سایر هنرهای مهم

آموزش حل روبیک دو در دو (و 7 روش مخفی حل سریع)

چرب زبان

مکعب روبیک ۲×۲ -که به آن مکعب جیبی یا مکعب مینیاتوری هم می گویند- نسخه‌ کوچکتر مکعب روبیک است، که فقط دو ردیف دارد. شاید فکر کنید که حل این مکعب ساده است؛ اما این پازل، 3.6 میلیون آرایش ممکن دارد. بنابراین حل کردن آن با پیجاندن تصادفی مکعب، غیرممکن است. بیشتر افراد، بعد از گذشت مدتی، می توانند یکی از وجوه مکعب را درست کنند.

مسئله ای که حل پازل چرخشی را سخت میک ند؛ این است که اگر بخواهیم به وجوهی از مکعب که درست کرده‌ایم، دست نزنیم تا به هم نریزد؛ آزادی عمل کمتری برای پیچاندن مکعب موقع حل باقیمانده‌ آن خواهیم داشت. اینجاست که الگوریتم ها به کار می آیند. الگوریتم ها، در واقع توالیهای حرکتی خاصی هستند که به ما امکان حل مکعب، بدون به هم زدن قسمتهای حل شده را می دهند. ما در این مطلب روش حل کردن مکعب ۲×۲ از ابتدا تا انتها را به شما یاد می دهیم.

تاریخچه

برای نخستین بار Larry D. Nichols «پازلی ۲×۲ با قطعات قابل چرخش گروهی» اختراع کرد و در سال ۱۹۷۰ در کانادا برای آن درخواست ثبت اختراع داد. نیکلاس برای نگه داشتن قطعات پازل در کنار هم از آهنربا استفاده کرد. در ۱۱ آوریل سال ۱۹۷۲، اختراع نیکلاس به ثبت رسید و دو سال پس از آن آقای Rubik، مکعب روبیک خود را ثبت اختراع کرد.

16 راه افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

در حال حاضر مکعب ۲×۲ بخشی رسمی از رقابتهای WCA، با رکورد جهانی 0.49 ثانیه است. طی این سالها، طراحان زیادی از مکعب روبیک ۲×۲ اصلی برای ساخت نسخه های بسیار متنوعی از پازلهای چرخشی مینیاتوری الهام گرفته اند. مثلا Justin Eplett نسخه ای طراحی کرد که در واقع مکعبی ۲×۲ بود که درون مکعب ۲×۲ دیگری قرار داشت و آن را مکعب جیبی Meffert نامید. پازل Pyramorphix هم در واقع نسخه مینیاتوری Pyraminx است و فقط ۴ قطعه دارد. پازل Kilominx یک دوازده وجهی و نسخه ای‌ مینیاتوری از Megaminx است. موارد متعدد دیگری هم هستند که با الهام از مکعب جیبی ساخته شده‌اند؛ مثل مکعب روح، مکعب آینه ای، مکعب پشت و روی ۲×۲ و پازل سیامی.

یادآوری

مکعب روبیک ۲×۲ در مجموع دو ردیف افقی (بالا، وسط و پایین) دارد. این مسأله باعث می شود که بتوانیم هر ردیف را به طور جداگانه درست کنیم. معکب روبیک ۳×۳ از قطعات لبه‌ ای، مرکزی و گوشه ای تشکیل شده است؛ اما مکعب ۲×۲ فقط از هشت قطعه گوشه ای تشکیل شده و بسیار ساده تر است. اگر می توانید مکعب ۳×۳ را حل کنید پس ‌یادگیری ۲×۲ هم برایتان آسان خواهد بود.

وجه ها

 • هر سطح صاف یک وجه است.
 • هر مکعب روبیک شش وجه دارد.

گوشه ها

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • قطعات گوشه ای سه سطح با رنگ مختلف دارند.
 • ۸ قطعه گوشه ای وجود دارد.

راهنمای الگوریتم‌ها

 • U- وجه بالایی> حرکت ساعتگرد
 • D- وجه پایینی> حرکت ساعتگرد
 • L- وجه سمت چپ> حرکت ساعتگرد
 • R- وجه سمت راست> حرکت ساعتگرد
 • F- وجه جلویی> حرکت ساعتگرد
 • B- وجه پشتی> حرکت ساعتگرد
 • شماره ها (۱و۲و۳ و …)> تعداد دفعاتی است که هر ردیف باید بچرخد

ساعتگرد به معنی حرکت در جهت عقربه های ساعت است. نشانه‌ های U’, D’, F’, B’, R’, L’ یعنی اینکه باید ردیف ها را پادساعتگرد (خلاف حرکت عقربه های ساعت) بچرخانید. نشانه (‘) به معنی پریم یا حرکت پادساعتگرد است.

الگوریتم نیز ترتیب حرکاتی است که باید در توالی خاصی رعایت کرد.

حل کردن روبیک

با تمام شباهتی که این روبیک با روبیک ۳×۳ دارد، لی دو آرایش آن مختص خودش است یعنی دو قطعه ای که در ردیف آخر جایشان را با هم عوض می کنند. برای حل این موارد، الگوریتم نوشته شده زیر عکس را پیاده کنید.

مراحل حل کردن مکعب روبیک

 3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت

وجه سفید

با وجه سفید شروع کنید. برای این کار نیازی به الگوریتمها نیست و می‌توانید از شم خودتان استفاده کنید. همانطور که در شکل می بینید رنگهای کنار وجه سفید باید مثل هم باشند.

مراحل حل کردن مکعب روبیک -1

شکل زیر نشان دهنده الگوریتمهایی است که یک قطعه را از وجه پشتی به وجه جلویی منتقل می کند. هر قطعه سه جهت ممکن دارد بنابراین برای جای دادن قطعات سفید به سه الگوریتم نیاز داریم.

مراحل حل کردن مکعب روبیک -2

در حالت چهارم وقتی قطعه به جایگاه صحیح رسیده است، اما هنوز جهت آن هم سو نیست؛ گام بعدی فرستادن آن قطعه به ردیف پشتی است. بعد از آن از یکی از حالتهای ۳-۱ برای کامل کردن وجه سفید استفاده کنید.

جا دادن گوشه‌ های زرد

مکعب را طوری بگیرید که وجه سفید، پایین باشد. ردیف بالا را بچرخانید و ببینید چند قطعه را می ‌توانید به محل صحیح خودش منتقل کنید. اینجا به درست بودن جهت اهمیت ندهید. در مرحله بعد به آن هم می رسیم.

مراحل حل کردن مکعب روبیک -3

در حالت ۱ فقط یک قطعه می تواند به جایگاه نهایی خود برود. الگوریتم U R U’ L’ U R’ U’ L  را، وقتی قطعه درست در محل قبلی-راست-بالا است، اجرا کنید تا بتوانید سه گوشه دیگر را بچرخانید.

در حالت ۲ برای عوض شدن جایگاه دو قطعه در ردیف بالا و جلو، الگوریتم L F’ L’ D’ L’ D F را اجرا کنید.

در حالت ۳ برای تعویض دو گوشه ای که روی قطر مربع قرار دارند، الگوریتم F L F L’ D’ L’ D را پیاده کنید.

20 روش/ترفند علمی یادگیری سریعتر دروس

جهت گوشه های زرد را درست کنید

اگر تا الان مراحل را درست انجام داده باشید، همه قطعات در جای درستشان هستند و فقط باید جهتشان را درست کنید. مکعب را طوری بگیرید که یک قطعه زرد حل نشده در جایگاه FRU (جلو راست بالا) قرار گیرد. سپس الگوریتم R’ D’ R Dرا دو یا چهار بار تکرار کنید تا جهت قطعه درست شود. یک قطعه حل نشده دیگر را با استفاده ازU’ به جایگاه FRU بیاورید و سپس دو یا چهار بار R’ D’ R D را تکرار کنید تا جهت قطعه درست شود. برای چرخاندن پادساعتگرد گوشه، الگوریتم دو بار؛ و برای چرخاندن ساعتگرد گوشه، الگوریتم چهار بار تکرار می شود.

مراحل حل کردن مکعب روبیک -4

حالت ۱: برای دو استیکر زرد رو به جلو، این الگوریتم را اجرا کنید:

(R’ D’ R D) x4 U’ (R’ D’ R D) x2

حالت ۲: اگر دو سطح زرد روی کناره های هم مرز با لایه ی جلو است، این الگوریتم را اجرا کنید:

(R’ D’ R D) x2 U’ (R’ D’ R D) x4

حالت ۳: اگر سه گوشه به چرخاندن پادساعتگرد نیاز داشتند، الگوریتم زیر را پیاده کنید:

(R’ D’ R D) x2 U’ (R’ D’ R D) x2 U’ (R’ D’ R D) x2

ویدیوهای آموزشی

 

 

 

 

بسیار کاربردی: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

جمع بندی

مکعب ۲×۲ بهترین پازل چرخان برای مبتدی هاست. از آنجا که این مکعب از مکعب سنتی روبیک، کوچکتر است به آسانی می توانید هر جا می روید آن را با خودتان ببرید. این مکعب هدیه ای عالی برای نوجوانان و هواداران جدیدی است که هنوز با روبیک ۳×۳ آشنا نشده اند. مکعب جیبی مهارت و اعتماد به نفس شما را برای حل پازلهای پیچیده تر افزایش می دهد. با استفاده از این راهنما شما می توانید اولین پازل چرخان خود را حل کنید. بازی خوبی داشته باشید!

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا