شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

روش برخورد با افراد نمک نشناس و خائن (6 نکته موثر)

چرب زبان

خیلی از ما در بسیاری موارد از افراد مختلف مثل اعضای خانواده مان (برادر، خواهر، همسر، مادر، پدر)، و یا از دوستان، همکاران یا از کسی که با او در رابطه احساسی هستیم خیانت دیده ایم. اگر شما هم کسی هستید که به او خیانت شده ناراحت نباشید. این اتفاق فقط برای شما نمی افتد. در واقع هیچ کس از خیانت دیدن مصون نیست.

مطلب امروز ما درباره این نیست که چرا افراد خیانت می کنند یا چه کسی ممکن است این کار را بکند؛ بلکه قرار است درباره این صحبت کنیم که چطور با این اتفاق ناخوشایند کنار بیاییم و از صدمه و آسیبی که به ما زده شده رهایی پیدا کنیم.

حتما بخوانید: 9 روش موثر برخورد/مواجهه با افراد دشوار در زندگی

بدترین راه هایی که یک نفر می تواند از طریق آنها به شما خیانت کند شامل موارد زیر می شوند:

 • بی وفایی
 • کارشکنی و برهم زدن عمدی رابطه
 • تحقیر و انتقاد بی رحمانه
 • شایعه سازی
 • متارکه و رها کردن
 • دزدی کردن
 • تحقیر کردن
 • قضاوت بی مورد و ناعادلانه
 • بی اعتمادی
 • دروغگویی

در این مطلب ما مکانیسم های مقابله و مراحلی که باید برای برخورد با چنین آسیبی طی شود را با هم مرور می کنیم. امیدواریم این نکات بتواند به شما کمک کند. اگر خودتان هم تجربه مشابهی دارید می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

1-از دیگران بازخورد بگیرید

خود من به شخصه بعد از این تجربه ناراحت کننده و ناخوشایند از دیگران (مثلا از دوستان نزدیکم) خواستم که در این خصوص به من بازخورد بدهند. این بازخوردها می تواند کمک زیادی به بهبود حالتان کند. من در آن شرایط متوجه بودم که چقدر همه چیز آشفته است و دلم می خواست مورد تایید قرار بگیرم.

راهنمایی های مفید:

 • به خودتان اجازه بدهید که عصبانی و خشمگین باشید
 • دنبال این باشید که از یک منبع قابل اعتماد مشاوره بگیرید
 • به موارد مختلف به شکل سیاه یا سفید ( نه خاکستری) نگاه کنید
 • بدانید که اتفاقات افتاده را نمی توانید تغییر بدهید
 • فقط به این دلیل که آن شخص به شما خیانت کرده نمی توان گفت که هیچ وقت از بقیه احترام متقابل دریافت نخواهید کرد
 • با واقعیات روبرو شوید. به شما خیانت شده ( این اتفاق برای هر رابطه ای محتمل است). قبول کنید که فریب خورده اید. اگر احساس ساده لوح بودن و حماقت می کنید آن را بپذیرید.

از دست ندهید: شخصیت شناسی افراد مختلف از روی چهره آن ها (جدیدترین روش بدون خطا)

2-دست به کار شوید و برنامه ریزی کنید

دست به کار شدن شامل کارهای مختلفی می شود. اگر در یک رابطه عاطفی هستید و به شما خیانت شده باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید در این رابطه بمانید و آن را ترمیم کنید یا نه؟ ( دور اندیش باشید. از خودتان بپرسید آیا واقعا می توانید دوباره به طرف مقابلتان اعتماد کنید؟). اگر در شغلتان به شما خیانت شده بگردید ببینید چه قانون یا قوانینی برای دفاع و محافظت از شما وجود دارد یا چطور می توانید مشکلات مالی ایجاد شده را برطرف کنید. اگر شما را رها کرده اند به این فکر کنید که چطور می توانید قوی باشید و از خودتان حمایت کنید. سعی کنید به افراد معتمدتان دسترسی پیدا کنید. اگر در احساسات بد و ناخوشایند غرق شده اید به مشاور مراجعه و خودتان را تخلیه کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

راهنمایی های مفید:

 • بلند مدت را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که چیزی خوشحالتان می کند و باعث تمام شدن هر چه زودتر این شرایط ناخوشایند می شود.
 • طرز فکرتان نسبت به آن شخص را سازماندهی کنید. از خودتان بپرسید که آیا می توانید دوباره به او اعتماد کنید؟ آیا عذرخواهی کرده است؟ اگر بله، آیا عذرخواهی او را قبول می کنید؟ اگر هرگز این کار را نکند چه؟
 • به خودتان اهمیت بدهید. خودتان را اولویت همه چیز بدانید.
 • از اتفاقات پیش آمده درس بگیرید و اشتباهات گذشته تان (مثل ساده لوح بودن، بدون گارد بودن، بلند صحبت نکردن، زیاد حرف زدن و…) را تکرار نکنید.

3-در مورد طرف مقابلتان تصمیم بگیرید

تصمیم بگیرید که الان این شخص و رابطه با او باید وارد چه مرحله ای شوند؟ اگر این فرد شخص مهم و تاثیرگذاری در زندگی تان است شاید باید این واقعیت را قبول کنید که دیگر نمی توانید به او اعتماد کنید. اگر او دوباره به سمتتان برگشت به او بگویید که همه چیز تمام شده. شماره تلفنتان را عوض کنید، حتی اگر می شود محل زندگی تان را هم عوض کنید. اگر این فرد شریک کاری تان است و از شما دزدی کرده، دیگر به هیچ وجه به او اعتماد نکنید چون یک بار به شما نشان داده که می تواند چه رفتاری داشته باشد. به فکر خودتان و حفظ منافع خودتان باشید.

راهنمایی های مفید:

 • با کسانی رابطه داشته باشید که قبلا خودشان را ثابت کرده اند و مورد اعتمادند. از حمایت و پشتیبانی آنها برخوردار شوید.
 • همیشه نسبت به افرادی که به شما خیانت کرده اند و فریبتان داده اند گارد داشته باشید. دوباره به آنها نزدیک نشوید و هرگز اشتباهتان را تکرار نکنید.
 • به این فکر کنید که آیا اشتباهات طرف مقابلتان رابطه خوبتان را تحت تاثیر قرار داده یا نه؟ اگر بله، رابطه تان را با او قطع کنید.
 • به خودتان سخت نگیرید. لازم نیست که همیشه فرد خوب و مهربانی باشید. از لحاظ عاطفی از خودتان محافظت کنید و دوباره به آن شخص نزدیک نشوید.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

4-حقیقت را بگویید

کنار آمدن با چنین شرایطی واقعا کار سختی است اما شما باید آن را انجام بدهید. خیلی غم انگیز و دردناک است بفهمید کسی که به او اعتماد داشتید به شما خیانت کرده؛ اما این انتخاب او بوده و حالا نوبت انتخاب شماست. شما باید انتخاب کنید که از این شخص فاصله بگیرید. حتی ممکن است در مراسم مختلف باز هم او را ببینید یا اگر در محل کارتان حضور دارد مجبور باشید هر روز در کنار او کار کنید.

یکبار برای همیشه تمام احساساتی که درباره اتفاق افتاده دارید به او بگویید و بعد رهایش کنید. هر چیزی که شما را آزار می دهد به او بگویید یا برایش بنویسید که چه احساسی دارید. مطمئنا بعد از آن حال بهتری خواهید داشت.

راهنمایی های مفید:

 • برای او نامه بنویسید. این کار کمی منفعل بنظر می رسد ولی فوق العاده درمانگر و موثر است. احساساتتان را روی کاغذ بیاورید. اجازه بدهید چند روز بگذرد و بعد دوباره آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید به همان شکلی که می خواهید نوشته شده.
 • به او بگویید که چه احساسی نسبت به این اتفاقات دارید (اگر این کار معقول و بی خطر است).
 • به مشاور مراجعه کنید و با صحبت کردن درباره احساساتتان تخلیه شوید.
 • برای طرف مقابلتان توضیح بدهید که چرا از او فاصله گرفته اید.

5-یاد بگیرید که حقیقت را بپذیرید و اتفاقات پیش آمده را کنار بگذارید

در نهایت باید تصمیم بگیرید که زندگی را ادامه بدهید. خیلی چیزها از کنترل شما خارج است پس نباید وقتتان را صرف آنها کنید. شما نمی توانید کارهای دیگران را پیش بینی کنید. باید این را بپذیرید که مسیر زندگی شما و هویتتان از راه گزینه های انتخابی خودتان تعیین می شود.

راهنمایی های مفید:

 • چیزی که اتفاق افتاده را بپذیرید و قبول کنید
 • بدانید که نمی توانید گذشته را تغییر بدهید
 • روی خودتان و مسیرتان متمرکز شوید
 • تصمیم بگیرید که از صدمه و آسیب دور شوید
 • به کسانی که به شما خیانت کردند فکر نکنید (آنها به شما فکر نمی کنند پس چرا شما باید انرژی و وقتتان را تلف کنید؟)

تجربه شخصی من

من در زندگی ام خیانت دیده ام و می دانم که مواقعی هم بوده که خودم این کار را در حق دیگران انجام داده ام. دوستانم و حتی شریک عشقی ام به من خیانت کرده اند؛ با زیر پا گذاشتن قول هایشان، با سو استفاده از اعتماد من نسبت به خودشان. ولی آخرین مورد از همه بدتر بود چون خواهر و برادرم به من خیانت کردند و این مساله واقعا غیر منتظره بود.

word image 99

وقتی پدر و مادرم زنده بودند زندگی خیلی خوب و متعادلی داشتیم. ما یک کسب و کار خانوادگی راه انداخته بودیم و همه مان در آن شریک بودیم. درست پس از فوت پدرم، خواهر و برادر بزرگم و دامادمان، همه اسناد و مدارک مربوط به بیزنس خانوادگی مان را از بین بردند. من آن زمان مدرسه می رفتم و یک شغل پاره وقت هم داشتم. ولی ناگهان همه چیز به هم ریخته و تصادفا کارم را هم از دست دادم. همه چیز با هم خراب شد. شغلم، بیمه درمانی ام و خواهر و برادرم را از دست دادم. آنها خیلی زود کسب و کار جدیدشان را راه انداختند و من را در هیچ چیزی سهیم نکردند.

حتما بخوانید: چگونه در شرایط مختلف مودب باشیم؟ (3 گام ساده)

درسی که از این ماجرا گرفتم

چیزی که بیشتر از همه من را آزار می داد این بود که با خودم می گفتم من هرگز چنین کاری را در حق خواهر و برادرم نمی کنم پس چطور آنها راضی شدند که این کار را با من بکنند؟ اینها کارهاییست که من در آن شرایط انجام دادم و به شما هم توصیه می کنم:

 • با حقیقت روبرو شوید و آنچه اتفاق افتاده را قبول کنید.
 • دنبال بهانه و توجیه این کار طرف مقابلتان نباشید.
 • این را بدانید که خیانت کردن دیگران به شما بازتاب اخلاق و ارزش های شما نیست و شما تقصیری ندارید؛ بلکه فقط به تفکر و اخلاقیات همان شخص مربوط می شود.
 • این حقیقت را درک کنید که چنین اتفاقی از کنترل شما خارج بوده و نمی توانستید جلوی آن را بگیرید ( خودتان را شماتت نکنید. حتی اگر این اتفاقات در مسائل کاری رخ داده باز هم زمان می برد تا شما همه چیز را یاد بگیرید پس خودتان را مقصر ندانید).

آیا می توانید کسی که به شما خیانت کرده را از صمیم قلبتان ببخشید؟

حتما این را شنیده اید که بخشیدن باعث آرامش روح می شود. بخشیدن کسی که در حق شما ظلم کرده آخرین مرحله از شفای معنوی شماست. من واقعا به بخشش اعتقاد دارم اما اعتراف می کنم که هنوز نتوانسته ام خواهر و برادرم را ببخشم.

من باید یاد بگیرم که ببخشم. باید یاد بگیرم روابط شکست خورده قبلی و همه کسانی که در آنها دخیل بوده اند و به من صدمه زدند را ببخشم. مطمئنم که در آینده باز هم سر راه همه ما کسانی قرار می گیرند که با رفتارشان به ما آسیب می زنند ولی شک ندارم که می توانیم بخشش را یاد بگیریم و همه کسانی که ما را رنجاندند و به ما خیانت کردند را با قلبمان ببخشیم.

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

با اینکه من هنوز به چنین نقطه ای نرسیده ام اما مطمئنم روزی از اعماق قلبم خواهر و برادرم را می بخشم و از این رنج و ناراحتی درونی رها می شوم. برای شما هم آرزو می کنم که در این مسیر موفق باشید.

با چه نوع آدمی روبرو هستید؟

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. درود برای برخورد با انسانهای شیطان صفت همه روش های ممکن را امتحان کردم
  اما این مدل انسانهایی که از بدی لذت میبرند را از مغز و زندگیمان بیرون کردم
  چون خدایی داریم که همیشه حواسش به ما هست
  الهی شکرت

 2. سلام. مقالتون واقعا به من کمک کرد ولی گاهی وقتا بخشش اصلا تصمیم درستی نیست؛ من بخشیدم و دوباره از همون فرد خیانت دیدم. حتی نمیتونم رابطمو با اون فرد به پایان برسونم چون کلی التماسِ بخشش و درگیری پیش میاد! حتی به افرادی که میشناسیم هم بد من رو میگه و قبول نمیکنه که خودش اشتباه کرده
  الان به ظاهر صمیمی ترین فرد زندگی هم هستیم ولی من میخوام همونطور که خودش از این جایگاه در زندگی من سواستفاده کرد، انتقام بگیرم و مثل خودش رفتار کنم

  1. بنظر من اشتباه از خود شماست
   شما هرچه زودتر باید واقعیت رو بپذیرین و تحمل کنین و ازش فاصله بگیرین
   حیف عمر و جوونی شماست که بخواین با دلخوری و انتقام از دستش بدین
   برای خودتون دردسر جدید درست نکنین
   بخشش رو با اسکول بودن قاطی نکنید
   شما به افراد اجازه دادین وارد زندگیتون بشن پس مقصر اصلی شما هستین
   روی خودتون بیشتر کار کنین.

 3. سلام خیلی ممنون از مقالتون واقعا خیلی بهم کمک کرد چون من نیاز به سه یری راه هایی داشتم که این راه هارو از شما آموختم واقعا ممنون از سایت خوبتون

 4. مقالتون خیلی خوب بود یکم ارومم کرد ولی باز هم نمی تونم اون فردو به هیچ وجه ببخشم کسی که دوستش داشتم بعد یک سال رابطه حالمو خراب کرد دلمو بدجور شکوند من هم رابطه رو تموم کردم و رفتم و بعد فهمیدم که چه خیانت هایی به من کرده حتی به یکی از دوستان نزدیکم درخواست رابطه داده

 5. سلام بسیار از مقاله خوبتان تشکر میکنم
  برادر زن بزرگم همیشه سعی دارد تک تک بچه های خانواده را از چشم پدر و مادرم بیاندازد
  در مورد برادر دوم هم برنده شده الان هم بعد عقد برادر سوم بازم دوا راه می‌اندازد تو خونه مون از دستش بسیار عصبی ام
  پدرم مشکل اعصاب داد و مریض هست الان هم همش میگه ارث پدر رو قبل مرگش تقسیم کنیم موندم باهاش چیکار کنم
  خیلی هم با سیاست هست چون حدود ده سال در جلد دوست با ما دشمنی کرده
  من دوست دارم ببخشم خودش بیماری تیرویید داره
  از روزی ک فهمیدم همش دعا کردم که خوب بشه وقتی این رفتاراش رو میبینم دلم می‌شکنه ما خیلی بهش خوبی کردیم جواب خوبی ها این نبود بهر حال میخواهم در مقابل اقداماتش بایستم ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. درود دوستان.۱۲ ساله قبل ازدواج کردم تو سن بیست سالگی.اوایل زندگیمون از لحاظ اقتصادی پستی بلندی داشت و خانومم هم کمک کرد و با هم کار کردیم و حل شد.من قیافم میگن جذابه!۲سال پیش ماشین مدل بالا اگهی زدم که یه خانم تماس گرفت و اومد بازدید و بعد از اون چندین بار تماس میگرفت تا بلاخره منم گول خوردم البته کلا یک ماه و در حد دور زدن و کافی شاپ.من کورونا گرفتم و خانومم فرستادم خونه مامانش هر روز میومد سر میزد و …یروز اون دختره هم با اسرار غذا اورد و من گفتم دم در بزار و برو همونجا خانومم رسید و دیدش که با دیگ غذا وارد خونه شده.اولش دختره خواست با دغل بازی مارو بهم بندازه ولی بعد از اینکه خوب شدم ثابت کردم که دستم بهش نخورده.و آشتی کردیم.بعد اون جریان من مادرم و برادر بزرگم که پدر خانواده بود جفتشون تو فاصله شیش ماه فوت شدن.من ثروت زیادی بهم ارث رسیده ولی همش ملک تو ایران و لندن هستش.یک ساله که خونه نشین شدم البته از اجاره دو تا واحد تقریبا مشکل خاصی نبود.اینارو گفتم تا اصل جریان و بگم…دقیقا قبل اون جریان دختره واسه خانومم یه آرایشگاه شیک باز کردم چون خیلی مگفت بیکارم و… دو ماهه که مستاجر هام پول نداشتن بدن و منم نگرفتم چون دلم به خانومم خوش بود.ولی اون تو این یک سال قبل از اینکه بدونه من کلی ملک بهم رسیده،کلا با اون اوایل فرق داره و با اینکه در آمد خوبی داره خیلی خساست داره.و جدیدا چنتا کار دیدم که انگار خیلی از خودش باورش شده‌.تا جایی که یبار من و از خونه مادرش گفت برم بیرون.و تازگی بهش گفتم که من ارثمو گرفتم و غیر از خونه و ماشین خودم کلی ملک دارم که دیدم کلا اخلاقش و عوض کرد.الان سر دو راهی سختی موندم .چون احساس میکنم که فقط نقش بازی میکنه.حتی یکی دوتا کار دیدم که انگار واقعا مالم رو میخواد.و الان موندم که جدا شم یا نه؟قسم میدم هر کس میتونه راهنمایی درست بکنه ممنونم بدرود🙏

  1. با سلام و عرض ادب ، گرامی اگر خانم شما برای مالتون شمارا میخواد که بنده با این تعاریف به نتیجه رسیدم ، از ایشان جدا شوید که ضرر را از هر جا بگیری سود است ، این شخص ارزش ارتباط را ندارد ،

   1. سلام
    مادری دارم که هرچه به ایشان محبت میکنیم باز هم پرخاشگری میکند نمیشود برای عمیشه به دیدن ایشاننرویم پس چگونه باید باایشان رفتار کنیم ؟

 7. خیلی رو داری….با نداری و بدبختیات ساخته …پا به پات کار کرده ….خیانت هم کردی و بخشیده تت …تازه میگی گول خوردم …؟ نخیر گول زدی بعد که لو رفتی ولش کردی ….حالا که به مال و منال رسیدی واسه مالت می خوادت؟؟؟ خیلی رو داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا