستگی به شما بدهد. با سرعت بخشیدن به مطالعه خود می توانید این کار را خیلی سریعتر انجام دهید. تند خوانی به درک کمتری منجر می شود، اما با تمرین می توانید این تأثیر را خنثی کنید.

گام ۱ از ۳: یادگیری تند خوانی

۱- زمزمه کردن را متوقف کنید. تقریباً هر خواننده ای در زمان مطالعه شروع به زمزمه و حرکت دادن لب ها و گلوی خود می کند. این می تواند به خواننده کمک کند مفاهیم را به خاطر بسپارد، اما در عین حال می تواند یک مانع بزرگ برای سرعت بخشیدن به مطالعه باشد. در اینجا به چند روش برای کنترل این عادت می پردازیم:

 • هنگام خواندن آدامس بجوید. این کار باعث می شود عضلاتی که برای زمزمه کردن استفاده می شوند مشغول شوند.
 • اگر هنگام خواندن لبهای خود را حرکت می دهید، انگشت خود را مقابل آنها نگه دارید.

۲- کلماتی که قبلاً خوانده اید را بپوشانید. هنگام خواندن، اغلب چشمان شما به کلمات قبلی برمی گردند. بیشتر اوقات، این حرکات کوتاه به درک شما کمک خاصی نمی کنند. بلافاصله بعد از خواندن مطالب، آنها را با استفاده از یک کارت فهرست نویسی بپوشانید و روی خودتان کار کنید که این عادت را کنار بگذارید.

 • این “عقب گرد” همچنین هنگامی اتفاق می افتد که نتوانسته اید چیزی را درک کنید. اگر چشمان شما به چندین کلمه یا خط عقب تر برمی گردند، می تواند نشانه این باشد که نیاز به کاهش سرعت مطالعه خود دارید.

۳- حرکات چشم را درک کنید. هنگام خواندن، چشمان شما به تندی حرکت می کنند و روی برخی از کلمات متوقف می شوند و برخی دیگر را نادیده می گیرند. شما فقط وقتی که چشمانتان متوقف شده اند می توانید بخوانید. اگر یاد بگیرید که در هر خط حرکات کمتری انجام دهید، می توانید خیلی سریعتر بخوانید. اما مراقب باشید – تحقیقات محدودیت هایی را برای آنچه خوانندگان می توانند به یکباره بخوانند در نظر گرفته اند:

 • شما می توانید هشت حرف از سمت راست موقعیت چشم ها و ۴ حرف از سمت چپ آنها را بخوانید، این تقریباً معادل دو یا سه کلمه است.
 • شما می توانید ۹-۱۵ حرفی که در سمت راست وجود دارند را ببینید، اما نمی توانید آنها را به وضوح بخوانید.
 • خوانندگان عادی کلمات موجود در سطرهای دیگر را پردازش نمی کنند. اگر بخواهید چند سطر در میان بخوانید و در عین حال مطالب را درک کنید باید تمرین زیادی داشته باشید.

۴- چشمان خود را عادت دهید که حرکات کمتری داشته باشند. مغز شما به طور معمول بر اساس این که کلمات بعدی چه اندازه ای دارند یا آشنا به نظر می رسند یا خیر حرکات چشمانتان را کنترل می کند. اگر چشمان خود را به این عادت دهید که به جای آن روی مکان های خاصی در صفحه معطوف شوند، می توانید سریعتر بخوانید. تمرین زیر را امتحان کنید:

 • یک کارت فهرست نویسی را روی یک متن بگذارید.
 • کارت را روی اولین کلمه متن گذاشته یک X روی آن بنویسید.
 • یک X دیگر در همان خط بنویسید. اگر می خواهید متن را خوب درک کنید آن را سه کلمه آن طرف تر قرار دهید، اگر متن ساده ای است آن را پنج کلمه آن طرف تر قرار دهید و اگر می خواهید یک مرور اجمالی انجام دهید باید کارت را ۷ کلمه آن طرف تر بگذارید.
 • به همین ترتیب X های بیشتری بنویسید تا به انتهای خط برسید.
 • کارت ها را سریع برگردانید و سعی کنید چشمانتان را زیر هر X متمرکز کنید.

۵- سرعت مطالعه خود را سریعتر از سرعتی که منجر به درک مطالب می شود تنظیم کنید. بسیاری از برنامه ها ادعا می کنند که می توانند با کنترل واکنش های غیر ارادی شما سرعت خواندنتان را افزایش دهند، سپس باید تمرین کنید تا مغزتان عادت کند. این مورد به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. مطمئناً سرعت حرکت در متن را افزایش می دهد، اما ممکن است درک مطالب را پایین بیاورد. اگر می خواهید با سرعت زیاد مطالعه کنید، این تکنیک را امتحان کنید. بعد از چند روز تمرین درک مطلبتان نیز بیشتر خواهد شد:

 • یک مداد را در امتداد متن حرکت دهید. مدت زمانی که باید طول بکشد تا به انتهای خط برسید باید به اندازه ای باشد که بتوانید با سرعت آرام بگویید “یک هزار و یک”.
 • دو دقیقه سعی کنید با استفاده از مداد بخوانید. حتی اگر نمی توانید چیزی را درک کنید، روی متن متمرکز شوید و چشمانتان را در عرض این دو دقیقه حرکت دهید.
 • یک دقیقه استراحت کنید، و بعد سریعتر بخوانید. این بار سه دقیقه مطالعه کنید با سرعتی برابر با گفتن “یک هزار”.

۶- این اپلیکیشن فوق العاده را روی گوشی خود نصب کنید. اگر نمی توانید با تکنیک های فوق به اهداف خود برسید، در این روش، این برنامه روی یک کلمه از متن چشمک می زند. این برنامه به شما اجازه می دهد هر سرعتی را که دوست دارید برای مطالعه خود انتخاب کنید. هر چند اگر آن را خیلی زیاد کنید، نمی توانید درصد زیادی از کلمات را به خاطر بسپارید. این روش ممکن است برای بررسی اجمالی یک مقاله خبری مفید باشد، اما برای مطالعه یا خواندن تفریحی ​​مفید نیست. امتیاز فوق العاده بالایی در گوگل پلی دارد:

حتما بخوانید: ۳ گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

گام ۲ از ۳: مرور اجمالی متن

۱-بدانید در چه زمانی باید یک متن را مرور کنید. مرور اجمالی می تواند برای بدست آوردن درک سطحی از یک متن مناسب باشد برای مثال برای جستجوی یک روزنامه برای پیدا کردن مطالب جالب یا پیدا کردن مفاهیم مهم از کتاب درسی برای آماده سازی یک آزمون. در نتیجه جایگزین مناسبی برای مطالعه کامل نیست.

۲- عناوین و تیترها را بخوانید. با خواندن عناوین فصل ها و زیر بخش های موجود در بخش های بزرگ واصلی شروع کنید. عناوین روزنامه ها یا فهرست مطالب مجله ها را بخوانید.

۳- ابتدا و انتهای یک بخش را بخوانید. کتب درسی معمولاً حاوی مقدمه و خلاصه ای از هر فصل هستند. در مطالعه متون دیگر، فقط پاراگراف اول و آخر یک فصل یا مقاله را بخوانید.

 • اگر با موضوع آشنا باشید می توانید به سرعت بخوانید، اما سعی نکنید سرعت بیش از حدی داشته باشید. شما با نادیده گرفتن بیشتر بخش ها، در وقت خود صرفه جویی می کنید، اما باید آنچه می خوانید را درک کنید.

۴- در کل متن دور کلمات مهم خط بکشید. اگر مایل به یادگیری بیشتر هستید، به جای اینکه به طور عادی بخوانید، چشمان خود را به سرعت در صفحه بچرخانید. بعد از پیدا کردن قسمت اصلی متن، می توانید کلمات کلیدی که حاوی اطلاعات اصلی هستند را انتخاب کنید. دور کلمات زیر خط بکشید:

 • کلماتی که چندین بار تکرار می شوند
 • ایده های اصلی – غالباً شامل کلماتی که در عنوان یا تیترها قرار دارند
 • اسامی خاص
 • کلماتی که بولد شده اند یا زیر آنها خط کشیده شده
 • کلماتی که برایتان ناآشنا و غیر قابل درک هستند

۵- تصاویر و نمودارها را بررسی کنید. این موارد اغلب بدون نیاز به خواندن، اطلاعات زیادی را به شما ارائه می دهند. یک یا دو دقیقه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که هر نمودار را کاملاً درک کرده اید.

۶- در صورت لزوم اولین جمله هر پاراگراف را بخوانید. برای درک مطلب، شروع هر پاراگراف را بخوانید. یک یا دو جمله اول نکات اصلی را به شما ارائه می دهند.

۷- به کمک علامت گذاری های خود مطالعه کنید. به عقب برگردید و به کلماتی که دور آنها خط کشیده اید نگاه کنید. آیا می توانید با مطالعه این موارد درک کلی از متن بدست آورید؟ اگر در درک یک کلمه خاص دچار مشکل شده اید، سعی کنید چند جمله اطراف آن کلمه را بخوانید. وقتی این کار را انجام می دهید، دور کلمات مهم خط بکشید.

حتما بخوانید: هوشمندانه مطالعه کنید نه زیاد: بهترین روشهای مطالعه طبق تحقیقات جدید

گام ۳ از ۳: سرعت خواندتان را محاسبه کنید

۱-سرعت خواندن خود را محاسبه کنید. پیشرفت خود را با محاسبه زمان مطالعه روزانه خود ردیابی کنید. تلاش برای به حداکثر رساندن سرغت مطالعه می تواند انگیزه خوبی را فراهم کند. در اینجا نحوه محاسبه سرعت مطالعه بر حسب کلمه در هر دقیقه آورده شده است:

 • تعداد کلمات یک صفحه را بشمارید، یا تعداد کلمات موجود در یک خط را بشمارید و آن را در تعداد خطوط صفحه ضرب کنید.
 • یک تایمر را روی ده دقیقه تنظیم کنید و ببینید در آن زمان چقدر می توانید بخوانید.
 • تعداد صفحاتی که می خوانید را در تعداد کلمات هر صفحه ضرب کنید. برای محاسبه تعداد کلماتی که در هر دقیقه مطالعه می کنید آن را تقسیم بر ده کنید.
 • می توانید از “تست سرعت خواندن آنلاین” استفاده کنید، اما سرعت مطالعه روی صفحه نمایش با سرعت مطالعه روی صفحه چاپی متفاوت خواهد بود.

۲-اهداف خود را تعیین کنید. اگر روزانه تمرین های زیر را تکرار کنید سرعت خواندنتان بهبود پیدا خواهد کرد. بسیاری از افراد بعد از گذشت چند هفته می توانند سرعت خواندن خود را دو برابر کنند. برای ایجاد انگیزه در انجام تمرینها برای خود اهدافی در نظر بگیرید:

 • ۲۵۰-۲۰۰ کلمه در دقیقه سرعت خواندن مورد انتظار برای رده سنی ۱۲ سال یا بالاتر است.
 • ۳۰۰ کلمه در دقیقه سرعت خواندن یک دانشجو متوسط ​​است.
 • اگر بتوانید با سرعت ۴۵۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنید، سرعت شما با سرعت یک دانشجو که در حال مرور یک مطلب برای پیدا کردن نكات اصلی است برابر خواهد بود. در حالت ایده آل، شما می توانید این کار را با درک مطلب کامل انجام دهید.
 • با سرعت ۶۰۰-۷۰۰ کلمه در دقیقه، شما با سرعت یک دانشجو که درحال پیدا کردن یک کلمه خاص است در حال مطالعه هستید. اکثر مردم می توانند با حدود ۷۵٪ از درک طبیعی خود با این سرعت بخوانند.
 • با سرعت مطالعه ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه و بالاتر، به سطح خوانندگان سرعت رقابتی می رسید. این سرعت معمولاً به تکنیک های پیشرفته احتیاج دارد و شامل پرش از بیشتر قسمت های متن می شود. بیشتر افراد با این سرعت نمی توانند چیزهای زیادی را به خاطر بسپارند.

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن