تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

تندخوانی چیست؟ ۳ گام برای یادگیری تندخوانی

چرب زبان

چه در مطالعه کتاب های فلسفی و چه در مطالعه یک روزنامه، خواندن می تواند احساس خستگی به شما بدهد. با سرعت بخشیدن به مطالعه خود می توانید این کار را خیلی سریعتر انجام دهید. تند خوانی به درک کمتری منجر می شود، اما با تمرین می توانید این تأثیر را خنثی کنید.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی بیشتر روند دریافت و به ذهن سپردن یکباره عبارات یا جملات در یک صفحه است تا شناسایی کلمات به صورت جداگانه.

به نظر می‌رسد میزان اطلاعاتی که پردازش می‌کنیم روز به روز در حال افزایش است. این داده‌ها از طریق ایمیل، گزارشها و وبسایتها، رسانه‌های اجتماعی، کتابها و مجلات در خانه و محل کار به دست ما می‌رسند. احتمالا برای اینکه بتوانیم نسبت به مسائل آگاه باشیم و تصمیمات آگاهانه بگیریم، باید اطلاعات را سریع‌تر دریافت کنیم که این امر باعث می‌شود فشار زیادی را متحمل شویم.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

حتما بخوانید: 3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

با اینکه برخی افراد به طور طبیعی در خواندن نسبت به سایرین سریعتر هستند، اما اکثر آنها با میانگین سرعت 250 کلمه در یک دقیقه یک متن را می‌خوانند. نکته جالب توجه اینست که در صورت مهارت پیدا کردن در تندخوانی، می‌توانید این سرعت را به دو برابر برسانید.

در ادامه قصد داریم چند مهارت را به شما معرفی کنیم که می‌توانید از آنها برای افزایش سرعت خواندن بهره ببرید.

چطور تندخوانی کنیم؟

تمام تکنیکهای تندخوانی یک نکته مشترک دارند و آن هم اینست که: وقتی کلمه‌ای را می‌خوانید از ادا کردن و شنیدن آن در ذهنتان خودداری کنید. این فرآیند به “بیان ذهنی” شناخته می‌شود. به جای این کار، خطوط یا گروهی از کلمات را با یک نگاه اجمالی مرور کنید طوریکه بتوانید کلمات را سریعتر از آنچه می‌توانید بگویید، درک کنید.

یک روش برای پیشگیری از بیان ذهنی، تمرکز بر روی مجموعه‌ای از کلمات به جای تک تک آنهاست. این کار را با شل کردن صورت و “کند کردن” یا دنباله‌دار کردن نگاهتان بر روی صفحه طوریکه کلمات را به صورت واحدهای مجزا و جداگانه نبینید، امکانپذیر است. وقتی این تمرین را انجام دادید، چشمانتان سریعتر یک صفحه را طی می‌کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: 16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

علاوه‌ بر این وقتی به پایان یک خط نزدیک شدید، با استفاده از دید جانبی‌تان چشمانتان را به مجموعه کلمات انتهایی ببرید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا از مکثهایی که در خواندن دارید (اغلب در جاهایی که نقطه وجود دارد)، پیشگیری کنید. این یعنی شما با سرعت بیشتری یک خط را طی کرده و به خط بعد می‌روید.

حالا به سه متدی که سرعت خواندنتان را بالا می‌برند، می‌پردازیم:

1-متد اشاره‌گر

آموزگار مدرسه یوتا، اولین نیلسن وود، یکی از پیشگامان تندخوانی است. در دهه 1950، او ادعا کرد که اگر وقتی متنی را می‌خواند با انگشت آن را خط ببرد، می‌تواند تا 2700 کلمه را در یک دقیقه بخواند.

این روش به متد اشاره‌گر معروف است و گاهی‌اوقات به آن “خط بردن با انگشت” یا “راهنمای متا” نیز گفته می‌شود. همانطور که متن را می‌خوانید یک کارت زیر هر خط نگه دارید و تا انتهای صفحه پیش بروید.

2-متد خط بردن با مداد

این روش نوعی متد اشاره‌گر است که هنگام خواندن متن، یک مداد زیر خطوط قرار داده یا با آن زیرشان را خط می‌کشید و چشمانتان را روی نوک مداد متمرکز می‌کنید. این متد کمک خواهد کرد تا سرعت خط بردن و تمرکزتان روی کلمات بیشتر شود. اینکه آیا شما واقعا زیر کلمات خط بکشید یا نه، انتخاب خودتان است.

سعی کنید بیشتر از یک ثانیه برای هر خط زمان نگذارید و با اتمام هر صفحه سرعتتان را بیشتر کنید. احتمالا متوجه خواهید شد که در وهله اول اطلاعات کمی را به خاطر می‌سپارید، اما وقتی مغزتان را آموزش دهید و با این تکنیک بیشتر کار کنید، قدرت درکتان هم بیشتر خواهد شد.

نکته: مزیت دو متد اشاره‌گر و خط بردن با مداد اینست که نیازتان برای خواندن دوباره جملات و پرش به عقب کمتر می‌شود و دچار رگرسیون نمی‌شوید.

3-متد اسکن کردن

اسکن کردن شامل حرکات سریع چشمها در صفحه (اغلب قسمت پایین مرکز) و شناسایی کلمات و عبارات خاص در حین خواندن است. این عبارات می‌توانند اغلب جملات کلیدی (اغلب اولین جمله هر پاراگراف)، نامها، اعداد یا کلمات و ایده‌های نشانه باشند. یادگیری گسترش دید پیرامونی می‌تواند به این فرآیند کمک کند.

در این متد شما هر کلمه ای را نمی‌خوانید اما چشمتان به چیزی که مهم است میافتد تا امکان درک ایده اصلی را داشته باشید. به کارگیری یک نقشه ذهنی برای سازماندهی اطلاعاتی که دریافت می‌کنید، در این متد مفید خواهد بود.

نکته: اپلیکیشنهایی مثل برنامه تندخوان و برنامه تندخوانی و حافظه از تکنیکهایی مثل “ارائه بصری سریالی سریع” جهت آموزش پردازش سریعتر اطلاعات به شما استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

چه زمانی تندخوانی کنیم؟

این تکنیکها همگی می‌توانند به شما کمک کنند تا سریعتر بخوانید، اما آیا برای آنچه می‌خواهید به دست بیاورید، مناسبند؟ تندخوانی کارآمد و موثر توازنی بین سرعت و درک مطلب است. بررسی‌ها نشان می‌دهند مخصوصا اگر پای به خاطرسپاری جزئیات در میان باشد، هر چه تندتر بخوانید، اطلاعات کمتری دریافت می‌کنید. پس اگر می‌خواهید یک سند فنی یا حقوقی پیچیده را بخوانید و زمان کمی دارید، تندخوانی مشخصا چاره کار نیست. در نتیجه اگر اطلاعاتی که می‌خوانید جدید یا ناآشنا هستند یا می‌خواهید آنها را به فرد دیگری آموزش بدهید، منطقی‌تر است که سرعت خواندنتان آهسته‌تر باشد.

فقط وقتی می‌خواهید مباحث یا نتایج اصلی که ارائه می‌دهید را به خاطر بسپارید، متد تندخوانی جواب می‌دهد.

word image 159

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

تندخوانی به ویژه اگر وقت دارید و می‌توانید متن را یک بار دیگر هم بخوانید، می‌تواند کمک‌کننده باشد چرا که طبق یکی از بررسی‌های به عمل‌ آمده، تورق سریع یا سطحی خواندن یک متن می‌تواند درک شما را در بار دوم بهبود بخشد.

به طور کلی اگر بخواهید با حرف زدن چیزی را به خاطر بسپارید، باید آهسته‌تر و با سرعت 100 کلمه در دقیقه آن را بخوانید. سرعت نرمال برای یادگیری 100 تا 200 کلمه در دقیقه و برای درک مطلب 200 تا 400 کلمه در دقیقه است.

سرعت تندخوانی به طور طبیعی 400 تا 700 کلمه در دقیقه است. سرعت بیشتر از 500 تا 600 به معنای درک نکردن متن است. البته این مقادیر از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

روش تقویت مهارت تندخوانی

گام 1 از 3: یادگیری تند خوانی

1- زمزمه کردن را متوقف کنید. تقریباً هر خواننده ای در زمان مطالعه شروع به زمزمه و حرکت دادن لب ها و گلوی خود می کند. این می تواند به خواننده کمک کند مفاهیم را به خاطر بسپارد، اما در عین حال می تواند یک مانع بزرگ برای سرعت بخشیدن به مطالعه باشد. در اینجا به چند روش برای کنترل این عادت می پردازیم:

 • هنگام خواندن آدامس بجوید. این کار باعث می شود عضلاتی که برای زمزمه کردن استفاده می شوند مشغول شوند.
 • اگر هنگام خواندن لبهای خود را حرکت می دهید، انگشت خود را مقابل آنها نگه دارید.

2- کلماتی که قبلاً خوانده اید را بپوشانید. هنگام خواندن، اغلب چشمان شما به کلمات قبلی برمی گردند. بیشتر اوقات، این حرکات کوتاه به درک شما کمک خاصی نمی کنند. بلافاصله بعد از خواندن مطالب، آنها را با استفاده از یک کارت فهرست نویسی بپوشانید و روی خودتان کار کنید که این عادت را کنار بگذارید.

 • این “عقب گرد” همچنین هنگامی اتفاق می افتد که نتوانسته اید چیزی را درک کنید. اگر چشمان شما به چندین کلمه یا خط عقب تر برمی گردند، می تواند نشانه این باشد که نیاز به کاهش سرعت مطالعه خود دارید.

3- حرکات چشم را درک کنید. هنگام خواندن، چشمان شما به تندی حرکت می کنند و روی برخی از کلمات متوقف می شوند و برخی دیگر را نادیده می گیرند. شما فقط وقتی که چشمانتان متوقف شده اند می توانید بخوانید. اگر یاد بگیرید که در هر خط حرکات کمتری انجام دهید، می توانید خیلی سریعتر بخوانید. اما مراقب باشید – تحقیقات محدودیت هایی را برای آنچه خوانندگان می توانند به یکباره بخوانند در نظر گرفته اند:

 • شما می توانید هشت حرف از سمت راست موقعیت چشم ها و 4 حرف از سمت چپ آنها را بخوانید، این تقریباً معادل دو یا سه کلمه است.
 • شما می توانید 9-15 حرفی که در سمت راست وجود دارند را ببینید، اما نمی توانید آنها را به وضوح بخوانید.
 • خوانندگان عادی کلمات موجود در سطرهای دیگر را پردازش نمی کنند. اگر بخواهید چند سطر در میان بخوانید و در عین حال مطالب را درک کنید باید تمرین زیادی داشته باشید.

4- چشمان خود را عادت دهید که حرکات کمتری داشته باشند. مغز شما به طور معمول بر اساس این که کلمات بعدی چه اندازه ای دارند یا آشنا به نظر می رسند یا خیر حرکات چشمانتان را کنترل می کند. اگر چشمان خود را به این عادت دهید که به جای آن روی مکان های خاصی در صفحه معطوف شوند، می توانید سریعتر بخوانید. تمرین زیر را امتحان کنید:

 • یک کارت فهرست نویسی را روی یک متن بگذارید.
 • کارت را روی اولین کلمه متن گذاشته یک X روی آن بنویسید.
 • یک X دیگر در همان خط بنویسید. اگر می خواهید متن را خوب درک کنید آن را سه کلمه آن طرف تر قرار دهید، اگر متن ساده ای است آن را پنج کلمه آن طرف تر قرار دهید و اگر می خواهید یک مرور اجمالی انجام دهید باید کارت را 7 کلمه آن طرف تر بگذارید.
 • به همین ترتیب X های بیشتری بنویسید تا به انتهای خط برسید.
 • کارت ها را سریع برگردانید و سعی کنید چشمانتان را زیر هر X متمرکز کنید.

5- سرعت مطالعه خود را سریعتر از سرعتی که منجر به درک مطالب می شود تنظیم کنید. بسیاری از برنامه ها ادعا می کنند که می توانند با کنترل واکنش های غیر ارادی شما سرعت خواندنتان را افزایش دهند، سپس باید تمرین کنید تا مغزتان عادت کند. این مورد به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. مطمئناً سرعت حرکت در متن را افزایش می دهد، اما ممکن است درک مطالب را پایین بیاورد. اگر می خواهید با سرعت زیاد مطالعه کنید، این تکنیک را امتحان کنید. بعد از چند روز تمرین درک مطلبتان نیز بیشتر خواهد شد:

 • یک مداد را در امتداد متن حرکت دهید. مدت زمانی که باید طول بکشد تا به انتهای خط برسید باید به اندازه ای باشد که بتوانید با سرعت آرام بگویید “یک هزار و یک”.
 • دو دقیقه سعی کنید با استفاده از مداد بخوانید. حتی اگر نمی توانید چیزی را درک کنید، روی متن متمرکز شوید و چشمانتان را در عرض این دو دقیقه حرکت دهید.
 • یک دقیقه استراحت کنید، و بعد سریعتر بخوانید. این بار سه دقیقه مطالعه کنید با سرعتی برابر با گفتن “یک هزار”.

6- این اپلیکیشن فوق العاده را روی گوشی خود نصب کنید. اگر نمی توانید با تکنیک های فوق به اهداف خود برسید، در این روش، این برنامه روی یک کلمه از متن چشمک می زند. این برنامه به شما اجازه می دهد هر سرعتی را که دوست دارید برای مطالعه خود انتخاب کنید. هر چند اگر آن را خیلی زیاد کنید، نمی توانید درصد زیادی از کلمات را به خاطر بسپارید. این روش ممکن است برای بررسی اجمالی یک مقاله خبری مفید باشد، اما برای مطالعه یا خواندن تفریحی ​​مفید نیست. امتیاز فوق العاده بالایی در گوگل پلی دارد:

حتما بخوانید: 3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

در حال تندخوانی

گام 2 از 3: مرور اجمالی متن

1-بدانید در چه زمانی باید یک متن را مرور کنید. مرور اجمالی می تواند برای بدست آوردن درک سطحی از یک متن مناسب باشد برای مثال برای جستجوی یک روزنامه برای پیدا کردن مطالب جالب یا پیدا کردن مفاهیم مهم از کتاب درسی برای آماده سازی یک آزمون. در نتیجه جایگزین مناسبی برای مطالعه کامل نیست.

2- عناوین و تیترها را بخوانید. با خواندن عناوین فصل ها و زیر بخش های موجود در بخش های بزرگ واصلی شروع کنید. عناوین روزنامه ها یا فهرست مطالب مجله ها را بخوانید.

3- ابتدا و انتهای یک بخش را بخوانید. کتب درسی معمولاً حاوی مقدمه و خلاصه ای از هر فصل هستند. در مطالعه متون دیگر، فقط پاراگراف اول و آخر یک فصل یا مقاله را بخوانید.

 • اگر با موضوع آشنا باشید می توانید به سرعت بخوانید، اما سعی نکنید سرعت بیش از حدی داشته باشید. شما با نادیده گرفتن بیشتر بخش ها، در وقت خود صرفه جویی می کنید، اما باید آنچه می خوانید را درک کنید.

4- در کل متن دور کلمات مهم خط بکشید. اگر مایل به یادگیری بیشتر هستید، به جای اینکه به طور عادی بخوانید، چشمان خود را به سرعت در صفحه بچرخانید. بعد از پیدا کردن قسمت اصلی متن، می توانید کلمات کلیدی که حاوی اطلاعات اصلی هستند را انتخاب کنید. دور کلمات زیر خط بکشید:

 • کلماتی که چندین بار تکرار می شوند
 • ایده های اصلی – غالباً شامل کلماتی که در عنوان یا تیترها قرار دارند
 • اسامی خاص
 • کلماتی که بولد شده اند یا زیر آنها خط کشیده شده
 • کلماتی که برایتان ناآشنا و غیر قابل درک هستند

5- تصاویر و نمودارها را بررسی کنید. این موارد اغلب بدون نیاز به خواندن، اطلاعات زیادی را به شما ارائه می دهند. یک یا دو دقیقه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که هر نمودار را کاملاً درک کرده اید.

6- در صورت لزوم اولین جمله هر پاراگراف را بخوانید. برای درک مطلب، شروع هر پاراگراف را بخوانید. یک یا دو جمله اول نکات اصلی را به شما ارائه می دهند.

7- به کمک علامت گذاری های خود مطالعه کنید. به عقب برگردید و به کلماتی که دور آنها خط کشیده اید نگاه کنید. آیا می توانید با مطالعه این موارد درک کلی از متن بدست آورید؟ اگر در درک یک کلمه خاص دچار مشکل شده اید، سعی کنید چند جمله اطراف آن کلمه را بخوانید. وقتی این کار را انجام می دهید، دور کلمات مهم خط بکشید.

حتما بخوانید: هوشمندانه مطالعه کنید نه زیاد: بهترین روشهای مطالعه طبق تحقیقات جدید

تندخوانی

گام 3 از 3: سرعت خواندتان را محاسبه کنید

1-سرعت خواندن خود را محاسبه کنید. پیشرفت خود را با محاسبه زمان مطالعه روزانه خود ردیابی کنید. تلاش برای به حداکثر رساندن سرغت مطالعه می تواند انگیزه خوبی را فراهم کند. در اینجا نحوه محاسبه سرعت مطالعه بر حسب کلمه در هر دقیقه آورده شده است:

 • تعداد کلمات یک صفحه را بشمارید، یا تعداد کلمات موجود در یک خط را بشمارید و آن را در تعداد خطوط صفحه ضرب کنید.
 • یک تایمر را روی ده دقیقه تنظیم کنید و ببینید در آن زمان چقدر می توانید بخوانید.
 • تعداد صفحاتی که می خوانید را در تعداد کلمات هر صفحه ضرب کنید. برای محاسبه تعداد کلماتی که در هر دقیقه مطالعه می کنید آن را تقسیم بر ده کنید.
 • می توانید از “تست سرعت خواندن آنلاین” استفاده کنید، اما سرعت مطالعه روی صفحه نمایش با سرعت مطالعه روی صفحه چاپی متفاوت خواهد بود.

2-اهداف خود را تعیین کنید. اگر روزانه تمرین های زیر را تکرار کنید سرعت خواندنتان بهبود پیدا خواهد کرد. بسیاری از افراد بعد از گذشت چند هفته می توانند سرعت خواندن خود را دو برابر کنند. برای ایجاد انگیزه در انجام تمرینها برای خود اهدافی در نظر بگیرید:

 • 250-200 کلمه در دقیقه سرعت خواندن مورد انتظار برای رده سنی 12 سال یا بالاتر است.
 • 300 کلمه در دقیقه سرعت خواندن یک دانشجو متوسط ​​است.
 • اگر بتوانید با سرعت 450 کلمه در دقیقه مطالعه کنید، سرعت شما با سرعت یک دانشجو که در حال مرور یک مطلب برای پیدا کردن نكات اصلی است برابر خواهد بود. در حالت ایده آل، شما می توانید این کار را با درک مطلب کامل انجام دهید.
 • با سرعت 600-700 کلمه در دقیقه، شما با سرعت یک دانشجو که درحال پیدا کردن یک کلمه خاص است در حال مطالعه هستید. اکثر مردم می توانند با حدود 75٪ از درک طبیعی خود با این سرعت بخوانند.
 • با سرعت مطالعه 1000 کلمه در دقیقه و بالاتر، به سطح خوانندگان سرعت رقابتی می رسید. این سرعت معمولاً به تکنیک های پیشرفته احتیاج دارد و شامل پرش از بیشتر قسمت های متن می شود. بیشتر افراد با این سرعت نمی توانند چیزهای زیادی را به خاطر بسپارند.

نکات تکمیلی

 • جلوی حواس پرتی را بگیرید. محیطی بسازید که در آن تا حد امکان از عوامل مزاحم و پرت‌کننده حواس دور باشید و بتوانید کاملا روی کلمات متن مقابلتان تمرکز کنید.
 • به خودتان سخت نگیرید. با یک رمان یا مقاله ساده آنلاین شروع کنید تا متوجه شوید کدام تکنیک روی شما بهتر جواب می‌دهد. میزان به ذهن‌سپاری و درک مطلب را بسنجید و زمان بگیرید تا ببینید حالا چقدر سریع‌تر می‌خوانید.
 • روی کلماتی که قبلا خوانده‌اید را بپوشانید. این کار به شما کمک می‌کند تا مانع از برگشت چشمها به کلمات قبلی و کند شدن سرعت خواندنتان شوید.
 • بدانید متن در چه موردی است. این آگاهی وقتی از متد تورق سریع استفاده می‌کنید، می‌تواند مفید باشد چرا که شما را آماده می‌کند تا به کلمات، جملات و عبارات مرتبطی که می‌بینید، توجه کنید. شما می‌توانید در این نقاط سرعتتان را کم کنید یا برای تاکید بیشتر دور آنها خط بکشید. در غیر این صورت سریع از این صفحه گذر کنید.
 • پیشرفتتان را محک بزنید. به این ترتیب می‌توانید بگویید که آیا نتیجه کار مطلوب بوده یا خیر. ارزیابی‌های آنلاین بسیاری مثل وبسایت شاه بابایی برای تندخوانی وجود دارند.
 • تمرین، تمرین، تمرین. برای مهارت پیدا کردن در تندخوانی باید تمرین کنید. هر چه بیشتر خودتان را آموزش دهید، طبیعتا می‌توانید سریعتر بخوانید.

تکنیکهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تقویت مهارت تندخوانی بهره ببرید. همه آنها بیشتر شامل تورق سریع و سطحی خواندن هستند تا بیان ذهنی هر کلمه‌ای که احتمالا در مدرسه یاد گرفته‌اید.

مهارت پیدا کردن در تندخوانی مستلزم آن است که تمرین کنید و به خودتان آموزش دهید. همچنین بیشتر بر روی متنی که مقابلتان است تمرکز کنید و از عوامل مزاحم و پرت‌کننده حواس اجتناب کنید.

حتما بخوانید: 16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا