تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن

hafeze-maghz

تمرکز و توجه بهتر زندگی شما را آسان تر و کارآمدتر می کند. از این راهنمایی ها و تکنیک های ساده اما عملی استفاده کنید تا بتوانید به آنچه می خواهید برسید. این تکنیک های برگرفته از جدیدترین یافته های موسسات معتبر علمی دنیاست.

گفته شده که بزرگترین قدرت ذهن انسان توانایی تمرکز طولانی مدت روی یک چیز است. می دانید که ذره بین چگونه نور خورشید را برای شروع یک آتش سوزی متمرکز می کند. تصور کنید اگر بتوانید قدرت مغز خود را به یک پرتو نور تبدیل کنید و آن را مثل لیزر روی کارتان متمرکز کنید، چه کاری انجام می دهید! خوشبختانه هر کسی می تواند توانایی تمرکز کردن را پرورش دهد. مهارت هایی وجود دارد که اگر یاد بگیرید مغزتان بهتر کار خواهد کرد.

حتما بخوانید: با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

اگر مشتاق هستید که به یک تمرکز فوق العاده برسید، در اینجا به نقل از تحقیقات جدید مجله معتبر Bebrainfit روشهایی موثر به شما یاد می دهیم:

بخش اول- تکنیک های دستیابی به تمرکز

1- کارتان را مشخص کنید (هدف مشخص داشته باشید)

قبل از اینکه بتوانید روی یک وظیفه تمرکز کنید، باید دقیقا بدانید که این وظیفه چیست. اهداف مبهم مانند “نوشتن یک گزارش ” شما را ناامید می کند و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، به همین علت ممکن است آن را به تعویق بیاندازید! هدف خود را به وظایفی با اندازه های کوچک تقسیم کنید، هر کدام با یک شروع و پایان مشخص. برای مثال، اگر در حال نوشتن یک گزارش، مقاله یا اصطلاح مقاله هستید، می توانید با “ایجاد یک طرح کلی ” شروع کنید.

یک هدف روشن و دقیق مانند این باعث می شود که شروع به کار با آن آسان تر شود و راحت تر به پایان برسد. تقسیم هر پروژه بزرگی به اندازه های کوچک می تواند به شما انگیزه بدهد. هر بار که شما یک قسمت از کار را انجام می دهید، حتی یک قسمت کوچک، در مغز شما دوپامین (یک ماده شیمیایی مغزی که به حفظ توجه، بهره وری و انگیزه کمک می کند) ترشح می شود.

2- بهینه سازی محیط مطالعه

برای اینکه حداکثر تمرکز را پیدا کنید، محیط خود را بهینه کنید. هنگامی که محیط بیش از حد گرم و یا سرد و یا بیش از حد پر سر و صدا یا آرام باشد، توانایی شما برای تمرکز کاهش خواهد یافت. همچنین وسایل خود را مرتب کنید تا ذهن شما هم مرتب شود و نظم پیدا کند. برای بهینه کردن روش های زیر را هم دنبال کنید:

از بین بردن درهم ریختگی

درهم ریختگی های محل کارتان را از بین ببرید. اسکن مغز به طور قطعی نشان می دهد که درهم ریختگی بر توانایی شما برای تمرکز و پردازش اطلاعات تاثیر می گذارد. کار در یک محیط مرتب و تمیز می تواند شما را بیشتر متمرکز و مولد کند.

حتما بخوانید: 10 تا از موثرترین روشهای افزایش تمرکز (جدیدترین تحقیقات 2020)

سکوت یا صدا؟

چندین چیز می تواند تمرکز شما را مانند صدای ناهنجار تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است به سکوت کامل نیاز داشته باشید یا تمرکزتان را در همهمه ی کافی شاپ مورد علاقه خودتان به دست آورید. اگر در سکوت کامل تمرکز می کنید، از هدستی که سر و صدا را کاملا از بین می برد استفاده کنید. اگر دوست دارید به موسیقی گوش کنید تا کمک کند تمرکز کنید، چندین قاعده برای به دست آوردن مزایای بیشتر وجود دارد.

باید موسیقی باشد که از آن لذت می برید و شخصا انتخاب کرده اید. می توانید موسیقی هایی را که برای ایجاد تمرکز مفید هستند، پیدا کنید. سرویس پخش موسیقی Spotify دارای مجموعه ای کامل از موسیقی هایی به نام “focus ” است که به طور خاص برای بهبود تمرکز جمع آوری شده است.سرویس موسیقی دیگر، Focus @ Will، کانال های موسیقی علمی طراحی شده را برای افزایش تمرکز بر اساس نوع شخصیت شما ارائه می دهد. Focus @ Will توسط کارکنان شرکت های آمازون، اپل و گوگل استفاده می شود. تحقیقات Focus @ Will نشان می دهد که گوش دادن به کانال های موسیقی آنها می تواند تمرکز و بهره وری شما را به چهار برابر افزایش دهد!

3- با بیوریتم کار کنید

اگر شما مجبور باشید کاری انجام دهید که به شدت تمرکز شما را به خطر می اندازد از بیورتیم استفاده کنید. این کار را هنگامی که بیشتر احتیاط دارید انجام دهید. دانشمندان متوجه شده اند که برای انجام هر کار، زمانی وجود دارد که در آن تمرکز بیشتر است. این زمان برای هر کس متفاوت است، اکثر بزرگسالان در صبح بهترین عملکرد را دارند. بعد از ظهر تا ساعت 4، بیشتر مردم توانایی تمرکزشان کاهش می یابد.

4- دور کردن عوامل حواس پرتی

توجه به یک چیز در یک زمان به افزایش تمرکز کمک می کند، اما تعداد کمی از مردم این کار را انجام می دهند! وقتی که رسانه های اجتماعی، ایمیل ها، متون و 5000 آگهی تبلیغاتی در روز برای توجه شما رقابت می کنند، تمرکز کردن آسان نیست.

حتما بخوانید: 20 تا از بهترین تمرین های تقویت تمرکز در کودکان و بزرگسالان که باید انجام دهید!

دستگاه های الکترونیکی (گوشی) را از خود دور کنید

اگر دستگاه های الکترونیکی تواناییتان برای تمرکز را از بین می برند باید فکری به حال آن ها بکنید. وقتی می خواهید تمرکز کنید، تلفنتان را در دید خود قرار ندهید. داشتن تلفن همراه در اطرافتان، حتی اگر سایلنت هم باشد، عدم تمرکز را به همراه می آورد. علاوه بر این، اطلاعیه ها را خاموش کنید، برنامه هایی که به آن ها اعتیاد پیدا کردید، حذف کنید و حالت خاکستری را فعال کنید (مثل عکس سمت راست زیر).

C:\Users\Delta Net6\Desktop\phone-grayscale-color.jpg

توقف عملکرد چند وظیفه ای یا multitasking

یکی از بزرگترین حواس پرتی ها این است که انجام چند وظیفه را بر روی خودتان تحمیل کنید. شاید فکر کنید که عملکرد چند وظیفه ای باعث شود کارآمد تر باشید، اما چنین نیست. وقتی چند کار را همزمان انجام می دهید، مغز شما باید به سرعت بین وظایف مختلف جا به جا شود. با هر بار جا به جایی به طور متوسط 23 دقیقه طول می کشد تا روی کار تمرکز پیدا کنید.

5- غلبه بر خستگی

بعضی از وظایف واقعا خسته کننده هستند. به هنگام خستگی توانایی تمرکز کردن از بین می رود. در اینجا چند نکته برای کمک به تقویت تمرکز در زمان خستگی وجود دارد:

آدامس و قرص نعنا مصرف کنید

آدامس در واقع باعث افزایش توانایی شما برای تمرکز می شود. آدامس جریان اکسیژن به مغز را افزایش می دهد. قرص نعنا نیز اثری مشابه به آدامس دارد.

عرق رزماری

در یونان باستان از رزماری به منظور تقویت ذهن استفاده می کردند. علم ثابت کرده که عرق رزماری به طور قابل توجهی توانایی تمرکز را افزایش می دهد.

با دستان خود کار کنید

قلم و کاغذ را بردارید! نوشتن به شما کمک می کند که تمرکز کنید، مفاهیم جدید را درک و اطلاعات را حفظ کنید. می توانید با اسپینر یا توپ استرس بازی کنید چون می توانند به شما در حفظ ذهنیتتان کمک کنند.

6- حین کار کردن نفس عمیق بکشید

مغز شما نیاز به اکسیژن دارد و سلول های مغز تنها بعد از چند دقیقه نرسیدن اکسیژن به آن ها از بین می روند. تخمین زده شده که 80 درصد از ما در هنگام خواندن ایمیل یا استفاده از وسایل الکترونیکی نفس کشیدن را فراموش می کنیم! این عادت به عنوان “email apnea” شناخته می شود و می تواند تمرکز شما را از بین ببرد.

7- مغزتان را برای تمرکز تمرین دهید

“Pomodoro Technique” توسط یک دانشجوی فارغ التحصیل ایتالیایی به عنوان یک کمک تحصیلی طراحی شده است. روش کار این متد به این شکل است:

تکنیک تمرکز Pomodoro

 1. کاری که می خواهید روی آن تمرکز کنید را انتخاب کنید.
 2. حواس پرتی ها را از بین ببرید و راحت باشید.
 3. به اطرافیانتان بگویید مزاحم شما نشوند.
 4. یک تایمر را برای 25 دقیقه تنظیم کنید، سپس وظیفه را در دست بگیرید.
 5. اگر ذهنتان از موضوع منحرف شد، خودتان را به توجهی متمایل کنید.
 6. به خودتان یادآوری کنید که باید این سطح تمرکز را فقط برای چند دقیقه بیشتر نگه دارید.
 7. هنگامی که 25 دقیقه کار را انجام دادید 5 دقیقه استراحت کنید.
 8. بعد از اتمام یک “pomodoro” می توانید یکی دیگر را شروع کنید.

بعد از مدتی خواهید دید که این کار چگونه تمرکز شما را بهبود می بخشد.

8- مغزتان را شارژ کنید

مغز واقعا شگفت انگیز است، اما یک ماشین نیست و نمی تواند حداکثر میزان تمرکز را تمام روز حفظ کند. هر موقع احساس عدم تمرکز کردید مغزتان را شارژ کنید.

 • قدم زدن: می توانید مغز را با قدم زدن شارژ کنید. پیاده روی ذهن شما را پاک می کند و کمک می کند تا بهتر فکر کنید.
 • یوگا انجام دهید: حتی یک جلسه یوگا می تواند به طور قابل توجهی تمرکز را بهبود بخشد.
 • نوشیدن آب، قهوه یا چای: کاهش آب بدن منجر به انقباض بافت مغزی و از دست دادن موقت تمرکز و حافظه می شود. یک فنجان قهوه یا چای بنوشید. کافئین کم تمرکز، هوشیاری و بهره وری را بهبود می بخشد. به این نکته توجه کنید که مصرف کافئین زیاد خواب را خراب می کند و برای افرادی که دچار استرس هستند مضر است.
 • چرت زدن: بهترین تکنیک برای حفظ بهره وری این است که یک چرت 20 دقیقه ای در بعد از ظهر داشته باشید.
 • بدانید چه زمانی مطالعه را متوقف کنید: بخش مهمي از شارژ کردن مغز، شناختن زماني است که به کارها و ساعت ها “نه ” بگويد. تکنولوژی به ما این امکان را می دهد تا کارها را راحت تر انجام دهیم. با این حال، اکثر ما قادر به تنها چهار ساعت تمرکز زیاد در طول روز هستیم. اگر می توانید ساعات کمتری کار کنید، آن را انجام دهید.

9- نصب این اپلیکیشن

یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند. آن را روی گوشی خود نصب کنید بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راهکارهای فوق العاده موثر:

بخش دوم-بهینه سازی سلامت مغز و تناسب اندام

اگر می خواهید تمرکز پرتو لیزری را دنبال کنید، باید مغز خود را مانند یک دستگاه تفکر باور نکردنی مورد استفاده قرار دهید. کار و استرس بیش از حد، خواب و ورزش کم و تغذیه نامناسب توانایی مغز شما را برای تمرکز و تفکر از بین می برد و قادر نخواهید بود با یک مغز خسته زیاد تمرکز کنید…

9- مغز را با مواد غذایی طبیعی تغذیه کنید

مغز نیاز به مقدار زیادی انرژی و مواد مغذی دارد. آنچه که می خورید به طور قابل توجهی روی عملکرد مغز تاثیر دارد. برای تمرکز مطلوب، می توانید یک رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید. رژیم مدیترانه یکی از بهترین رژیم های مصرف مواد غذایی سالم است.

10- بهینه سازی دوپامین

آیا انرژی، تمرکز، انگیزه و میل جنسی کمی دارید؟ آیا برای حفظ انرژی در طول روز از کافئین، شکر، شکلات و یا سایر محرک ها استفاده می کنید؟ اگر چنین است، شاید dopamine مغزتان کم باشد. رژیم غذایی غنی از پروتئین یک منبع عالی برای ایجاد دوپامین است. غذاهای گیاهی که باعث تشکیل دوپامین می شوند شامل آووکادو، سیب، موز، چغندر، سبزیجات سبز، سبزیجات برگ سبز، بلغور جو دوسر، شکلات، چای سبز و قهوه است. تمرینات جسمانی و مدیتیشن نیز دوپامین را افزایش می دهد.

11- تمرکز را با مدیتیشن افزایش دهید

اگر تا به حال برای انجام یک وظیفه تحت فشار بوده اید، متوجه شده اید که استرس منجر به انفجار آدرنالین می شود و می تواند به شما کمک کند تا مدت کوتاهی تمرکز کنید؛ اما چنین شرایطی برای مغز شما خطرناک است. یک روش اثبات شده برای کاهش استرس و بهبود تمرکز، مدیتیشن است.

مدیتیشن های منظم باعث تمرکز بیشتر، افزایش حافظه، خلاقیت و خواب بهتر می شود. بیش از 20 میلیون آمریکایی برای به حداکثر رساندن قدرت مغز خود به طور مرتب مدیتیشن می کنند، از جمله مدیران شرکت های گوگل، اپل، نایک، HBO، Procter & Gamble، General Mills، Target و Aetna Insurance.

از دست ندهید: 10 تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی طبق جدیدترین تحقیقات دنیا

12- خواب کافی و با کیفیت داشته باشید

نداشتن خواب کافی و با کیفیت منجر به کاهش تمرکز می شود. در طول خواب، مغز شما مشغول تعمیر خود و حفظ خاطرات است. تحقیقات نشان داده اند که روزانه بین 7 تا 9 ساعت خواب نیاز است.

ویدیویی عالی راجب نحوه تمرکز درسی

دانلود جزوه پی دی اف آموزش تمرکز

این جزوه شامل همین مقاله و تکنیک های مختلف از سرتاسر اینترنت است و با دانلود پی دی اف آن می توانید خیلی راحت تکنیک های تمرکز حواس را تمرین کنید:

دانلود جزوه PDF

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین و جدید ترین راه های افزایش خلاقیت طبق تحقیقات جدید

هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای در زمینه افزایش تمرکز حواس موقع مطالعه دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا